Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Amplificator Stereo CHUNIL CA-1600

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
DAcă nu ai osciloscop pt. vizualizarea semnalului audio, e puţin mai dificil, dar nu imposibil.
Următoarea fază este să determinăm dacă etajul driver funcţionează corect, acesta este tranzistorul Q8 respectiv simetricul lui de pe canalul celălalt.
Dacă faci un scurt cu o pensetă sau şurubelniţă mai lată, între B-E, tensiunea de ieşire trebuie să sară aproape de cea de alimentare, respectiv vreo 60V.
De asemenea, la un scurt C-E, tensiunea de ieşire trebuie să coboare aproape de zero, practic la cca. 1V.
Dacă răspunde corect, etajul final este OK şi problema e înainte de el, în etajele dinainte. Pt. probă ia un electrolitic de 22-47uF şi conectează-l între bazele celor 2 tranzistoare driver, dacă se aude corect finalii sunt OK.

#20
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, luatul la misto si meseria sunt 2 chestii care pot sa te faca sau imi umpli frigiderul. Sau sa pui mana pe o carte.
De ex "Lucrari practice de depanare a radioreceptoarelor" de Virgil Teodorescu si colectivul, aparuta la Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1985. Ma refer doar la capitolul AAF. Sau pe colectia revistei Tehnium.
Acolo vei gasi multe scheme de amplificatoare. Pe care daca le citesti si analizezi, vei intelege de ce merge. Si abia dupa putem vorbi de ce nu merge.
In afara agresivitatiiprin raspunsurile matale nu mi-ai zis de ce trebuie reglat curentul de repaus si tensiunea de mijloc.
Mie asta imi spune ca dta nu ai inteles decat ca fac misto. Nu ca parametrii astia sunt, pardon E esenta si piciorul bazei temeliei fundamentului unui amplificator.
Si fara astea, "restul e pustiu"
Poate si sper ca mihaicozac iti va ghici piesa defecta.
Dar dupa aia matalica nu vei ramane cu nimic in afara de am lipit..si a mers.
Nu asta te va face (mare) electronist. Ci logica si analiza si munca pe scheme..Si noptile nedormite..Si bucuria rezolvarii..
Chiar, pana azi, folosind creionul, hartie, o guma de sters, si multa cafea + foarte multe cuvinte ( pe care nu vreau sa le scriu aici) ridicam schema.
Si o postam scriind" aici am masurat, am atatia V sau mA"..
Daca faceai asta ma umpleai de respect.
Stiu ca nu e usor, pt ca am facut-o..Si jur ca si subaltenii si colegii s-au inverzit cand le-am aratat..Pt ca si Invidia e un sentiment omenesc.
Chiar. Mai tine minte o chestie. URA e si ea un sentiment omenesc foarte puternic
Cel mai simplu e sa il pizduiesti pe ala care face misto. Adica pe mine. Dar ramai cu trimisul..
Daca te gandesti ia sa citesc ce a zis cretinul,sau de ce m-a intrebat de anumiti parametrii, poate dupa aia e mai putin cretin..Si daca citesti mai multe scheme, la un moment dat vezi ca ceva se aseamana, ca parca singura variatie e tensiunea, care nu mai e de 24 de 48Vv, deci si puterea e mai mare.
Adica apare cultura tehnica..Si experienta practica..
Oricum BAFTA..

Edited by Prien, 06 April 2015 - 19:06.


#21
ing_vasile

ing_vasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.07.2010
Saluty,
Nu vreau sa pun paie pe foc, ca deja Prien te-a deranjat destul.......
iar din cate vad eu aplificatorul asta al tau nu-i prea complicat dealtfel ii chiar simplu rau de tot.,.,.,.,.,.,
acuma una peste alta iti recomand si eu sa-l iei pe bucati sa vezi pana unde merge semnalu pana unde amplifica,,,,,  ca in fond si la urma urmei nu ai prea multe de verificat,,,,,, o preamplificare 2 prefinali o superdioda si finalii,
Sper sa nu te superi dar eu cand eram pe la sfrsitul liceului si in primii ani de faculta doar din amplificatoare imi scoteam banii de iesit in orasi si o rezistenta de vataj si cativa tranzistori aveam tot timpu la indemana, chiar si acuma mai am printre lomuri..... deci din cate observ eu tu ai de asteptat dupa fiecare piesa comandata si reparatia o sa mai dureze,,,,,
daca mergi la un mester cu amplifu, intr-o ora iti promit ca-l rezolva si daca o sa stai langa el o sa si prnzi ceva....
Bafta!

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

...si daca o sa stai langa el o sa si prnzi ceva....
1. in ziua de astazi mesterii astia nu te lasa sa vada ce fac ei acolo, doar ca sa nu ai tu comentarii atunci cand iti spune costul reparatiei - crede-ma ca stiu ce zic.
2. daca nu ai samanata aia de pasiune poti sa te uiti si 10 ore ca tot nu vei sti nimic. Cum a zis si Prien, electronica asta nu o inveti doar cu privitul. Este exact ca si scrisul...poti sa te uiti la unul cum scrie pe foaie si o luna, daca nu pui tu mana pe stilou, degeaba. Cea mai placuta parte este arsul degetelor ( si varful nasului - posibil unii vor si de ce ).

Edited by tehnics, 07 April 2015 - 08:33.


#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
tehnics
"daca nu ai samanata aia de pasiune poti sa te uiti si 10 ore ca tot nu vei sti nimic. Este exact ca si scrisul...poti sa te uiti la unul cum scrie pe foaie si o luna, daca nu pui tu mana pe stilou, degeaba. Cea mai placuta parte este arsul degetelor ( si varful nasului - posibil unii vor si de ce )
YES. ASTA ESTE ESENTA. Adevarat grait-ai.
Daca in curand o sa sughiti, este pt ca cineva ridica o "halbera" in sanatatea ta...

On topic. Sau nu.
Intre 1986 si 1990 am fost electronist la Atelierul Radio al Intreprinderii deTransport Bucuresti. Acolo se raparau statiile de emisie receptie puse pe taximetre, tramvaie, etc.
Taximetristii si manipulantii erau si sunt oameni foarte directi, ca sa zic asa. Si unii isi mai bagau nasul si mana prin statii si evident ca le faceau muci..
Unul din colegi mei, cand primea asa ceva, se uita lung in ochiii omului, pana cand ala incepea sa se foiasca..
Apoi ii spunea cu o voce clara, limpede, dar joasa "Cizmele nu sunt pt vaci, ca se kaka in ele" .
Asta in general il nedumerea pe individul care ..si normal ca nu se astepta la asa ceva.
Iar colegul meu, dupa o mica pauza, de efect, continua cu " nici electronica pt toti boii care au luat o surubelnita in mana si se cred meseriasi".
Restul e/ra tacere. Dupa niste ani am folosit si eu replica asta..

mihaicozac  
Crezi ca omul are osciloscop? Scuze, nu scrie U mijloc si I gol si ..
Ai umor..

Edited by Prien, 07 April 2015 - 12:08.


#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă avea osciloscop nu îi dădeam sfaturi din astea, neortodoxe.
Oricum eu am avu timpresia că vrea doar să repare amplifcatorul, nu să şi înveţe ceva din asta.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Dacă avea osciloscop nu îi dădeam sfaturi din astea, neortodoxe.
..din punctul meu de vedere, in electronica, chestiile neortodoxe sunt mai periculoase decat cele ortodoxe, pentru incepatori :).

#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmihaicozac, on 02 aprilie 2015 - 08:31, said:

DAcă nu ai osciloscop pt. vizualizarea semnalului audio, e puţin mai dificil, dar nu imposibil.
Următoarea fază este să determinăm dacă etajul driver funcţionează corect, acesta este tranzistorul Q8 respectiv simetricul lui de pe canalul celălalt.
Dacă faci un scurt cu o pensetă sau şurubelniţă mai lată, între B-E, tensiunea de ieşire trebuie să sară aproape de cea de alimentare, respectiv vreo 60V.
De asemenea, la un scurt C-E, tensiunea de ieşire trebuie să coboare aproape de zero, practic la cca. 1V.
Dacă răspunde corect, etajul final este OK şi problema e înainte de el, în etajele dinainte. Pt. probă ia un electrolitic de 22-47uF şi conectează-l între bazele celor 2 tranzistoare driver, dacă se aude corect finalii sunt OK.

In functie de ce mai e distrus pe-acolo, poate sa iasa fum din nou la metoda asta

#27
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Rezolvat, am uitat sa spun.

...........................

Edited by Wzzz, 15 January 2018 - 20:56.
Limbaj


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate