Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#2125
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
In principiu era mai usor. Am zis sa fac tot posibilul sa nu am punti termice. In cazul in care turnam totul impreuna ar fi trebuit sa izolez si terasa la fel ca si casa (placa, elevatia, etc). Lipsa spatiului de depozitare pe placa nu prea l-am simtit... e destul loc, am folosit si terenul meu, si al vecinului, ba chiar si casa lui care e "la rosu" deja :)

#2126
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Oricum terasa a trebuit sa o ridic (aproape de cota 0), asa ca a beneficiat de un xps de 5 (sus si dedesubt), la fel ca si pe laterale (fundatie si elevatie). Nu am vrut sa am terasa separata de casa, am acoperisul ei prins de casa, asa ca am vrut sa am un corp comun.
Oricum faci, ai grija cu vremea asta caniculara. Uda tot ce poti: betonul, caramida, gatul ...
Spor

#2127
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Avansam cu zidurile. Cam încet, dar măcar nu stam pe loc. Ba nu avem cărămidă, ba mai au muncitorii o nunta, un botez Posted Image

Și dacă tot a fost oferta, mi-am luat și eu o jucărie noua Posted Image

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170726/b9dedc911d099c687e782da277868538.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170726/6fde68b4df3e71cbbc0a34bf59c058ef.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by oMariusRO, 26 July 2017 - 15:49.


#2128
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
cat fu?

#2129
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
400 de lei. Are capete interschimabile. Se poate folosi ca masina de gaurit/insurubat (fara percutie), fierastrau sabie, slefuitor sau multifunctionala cu vibratii. Am probat-o ca sabie la decupat un blat de bucatarie si ca multufuncitonala la aceasi corp (decupat o deschidere in laterala corpului cu panza cu avans direct). Mie unu mi se pare ok cel putin pe langa casa omului, nu stiu daca ar face fata la o folosire intensiva zi de zi...

#2130
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@oMariusRO: unde ai gasit promotia?

#2131
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La Lidl. Parkside e o marca ce o gasesti cu preponderenta la ei, e un fel de varianta buget de la Bosch daca nu ma insel. Eu am o masina de ascutit de la ei, am incercat un cutit pe ea, mi-a "mancat" o jumatate. Se prea poate sa fie si din vina elementului din fata masinii (operatorul adicatelea), asa ca am ramas la piatra si ascutit manual.

#2132
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View PostoMariusRO, on 26 iulie 2017 - 16:01, said:

400 de lei. Are capete interschimabile. Se poate folosi ca masina de gaurit/insurubat (fara percutie), fierastrau sabie, slefuitor sau multifunctionala cu vibratii.

La prima vedere, avand in vedere ca e dimineata si nu mi-am terminat cafeaua am crezut ca e BOSCH. Aceasi cutie, culori, verde, rosu, etc, ce se mai copiaza astia unul pe altul. Chiar acum ma ridicam de pe scaun sa plec sa-mi iau una daca era BOSCH la 400 RONPosted Image

#2133
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ne miscam cu viteza melcului beat, dar barem ne miscam fara erori majore, dupa cum a spus dirigintele la ultima vizita. Zidurile exterioare de la etaj sunt gata, de maine se incepe cofrarea si cu putin noroc le turnam saptamana asta. Poze maine sper, ca azi am uitat...

Am o problema, si poate ma ajutati si cu alte idei fata de cei implicati, ca nu se stie de unde sare iepurele Posted Image

Pe fata casei, pe o parte din laterala si pe o parte din spate placa de peste parter are o iesire in consola de ~65cm.  Problema e cum cofrez eu consolele alea avand in vedere ca sub mare parte din ele este gol de geam sau balcon si nu am decat popi de 3.5m inaltime.

Attached Files



#2134
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
la mine la balcon au facut o schela sanatoasa din lemn si popii placii balconului i-au pus pe acea schela (un fel de banca/podest mai solid(a)). Nu stiu daca am poze cu etapa aia..dar caut.

PS: ceva cam in 'halul asta'. Placa balconului a iesit in cotele asteptate.

Attached Files


Edited by manghels, 31 July 2017 - 15:28.


#2135
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si la mine au facut asa la o consola de la placa peste parter. Dar aia era la 3m inaltime. Acum au de facut o consola la peste 7m de la nivelul solului. Ar trebui sa faca o bancuta din asta de 3-4m inaltime, ca sa poata sa foloseasca popi de 3m.

Ei au pe acolo niste schele metalice, eu le-am zis sa incercam sa ne folosim de ele cumva... macar sa facem o schela cu un singur nivel, proptita bine pe sol si aproape de casa, si punem popi incepand de pe ea. La mine mai e nasol si ca am terenul denivelat pe langa casa...

Edited by oMariusRO, 31 July 2017 - 15:31.


#2136
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
la mine era cam la 5m inaltime.

#2137
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Dar de ce te stresezi tu? Stiu ei cum sa facă.

#2138
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postxjl, on 31 iulie 2017 - 15:58, said:

Dar de ce te stresezi tu? Stiu ei cum sa facă.

Asa imi place mie. Daca nu ma stresez nu simt ca traiesc. Sa ridice mana sus cine de aici s-a lasat pe mana constructorului 100%, ca stie el cum sa faca :)

#2139
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 31 iulie 2017 - 18:28, said:



Asa imi place mie. Daca nu ma stresez nu simt ca traiesc. Sa ridice mana sus cine de aici s-a lasat pe mana constructorului 100%, ca stie el cum sa faca :)

Sa te lași 100% pe mina lui merge dar nu la noi , poate la nemți.
Eu am fuste in consola de 1 si 1,2 m la înălțime de 3,5 si de 6-7 m. La cele de jos am făcut schela si am pus si popi reglabili de 4 m. La alea de sus le-am pus cu popi pe fustele de jos fără sa scot popii.

#2140
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View PostoMariusRO, on 31 iulie 2017 - 18:28, said:

Asa imi place mie. Daca nu ma stresez nu simt ca traiesc. Sa ridice mana sus cine de aici s-a lasat pe mana constructorului 100%, ca stie el cum sa faca Posted Image

Posted Image
Eu nu, dupa ce termin casa daca ar fi un examen sa dau sa echivalez diploma ca diriginte de santier, cu brio l-as promova.
Posted Image

#2141
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
La mine a fost invers: n-a "miscat" constructorul nimic pe santier fara sa 'blagoslovesc" eu mișcarea.

Pe banii mei și muzica mea. .Pana si cand venea dirigintele. .tot gaseam ceva întrebări.. incat nu ma convingea pana nu scotea biblia-normativul..

#2142
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Am decofrat placa si grinzile pe interior (oare mai are rost sa pun la loc cativa popi pe acolo?! Azi sunt 23 de zile...)

Per ansamblu sunt multumit, dar am si una din categoria "ce vraji prostii au mai facut Doreii mei": au uitat cazut in cofrag un capat pe bara pe care il folosisera pentru sustinere, cand au legat grinzile pe pozitii. Astept sa vina dirigintele sa vedem daca zice sa il scot si sa repar sau sa il las acolo si sa repar peste el (oricum trebuie sa iau niste mortar din ala special pentru reparatii, ca am stalpul ala unde a pleznit cofragul si in 1-2 locuri mici in care se vede fierul).

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170802/e8c6d3a82a93d61efe865dc4fdc5fcac.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170802/df9d4991f5d8039f8cf06b0d64709013.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by oMariusRO, 02 August 2017 - 17:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate