Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#37
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Asa, erbicid :)

Edited by adinosh, 27 April 2015 - 09:27.


#38
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
O firma serioasa pt studiu geo stie cineva (pentru Bucuresti/Ilfov)? Eu am gasit destui pe net dar nu stiu cat de seriosi sunt, ca eu nu pot decat sa stau sa vad cat foreaza, ce lucreaza ei dupa sau cat scot din burta... nu pot sa mai stiu... Dati PM va rog, sa nu fie reclama...

#39
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
nu pune ma omule erbicid pe terenul tau ... mergi in magazine de bricolaz ia o coasa cu motor si taie tot ce e in cale...erbicidul ala o sa "iasa" in 5-6 ani si pana atunci sigur copiii or sa vrea sa bata mingea pe maidan.

#40
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu nu as da cu ierbicid.....
EU am sa prefer sa smulg balariile ce nu imi plac cu cat mai multa radacina si sa le las sa se usuce......si bineintales "gazonul" tuns regulat!

Edited by BodCasa, 27 April 2015 - 14:28.


#41
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

EU am sa prefer sa smulg balariile ce nu imi plac cu cat mai multa radacina si sa le las sa se usuce

Ar fi bine sa fie asa usor :). Nu e nimic sa nu imi placa, trebuie sa smulg 500mp de balarii, inclusiv de pe partea de drum :) Si nici nu sunt sigur ca pot sa le smulg acum, ca in curand or sa fie cat mine de inalte. Nu stiu ce natie de balarii e acolo dar unele se fac cat casa si groase cat bratul de copil mic :)

Quote

erbicidul ala o sa "iasa" in 5-6 ani si pana atunci sigur copiii or sa vrea sa bata mingea pe maidan.

Stii tu un erbicid din asta care tine 5-6 ani?! Eu chiar am cautat asa ceva si nu am gasit. Din ce am gasit pe net, cele bazate pe Glifosat 360 ataca doar planta crescuta, "este absorbit prin frunze este translocat in intreaga planta, inclusiv in partile subterane (radacini, rizomi, etc) distrugand-o complet". Se foloseste pana si cu terenuri gata plantate (la cartofi de exemplu, inainte sa apara partea aeriana a cartofului).

Oricum pe o mare parte din teren o sa fie casa, si prima cazma nu cred ca intra anul asta. Dar as vrea totusi sa nu fie o padure de buruieni acolo pana atunci.

#42
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Pai..decoperteaza-l cu vreo 15-20 cm..si scapi de mare parte din ele...Am vazut asta cu ochii mei..Un vecin care si-a facut gard ...a si decopertat terenul..asta anu trecut..l-a nivelat..toate cele...Asta toamna...din balariile care au mai iesit..le-a cosit cat inca erau verzi..ca sa nu mai cada alte seminte...iar anu asta arata pe unele locuri de parca are gazon...Bine..n-a scapat 100% de buruieni..dar cel putin 80-85% zic eu ca au disparut...Zice ca n-a dat cu erbicide..alte prostii...Tind sa-l cred..

#43
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Daca e sa decopertez, o fac cand o fi sa construiesc. Nu stiu ce rost ar avea cu un an inainte... ca aduce vantul seminte de buruieni si intra si in stratul nou...

#44
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Si dupa ce te muți nu le mai aduce vântul ? :)

#45
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 manghels, on 27 aprilie 2015 - 19:48, said:

Si dupa ce te muți nu le mai aduce vântul ? Posted Image

Nu prea :)

1. Fac gard "opac", acum e doar o plasa de sarma cu ochiuri mari.
2. O sa am grija sa le starpesc de cum apar :)
3. O sa fie mai putin teren, ca 100mp cel putin o sa fie ocupati de casa, plus trotuare, tersa, magazie, etc :)

#46
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Plus ca daca vai fi permanent acolo le poti smulge cand sund fragede. Gazonul provizoriu in cazul meu a facut minuni. Nu au mai iesit balarii decat ici colo. l-am lasat mai mare si a suprimat tot. Poate ar trebui sa incerci. Costa sub 200lei 10kg gazon de calitate.

Edited by adinosh, 27 April 2015 - 20:27.


#47
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
sau trifoi alb pitic ... nu e asa pretentios ca gazonul si sufoca orice buruiana ;)

#48
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 oMariusRO, on 27 aprilie 2015 - 12:22, said:

O firma serioasa pt studiu geo stie cineva (pentru Bucuresti/Ilfov)? Eu am gasit destui pe net dar nu stiu cat de seriosi sunt, ca eu nu pot decat sa stau sa vad cat foreaza, ce lucreaza ei dupa sau cat scot din burta... nu pot sa mai stiu... Dati PM va rog, sa nu fie reclama...

La cate PM am primit in legatura cu asta bag seama ca ori beneficiarii nu fac studii geo, ori nu exista firme serioase :)

#49
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Ori cei care stiu nu au vazut postul ori nu au avut timp sa raspunda. Eu zic sa-i intrebi personal pe pm pe unii care au jurnale in zona ta.

Edited by viotl, 28 April 2015 - 12:51.


#50
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

 oMariusRO, on 28 aprilie 2015 - 12:04, said:

La cate PM am primit in legatura cu asta bag seama ca ori beneficiarii nu fac studii geo, ori nu exista firme serioase Posted Image
asta cu pmul nu tine ... nimeni nu sta sa iti scrie pe PM decat daca intrebi tu pe PM direct...

referitor la substantele alea chimice pe care vrei sa le imprastii pe teren eu in continuare te sfatuiesc sa nu o faci...sunt nenumarate metode, o parte prezentate aici care se pot aplica. Aia cu chimicala nu o sa iti faca decat rau si nici nu o sa te scape de toate.

Edited by Riper, 28 April 2015 - 20:37.


#51
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Am stat eu. :) Ai pm.

#52
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Unde frqate, n-am nici un pm.

#53
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 viotl, on 28 aprilie 2015 - 21:12, said:

Unde frqate, n-am nici un pm.

Nu tu ai, eu am.

Multumesc ;)

#54
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Tot nu inteleg unde sta. da' cu pm-u mie imi zicea parca. Poate nu dar am o zi proasta si parca toti se ia de mine axi. Poate mi se pare, dar poate nu.pai cum ma Codita, pai tocma" de mine te iei?

:P :P  :P  :P!!!!!!!!!!!

Edited by viotl, 28 April 2015 - 21:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate