Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Placare faianta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
Salutare!
Am o nedumerire referitor la montarea faiantei in baie la bloc.
As dori sa plachez peretii cu faianta si as vrea sa stiu daca exista vreo recomandare practica sau estetica privind inaltimea pana la care se monteaza faianta? Jumatate din inaltimea peretelui sau doua treimi, ceva de felul acesta? Baia este standard cu inaltimea de 2.5m.

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 24.06.2006
nu exista regula in acest caz, se monteaza placile dupa gustul beneficiarului

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Cum iti doreste sufletelul, dar zau ca placarea pana sus, nu are nici un rost.

Eu sunt acum adepta placarii cu faianta doar in zonele unde sare apa (cada, chiuveta), iar in rest cu vopsea lavabila de baie.

#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Baia ”mea” are aproape 3 m înălțime, iar faianța este pusă până la 2,2 m (puțin peste tocul ușii).

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
2,45 metri pana in tavan, similar si faianta. Ma rog, fite, faianta ii cu model si a fost vreo 95 lei/mp. Suprafata totala acoperita este de apx 30 mp. Deci, gusturi & shit.

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ideea de placare cu faianta , este tocmai deoarece baia este un spatiu cu posibilitati de murdarire " la greu " .
Anularea acestui avantaj , prin vopsire cu lavabil sau tapet , ultima fita , a facut sa apara si baile " pictate " cu mizerie , greu de igenizat .
Decideti .

#7
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Acum cativa ani, moda era placarea pana la tavan
Acum s-a revenit la moda comunista, pana la jumatate?

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 nicu131, on 29 martie 2015 - 18:52, said:

Acum cativa ani, moda era placarea pana la tavan
Acum s-a revenit la moda comunista, pana la jumatate?
Nu exista moda comunista decit in mintea unora ...
Atunci se placa pina la jumatate din ratiuni economice .

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Cel mai bine si igienic este placarea peretilor din baie pana la tavan!Posted Image
Pana la jumatatea inaltimii baii culoare mai inchisa+plinta+alta culoare mai deschisa pana la tavan.
Sau poti face baia tip tabla de sah.

Edited by xmanyacs77, 29 March 2015 - 19:45.


#10
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
am vazut opinia celorlalti. acu sa iti spun si opinia mea . poti placa cu faianta pana aproape de tavan, lasand de la tavan in jos 2 placi de faianta. apoi poti da cu lavabila si zona aceea impreuna cu tavanul

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 flavius18, on 29 martie 2015 - 19:36, said:

am vazut opinia celorlalti. acu sa iti spun si opinia mea . poti placa cu faianta pana aproape de tavan, lasand de la tavan in jos 2 placi de faianta. apoi poti da cu lavabila si zona aceea impreuna cu tavanul
Asa se si face . Din motive estetice , ultimul rind trebuie sa fie rind cu placi intregi , nu bucatele . Alt motiv este ca tavanul poate nu este perfect orizontal . Unirea coloristica a tavanului si cei citiva cm deasupra placarii , face ca totul sa para mai mult decit ok .

#12
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
Am inteles, multumesc pentru lamuriri.
Acum vin si cu alta dilema. Respectivul artist al acelor vremuri s-a gandit sa lase iesit in afara peretele mastii de bca al cazii. Opera abstracta si greu de inteles. 4 cm, de la peretele drept pana sub muchia cazii.
Iar faianta a fost pusa in unghi drept, apoi in unghi de 45, apoi iar in unghi drept. Taieturi si multe bucatele de faianta.
http://tinyurl.com/oydpk8r
Nu cred ca am mai vazut asta la cazile vechi de fonta si nici la cele din zilele de astazi.


Acum daca e sa plachez cu faianta si sa nu mai ciopartesc in j'de mii de bucati faianta, ce as putea sa fac sa am si eu un perete drept?
Sa incarc cumva cu adeziv acel spatiu si sa vina tot un prag de 4cm iesit in afara, dar drept pana sub buza cazii? Dar nu stiu cat de estetic va fi, ca nu am vazut asa ceva.
Sau daca tot ma gandesc sa schimb si teava de scurgere a cazii si preaplinul (si ca tot trebuie sa sparg masca in acel loc, pt ca a fost zidita gura de vizitare), sa reconstruiesc din nou masca de bca, dar de data aceasta drept sub buza cazii? bani in plus si timp de lucru, dar poate curat si ce o mai fi pe acolo pe sub cada. Dilema grea

#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013

 nanduts, on 29 martie 2015 - 20:39, said:

Am inteles, multumesc pentru lamuriri.
Acum vin si cu alta dilema. Respectivul artist al acelor vremuri s-a gandit sa lase iesit in afara peretele mastii de bca al cazii. Opera abstracta si greu de inteles. 4 cm, de la peretele drept pana sub muchia cazii.
Iar faianta a fost pusa in unghi drept, apoi in unghi de 45, apoi iar in unghi drept. Taieturi si multe bucatele de faianta.
http://tinyurl.com/oydpk8r
Nu cred ca am mai vazut asta la cazile vechi de fonta si nici la cele din zilele de astazi.


Acum daca e sa plachez cu faianta si sa nu mai ciopartesc in j'de mii de bucati faianta, ce as putea sa fac sa am si eu un perete drept?
Sa incarc cumva cu adeziv acel spatiu si sa vina tot un prag de 4cm iesit in afara, dar drept pana sub buza cazii? Dar nu stiu cat de estetic va fi, ca nu am vazut asa ceva.
Sau daca tot ma gandesc sa schimb si teava de scurgere a cazii si preaplinul (si ca tot trebuie sa sparg masca in acel loc, pt ca a fost zidita gura de vizitare), sa reconstruiesc din nou masca de bca, dar de data aceasta drept sub buza cazii? bani in plus si timp de lucru, dar poate curat si ce o mai fi pe acolo pe sub cada. Dilema grea
eu te sfatuiesc sa alegi varianta a 2 a cu reconstructia mastii din BCA. sub cada nu trebuie sa fie nimic, eu am 2 bucatii de BCA pe care sta cada si atat.

#14
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Nu s-a inteles bine cum este acum . O varianta este asta din poza .

Attached Files



#15
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013

 maximg, on 29 martie 2015 - 20:44, said:

Nu s-a inteles bine cum este acum . O varianta este asta din poza .
eu nu I-am facut bordura aia , am venit cu faianta direct sub cada

#16
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
@maximg: da, poza cazii mele, este cea exemplificata in stanga. celelalte sunt doar exemple random de perete drept

la acel prag /bordura ma refeream si eu (in situatia 1). sa umplu cumva golul si sa scot un unghi drept, dar iesit in afara.

Edited by nanduts, 29 March 2015 - 20:50.


#17
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
asa am eu in baie

Attached Files



#18
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
@flavius18: frumos

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate