Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Placare faianta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
Cand nu ai sprijin pe langa tine intrebi si ceri sfatul celor care sunt dispusi sa te ajute. Asa ca toate sfaturile imi sunt utile si va multumesc tuturor.

Cei care stati la bloc, ati indreptat planeitatea pardoselii cand ati pus gresia in baie, sau ati lasat-o asa? In cazul meu niciodata n-a fost cazul sa am nevoie de acea inclinare la evenimente nedorite, care sa adune apa spre gura de sifon din pardoiseala.

#38
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
cand a fost pusa gresia in baie nici eu nu am indreptat am lasat asa. la un moment am vrut sa astup si sifonul de pardoseala pentru ca nu am avut evenimente insa am revenit asupra deciziei si l-am lasat acolo. am cumparat o mascuta mica din inox si gata. nu inainte sa bag un sarpe pentru desfundat pe teava aia de la sifon prin care se scurge apa.

View Postnanduts, on 29 martie 2015 - 21:58, said:

Usa de vizitare, care ar oferi un bun acces la interventii? Aprox. 40x40, 30x30, 20x20, 15x15?
Am vazut ca multe cazi au usa de vizitare micuta. Sa lucrezi mai mult decat cu o mana, nu vad cum ai putea face. Ma gandesc la faptul ca mai practica ar fi una de 30 sau de 40. Dar nu cred ca sunt atat de dese cazurile de interventie sub cada, sa deschizi usa foarte des.
usa am pus de 15x15 pentru ca atunci cand am pus gresia+faianta am umblat si la instalatia cazii. am pus totul nou inclusiv instalatia de apa pusa pe PPR cu insertie. am pus usa asa mica pentru ca daca e sa fie nevoie de reparatii o sa fie nevoie sub cada in caz ca pica apa si e destul loc sa bagi mana sa strangi o piulita.

iti recomand rostul intre faianta sa fie de 1. pe piata gasesti tot felul de distantiere insa nu toate respecta dimensiunile scrise pe ambalaj. eu am pus de 2 si pentru mine rostul este mare. asa de 1 rostul este mai finut mai placut ochiului. faianta daca nu este cumparata iti pot recomanda un magazin de pe valea cascadelor daca esti din bucuresti. cat despre chitul ce trebuie dat intre rosturile faiantei iti recomand ceresit CE 40 aquastatic.

Edited by flavius18, 31 March 2015 - 09:28.


#39
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
@flavius18: mersi mult pentru sfaturile de referinta. Stiu de Valea Cascadelor, zona undeva pe la Pacii, insa toata treaba de care vorbesc e in provincie si voi folosi ce am la indemana de la retailerii de bricolaj de aici.

Tot la CE 40 ma oprisem si eu, desi auzisem si unele pareri cum ca in timp n-ar fi atat de impermeabil si au aparut infiltratii. Poate n-o fi fost aplicat cum trebuie, cine stie. Si ca alternativa s-ar folosi alt chit peste care se da un lac, sau alta varianta de chit mai "sigura" decat 40.
Oricum pentru un buget accesibil cred ca isi face treaba bine un CE 40.

#40
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
eu am folosit de cand a aparut chitul asta si nu am avut probleme. nici cu craparea lui nici cu infiltratii, cu nimic. si nici nu este decolorat. lumea mai da cu lac peste chit vezi doamne sa fie impermeabil si sa-si pastreze culoarea. acu fiecare dupa cum crede el.

#41
florinxiy

florinxiy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.10.2013
Nu vreau sa fac un topic separat: Unde pot sa gasesc placi de faianta cat mai mari ?50 x 50 sau ceva de genul ?

#42
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postflorinxiy, on 19 mai 2015 - 12:39, said:

Nu vreau sa fac un topic separat: Unde pot sa gasesc placi de faianta cat mai mari ?50 x 50 sau ceva de genul ?
valea cascadelor

#43
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010
Salutare! As vrea sa-mi fac o baie asemanatoare...imi poate spune cineva...la marginea faiantei....este profil polistiren ? Din acela cu rasina merge? Ce altceva as mai putea folosi?     http://www.houzz.com...om-philadelphia

#44
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
da, se pare ca sunt din polistiren.

#45
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Buna ziua,
as vrea sa-mi amenajez o platforma betonata si o alee in gradina, la care  as vrea sa folosesc niste resturi de fainata ramasa de la diverse lucrari la baie si bucatarie.
Concret  la turnarea platformei de beton, as pune din loc in loc bucati de faianta si gresie sub forma unui  ”mozaic”  pe care sa-l inglobez in beton: Acum  nu stiu daca rezista aceste placi in beton sau se desprind, trebuie folosit adeziv? Trebuie puse in apa inainte de ale  aseza pe stratul de beton?
Multumesc anticipat!!!

Edited by tudor32, 24 May 2017 - 10:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate