Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

De ce mărci vă pare rău?

- - - - -
  • Please log in to reply
307 replies to this topic

#37
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
De niciuna. Dar mi-ar parea rau daca ar disparea Sony, partea cu telefoanele mobile :P

#38
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014

View Postdraculescu, on 02 aprilie 2015 - 22:28, said:

Inghetata Polar Posted Image

Din cate stiu, a renascut. Am mancat eu acum cateva luni.

#39
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Am un televizor GoldStar și un videorecorder VHS cu tuner tv încorporat, marca Mega Vision, ambele cumpărate prin `91 - `92, care funcționează impecabil și în ziua de astăzi, fără să fi avut nevoie vreodată de reparații.

Edited by ammazon, 02 April 2015 - 23:23.


#40
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Otter producea niște încălțări bestiale. Se rupeau abia după vreo câțiva ani de tăvăleală.

Cred că nu duce nimeni dorul mărcii Cheia, puțea ca dracu săpunul ăla :lol: zici că era făcut din grăsime rectală de sconcs :nanana: lol :lol:

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,523
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 02 aprilie 2015 - 22:24, said:

Vroiam să deschid acest topic (thread) de acum vreo 2 zile... și când l-am revăzut pe cel cu "Nokia"...
În urma modernizării tehnicii, a noi situații economice mondiale o parte din mărci au dispărut sau nu mai sunt ce au fost. De care dintre ele vă pare rău?
Dintre cele românești, de "AR.O." îmi pare rău.
Dintre cele străine, de "Akai", "Panasonic/National-Panasonic/Matsushita" și "Philips". "Akai" făceau lucruri super pe vremuri (bine, au avut și ei unele rebuturi) și acum e o marcă care doar asamblează prostii. De la "Panasonic" mi-au plăcut videocasetofoanele (casetoscoapele). "Philips", după anii '60, cu ceva excepții nu au mai avut produse uau, dar au inventat (singuri sau prin colaborarea) unele chestii interesante.
Philips?
Pai ce sa regreti la ei ca e ditamai gigantul mondial. Face de la discuri  muzicale la vibratoare becuri si prajitoare de paine.  Cred ca doar masini de spalat nu fac.

#42
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014

View PostgingisKHAN2015, on 02 aprilie 2015 - 22:37, said:

Goldstar ,  Sputnik era o semicursiera  greu de gasit in magazine , magurile Kashtan cu boxele alea de lemn faine , masinile Simca , Talbot .
goldstar=lg

sega (ca producator de console)

Edited by Nick_85, 02 April 2015 - 23:43.


#43
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Un Carpati fumat pe balta la peste;

Nu neaparat ca imi pare rau, dar ceva nostalgii tot trezeste;

#44
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostClaudiu_J, on 02 aprilie 2015 - 23:43, said:

Un Carpati fumat pe balta la peste;

Nu neaparat ca imi pare rau, dar ceva nostalgii tot trezeste;
Nici Bucegi nu era rău dar Carpați-ul de Sfântu Gheorghe era în top. ;)

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu ce să mai zic de un videocasetofon "Panasonic" din 1987 care are vreo 8 kile (mecanica ştie de ce   Posted Image)
Dacă tot e să o dăm în electronice: mărcile germane sunt turceşti acuma. Radiourile nemţeşti pe lămpi erau super! Am eu unul est-german (R.D.G.-ist) care nu cred că se poate compara cu unul vest-german (R.F.G.-ist), dar care tot sună bine. Bine, radiourile nemţeşti pe lămpi erau bune atât timp cât nu aveau lămpi idioate greu de găsit. Dar au făcut şi unele chestii tranzistorizate mişto. Mi-aş dori un radio nemţesc portabil mai mare. Cel mai ce portabil german era "Grunding" Satelit clasic. Americanii aveau unul mişto de genul, "Zenith" Transoceanic ("Zenith" era una dintre cele mai bune mărci americane... din 1979 adio producţia în S.U.A.  Posted Image   ).
De la americanii mai regret telefoanele fixe "Western-Electric" 2500. Le-au băgat în anii '80 proces de monopol şi   Posted Image   Am unul pe acasă şi e super-telefon (chiar dacă pe dinăuntru e crimă!).

@ tfmercedez : "Philips" nu mai produce electronice!

Revenind în România: îmi pare rău că nu mai există fabrica de porţelan din Cluj (-Napoca) - "Iris" i-a zis din anii '70 (după cartierul în care se afla). Toată lumea ştie de porţelanurile de Alba-Iulia, dar vesela de Cluj era cea mai bună. După ce am moştenit nişte farfurii şi o sosieră produse prin 1956-1965 nu m-am putut abţine să mai iau la second-hand unele chestii produse de ei! (ah, mai am o cană pe acasă, produsă în anii '80-'90, dar aia e luată de nouă şi nu cred că mai era aşa de bine realizată).

Ţigări <<Carpaţi>>. În 1998, când m-am apucat de acest prost obicei (de care m-am lăsat de acum 5 ani) ţigările astea erau încă bune!

Edited by djl, 02 April 2015 - 23:47.


#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,523
  • Înscris: 15.06.2007

View Postprisonbreak, on 02 aprilie 2015 - 23:10, said:

Pegas, Otter, apa Aurora, ciocolata alba Tchibo ( nu stiu daca am scris corect ), Pioneer, Graetz, chiar Grundig.
CIocolata Kandia. Trec zilnic pe langa ruina a ceea ce a fost candva fabrica celei mai bune ciocolati din Romania.
Era un sortiment de ciocolata cu lichior si visine dar visina nu era doar asa simplu lichior siin ciocolata. Avea un  invelis alb crocant din zahar special un fel de glazura. Mai exista asa ceva la orice alt brand? Eu nu am mai vazut vreodata.

View Postandroholic, on 02 aprilie 2015 - 23:41, said:

Otter producea niște încălțări bestiale. Se rupeau abia după vreo câțiva ani de tăvăleală.Cred că nu duce nimeni dorul mărcii Cheia, puțea ca dracu săpunul ăla :lol: zici că era făcut din grăsime rectală de sconcs :nanana: lol :lol:
Otter are magazin in mall. Scoruri pe masura. Sunt printre putinii care produc si vand chiar si marimea 48.
Firma serioasa.
A disparut BANATIM  si GUBAN.

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
"Kandia" s-a mutat la Bucureşti la fostul "Excelent" şi acum e preluată de nişte englezi firma ("Candebury").

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Ericsson pe telefonie mobilă  :(

Toți producătorii de telefoane mobile care au dispărut.

#49
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postdjl, on 02 aprilie 2015 - 23:46, said:

@ tfmercedez : "Philips" nu mai produce electronice!
dar ce avem acilea: http://www.philips.r...-so/televizoare ?

#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
@tfmercedez

Nu o să mai mîncăm niciodată bomboanele de ciocolată cu lichior ori vişine care se făceau la noi.

Cine a prins setul de ciocolate diverse puse într-o cutie galbenă... Postăvarul, parcă de Cibo fabricate nu mai rețin.

#51
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Chiar daca unele nu sunt vechi au disparut ...  Covrigii de Brasov facuti pe vatra , la gaz si intorsi cu paleta de lemn - la Piata Romana sau Foisorul de Foc, BonAqua - chiar daca continutul era H2O ambalajul era schema , FreeHand - program de grafica vectoriala , dupa ce a fost cumparat de Adobe a fost tras pe linie moarta , 3DFx Voodoo 1,2,3- placi video - desi terminasem Quake2 de cateva ori pe S3 cand a aparut Voodoo1 a fost rupere , asa ca l-am re-reluat . Plasma Panasonic - poate OLED-ul o fi mai breaz . Buell Motorcycle - la asta chiar oftez ! Mona di Orio - parfum , din pacate a incetat din viata . Incaltaminte Mociornita , ciocolata Zamfirescu , bere Bragadiru ... dar pana vor reveni atasez o poza cu un Buell ! Da , si Kandia ... te doare sufletul cand vezi ca istoria ciocolatii din Timisoara este jucata la carti de hoti !

Attached Files



#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003
Technics. http://www.technics.com/global/ A aparut ceva acuma cica Technics Reborn... nu stiu care e treaba dar imi placea high end-ul clasic al lor.

Edited by andreic, 03 April 2015 - 00:14.


#53
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Mie imi pare rau ca dispar in general lucrurile bine facute. Au descoperit astia ca nu e bine sa faca lucruri durabile si uite asa avem ciurucurile pe care le avem in magazine.

#54
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

View PostMarianG, on 02 aprilie 2015 - 22:30, said:

Turbo!
Turbo n-a disparut. Aveau cei de la auchan la case gume turbo.
Gustul era identic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate