Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adventistii cred ca Biblia este inspirata de satan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
607 replies to this topic

#73
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postoverseas, on 03 aprilie 2015 - 15:04, said:

Yeap, este Mahomed al lor Posted Image

Au o problema grava! De asta s-au intors la VT atit de mult?

Edited by barbu78, 03 April 2015 - 15:37.


#74
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postoverseas, on 03 aprilie 2015 - 15:32, said:


Aham. Poti sa ne spui cam cat de multe variante de raspuns ai cautat la aceasta "contradictie", chiar pe net ?!
Păi tu crezi că adevăratul dumnezeu al veşniciei vrea să-l bage pe credincios în ceaţă ?  De ce crezi că Isus a recurs la tot felul de parabole  şi nu le-a spus direct  ce era cu scripturile ? Doar le-a amintit că îl au ca Tată pe Diavolul pe cei ce doresc să-l ucidă ,  iar aceia nu erau oricine ci  farisei doxă  de teologie . Care a fost atitudinea marelui preot ? îl interesa pe acesta adevărul ? Ci oriunde nu îi convenea aplica poruncile Satanei   prin ucideri . Exact , Satana a dat o grămadă de porunci de ucideri .

View Postdark, on 03 aprilie 2015 - 15:36, said:

Paco, acest verset te va lamuri:

Atunci duhul cel rau, trimis de Domnul, a venit peste Saul, care sedea in casa, cu sulita in mana. David canta, (1Sam.19:9)
E vorba de îngăduinţa Domnului  , pentru că Satan e mincinos  , spune că a fost trimis duhul cel rău de  Dumnezeul vieţii veşnice . Trebuie doar să  ştii că Dumnezeu nu are Duh rău . Si nici nu va trimite un duh rău ci doar va îngădui  ca Satan să facă rău căci este împărăţia lui şi face ce voieşte cu ea .

#75
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 03 aprilie 2015 - 14:33, said:


Deci, din punctul tău de vedere, Biblie nu este ”neapărat inspirată tranșant de Dumnezeu”? Deci ar putea fi ”inspirată tranșant” ori de Dumnezeu, ori de diavol? Păi, în acest caz, cred că Zexe cam are dreptate!
Dacă erai atent, era vorba de celelalte scrieri, exceptând Sfânta Scriptură.

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 14:41, said:

Tocmai asta este! Daca nu credeti ca 100% fiecare cuvant este opera lui Dumnezeu, cuvintele "omenesti" sunt considerate de voi ca fiind potentiale purtatoare de greseli.
Nu este așa! Biblia este opera lui Dumnezeu în ce privește inspirația Duhului Sfânt, El nescriind fizic (cu mâna Sa) decât cele 10 porunci. Posibila ”purtătoare de greșeli” este doar interpretarea ei, iar această posibilitate poate fi înlăturată doar prin studiu atent, cu rugăciune, prin compararea și conexiunea diverselor texte ale ei.

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 14:41, said:

Pana la urma spui adevarul pe care-l banuiam. Deci, Biblia nu este 100% Cuvantul Domnului, este? Si satan a avut ceva de zis.Posted Image
Omule, paco v-a sucit mințile prin neinspiratele lui cuvinte! Eu nu am afirmat niciodată așa ceva. Biblia este 100% Cuvântul Domnului, dacă nu cumva diverși infractori clericali au adăugat cu de la sine putere oareșce cuvinte. Acest lucru poate fi lesne depistat comparând versiunile între ele și mai ales cu originalul (grecesc ori ebraic).

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 14:47, said:

Simplul fapt ca ea a declarat ca visele alea au venit de la Dumnezeu, automat ar fi trebuit adaugate la Scriptura. Indiferent ce ar avea adventistii de spus.
Atunci de ce scrierile anumitor prooroci (amintiți în Biblie) nu au fost adăugate la Scriptură?

#76
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 03 aprilie 2015 - 15:45, said:

E vorba de îngăduinţa Domnului  , pentru că Satan e mincinos  , spune că a fost trimis duhul cel rău de  Dumnezeul vieţii veşnice . Trebuie doar să  ştii că Dumnezeu nu are Duh rău . Si nici nu va trimite un duh rău ci doar va îngădui  ca Satan să facă rău căci este împărăţia lui şi face ce voieşte cu ea .

In felul acesta ti-ai lamurit acea aparenta contradictie a Scripturilor !

#77
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 03 aprilie 2015 - 15:51, said:

In felul acesta ti-ai lamurit acea aparenta contradictie a Scripturilor !
Ce treabă are asta cu credinţa într-un dumnezeu al dragostei ? îţI poţi imagina un dumnezeu al dragostei să ucidă nişte copii fie ei ai egiptenilor doar că faraon nu dorea   eliberarea  evreilor ? Crezi că Tatăl ceresc e doar a unora ? Nu dă EL "ploaie"  şi peste cei buni şi peste cei răi ? Si nu spune tot biblia  "Diavolul care înşeală o lume întreagă " ? Crezi că nu poţi fi înşelat citind scripturile ?  Câţi farisei nu doreau să-l ucidă pe Hristos ? Pavel nu era chiar şi el un ucigaş  urmând scripturile şi înfăptuia voia Satanei ?  Cum crezi că a fost ucis Stefan ? Era voia Tatălui ceresc ? După ce scripturi aplica Pavel (Saul)  comndamnarea la moarte a lui Stefan ? După a cui Lege era  chiar Pavel urmărit de  majoritatea fariseilor  să fie ucis ? Ale cui porunci şi  îndemnuri îndeplineau fariseii ?

Când vei găsi răspunsurile la aceste întrebări să te întrebi ale cui inspiraţii erau  poruncile din scripturi .

#78
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 03 aprilie 2015 - 15:48, said:

Omule, paco v-a sucit mințile prin neinspiratele lui cuvinte! Eu nu am afirmat niciodată așa ceva. Biblia este 100% Cuvântul Domnului, dacă nu cumva diverși infractori clericali au adăugat cu de la sine putere oareșce cuvinte. Acest lucru poate fi lesne depistat comparând versiunile între ele și mai ales cu originalul (grecesc ori ebraic).


Omule, cu paco ne-am lămurit: crede că pasaje întregi din Biblie sunt inspirate de Satan. Dar tu încă te zvârcolești ca un șarpe și nu dai răspunsuri tranșante. Pentru că iată cum afirmi că niște clerici pot să adauge ceva în Biblie după cum îi inspiră Satan. Deci ori este 100% Cuvântul Domnului și necondiționat, ori nu este decât ”dacă”. Pricepi oare că acel 100% al tău nu se împacă deloc cu ”dacă” și ”parcă”?

View Postpacopaco1967, on 03 aprilie 2015 - 16:46, said:

Ce treabă are asta cu credinţa într-un dumnezeu al dragostei ? îţI poţi imagina un dumnezeu al dragostei să ucidă nişte copii fie ei ai egiptenilor doar că faraon nu dorea   eliberarea  evreilor ? Crezi că Tatăl ceresc e doar a unora ? Nu dă EL "ploaie"  şi peste cei buni şi peste cei răi ? Si nu spune tot biblia  "Diavolul care înşeală o lume întreagă " ? Crezi că nu poţi fi înşelat citind scripturile ?  Câţi farisei nu doreau să-l ucidă pe Hristos ? Pavel nu era chiar şi el un ucigaş  urmând scripturile şi înfăptuia voia Satanei ?  Cum crezi că a fost ucis Stefan ? Era voia Tatălui ceresc ? După ce scripturi aplica Pavel (Saul)  comndamnarea la moarte a lui Stefan ? După a cui Lege era  chiar Pavel urmărit de  majoritatea fariseilor  să fie ucis ? Ale cui porunci şi  îndemnuri îndeplineau fariseii ?

Când vei găsi răspunsurile la aceste întrebări să te întrebi ale cui inspiraţii erau  poruncile din scripturi .

Iar tu când vei pricepe că salvarea sufletului este mai importantă pentru Dumnezeu decât salvarea trupului muritor, vei pricepe și de ce Dumnezeu a poruncit omorârea fără de milă a femeilor și pruncilor. Și vei pricepe și că Diavolul nu s-a atins nici cu o câtime de Biblie, de nici o Biblie (!), dar s-a atins de mintea ta, făcându-te să crezi că ar avea el astfel de putere.

View Postoverseas, on 03 aprilie 2015 - 15:31, said:

Absolut, daca eu scriu cu pixul intre randuri "adventistii sunt kool", inseamna ca erorile se pot strecura in Biblie.

Doar dacă Duhul Sfânt este mort sau adormit, doar așa se pot strecura erori în Biblie!

View Postpacopaco1967, on 03 aprilie 2015 - 15:31, said:

Din parabolele spuse de Isus putem trage concluzia corectă , că dumnezeul acestui veac a inspirat pe alocuri scripturile . Si chiar din VT  găseşti detule contradicţii , exemplul pe care l-am mai pus era acela cu numărarea poprului de către regele David . Intr-un loc spune că dumnezeu l-a ispitit pe David să numere poporul iar în alt loc spune că Satana l-a ispitit . Varianta corectă e  Satana a ispitit  pe David , şi atunci ce face Satana ? Inspiră un proroc să spună că dumnezeu a făcut lucrul acesta . Si aceste scrieri existând în scripturi orice negaţie  a inspiraţiei satanice e chiar satanică .

Nicăieri în Biblie nu scrie că Dumnezeu a ispitit pe careva vreodată, dimpotrivă, scrie clar că ”Dumnezeu nu ispitește pe nimeni”.

Edited by tudorel666, 03 April 2015 - 17:32.


#79
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttudorel666, on 03 aprilie 2015 - 17:35, said:


Nicăieri în Biblie nu scrie că Dumnezeu a ispitit pe careva vreodată, dimpotrivă, scrie clar că ”Dumnezeu nu ispitește pe nimeni”.
In rugăciunea "Tatăl nostru " există  "şi nu ne duce pe noi în ispită "  . O fi şi asta greşit ?

Ba chiar cred că ispiteşte , numai că îi spune "încercare" . Chiar de la început a ispitit pe om punând în grădina Eden pomul cunoaşterii binelui şi răului  , l-a mai lăsat şi pe "şarpe" în voie să-l înşele pe om .

#80
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 03 aprilie 2015 - 18:09, said:

In rugăciunea "Tatăl nostru " există  "şi nu ne duce pe noi în ispită "  . O fi şi asta greşit ?

Ba chiar cred că ispiteşte , numai că îi spune "încercare" . Chiar de la început a ispitit pe om punând în grădina Eden pomul cunoaşterii binelui şi răului  , l-a mai lăsat şi pe "şarpe" în voie să-l înşele pe om .

Dacă într-o parte scrie că ”Dumnezeu nu ispitește pe nimeni”, iar în altă parte ”și nu ne duce pe noi în ispită”, clar că ai o contradicție care trebuie rezolvată. Iar contradicția se rezolvă nu când dai cu banul și alegi o variantă, ci când găsești varianta care face să se împace amândouă versetele ”contradictorii”. Vezi tu, de aceea este nevoie de tâlcuire a Bibliei: ca să nu apară cei ca tine ce trag concluzii după cum bate vântul.
Deci, dacă scrie clar că ”Dumnezeu nu ispitește pe nimeni”, celălalt verset, de care te-ai poticnit tu, în nici un caz nu va spune contrariul. Și sunt o mie de feluri în care poți interpreta acel ”nu ne duce pe noi în ispită”, dar tu ai ales tocmai varianta diavolului, în care ți-a șoptit că ”Dumnezeu ispitește”. Offf, Evo!

Și vezi că tocmai de aceea Dumnezeu încearcă, iar diavolul ispitește, pentru că ”a încerca” și ”a ispiti” sunt antonime în cazul Bibliei.

Edited by tudorel666, 03 April 2015 - 18:22.


#81
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttudorel666, on 03 aprilie 2015 - 18:20, said:

Dacă într-o parte scrie că ”Dumnezeu nu ispitește pe nimeni”, iar în altă parte ”și nu ne duce pe noi în ispită”, clar că ai o contradicție care trebuie rezolvată. Iar contradicția se rezolvă nu când dai cu banul și alegi o variantă, ci când găsești varianta care face să se împace amândouă versetele ”contradictorii”. Vezi tu, de aceea este nevoie de tâlcuire a Bibliei: ca să nu apară cei ca tine ce trag concluzii după cum bate vântul.
Deci, dacă scrie clar că ”Dumnezeu nu ispitește pe nimeni”, celălalt verset, de care te-ai poticnit tu, în nici un caz nu va spune contrariul. Și sunt o mie de feluri în care poți interpreta acel ”nu ne duce pe noi în ispită”, dar tu ai ales tocmai varianta diavolului, în care ți-a șoptit că ”Dumnezeu ispitește”. Offf, Evo!

Și vezi că tocmai de aceea Dumnezeu încearcă, iar diavolul ispitește, pentru că ”a încerca” și ”a ispiti” sunt antonime în cazul Bibliei.
Am înţeles ce vrei să spui  . Varianta corectă e " nu ne lăsa să cădem în ispită "  , dar traducerea este aşa cum am spus în postul de mai sus , deci şi-a băgat dracul "coada" Posted Image

Dar cum rămâne cu ce s-a întâmplat în Eden ?

Edited by pacopaco1967, 03 April 2015 - 18:40.


#82
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 03 aprilie 2015 - 18:29, said:

Am înţeles ce vrei să spui  . Varianta corectă e " nu ne lăsa să cădem în ispită "  , dar traducerea este aşa cum am spus în postul de mai sus , deci şi-a băgat dracul "coada" Posted Image

Dar cum rămâne cu ce s-a întâmplat în Eden ?

Păi s-a clarificat deja că tu crezi că Satan a inspirat parte din Biblie. Caz în care nu mai avem ce discuta, de vreme ce orice verset ar putea fi cel inspirat de Satan.

#83
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 03 aprilie 2015 - 19:10, said:


Păi s-a clarificat deja că tu crezi că Satan a inspirat parte din Biblie. Caz în care nu mai avem ce discuta, de vreme ce orice verset ar putea fi cel inspirat de Satan.
Tudoriță nene, Satan nu a inspirat părți din Biblie, ci interpretarea ei unora la care suspect ai aderat în ultima vreme. Cum rezolvi această incompatibilitate cu creștinismul promovat de Biblie? Biblia spune să ai un singur Dumnezeu, iar aceștia au mai mulți dumnezei și dumnezeiașe la care se închină și le fac slujbe. Biblia spune să-ți iubești vrăjmașul, iar aceștia îl iubesc cu kalașnicovul! Și multe altele...

#84
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 04 aprilie 2015 - 05:46, said:

Tudoriță nene, Satan nu a inspirat părți din Biblie, ci interpretarea ei unora la care suspect ai aderat în ultima vreme. Cum rezolvi această incompatibilitate cu creștinismul promovat de Biblie? Biblia spune să ai un singur Dumnezeu, iar aceștia au mai mulți dumnezei și dumnezeiașe la care se închină și le fac slujbe. Biblia spune să-ți iubești vrăjmașul, iar aceștia îl iubesc cu kalașnicovul! Și multe altele...

Deocamdată văd că te inspiră Înșelătorul, pentru că încă nu mi-ai dat un răspuns clar, dacă există vreun verset din vreo Biblie care să fie pus acolo de Satan. Dacă nu știi la ce Biblie să te hotărăști, fă referire la cea ortodoxă.
Cât privește chestia cu interpretarea, au mai venit unii la mine acasă să se bată în piept cu Sola Scriptura, dar eu am putut să le arăt cum se deduc din Biblie concluziile mele, ei însă nu au putut să-mi arate legătura dintre Biblie și concluziile lor. La fel și tu! Care mai și vorbești despre ce nu cunoști, interpretând aiurea, pentru că tu cunoști Biblia pe bucățele, nu în ansamblul ei. Astfel, când vorbești de ”dumnezeiași și dumnezeiașe” scapi din vedere versetul care zice ”dumnezei sunteți și fii de dumnezei”, precum și pe cel care zice ”Domnul este Dumnezeul dumnezeilor”. Și mai sunt și multe altele, că însuși Iisus le-a arătat evreilor din vremea sa că nu este greșit să te numești ”fiul lui Dumnezeu” (și dumnezeu adică) de vreme ce este scris ”dumnezei sunteți și fii de dumnezei”.
Dar tu ești doar un orb care zice că vede.

#85
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 04 aprilie 2015 - 06:59, said:

încă nu mi-ai dat un răspuns clar, dacă există vreun verset din vreo Biblie care să fie pus acolo de Satan.
Nu există. Mulțumit?

View Posttudorel666, on 04 aprilie 2015 - 06:59, said:

Dacă nu știi la ce Biblie să te hotărăști, fă referire la cea ortodoxă.
În multe situații, am găsit diferențe între Biblia Sinodală a Bisericii Ortodoxe Grecești și cea Sinodală a BOR. După care să mă iau, că văd că cineva și-a băgat coada să modifice (ori chiar să adauge) anumite cuvinte. Mă poți lămuri?

View Posttudorel666, on 04 aprilie 2015 - 06:59, said:

Astfel, când vorbești de ”dumnezeiași și dumnezeiașe” scapi din vedere versetul care zice ”dumnezei sunteți și fii de dumnezei”
Acolo are alt sens, iar tu care nu cunoști Biblia doar pe ”bucățele”, ar trebui să știi acest lucru.

#86
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 04 aprilie 2015 - 07:08, said:

Nu există. Mulțumit?



Doar dacă te ții de cuvântul acesta! Pentru că, în fraza imediat următoare, iară spui că ”cineva și-a băgat coada să modifice nu știu ce în Biblia ortodoxă română”. Păi crezi sau nu crezi că orice Biblie a fost scrisă doar de Duhul Sfânt și de nimeni altcineva?! Sau te refereai la coada Duhului Sfânt? Are și copite acest Duh Sfânt la care te referi tu?

View PostDidymus, on 04 aprilie 2015 - 07:08, said:

În multe situații, am găsit diferențe între Biblia Sinodală a Bisericii Ortodoxe Grecești și cea Sinodală a BOR. După care să mă iau, că văd că cineva și-a băgat coada să modifice (ori chiar să adauge) anumite cuvinte. Mă poți lămuri?


Păi, dacă ești prea crud în înțelegerea Scripturii, vei găsi diferențe chiar și între Evanghelii sau chiar în cadrul aceluiași capitol! Dar cine crede cu adevărat că toată Biblia a fost inspirată de Duhul Sfânt, indiferent de traducere, atunci ia de bun tot ce scrie acolo, chiar dacă la prima vedere i se pare că ar exista contradicții.

View PostDidymus, on 04 aprilie 2015 - 07:08, said:

Acolo are alt sens, iar tu care nu cunoști Biblia doar pe ”bucățele”, ar trebui să știi acest lucru.

Aceasta-i doar părerea ta și pe care, ca orice ”pifan”, ți-o spui fără a o argumenta. Și nu ești primul pifan care se crede general. Dar asta numai din cauză că ori n-ai făcut armată, ori n-ai făcut-o cum trebuie.

Edited by tudorel666, 04 April 2015 - 07:39.


#87
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 04 aprilie 2015 - 07:17, said:

Păi crezi sau nu crezi că orice Biblie a fost scrisă doar de Duhul Sfânt și de nimeni altcineva?!
Sesizează te rog diferența: Biblia a fost inspirată de Duhul Sfânt, nu a fost scrisă. De scris, au scris scriitorii inspirați de către Duhul.

View Posttudorel666, on 04 aprilie 2015 - 07:17, said:

Păi, dacă ești prea crud în înțelegerea Scripturii, vei găsi diferențe chiar și între Evanghelii sau chiar în cadrul aceluiași capitol! Dar cine crede cu adevărat că toată Biblia a fost inspirată de Duhul Sfânt, indiferent de traducere, atunci ia de bun tot ce scrie acolo, chiar dacă la prima vedere i se pare că ar exista contradicții.
Eu nu la [aparentele] contradicții m-am referit, ci la cuvinte băgate forțat de către traducători ori copiști, cuvinte care pot schimba radical sensul dorit de Duhul Sfânt la scrierea versetului respectiv. Exemplificare: Epistola către Evrei (4:8) Versiunea sinodală în uz a Bisericii Ortodoxe prezintă un cuvânt adăugat ce schimbă radical sensul zilei de odihnă (din versetul următor) a creștinilor din sâmbătă în altă zi (desigur duminica).

[ http://s18.postimg.org/nrpuxg0gp/sinodala_1914.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Biblia Sinodală 1914


[ http://s29.postimg.org/ssgavwctj/sinodala_1982.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Biblia Sinodală 1982

O asemenea fraudă textuală poate fi pusă pe seama Duhului Sfânt? În nici un caz! Iată ce nota pe marginea aceleași epistole către evrei un copist cu 15 secole mai înainte:

[ http://s28.postimg.org/vxmcokqod/nota.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Codex Vaticanus

În traducere: "Nebuni și netrebnici, puteți lăsa în pace vechea redare și să nu o alterați?" Se pare că traducătorului ortodox de la 1982 nu i-a păsat de loc de această notă marginală, căci avea de împlinit o misiune. Ghici a cui?

#88
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 05 aprilie 2015 - 07:30, said:



În traducere: "Nebuni şi netrebnici, puteţi lăsa în pace vechea redare şi să nu o alteraţi?" Se pare că traducătorului ortodox de la 1982 nu i-a păsat de loc de această notă marginală, căci avea de împlinit o misiune. Ghici a cui?

A Duhului Sfânt misiune!
Inspirată sau scrisă, când vine vorba de Duhul Sfânt este același lucru. Dar tu faci jocul lui Satan care își răde de tine. Pentru că, dacă accepți că oamenii pot modifica Biblia, cu intenție, din neatenție sau din prostie, atunci  nici măcar celebrul original de care faci atâta caz nu mai are valoare! Și atunci ai rămas fără de Biblie și fără de Cuvântul lui Dumnezeu.

#89
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 05 aprilie 2015 - 12:53, said:

A Duhului Sfânt misiune!
Inspirată sau scrisă, când vine vorba de Duhul Sfânt este același lucru. Dar tu faci jocul lui Satan care își răde de tine. Pentru că, dacă accepți că oamenii pot modifica Biblia, cu intenție, din neatenție sau din prostie, atunci  nici măcar celebrul original de care faci atâta caz nu mai are valoare! Și atunci ai rămas fără de Biblie și fără de Cuvântul lui Dumnezeu.
Ești depășit de situație. Cuvântul acela e adăugat doar în versiunea ortodoxă, doar în limba română și doar în cea mai recentă traducere. În rest, în niciuna nu apare acel cuvânt fraudulos. Deci intenția malefică e evidentă și face jocul diavolului, aruncând oprobriu asupra întregii versiuni.

Edited by Didymus, 05 April 2015 - 13:34.


#90
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Posttudorel666, on 03 aprilie 2015 - 17:35, said:

Nicăieri în Biblie nu scrie că Dumnezeu a ispitit pe careva vreodată, dimpotrivă, scrie clar că ”Dumnezeu nu ispitește pe nimeni”.
Tatal Nostru

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Slava si puterea
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.

Un pic de incercare prin ispitire nu strica!

View PostDidymus, on 05 aprilie 2015 - 07:30, said:

Eu nu la [aparentele] contradicții m-am referit, ci la cuvinte băgate forțat de către traducători ori copiști, cuvinte care pot schimba radical sensul dorit de Duhul Sfânt la scrierea versetului respectiv. Exemplificare: Epistola către Evrei (4:8) Versiunea sinodală în uz a Bisericii Ortodoxe prezintă un cuvânt adăugat ce schimbă radical sensul zilei de odihnă (din versetul următor) a creștinilor din sâmbătă în altă zi (desigur duminica).

[ http://s18.postimg.org/nrpuxg0gp/sinodala_1914.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Biblia Sinodală 1914


[ http://s29.postimg.org/ssgavwctj/sinodala_1982.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Biblia Sinodală 1982

O asemenea fraudă textuală poate fi pusă pe seama Duhului Sfânt? În nici un caz! Iată ce nota pe marginea aceleași epistole către evrei un copist cu 15 secole mai înainte:

[ http://s28.postimg.org/vxmcokqod/nota.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Codex Vaticanus

În traducere: "Nebuni şi netrebnici, puteţi lăsa în pace vechea redare şi să nu o alteraţi?" Se pare că traducătorului ortodox de la 1982 nu i-a păsat de loc de această notă marginală, căci avea de împlinit o misiune. Ghici a cui?
Si care este versiunea corecta?

Pentru cei care nu stiu, textul acesta din 1914 este cel folosit de pr. D. Staniloae, si pr. D. Fecioru, printre altii, în pofida traducerilor ulterioare. El este cel care a pastrat poate cel mai bine apropierea de originalul grecesc. Nu multi cunosc ca BOR a inceput sa foloseasca din 1936 la traducerea VT editia mazoretica, evreiasca (din sec. 7-8 dupa Hristos) care nu corespunde in multe privinte: dogmatice, cronologice, etc. cu textul folosit dintotdeauna de Biserica Ortodoxa, cel dupa Septuaginta, tradus cu trei sec. inainte de Hristos.
http://www.cuvantul-...bliei-din-1914/

Edited by barbu78, 05 April 2015 - 14:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate