Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Problema factura vama

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua.

Foarte pe scurt problema mea la care nu stiu daca exista o rezolvare.
Exemplu: Cumpar din China 10 telefoane, 5 tablete si 2 smartwatch pe societate.
Acestea ajung in vama (dhl) si incepe procesul de vamuire conform facturii de pe colet.

Factura imi vine insa gresita din punct de vedere al descrierii (acest lucru se descopera ulterior la verficarea coletului)
Cu alte cuvinte, pe factura scrie 10 telefoane, 5 tablete si 2 telefoane (in loc de smarwatch cum ar fi trebuit de fapt).

Vama spune ca din moment ce s-a intocmit DVI-ul iar factura este cu descrierea gresita, produsul respectiv va fi confiscat (deci cele doua smartwatch pentru ca au la descriere "telefoane" in loc de descrierea lor adevarata).
Prin urmare se aplica o amenda destinatarului (mie) si mi se cere o noua factura de la producator in care mi se cere elimiarea celor doua smartwatch pentru ca descrierea le-a fost gresita.

Intrebarea mea:
Chiar nu se poate modifica DVI-ul?
Adica sa cer de la producator factura cu descrierea corecta si sa se faca din nou aceasta declaratie vamala?
Mentionez ca plata (taxe vamale si tva au fost deja achitate cand s-a facut DVI-ul pe factura cu descrierea gresita la unul din produse).

Sper ca am reusit sa imi exprim cat mai bine problema.

Edited by GiGonT3, 31 March 2015 - 18:08.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Si ce legatura are cu aria de traveling?

#3
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View PostAlexEn, on 31 martie 2015 - 18:10, said:

Si ce legatura are cu aria de traveling?

Mii de scuze, am vazut "vama" si din cauza asta am postat aici.
Rog mutarea topicului daca se poate.
N-a fost cu intentie

#4
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Din cate stiu eu, odata constatate neregulile/neconcordanta de catre agentul vamal, DVI-ul nu se mai poate rectifica.
Decat daca dai in judecata Vama , lol.

detalii si legislatie la http://www.customs.ro/ro.aspx

#5
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View PostByblos4, on 31 martie 2015 - 18:25, said:

Din cate stiu eu, odata constatate neregulile/neconcordanta de catre agentul vamal, DVI-ul nu se mai poate rectifica.

detalii si legislatie la http://www.customs.ro/ro.aspx

Asa mi s-a spus si am inteles insa ma gandeam ca daca producatorul (care e om si el) a gresit fara intentie, chiar sa nu se poata face nimic?
Codul produsului este corect, suma la fel, cantitatea este cea reala numai ca s-a gresit la descriere.
Pe langa, imi iau eu amenda de 3.000 lei?Posted Image

De ce?
Eu am cumparat electronice. Daca ei puneau cartofi? Nu stiu, e peste logica mea.
Cum contest acest lucru?
A mai patit cineva asta?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vama e parte din ANAF asa ca la ce te astepti?

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
De ce vamesii nostri isi bat joc de cetatenii de rand, dar inchid ochii cand este vorba de traficul de tigari?Posted Image Posted Image Posted Image
Da-i in judecata pentru comportament abuziv!

Edited by xmanyacs77, 31 March 2015 - 20:10.


#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ceri factura corespunzatoare de la exportator, mergi la vama si faci o declaratie explicativa priviind eroarea produsa si faptul ca s-au platit taxele conform erorii. Faci o cerere  de indreptare a erorii si cere sa nu platesti amenda ca nu tu ai facut eroarea.
Bafta!

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
înaintea începerii procedurii de vămurire, comisionarul vamal solicită importatorului factura bunurilor, sau confirmarea acestuia că cea care a venit cu coletul este cea corectă, precum și traducerea acesteia. Deci importatorul este responsabil pentru restul neconcordanțelor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate