Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Arzator dublu aragaz.

Presiune Centrala Ariston.

DVR 4 canale functioneaza cu un ...
 Redactare CV

Limite maxime amenzi contraven...

Folie protectoare pentru ecrane (...

Spalare masina sau nu
 Alternative la "we are sunset...

Īncheiere penala dezinvestire

Traducere limba spaniola

Family Sharing "Ask to buy...
 CI+ (Telekom) și TV JVC

Umiditate Beci

Ariston decupleaza incalzire calo...

Retea interioara CATV proasta. So...

Adventistii cred ca Biblia este inspirata de satan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
607 replies to this topic

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

• Grup: Senior Members

View Postbarbu78, on 03 aprilie 2015 - 14:45, said:

Despre scrierile din http://intercer.net/egw/ este vorba?
Simplul fapt ca ea a declarat ca visele alea au venit de la Dumnezeu, automat ar fi trebuit adaugate la Scriptura. Indiferent ce ar avea adventistii de spus.

barbu78

barbu78

Guru Member

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 14:41, said:

Tocmai asta este! Daca nu credeti ca 100% fiecare cuvant este opera lui Dumnezeu, cuvintele "omenesti" sunt considerate de voi ca fiind potentiale purtatoare de greseli. Cuvintele omenesti fiind din firea pamanteasca a omului, supusa lui satan, clar am avut dreptate ca spuneti despre Biblie ca este inspirata de satan.

Pana la urma spui adevarul pe care-l banuiam. Deci, Biblia nu este 100% Cuvantul Domnului, este? Si satan a avut ceva de zis.Posted Image

Gasesti in Biblie texte care te pot duce la ratacire?
Tot ce este in Biblie este pentru toata lumea?

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 14:47, said:

Simplul fapt ca ea a declarat ca visele alea au venit de la Dumnezeu, automat ar fi trebuit adaugate la Scriptura. Indiferent ce ar avea adventistii de spus.

Citi au visat... Ce Biblie mare am avea!
Altul trebuie sa fie motivul pentru care scrierile EGW ar trebui sa aiba alta valoare, dupa adventisti.

Edited by barbu78, 03 April 2015 - 14:50.

overseas

overseas

Guru Member

View Postbarbu78, on 03 aprilie 2015 - 14:45, said:

Despre scrierile din http://intercer.net/egw/ este vorba?

Nu neaparat. Imi amintesc niste forumuri in limba engleza, cu adventisti bazati, care atunci cand erau confruntati cu aberatii fatale marca EGW (pe care nu mai puteau sa le scuze, justifice) se aparau facand apel la asa-zise "aberatii" prezente in Biblie. Daca nu puteau urca scrierile EGW la nivelul Scripturii, coborau BIblia.

Chiar si pozitia oficiala de pe site-ul official de lb engleza este una rezervata, nu par ca sustin ineranta Bibliei.

Edited by overseas, 03 April 2015 - 14:51.

barbu78

barbu78

Guru Member

Este normal sa procedeze asa. Am sa va spun si de ce, un pic mai tirziu.

Edited by barbu78, 03 April 2015 - 14:53.

overseas

overseas

Guru Member

View Postbarbu78, on 03 aprilie 2015 - 14:52, said:

Pai nici mie nu mi se pare surprinzator cum procedeaza.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View Postbarbu78, on 03 aprilie 2015 - 14:49, said:

Gasesti in Biblie texte care te pot duce la ratacire?
Nu. Doar care nu convin oamenilor.

Tot ce este in Biblie este pentru toata lumea?
Da. Intelegerea ei nu este pentru toata lumea. Nici cei salvati nu pot intelege totul, revelatia fiind progresiva. La timpul potrivit, cand decide Dumnezeu sa descopere intelesul.

Citi au visat... Ce Biblie mare am avea!
Normal. Numai ca Dumnezeu este in control, stimabile.

Altul trebuie sa fie motivul pentru care scrierile EGW ar trebui sa aiba alta valoare, dupa adventisti.
Altul este motivul, intr-adevar. Numai ca nu are legatura cu crestinismul.

View Postbarbu78, on 03 aprilie 2015 - 14:52, said:

Cred ca stim. Asa procedeaza toti cei din biserici cand Scriptura le contrazice doctrina. Duhul Sfant nemaifiind prezent, nu mai exista posibilitatea de corectie acolo.

barbu78

barbu78

Guru Member

View Postoverseas, on 03 aprilie 2015 - 14:53, said:

Pai nici mie nu mi se pare surprinzator cum procedeaza.

Hai sa zic pe jumatate: EWG este un soi de apostol al adventistilor dar, nu indraznesc sa o puna in Biblie, pentru ca nu au curaj (iti dai seama cum ar reactiona celelalte culte) si nu stiu unde.Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by barbu78, 03 April 2015 - 15:00.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View Postbarbu78, on 03 aprilie 2015 - 14:57, said:

Hai sa zic pe jumatate: EWG este un soi de apostol al adventistilor dar, nu indraznesc sa o puna in Biblie, pentru ca nu au curaj (iti dai seama cum ar reactiona celelalte culte) si nu stiu unde.
Stimabile, ia cauta CLEAR WORD sa vezi ca deja au pus-o. Numai ca noua nu ne recunosc asta.

Edited by zexelica, 03 April 2015 - 15:00.

barbu78

barbu78

Guru Member

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 14:56, said:

Da. Intelegerea ei nu este pentru toata lumea. Nici cei salvati nu pot intelege totul, revelatia fiind progresiva. La timpul potrivit, cand decide Dumnezeu sa descopere intelesul.
Doar ca neintelegerea poate fi cadere in ispita si ratacire... Exista un risc...

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View Postzexelica, on 02 aprilie 2015 - 08:54, said:

In urma discutiilor cu un stimat adventist (pacopaco1967) am ramas socat cand mi-a spus ca Scriptura este inspirata de satan.

2 Timotei 3

16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,

17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

Pacopaco1967 sustine ca satan da intelepciune IN NEPRIHANIRE pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit pentru lucrari bune.

Aceasta este pozitia oficiala a cultului adventist?
Nu ştiu cum ai ajuns la concluzia că eu aş face parte din cultul BAZS ?  Vreau să aduc la cunoştinţa cititorilor că  nu fac parte (încă) din nici un cult religios . Doar am participat la unele adunări , dar din mai multe culte , atât ortodoxe  , penticostale (de cele mai multe ori ) şi de câteva ori la cele adventiştilor de ziua a 7-a .  Mai urmăresc online pe net   postul BAZS  de televiziune Speranţa TV .  dar de aici şi până la a mă integra la un cult religios e departe .

Imi menţin convingerea că pe alocuri biblia este şi inspiraţia Satanei ,  dar asta se poate  observa doar dacă ajungi să cunoşti cu adevărat caracterul Tatălui ceresc . Prezenţa Fiului întrupat nu este decât Slava Tatălui ceresc  şi după faptele Fiului ajungi la concluzia că uciderile şi  instigările la ucidere  din VT nu pot fi atribuite decât Satanei .
E problema voastră dacă credeţi că Tatăl ceresc e ucigaş de copii nevinovaţi .

overseas

overseas

Guru Member

View Postbarbu78, on 03 aprilie 2015 - 14:57, said:

Hai sa zic pe jumatate: EWG este un soi de apostol al adventistilor dar, nu indraznesc sa o puna in Biblie, pentru ca nu au curaj (iti dai seama cum ar reactiona celelalte culte) si nu stiu unde.Posted Image Posted Image Posted Image

Yeap, este Mahomed al lor Posted Image

tudorel666

tudorel666

Mama tuturor Dumnezeilor

View Postdark, on 03 aprilie 2015 - 13:44, said:

Doar despre Biblie putem spune cu siguranta ca a fost inspirata 100% de Dumnezeu.

Aceeași întrebare și pentru tine: toate Bibliile au fost inspirate de Dumnezeu, ori numai una dintre ele?

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 14:41, said:

Pana la urma spui adevarul pe care-l banuiam. Deci, Biblia nu este 100% Cuvantul Domnului, este? Si satan a avut ceva de zis.Posted Image

Zexe, totuși tu cum explici faptul că nu te mulțumești cu orice Biblie, ci cauți textul ”original”. Cumva traducerile au strecurate în ele și ceva versete sau cuvinte de la Satan?

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 14:59, said:

Stimabile, ia cauta CLEAR WORD sa vezi ca deja au pus-o. Numai ca noua nu ne recunosc asta.

La fel au făcut și Martorii lui Iehova cu cea mai nouă Biblie a lor. Caz în care te întrebi: ce au șters sau adăugat vine de la Diavol sau de la Dumnezeu?

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View Posttudorel666, on 03 aprilie 2015 - 15:10, said:

Zexe, totuși tu cum explici faptul că nu te mulțumești cu orice Biblie, ci cauți textul ”original”. Cumva traducerile au strecurate în ele și ceva versete sau cuvinte de la Satan?
Studiul presupune verificare. Traducerile sunt inerent supuse greselii.

La fel au făcut și Martorii lui Iehova cu cea mai nouă Biblie a lor. Caz în care te întrebi: ce au șters sau adăugat vine de la Diavol sau de la Dumnezeu?
Treaba lor. Ce face un cult satanic nu ma mira. Eu am tot ce-mi trebuie ca sa caut adevarul si sa nu am nevoie de indrumari omenesti.

tudorel666

tudorel666

Mama tuturor Dumnezeilor

View Postpacopaco1967, on 03 aprilie 2015 - 15:04, said:

Imi menţin convingerea că pe alocuri biblia este şi inspiraţia Satanei ,  dar asta se poate  observa doar dacă ajungi să cunoşti cu adevărat caracterul Tatălui ceresc . Prezenţa Fiului întrupat nu este decât Slava Tatălui ceresc  şi după faptele Fiului ajungi la concluzia că uciderile şi  instigările la ucidere  din VT nu pot fi atribuite decât Satanei .
E problema voastră dacă credeţi că Tatăl ceresc e ucigaş de copii nevinovaţi .

Măcar acum ai spus clar ce crezi. Să știi însă că te susțin... pe jumătate. Cum adică pe jumătate? Pentru că Hristos ne-a dat pilda semănătorului, cu neghina care urmează a fi smulsă abia la Seceriș. Deci asta ne-ar putea duce cu ușurință la concluzia că Diavolul a scris și el câteva cuvinte în Biblia lui Dumnezeu. Numai că aceasta înseamnă să acceptăm că Dumnezeu se lasă batjocorit de Diavol. Și lucrul acesta nu poate fi adevărat. Și răspunsul ni-l dă acel verset care spune că ”Dumnezeu își bate joc de cei care se cred înțelepți”. Deci, dacă unele versete par inspirate de Diavol este pentru ca nimeni să nu se laude cu înțelepciunea lui. Pentru că scrie clar că Dumnezeu vorbește în pilde, iar pildele acestea nu pot fi pricepute cu înțelepciunea omenească, ci trebuie tâlcuite. De câtre cine?  De către apostoli, care au primit tâlcuirea de la Însuși Hristos, și de urmașii lor.

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 15:15, said:

Studiul presupune verificare. Traducerile sunt inerent supuse greselii.

Și cum greșeala nu vine de la Dumnezeu, iată câ până și tu admiți că în Biblie se pot strecura erori, adică neghină, adică sămânță diavolească. Vezi tu, Zexe, nu ești departe de cei pe care îi critici!

View Postzexelica, on 03 aprilie 2015 - 15:15, said:

Treaba lor. Ce face un cult satanic nu ma mira. Eu am tot ce-mi trebuie ca sa caut adevarul si sa nu am nevoie de indrumari omenesti.

Dacă Martorii sunt cult satanic, atunci și Biblia lor este satanică. Și iată cum chiar tu ai spus că niște ”sataniști” pot scrie ce vor ei în Biblie. Deci admiți că Satan poate să-și vâre coada în Cartea lui Dumnezeu. Zexe, știi jocul acela cu ”cine zice ăla este”? Se pare că tocmai îl joci.

overseas

overseas

Guru Member

Absolut, daca eu scriu cu pixul intre randuri "adventistii sunt kool", inseamna ca erorile se pot strecura in Biblie.

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View Posttudorel666, on 03 aprilie 2015 - 15:21, said:

Măcar acum ai spus clar ce crezi. Să știi însă că te susțin... pe jumătate. Cum adică pe jumătate? Pentru că Hristos ne-a dat pilda semănătorului, cu neghina care urmează a fi smulsă abia la Seceriș. Deci asta ne-ar putea duce cu ușurință la concluzia că Diavolul a scris și el câteva cuvinte în Biblia lui Dumnezeu. Numai că aceasta înseamnă să acceptăm că Dumnezeu se lasă batjocorit de Diavol. Și lucrul acesta nu poate fi adevărat. Și răspunsul ni-l dă acel verset care spune că ”Dumnezeu își bate joc de cei care se cred înțelepți”. Deci, dacă unele versete par inspirate de Diavol este pentru ca nimeni să nu se laude cu înțelepciunea lui. Pentru că scrie clar că Dumnezeu vorbește în pilde, iar pildele acestea nu pot fi pricepute cu înțelepciunea omenească, ci trebuie tâlcuite. De câtre cine?  De către apostoli, care au primit tâlcuirea de la Însuși Hristos, și de urmașii lor
Din parabolele spuse de Isus putem trage concluzia corectă , că dumnezeul acestui veac a inspirat pe alocuri scripturile . Si chiar din VT  găseşti detule contradicţii , exemplul pe care l-am mai pus era acela cu numărarea poprului de către regele David . Intr-un loc spune că dumnezeu l-a ispitit pe David să numere poporul iar în alt loc spune că Satana l-a ispitit . Varianta corectă e  Satana a ispitit  pe David , şi atunci ce face Satana ? Inspiră un proroc să spună că dumnezeu a făcut lucrul acesta . Si aceste scrieri existând în scripturi orice negaţie  a inspiraţiei satanice e chiar satanică .

overseas

overseas

Guru Member

View Postpacopaco1967, on 03 aprilie 2015 - 15:31, said:

Din parabolele spuse de Isus putem trage concluzia corectă , că dumnezeul acestui veac a inspirat pe alocuri scripturile . Si chiar din VT  găseşti detule contradicţii , exemplul pe care l-am mai pus era acela cu numărarea poprului de către regele David . Intr-un loc spune că dumnezeu l-a ispitit pe David să numere poporul iar în alt loc spune că Satana l-a ispitit . Varianta corectă e  Satana a ispitit  pe David , şi atunci ce face Satana ? Inspiră un proroc să spună că dumnezeu a făcut lucrul acesta . Si aceste scrieri existând în scripturi orice negaţie  a inspiraţiei satanice e chiar satanică .

Aham. Poti sa ne spui cam cat de multe variante de raspuns ai cautat la aceasta "contradictie", chiar pe net ?!

dark

dark

īs sora Ana penticostalć pocaitiva crede-ti bilbia Domnu i aproa

Paco, acest verset te va lamuri:

Atunci duhul cel rau, trimis de Domnul, a venit peste Saul, care sedea in casa, cu sulita in mana. David canta, (1Sam.19:9)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate