Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gearbest.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3814 replies to this topic

#2503
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 22.07.2004
crazykiller, in Romania nu poti urmari acel numar de BPost.

#2504
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://images.imgbox.com/9d/fa/0J71uiI1_o.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.gearbest.../pp_603274.html

pana vineri sper sa le am :D

#2505
Costin_P

Costin_P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 29.08.2017

View Postbeavis03, on 25 septembrie 2017 - 21:00, said:



https://www.gearbest.../pp_603274.html

pana vineri sper sa le am Posted Image



2017-09-12 23:42
Bucuresti BSI (c, m, e), In prelucrare
2017-09-12 23:42
Bucuresti BSI (c, m, e), In prelucrare
2017-09-12 12:34
Bucuresti BSI (c, m, e), Primit de la expeditor
2017-09-11 11:46
Bucuresti BSI (c, m, e), Sosit in Romania

Nu iti face sperante prea mari , sa nu ai dezamagiri Posted Image)

Edited by Costin_P, 25 September 2017 - 21:21.


#2506
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cam așa stă treaba cu coletul meu carr încă stă in prelucrare.Si probabil va mai zace imcă vreo săptămână, poate chiar două până ajunge la poșta de cartier...
Răbdare și tutun.

Attached Files



#2507
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
ce te face sa crezi ca va ajunge la posta de cartier?

#2508
olty1980

olty1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2017

View PostY0lin, on 23 septembrie 2017 - 14:16, said:

Salut, am comandat un telefon de pe gearbest pe 03.08.2017 dintr-un depozit din hong kong prin posta din olanda cu registered air mail(ca era gratis). Pe data de 13.09.2017 scrie "The item has arrived in the country of destination" ceea ce inseamna ca a ajuns in Romania si urmeaza sa fie procesat (cred). De atunci tot acolo sta si nu stiu daca sa pierdut cumva pachetul. Am inteles ca nu are rost sa sun la posta ca nici ei nu stiu unde este pachetul pana nu este procesat. Singura solutie ar fi sa astept, dar ma gandeam ca ma poate lamurii cineva in legatura cu asteptarea asta asa mare sa vina un colet, mai precis de ce unele colete sunt prelucrate chiar si intr-o zi si altele in 2 saptamani. Asta este codul de tracking: RS960011835NL
salutare ceva noutati in legatura cu coletul...??curios faptul ca si eu am comandat tot un telefon din depozitul din HK,cam in aceeasi perioada si la fel ,din data de 28.08 a disparut,nu apare scanat la noi....

#2509
Alin198108

Alin198108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 30.01.2017
Nimic, tot in aceaČ™i stare este si al meu care a ajuns în data de 13.08.2017 asa cum se poate vedea din precedentele postari.

RB303066619SG

Edited by Alin198108, 26 September 2017 - 20:28.


#2510
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Cred ca s-au pus rau cu PostNL, alta explicatie nu am. Al meu a stat 11 zile cu statusul "The item is on transport to the country of destination". Cel mai probabil a durat mult pana l-au scanat "frumosii" de la BSI.

Attached File  screenshot-www.17track.net-2017-09-26-21-32-20-974.png   111.24K   45 downloads

Edited by N4S, 26 September 2017 - 20:38.


#2511
Y0lin

Y0lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.02.2014

View Postolty1980, on 26 septembrie 2017 - 20:25, said:

salutare ceva noutati in legatura cu coletul...??curios faptul ca si eu am comandat tot un telefon din depozitul din HK,cam in aceeasi perioada si la fel ,din data de 28.08 a disparut,nu apare scanat la noi....
Nu sa schimbat nimic. Tot acolo e, ce poate sa dureze atata timp nu stiu.

#2512
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Hai sa explicam cateva lucruri, sunt sigur ca unii dintre voi isi vor gasi raspunsurile :
In primul rand traim in Romania anului 2017, iar serviciile postale au ramas undeva prin anul...1980 ! Din toate punctele de vedere ! In primul rand din cauza unui management prost, ce a dus la o proasta organizare.De investitii nu mai spun... nu prea au existat in ultimii 10-15, poate chiar 20 de ani !!!
- acelasi personal ramas dinainte de '89, slab pregatit, inadaptat vremurilor noastre.
- acelasi stil de lucru din secolul trecut
- lipsa investitiilor in aparatura de prelucrare/sortare electronica. Probabil nici scanere de mana nu au. Coletele interne/externe inca se mai prelucreaza manual, se noteaza toate datele in registre antice.
- lipsa unei flote auto corespunzatoare si a personalului auxiliar (soferi). Coletele externe se aduc de catre subcontractori cu TIR-UL. Zilnic se descarca sute, daca nu mii de colete care ajung sa zaca pe la BSI de la cateva zile pana la cateva saptamani intr-un depozit devenit neincapator.
- lipsa posibilitatii de a furniza date in format electronic catre autoritatile vamale !!! Mai pe romaneste, degeaba au (sau nu) calculatoare, ca n-au internet, n-au mail ! IN SECOLUL 21 !!
- lipsa unei aplicatii (abia acum se incearca sa se dezvolte ) ce va permite ca si trimiterile extracomunitare (cele care au cod AWB standard) sa poate fi prelucrate in sistem track&trace.
- salariile mici si lipsa de personal au facut ca livrarile sa se faca si dupa 2-3 luni, ca pe vremea postalionului.
Si probabil multe alte cauze (interese politice, interese personale, concurenta, preturile practicate, etc) care n-au facut decat sa ingroape Posta Romana.
Ceea ce am scris mai sus sunt doar concluzii personale dupa ce am citit acel comunicat al Postei de aici

Nimeni nu va poate spune cu exactitate cand va sosi coletul vostru, nici daca va ajunge la posta de cartier sau la of vamal, nici ce taxe veti plati samd.
Au fost cazuri chiar pe acest topic cu useri care nu au platit nimic, dar si alti useri care au platit diverse sume (inmagazinare, depozitare, tva, etc)

In concluzie, aveti 2 posibilitati : 1.rabdare si tutun, 2. optati ptr livrare prin DHL (mai scump, dar mai rapid)

Edited by primuministru, 27 September 2017 - 09:05.


#2513
Costin_P

Costin_P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 29.08.2017

View Postprimuministru, on 27 septembrie 2017 - 09:01, said:

Hai sa explicam cateva lucruri, sunt sigur ca unii dintre voi isi vor gasi raspunsurile :
In primul rand traim in Romania anului 2017, iar serviciile postale au ramas undeva prin anul...1980 ! Din toate punctele de vedere ! In primul rand din cauza unui management prost, ce a dus la o proasta organizare.De investitii nu mai spun... nu prea au existat in ultimii 10-15, poate chiar 20 de ani !!!
- acelasi personal ramas dinainte de '89, slab pregatit, inadaptat vremurilor noastre.
- acelasi stil de lucru din secolul trecut
- lipsa investitiilor in aparatura de prelucrare/sortare electronica. Probabil nici scanere de mana nu au. Coletele interne/externe inca se mai prelucreaza manual, se noteaza toate datele in registre antice.
- lipsa unei flote auto corespunzatoare si a personalului auxiliar. Coletele externe se aduc de catre subcontractori cu TIR-UL. Zilnic se descarca sute, daca nu mii de colete care ajung sa zaca pe la BSI de la cateva zile pana la cateva saptamani intr-un depozit devenit neincapator.
- lipsa posibilitatii de a furniza date in format electronic catre autoritatile vamale !!! Mai pe romaneste, degeaba au (sau nu) calculatoare, ca n-au internet, n-au mail ! IN SECOLUL 21 !!
- lipsa unei aplicatii (abia acum se incearca sa se dezvolte ) ce va permite ca si trimiterile extracomunitare (cele care au cod AWB standard) sa poate fi prelucrate in sistem track&trace.
- salariile mici si lipsa de personal au facut ca livrarile sa se faca si dupa 2-3 luni, ca pe vremea postalionului.
Si probabil multe alte cauze (interese politice, interese personale, concurenta, preturile practicate, etc) care n-au facut decat sa ingroape Posta Romana.
Ceea ce am scris mai sus sunt doar concluzii personale dupa ce am citit acel comunicat al Postei de aici

Nimeni nu va poate spune cu exactitate cand va sosi coletul vostru, nici daca va ajunge la posta de cartier sau la of vamal, nici ce taxe veti plati samd.
Au fost cazuri chiar pe acest topic cu useri care nu au platit nimic, dar si alti useri care au platit diverse sume (inmagazinare, depozitare, tva, etc)

In concluzie, aveti 2 posibilitati : 1.rabdare si tutun, 2. optati ptr livrare prin DHL (mai scump, dar mai rapid)


Nu o spun cu rautate dar din cauza mentalitatii asteia , gen "taci si inghite" s-a ajuns aici. Cu mentalitatea asta,  nu o sa se schimbe nimic. In continuare se vor face investitii proaste , si nu se va moderniza nimic. Nu e problema noastra ca sunt salariile mici. Daca nu te coafeaza salariul pe care ti-l ofera un angajator , iti cauti de munca in alta parte,  sau daca nu  iti place sa muncesti , te poti duce pe camc cu vacile , oile,  Te angajeazi in conditiile in care stii care e oferta si ce bani primesti , si apoi iti bati p**a de oameni , ca esti tu prost platit. Pai stai asa , angajeaza-te intr-un domeniu bine platit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MSfkIvdZGow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Costin_P, 27 September 2017 - 09:38.


#2514
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostCostin_P, on 27 septembrie 2017 - 09:10, said:

Nu e problema noastra ca sunt salariile mici.

Nu e vorba numai de salarii, ci mai mult de investitii.Daca s-ar fi investit in aparatura de sortare electronica, calculatoare, scanere, etc..ar fi fost suficient 1 singur om, cel mult 2 ! Totul ar fi fost automatizat in proportie de 95%, restul fiind personal de supraveghere.
Am mentionat salariul ultimul tocmai pentru ca ceea ce reprezinta pentru tine o suma mica, ridicola, pentru altii poate fi considerat un venit suficient.Pe scara sociala fiecare isi are limitele si nevoile lui.Bineinteles ca toti ne dorim salarii mari ( si aici sumele variaza in functie de nevoi si individ), dar nu toti le putem obtine.
Dar sa lasam discutiile despre salarii ca o dam in off-topic.

#2515
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
A reusit cineva sa verifice pe Site.-ul Postei (Track and Trace)  nr. coletelor? Am colete ridicate cu nr. de tipul RS123123123NL si care apar ca inexistente pe site, astazi am rugat o doamna la Posta a verificat in "platforma lor de lucru"  lor si a mers.
La voi merge sa verificati? Sau tot inexistent apare la rezultat?

#2516
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Platforma lor de munca fiind 17track.com? De fiecare data cand sunam la posta, acolo verificau. Incearca si https://ro.trackitonline.ru/

#2517
dark_fuhrer

dark_fuhrer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDragos2013, on 25 septembrie 2017 - 08:21, said:

Salutare, doresc sa achizitionez un laptop, am inteles ca ptin Priority line ajunge direct acasa fara a mai plati vama si TVA. Puteti va rog confirma sau infitma acest lucru? Astept parerile celor.ce au achizitionat asa ceva, multumesc anticipat!

Am luat un aspirator robot, trimis prin Priority line. In aproximativ 12 zile a venit acasa prin DPD, fara alte taxe ;)

#2518
olty1980

olty1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2017

View Postalexmanu, on 27 septembrie 2017 - 22:27, said:

A reusit cineva sa verifice pe Site.-ul Postei (Track and Trace)  nr. coletelor? Am colete ridicate cu nr. de tipul RS123123123NL si care apar ca inexistente pe site, astazi am rugat o doamna la Posta a verificat in "platforma lor de lucru"  lor si a mers.
La voi merge sa verificati? Sau tot inexistent apare la rezultat?
probabil da rateuri aplicatia de track....al meu a fost verificat si de o doamna de la posta in aplicatia lor si tot inexistent apare...si asta din 28.08 de cand e intrat in RO...s ar putea sa fie trimis mai departe si sa nu fie scanat,desi are track urmaribil la noi....

#2519
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Acum nu mai cred ca e vb. de rateuri am verificat 5 nr. (colete deja ridicate). Verificate pe aplicatia lucratorilor de la Posta  si apare tot itinerariul, pe net la track and trace =numar inexistent.
Am facut o sesizare catre Posta dar au raspuns asa cum stim: Colet nr.xxxx figureaza ca fiind livrat Punct- desi eu le.am sesizat faptul sa verifice aplicatia de pe site nu cea interna.

#2520
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View Postalexmanu, on 28 septembrie 2017 - 16:51, said:

Acum nu mai cred ca e vb. de rateuri am verificat 5 nr. (colete deja ridicate). Verificate pe aplicatia lucratorilor de la Posta  si apare tot itinerariul, pe net la track and trace =numar inexistent.
Am facut o sesizare catre Posta dar au raspuns asa cum stim: Colet nr.xxxx figureaza ca fiind livrat Punct- desi eu le.am sesizat faptul sa verifice aplicatia de pe site nu cea interna.
Si de unde ai stiut ca poti sa le ridici? Ai primit aviz in cutia postala, sau ai mers la posta cu TN, sa ti-l verifice ei acolo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate