Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Dorinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#55
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 02 aprilie 2015 - 02:18, said:

Domnul Ahdub ce doamne iarta-ma ne tot desconsideri si ne cataloghezi pe toti budisti?
Deci eu pe linie budista iti spun ca toate aceste organe trupesti sunt auxiliare si budistul tam nesam dupa ce moare se plimba prin univers fara ele cu toatele.
Legat de ce vrei tu sa demonstrezi, trebuie sa dai exemple din domeniu nu sa ne vorbesti de analogii. Ca asa si eu o sa-ti zic ca-ti dau doua hartii si tu sa consideri ca ti-am dat doua mii de dolari.
Deci da exemple din "fortele universului" daca vrei sa demonstrezi ca esti una cu universul
Parca te rugasem sa ii lasam pe budisti in pace, ca nu era vorba de ei ci de dorinte, chiar asa....... din 2 propozitii,....... 3 tre sa fie despre budisti? Posted Image

View Postaltul2, on 02 aprilie 2015 - 02:18, said:

Legat de ce vrei tu sa demonstrezi, trebuie sa dai exemple din domeniu nu sa ne vorbesti de analogii.
Deci da exemple din "fortele universului" daca vrei sa demonstrezi ca esti una cu universul
Dupa ce-mi dai tu exemple din fortele universului din care sa reiasa concret ca tu NU esti una cu universul, iti promit ca iti dau si eu exemple destul de logice cu privire la ceea ce sustin. Astept! Posted Image

View Postaltul2, on 02 aprilie 2015 - 02:18, said:

Ca asa si eu o sa-ti zic ca-ti dau doua hartii si tu sa consideri ca ti-am dat doua mii de dolari.
E subiectiva treaba asta...alea doua harti pot fi de fapt 2 cecuri in valoare de doua mii de coco. Vezi cum faci, nu esti atent la ce gandesti, raspunzi doar ca ai ai ceva de argumentat la comentariile mele, evident fara nici o baza.

View Postaltul2, on 02 aprilie 2015 - 02:18, said:

Iar daca zici ca esti una cu universul atunci dorintele tale sunt inexistente, stomacul tau e stomacul universului, creierul e creierul universului si evident termenul de Ahdub e un incognito al universului, deci tu personal nu existi in ecuatia asta.
Corect...egourile sunt fictive, sinele este cel ce exista si si-a luat haina asta numita ego pe el (de ce crezi ca acolo la tine la biserica se spune mereu: "sa nu se uite la trup (ego), caci este trecator, ci sa poarte grija de suflet (sinele), de lucru cel nemuritor". Vezi ca incepi sa intelegi acum....mai greu e cu acceptatul acestei realitati. Posted Image Daca tu crezi ca trupul cu tot ce contine el este al tau, poate ne spui si noua "reteta" sa, caci inseamna ca il cunosti pe-ndelete, pentru ca e logic, fiind al tau inseamna ca pleaca din tine, de unde concludem ca tu singurel l-ai creeat. Si sa nu vi cu exemple de genu..."smartphone-ul pe care-l detin este al meu, desi nu stiu cu ce se "mananca" toate functiile/aplicatiile pe care le poate face", caci ala nu este exemplu din "fortele universului" conform celor relatate de tine mai sus, desi fie vorba intre noi, omul/inteligenta umana este o forta a universului, cei drept relativ mica in comparatie cu ce-o mai fi pe acolo...dar ce conteaza este ca tot o forta este. Posted Image
Oare cum se face ca, desi afirmi ca este al tau si nu al universului, nu prea stii mare lucru despre el? Posted Image

#56
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostCazimi, on 02 aprilie 2015 - 02:54, said:

Am dat de un paragraf extrem de interesant, pe care parcă autorul l-ar fi scris după ce te-a citit pe tine:

An emotional need is a preference or desire that you've decided must be gratified to maintain equilibrium, that is, you can’t be well or feel whole without it. (Sursa)
Nu tre sa ma citeasca nimeni pe mine, ce tre sa faca e sa gandeasca pentru el insusi si ajunge la aceleasi concluzii rationale, atata tot. Posted Image

View Postme_raul, on 02 aprilie 2015 - 14:25, said:

Pentru ca nu vrea sa moara. Nimic din ce e viu pe pamantul asta nu vrea sa moara.
Am mai spus, nu poate sa moara....ideea nu e sa incercam sa omoram mintea.
Foarte buna remarca, mintea nu vrea sa moara...dar de ce? inseamna ca lipseste ceva in fiinta noastra iar daca reusim sa-l obtinem, mintea se stinge singura. Care este acel ceva?

View Postme_raul, on 02 aprilie 2015 - 14:25, said:

Un alt raspuns ar fi lipsa intelegerii a ce inseamna a trai in momentul prezent.
Cu siguranta nu asta este raspunsul. Uite esti istet si ai intelegi cam care e treaba cu traitul in prezent, insa nu inseamna ca si mintea se comformeaza atunci cand ai inteles acest lucru intelectual. Sper ca esti de acord cu mine. Ia mai gandeste-te un pic...ce lipseste?

View Postme_raul, on 02 aprilie 2015 - 14:25, said:

Mai vreau sa adaug un lucru, cand un om spune "mintea mea este pe deplin nemultumita" defapt se refera la starea de identificare cu mintea lui, practic se refera la el. Am spus asta pentru ca trebuie sa preiei responsabilitatea a ceea ce face mintea. Pentru ca atat timp cat este la conducere, tu esti aceasta minte si nu poti iesi inafara ei sa vezi realitatea.
Asa este....

#57
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View PostAHDUB, on 02 aprilie 2015 - 18:34, said:

Am mai spus, nu poate sa moara....ideea nu e sa incercam sa omoram mintea.
Foarte buna remarca, mintea nu vrea sa moara...dar de ce? inseamna ca lipseste ceva in fiinta noastra iar daca reusim sa-l obtinem, mintea se stinge singura. Care este acel ceva?
Cu siguranta nu asta este raspunsul. Uite esti istet si ai intelegi cam care e treaba cu traitul in prezent, insa nu inseamna ca si mintea se comformeaza atunci cand ai inteles acest lucru intelectual. Sper ca esti de acord cu mine. Ia mai gandeste-te un pic...ce lipseste?
Asa este....

Partea stabila, sau centrul fiintei noastre lipseste. Ori mai bine zis accesul la acest centru lipseste. Noi intuim cu mintea ca acest ceva lipseste si incostient suferim si cautam din rasputeri sa compensam. Doar ca folosind o unealta precum mintea nu ajungem prea departe..

#58
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostAHDUB, on 02 aprilie 2015 - 18:34, said:

Nu tre sa ma citeasca nimeni pe mine, ce tre sa faca e sa gandeasca pentru el insusi si ajunge la aceleasi concluzii rationale, atata tot. Posted Image
Este un pic jenant că trebuie să explic. Dacă ai fi citit articolul respectiv, ori măcar citatul oferit de mine, ai fi înțeles că era vorba de o ironie. Nu cred că cineva te citește și apoi, după ani de studii și de practicare a profesiei, scrie exact opusul a ceea ce ai scris.

Oricum, cred că este momentul să ies din scenă, întrucât replicile nu se mai leagă de subiectul propus.

#59
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdiogene_din_butoi, on 30 martie 2015 - 21:56, said:

Ce este dorinta? Cum a aparut? Cum te impiedica pe calea spirituala si ce poti face sa scapi sau sa-i reduci efectele? (Pentru cine se plictiseste si vrea sa-si dea cu parerea)

Eu nu am ajuns inca la nivelul la care sa-mi dau cu parerea, dar ai putea sa gasesti raspunsuri in ceea ce spune Sadhguru.

E disponibila subtitrarea in limba romana, alegeti "English" sau "Romanian" la subtitrare, tot in romana e.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VofT3f4rSa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostPhobos, on 08 aprilie 2015 - 15:33, said:

Eu nu am ajuns inca la nivelul la care sa-mi dau cu parerea, dar ai putea sa gasesti raspunsuri in ceea ce spune Sadhguru.
Din exprimare initiatorul nu pare a fi interesat de subiect, el numai a oferit o tema celor plictisiti, specificand unele intrebari punctuale, ce pot sau nu a fi nuantate:

View Postdiogene_din_butoi, on 30 martie 2015 - 21:56, said:

Ce este dorinta? Cum a aparut? Cum te impiedica pe calea spirituala si ce poti face sa scapi sau sa-i reduci efectele? (Pentru cine se plictiseste si vrea sa-si dea cu parerea)
Dupa cum se observa, in tema nu se intreaba cum si daca dorinta ajuta in vreun fel la ceva, daca are vreo utilitate ci: "Cum te impiedica ...".
Sadhguru raspunde potrivit, desi initial face apologia dorintei pana la urma ii recunoste efectul nociv daca nu e constientizata si daca nu se lucreaza cu ea in cunostinta de cauza, vigilent si puternic motivat in a nu devia din cauza ei de la o optima functionare necesara armoniei cu tine, cu ceilalti, cu natura realitatii.

Edited by altnume, 09 April 2015 - 09:20.


#61
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postaltnume, on 09 aprilie 2015 - 09:16, said:

Din exprimare initiatorul nu pare a fi interesat de subiect, el numai a oferit o tema celor plictisiti, specificand unele intrebari punctuale, ce pot sau nu a fi nuantate:
Ca sa-ti raspund la intrebare(asa, mai cu intarziere), trebuia sa fac o lucrare pe tema asta(contextul n-o sa-l specific). Asa ca  m-au interesat parerile altora, inainte de a ma ocupa de ale mele(mai mult pentru ca e tema pe care n-am studiat-o prea mult) dar n-am vrut sa intervin pentru a nu influenta in nici un fel discutiile.
Oricum, multumesc tuturor celor care si-au exprimat opinia(chiar si daca numai din plictiseal) :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate