Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Gearbest.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3814 replies to this topic

#1639
Alin198108

Alin198108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 30.01.2017
Poate sa imi spuna ci Eva cat durează sa ajunga un colet trimis prin poștă olandeză de pe Gearbest?



View PostAlin198108, on 23 februarie 2017 - 14:34, said:

Poate sa imi spuna cineva  cat durează sa ajunga un colet trimis prin poștă olandeză de pe Gearbest?



#1640
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 03.03.2007
Eu am dat comanda pe 9 iaunuarie si pe 17 ianuarie a ajuns in tara...iar de atunci pana pe 17 februarie a durat receptia lui...abia ieri l am ridicat.

#1641
Alin198108

Alin198108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 30.01.2017
Si al meu a ajuns în data de 17.02.2017

Attached File  Screenshot_20170223-161221.png   55.88K   47 downloads

#1642
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
In Brasov mi-au zis ca nu le mai vin coletele neinformatizate/neurmaribile de la BSI Bucuresti....am o groaza de colete neurmaribile din noiembrie/decembrie/ianuarie si nimeni nu stie nimic de ele.

A mai ridicat cineva colete neinformatizate ( posta neinregistrata/neurmaribila) in ultimele 2 saptamani ?

Daca da, in ce oras si cu ce posta au fost trimise coletele din China.

Merci.

#1643
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009

View PostRedLabel1, on 23 februarie 2017 - 17:59, said:

In Brasov mi-au zis ca nu le mai vin coletele neinformatizate/neurmaribile de la BSI Bucuresti....am o groaza de colete neurmaribile din noiembrie/decembrie/ianuarie si nimeni nu stie nimic de ele.

A mai ridicat cineva colete neinformatizate ( posta neinregistrata/neurmaribila) in ultimele 2 saptamani ?

Daca da, in ce oras si cu ce posta au fost trimise coletele din China.

Merci.
Unul singur de pe 10 decembrie cu China Post untrack, restul parca au intrat in pamant, mai am din noiembrie, decembrie, ianuarie. Dar cum adica nu le mai vin, nu trimit cei de la BSI ca.. nu le au? Este ciudat tare ce se intampla, am de exemplu ceva cu NL Post, cu semi-trackingul ala, intrat in tara pe 11 ianuarie si pa.

#1644
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006

View Postmariustotel, on 23 februarie 2017 - 18:12, said:

Unul singur de pe 10 decembrie cu China Post untrack, restul parca au intrat in pamant, mai am din noiembrie, decembrie, ianuarie. Dar cum adica nu le mai vin, nu trimit cei de la BSI ca.. nu le au? Este ciudat tare ce se intampla, am de exemplu ceva cu NL Post, cu semi-trackingul ala, intrat in tara pe 11 ianuarie si pa.


Exact la fel am si eu...multe cu NL POST Unregistered.

La oficiul postal vamal din Brasov i-am intrebat de coletele neinformatizate si cica foarte multi oameni se tot plang de aceste intarzieri.

Mi-a comunicat ca `` nici EI nu stiu de ce BSI Bucuresti nu le mai trimite nici un colet neinformatizat de ceva vreme buna `` ..... mai mult nu stia sa-mi zica ....

De asta intreb aici care a mai pus mana pe vreun colet neinformatizat de la Posta Romana in ultima vreme....

Si la mine toate aceste colete apar in decursul lunii decembrie - ianuarie ajunse in Romania si ``VAMUIRE ROMANIA`` ... dar la Posta Romana nici naiba nu da de ele ....

Bataie de joc !!!

#1645
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009

View PostRedLabel1, on 23 februarie 2017 - 18:32, said:



Exact la fel am si eu...multe cu NL POST Unregistered.

La oficiul postal vamal din Brasov i-am intrebat de coletele neinformatizate si cica foarte multi oameni se tot plang de aceste intarzieri.

Mi-a comunicat ca `` nici EI nu stiu de ce BSI Bucuresti nu le mai trimite nici un colet neinformatizat de ceva vreme buna `` ..... mai mult nu stia sa-mi zica ....

De asta intreb aici care a mai pus mana pe vreun colet neinformatizat de la Posta Romana in ultima vreme....

Si la mine toate aceste colete apar in decursul lunii decembrie - ianuarie ajunse in Romania si ``VAMUIRE ROMANIA`` ... dar la Posta Romana nici naiba nu da de ele ....

Bataie de joc !!!
Deci nasol. Imi amintesc ce spunea cineva pe aici acum cateva luni, ca parca se incearca descurajarea shoppingului din China si atunci a fost luat in deradere. Dar sincer...

#1646
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
E... Gandesti prea departe ...

Este  vorba de nenorocirea aia de BSI unde vamesii postali de la ANAF sunt prea putini si priotizeaza trimiterile prioritare (informatizate/urmaribile) ...

Mi nou,cum toti au prins curaj sa-si cumpere bigudiuri de pe Aliexpress ... BSI Bucuresti s-a handicapat ... vamesii lucreaza in acelasi sictir maxim .... fustrati ...

PROBABIL AU INCEPUT SA FURE O GROAZA DIN COLETELE NEPRIORITARE ...

Probabil de asta inca nu au ajuns la oficiile vamale din provincie...inca nu a terminat BSI de ales ce-i place din coletele noastre ... Posted Image

#1647
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
cititi si topicul cu aliexpress, se pare ca nu mai ajunge nimic la posta de cartier
https://forum.softpe...8#entry20756328

#1648
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009

View Postdhaneey, on 23 februarie 2017 - 21:21, said:

cititi si topicul cu aliexpress, se pare ca nu mai ajunge nimic la posta de cartier
https://forum.softpe...8#entry20756328
Da numai ca aceea e alta discutie, despre unde ajung coletele in functie de valoare, etc. Aici la noi e putin mai grav, sa zic asa. Nu mai ajung deloc.

#1649
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Din aceste discutii reiese si IMENSA DIFERENTA intre gigantul ALIEXPRES vs GEARBEST ....


Una peste alta ..... BSI FURA !!!

Edited by RedLabel1, 23 February 2017 - 22:21.


#1650
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
scuze, dar nu vad diferenta intre a nu ajunge deloc si a ajunge la oficiul vamal aflat la 20 km si trebuind sa faci cel putin o ora prin traficul din Bucuresti pt a primi un cablu / adaptor / mufa....etc. Evident ca orice om sanatos la cap se lipseste...
Oare le e mai usor sa le trimita in China ( daca o-r face-o si pe asta ) decat sa le predea la destinatar?

#1651
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006

View Postdhaneey, on 23 februarie 2017 - 22:23, said:

scuze, dar nu vad diferenta intre a nu ajunge deloc si a ajunge la oficiul vamal aflat la 20 km si trebuind sa faci cel putin o ora prin traficul din Bucuresti pt a primi un cablu / adaptor / mufa....etc. Evident ca orice om sanatos la cap se lipseste...
Oare le e mai usor sa le trimita in China ( daca o-r face-o si pe asta ) decat sa le predea la destinatar?

Pt ca nimeni nu mai crede ce ai tu inauntru ... nimeni nu crede eticheta de pe panarama aia de plic....poti sa ai un cablu de 20 de CENTI sau poti sa ai un cablu de 50$ ...

Si oricum aceasta chestie cu POSTA DE CARTIER se intampla doar in CAZURI RARE cand se omite aplicarea ETICHETEI GALBENE (supunerea inspectiei vamale) pe plic sau prin folosirea unor combinatii de servicii postale EUROPENE (posta maghiara, belgiana) ...

Edited by RedLabel1, 23 February 2017 - 22:49.


#1652
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Mie mi-au venit la posta de cartier vreo 4-5 pachete in ultimele 2 saptamani, comandate din China (eBay), fara tracking number. Erau chestii mici si ieftine (real <$5 / buc).
Dar s-au si "ratacit" destule in ultimele 2-3 luni.

Edited by Alice, 24 February 2017 - 00:03.


#1653
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Tu Bucuresti ... noi provincie ..... daca o sa cititi mai multe pagini o sa vedeti ca la Bucuresti e alta mancare de peste (stiu ... tara de rahat... nu peste tot e la fel ..) ... nu mai generalizati atata cu POSTA DE CARTIER  ....

Edited by RedLabel1, 24 February 2017 - 00:07.


#1654
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
stie cineva cat  dureaza sa imi vina un pachet  dat  cu    Cartas y tarjetas postales internacionale   ,spania -romania

#1655
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Am facut rost de nr de tel al factorului meu postal ..... YEEEE.....

Sunam la FACTOR ..... ma prezint....MARIA SA ma recunoaste ..... `Hai sa traiesti xxx !` ....

Bla bla bla.... apoi i-o zic ! ... MARE DOMN... ce stiti de COLETELE NEINFORMATIZATE ? ... `E` multa luma care se plange de intarzieri ale acestor colete ... tocmai din noiembrie ... Ce se intampla la BSI ? ``

(Acest factor eu i l cunosc de aproape 3 ANI !!! )

In acel moment, din `FRATZIKA`... toata treaba a inceput sa PUTA .... parca i-am dat un PUMN ... s-a schimbat la 180 grd. !!!

Factorul raspunde ..... `NU STIU EU DOMNULE` .... `SUNT SI EU NOU` .....

Nou pe naiba zic eu in gandul meu .... si continui problema....

Factorul se repeta ...`NU STIU DOMNULE`...`NU CUNOSC EU DE ASTEA` ... pe un ton jos si SFIOS ...


Pana sa-i pun intrebarea, eram fratzik si fratzior....acum DOMNULE....

Eu i-l stiu ca factor postal la mine in cartier de 3 ANI !!! si el nu stie nimic de coletele neinformatizate.... nu stie nimic de intarzierile de la BSI ....

Trageti si voi concluziile ....

Edited by RedLabel1, 24 February 2017 - 15:26.


#1656
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014
Concluzie:
S-a gândit omul că-l înregistrezi și îi bagi în rahat pentru un cuvânt spus aiurea.
Ce treabă să aibă factorul cu intarzirile de la BSI?
Pe poștaș poți sa-l injuri pentru întârzierea/lipsa avizelor sau chiar sa-l bănuiești de furt (în colaborare "cu colegii dă oficiu").

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate