Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#2575
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmanuko, on 05 decembrie 2017 - 20:04, said:

Am un feeling ca peste 7-10 ani o sa-ti faci sarpanta.

Ce te face sa crezi asta? :)

View PostNukem, on 05 decembrie 2017 - 20:21, said:

Acum serios: daca tine apa, inseamna ca are o hidroizolatie buna. Ca ingheata inseamna ca si termoizolatia e buna (cazul de fata se exclude din cauza de casa neincalzita, dar pe viitor e un test bun...). Scurgerea ar trebui sa preia din apa ce se acumuleaza pe terasa pana sa inghete.

Terasa nu e inca termoizolata, am doar niste XPS de 3 pe intrados (la interior), din niste motive "tehnice". Hidroizolatia se rezuma acum la impermeabilizarea din beton. Scurgerea va prelua apa dupa ce pun termoizolatia si torn o sapa de panta peste el. Din pacate s-a intamplat ca placa sa nu fie dreapta si sa aibe o panta opusa de scurgeri, asa ca am patinoar sau piscina cand ploua, dupa caz :)

#2576
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Stiu discutia... Apropo, cum a ramas? Polistiren in panta sau sapa? Ca la o diferenta mare, ar ajuta un polistiren in panta, cu mici rectificari din sapa.

#2577
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 05 decembrie 2017 - 21:00, said:



Ce te face sa crezi asta? :)



Terasa nu e inca termoizolata, am doar niste XPS de 3 pe intrados (la interior), din niste motive "tehnice". Hidroizolatia se rezuma acum la impermeabilizarea din beton. Scurgerea va prelua apa dupa ce pun termoizolatia si torn o sapa de panta peste el. Din pacate s-a intamplat ca placa sa nu fie dreapta si sa aibe o panta opusa de scurgeri, asa ca am patinoar sau piscina cand ploua, dupa caz :)

O sa te bage ăștia la impozit pentru activități comerciale si la piscina si la patinoar !

#2578
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostNukem, on 05 decembrie 2017 - 21:21, said:

Stiu discutia... Apropo, cum a ramas? Polistiren in panta sau sapa? Ca la o diferenta mare, ar ajuta un polistiren in panta, cu mici rectificari din sapa.

Cred ca o sa fie polistiren normal si panta doar din sapa. Daca fac cu polistiren de panta si sapa peste el o sa imi scada, pe medie, grosimea termoizolatiei (pe marigini as avea 32 si ar creste cu panta pana la maxim 42).

Daca prin "diferenta mare" te gandesti la denivelarile placii, etse undeva la 2-3cm maxim. Ma gandesc sa pun un mic pat de nisip pe placa, intins la dreptar, ca sa mai aduc la un nivel (ar putea folosi si ca strat de difuzie a vaporilor)

View Postpicomouse, on 05 decembrie 2017 - 22:43, said:

O sa te bage ăștia la impozit pentru activități comerciale si la piscina si la patinoar !

De unde.. Pana acum nu a venit nimeni nici gratis. Daca mai era si pe bani, sigur dadeam. faliment :)

P.S. Maine imi vin termopanele. :)

#2579
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Nu stiu cat de buna e ideea cu nisipul.
Eu ma refeream la diferenta mare data de panta (32-42 inseamna 10 cm). O sa dai o panta asa mare?

#2580
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostNukem, on 07 decembrie 2017 - 17:56, said:

Nu stiu cat de buna e ideea cu nisipul.

Care ar fi problema? In mintea mea nisipul ala se comporta ca un strat de difuzie iar polistirenul ca o bariera de vapori (ca prin 40cm de polistiren nu stiu cati vapori trec). Am vazut o membrana bituminoasa de difuzie si bariera de vapori exact pe principiul asta: Pe partea inferioara care se lipeste de placa are niste fasii de nisip. Cand se incalzeste, doar partea fara nisip adera la suport iar prin benzile de nisp circula vaporii. Sau cel putin asta e ideea...

Quote

Eu ma refeream la diferenta mare data de panta (32-42 inseamna 10 cm). O sa dai o panta asa mare?

10cm inseamna putin sub 2% pe cei 6m (stanga-dreapta) fata de centrul casei

#2581
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
In cazul asta e ok. Ai dreptate, devine o suprafata de difuzie a vaporilor, ce vor fi evacuati prin lateralele acoperisului.
Daca ai diferente mari in grosimea sapei, date de panta, te poti ajuta de o placare inegala cu polistiren (cu diferente de 2-3 cm). Polistirenul nu trebuie sa fie in panta, se poate pune si in trepte, sapa "niveland" suprafata.

#2582
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostNukem, on 07 decembrie 2017 - 18:16, said:

Polistirenul nu trebuie sa fie in panta, se poate pune si in trepte, sapa "niveland" suprafata.

Asa e, o sa vad cand ajung acolo ce se intampla. Eventual mai completez cu niste placi subtiri de xps de 2-3-5, ca nu as putea sa stiu acum sa comand polistiren taiat la comanda, care de 19, care de 20, care de 22, care de 24...

#2583
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Si preconizezi ca se va intampla anu asta? Ca eu am cedat fizic/psihic/FINANCIAR pe anu asta. Acum ma concentrez pe amenajarea exterioara (un tratament la pomi/arbusti...) si astept primavara, ca am un condens in putul beciului... am 2 aerisiri de 50 mm, cam putin...

#2584
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu cred... Eu nu am cedat, dar a vremea da :)

La exterior nu am ce face, am curtea plina de schele, gramezi de nisip, munti de lemne, bucati de EPS samd... Nici macar sa sap canalizarea nu pot din cauza la schele... Pana pe 20 cand iau vacanta oficial, si eu si baietii, sper sa mai misc ceva pe la electrice si tencuieli... De la anul ne intoarcem la interioare, sper pe 20 ianuarie cel tarziu...

In beci nu am condens ca nu am "usa" la intrare :)

#2585
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
La placile de panta nu comanzi tu de grosimi anume, ci iti vand ei un degrade ce pleaca de la o grosime minima si creste cu o anumita panta, iar sub el adaugi placi plane pana la ce grosime iti doresti sa ai.
Pentru membrana uita-te si la epdm, daca vrei necirculabila. Se poate si circulabila, dar trebuie protejata membrana.

#2586
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostoMariusRO, on 05 decembrie 2017 - 21:00, said:

Terasa nu e inca termoizolata, am doar niste XPS de 3 pe intrados (la interior), din niste motive "tehnice". Hidroizolatia se rezuma acum la impermeabilizarea din beton.


Pai hidroizolatia aia face toti bani...

#2587
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Ce se mai petrece pe aici ?

#2588
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pauza pana după sărbători. Am pus termopanele, am dat o mana de masa de șpaclu peste termosistem pe exterior și stropul și pontajele pentru tencuiala la etaj.
Attached File  IMG_20171208_094752.jpg   79.97K   151 downloadsAttached File  IMG_20171208_130505.jpg   72.75K   152 downloadsAttached File  IMG_20171208_094709.jpg   55.02K   149 downloadsAttached File  IMG_20171219_122334.jpg   82.02K   151 downloadsAttached File  IMG_20171219_121314.jpg   69.65K   164 downloadsAttached File  IMG_20171219_121237.jpg   78.73K   164 downloadsAttached File  IMG_20171219_122414.jpg   57.12K   148 downloads

#2589
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Chiar ma gandeam , nu mai postati nimic? Cand ai dat masa de spaclu peste termosistem ....saptamana asta?

Oare catalinij a terminat planseul de turnat?

#2590
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...pe la Pagina 133...

#2591
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBenderbut, on 22 decembrie 2017 - 18:27, said:

Chiar ma gandeam , nu mai postati nimic?
Cand ai dat masa de spaclu peste termosistem ....saptamana asta?

Nu facusem inca poze :)

Nuuuu.. mai demult. Pe la inceputul lunii, pana in 10 Decembrie cea mai mare parte (stiu sigur pentru ca atunci au venit temopanele si era cam gata). Dupa termopane am bordat golurile pe exterior cu XPS si am pus coltare, dar si asta am terminat pana pe 18.

#2592
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
:lol:  :lol:  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate