Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Lyme?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Diablo~

Diablo~

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.01.2005

View PostAbbiex, on 28 martie 2015 - 14:55, said:

Şi dacă ne uităm la filmuleţ şi-ţi dăm dreptate, care va fi următorul pas? Te prezinţi iar la spital şi le ceri să te trateze pentru Lyme pentru că nişte indivizi de pe forum consideră că suferi de boala asta? Degeaba, va trebui să le arăţi şi lor clipul (sau vei repeta investigaţiile) şi părerile noastre sunt egale cu 0.

Nu vreau sa supar pe nimeni doar am vrut sa cer o parere, nu vreau diagnostic.

#20
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Şi eu ţi-am explicat de ce părerile noastre nu contează. Singur, din păcate, nu te poţi trata.
Înţeleg că eşti sătul de umblat prin spitale, dar altă soluţie nu văd. De aceea ţi-am recomandat să mergi la Cluj.

#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pai daca medicii ti-au spus ca nu ai boala Lyme, tu de ce spui in continuare ca ai asa ceva?Zici ca nu esti medic, dar o faci pe medicul, punandu-ti diagnostice singur!Cum crezi ca se numeste asta oare...?

Te-am intrebat de varsta si daca ai fost vreodata muscat de capusa!Nu vrei sa raspunzi sau ai omis cumva?

Edited by arab, 28 March 2015 - 15:20.


#22
Diablo~

Diablo~

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.01.2005

View Postarab, on 28 martie 2015 - 15:18, said:

Pai daca medicii ti-au spus ca nu ai boala Lyme, tu de ce spui in continuare ca ai asa ceva?Zici ca nu esti medic, dar o faci pe medicul, punandu-ti diagnostice singur!Cum crezi ca se numeste asta oare...?

Te-am intrebat de varsta si daca ai fost vreodata muscat de capusa!Nu vrei sa raspunzi sau ai omis cumva?

Nu a zis nimeni ca nu am boala lyme sau ca o ma, nici macar nu m-am gandit la ea pana acum vreo doua saptamani cand am facut testul la microscop intunecat, este prima data cand vorbesc despre asta cu cineva in afara de sotie si parinti, de asta am vrut sa cer pareri avand in vedere ca in sange sau gasit spirochete...

Edited by Diablo~, 28 March 2015 - 15:45.


#23
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Boala Lyme este relativ noua pentru Romania. Doar destul de recent am auzit de atentie medicala acordata in Romania muscaturii de capusa purtatoare de microb. Cred ca sunt o gramada de romani muscati care nu au nici pe dracu' si nici nu stiu ca ar putea avea.

Pacat ca dr. House nu exista in realitate.

Diablo~, iti pot trimite prin mesaj privat niste linkuri catre discutii intinse pe mai multe capitole despre boala Lyme. In romana. Daca vrei. Sunt acolo oameni care au boala asta.

Edited by Deria_Leena26, 28 March 2015 - 20:17.


#24
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Never mind.

Edited by Deria_Leena26, 28 March 2015 - 20:38.


#25
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postcrank_, on 28 martie 2015 - 13:58, said:

Iar cu spirochetele alea: http://www.britannic...0509/spirochete vad ca sunt asociate si cu sifilisul.

View PostDiablo~, on 28 martie 2015 - 14:53, said:

Mda acum am si sifilis lol, nu am de unde pentru ca sunt casatorit de 8 ani si nu am umblat cu nimeni, poate a umblat sotia dar ea se simte bine Posted Image
Man,  imi pare rau pentru ceea ce se intampla cu tine...
Nu am nici o pregatire medicala dar din ce stiu sifilisul cerebral poate fi si tardiv,  gen sa dea simptome la 10-20 ani de la infectare...  (am vazut si in House)... asa ca daca colegul care a aruncat chestia asta mai sus nu e total pe langa....

#26
Diablo~

Diablo~

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.01.2005
Vreau sa aflu ce am din cauza asta am postat filmuletele, m-am gandit ca mai sunt persoane care au facut testul la microscop, avand in vedere ca peste tot pe unde am fost internat nu mi sa gasit nimic care sa justifice starile mele am ajuns la spirochetele astea care cred imi fac creierul pilaf altceva nu are ce sa fie, toate analizele sunt bune in afara de o glicemie mai mare la testul de glucoza care nu ar fi trebuit sa dea nici un simptom, de asemenea in la ultima analiza leucocitele sunt sub valorile normale.

Din cauza asta am postat filmuletele cu spirochetele si bartonella care au fost gasite la mine in sange, toate se leaga am nevoie de un medic bun insa din pacate pana acum am avut parte de medici care refuza sa creada cum ma simt ba mai mult imi spun ei cum ma simt, daca le spun ca sunt ametit ei spun "eh lasa ca nui asa rau", daca le zic "nu vad bine, vad cu pureci sunt zapacit de cap" ei zic "nu mai bea si tu atat", "da-ti doua palmi" si alte perle, iar cand un doctor nu intelege si nu vrea sa inteleaga te trimite la pihiatru..., cateodata nici mie nu imi vine sa cred cum ma simt parca ar fi dintr-un film cu prosti...

Daca boala asta nu imi zapacea creierul putem sa am argumente si sa imi impun punctul de vedere in fata oricarui medic insa din pactre sunt ca un zombi si lcururile o iau razna.

Multumesc pentru raspunsuri.

#27
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Spirochetele Treponema pallidum nu seamana cu "scamele" din sangele initiatorului. Doar ce le-am vizualizat si eu. Au alta forma, forma de sarpe care "fuge" prin desert. A lui e ca o fidea care se deplaseaza.

Edited by Deria_Leena26, 28 March 2015 - 21:49.


#28
Diablo~

Diablo~

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.01.2005
Am primit analizele de laborator care arata infectie activa si posibila cronica cu borrelia, affzelli, garinni si burgdoferri plus coinfectie cu bartonealla, deci ce se vedea pe DFM este lyme si justifica felul in care ma simt si ca nu sunt de dus la psihiatru cum au sugerat multi medici si chiar aici pe forum... vroiam doar sa postez aici pentru altii care ajung intr-o situatie de nedescris si nu stiu de ce.

Aveti mare grija pentru ca mie testul ELISA a iesit negativ, trebuie sa faceti DFM ca sa vedeti spirochetele in sange insa exista riscul sa nu apara la microscop pentru ca din ce am citit le place sa stea in tesuturi si asta sa confirmat in cazul meu pentru ca am facut in doua locuri DFM, in primul loc nu sa vazut nimic nu zic unde iar in al doilea loc la lymediagnostic se vedeau spirochete plus bartonella...  si chiar daca unii au zis ca sunt scame nu sunt scame sunt niste spirochete care acum imi fac creierul si organizmul pilaf.

Cel mai sigur test la ora actuala este cel cu imunoflorescenta, asta l-am facut si eu si in care arata infectie pozitiva.

In momentul de fata sunt sigur ca si glicemiile imi cresc din cauza infectiei nu cred ca am nici un prediabet, prediabetul nu se instaleaza intr-o saptamana dureaza ani de zile la mine toate sau intamplat peste noapte.

Ca sa va dau un exemplu azi am mancat 300 grame de afine cu fructe de padure la o ora dupa masa glicemia este 120 mg/dl iar eu ma simt beat de zici ca am baut un pahar cu vin, este imposibil sa te simti asa la o glicemie de genu si chiar la glicemii mai mari.

Acum sper sa gasesc pe cineva potrivit care sa ma ajute.

Va doresc multa sanatate si mai presus de toate sa nu va simtiti ca mine, nu doresc nimanui asa ceva este incredibil.

Edited by Diablo~, 02 April 2015 - 18:01.


#29
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Multa sanatate! Tine-ne la curent cu ce se mai intampla si la ce dr ai fost.

#30
adi_turbi

adi_turbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.06.2008
Diablo, in primul rand nu te mai agita ca iti faci mai mult rau. Diagnosticul de Lyme nu se pune dupa ureche ci se pune in urma discutiei si a prezentarii tuturor analizelor necesare cu un medic infectionist bun (ii numeri pe degete la noi in tara).
Nu stiu cat ai avansat pana acum cu analizele, dar iti zugerez sa te duci sa faci testele WB la http://www.lymediagnostic.ro/ dupa care poti lua legatura cu domnul Dr. Bogdan Ion, coordonator Centrul de Medicină Hiperbară Constanța.
Borelioza, poate fi tratata cu scheme de antibiotice be termen lung (in functie de ce alte bacterii/paraziti mai sunt asociati), dar asta o poate stabili doar medicul curant la fel ca si diagnosticele care nu se pun pe forum.Posted Image

Ai spus ca ai fost si ai facut DFM la Moscu. Mergi si discuta cu dansul pentru ca te poate indruma in directia potrivita.

Tine-ne la curent si haide sa ii ajutam si pe altii sa stie ce au de facut atunci cand se intalnesc cu aceasta situatie.

#31
vreaucont

vreaucont

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.03.2016

View PostDiablo~, on 28 martie 2015 - 15:02, said:



Nu vreau sa supar pe nimeni doar am vrut sa cer o parere, nu vreau diagnostic.

Analizele de borelioza au iesit negative?! Probabil pentru ca ai facut testul Elisa (cel mai de kkt, o spun cu mana pe inima), vrei diagnostic? Mergi la Lyme diagnostic in Bucuresti si fa "microscopie in camp intunecat" este 150 lei, pur si simplu iti ia o mostea de sange si se uita la el cu un microscop puternic. Eu am facut testul Elisa de doua ori, a iesit negativ, cand am facut microscopia ... ce sa vezi, borellia si bartonella se plimbau nestingherite prin sangele meu...apropos cei de la Lyme diagnostic iti dau si tie filmuletul...ca sa-ti vezi inamicul intern cand ai tu chef..

View Postadi_turbi, on 30 iunie 2015 - 10:17, said:

Diablo, in primul rand nu te mai agita ca iti faci mai mult rau. Diagnosticul de Lyme nu se pune dupa ureche ci se pune in urma discutiei si a prezentarii tuturor analizelor necesare cu un medic infectionist bun (ii numeri pe degete la noi in tara).
Nu stiu cat ai avansat pana acum cu analizele, dar iti zugerez sa te duci sa faci testele WB la http://www.lymediagnostic.ro/ dupa care poti lua legatura cu domnul Dr. Bogdan Ion, coordonator Centrul de Medicinã Hiperbarã Constanța.
Borelioza, poate fi tratata cu scheme de antibiotice be termen lung (in functie de ce alte bacterii/paraziti mai sunt asociati), dar asta o poate stabili doar medicul curant la fel ca si diagnosticele care nu se pun pe forum.Posted Image

Ai spus ca ai fost si ai facut DFM la Moscu. Mergi si discuta cu dansul pentru ca te poate indruma in directia potrivita.

Tine-ne la curent si haide sa ii ajutam si pe altii sa stie ce au de facut atunci cand se intalnesc cu aceasta situatie.

Bine zis Adi, DFM-ul este primil pas catre un diagnostic corect, plusez cu un mic "miracol" :) care spre deosebire de antibiotice trece de bariera hematoencefalica...uleiul de cuisoare, da da ati citit bine, ULEIUL ESENTIAL DE CUISOARE, ce are asa de special?! Cine are lyme sa mearga cu 9-10 lei in buzunar la un plafar, sa-l cumpere, si o pipeta de la farmacie, si sa ia exact cum scrie in prospect, 3 picaturi de 3 ori pe zi dupa ce mancati...mai adaug eu din experienta cu omez 15 min inainte de masa si cu probiotice la minim o ora dupa administrare, nu mai mult de 14 zile. O mica rugaminte, scrieti aici pe forum cate flotari faceti dupa, si daca va mai dor oasele, muschii sau incheieturile :)

#32
roadaxle

roadaxle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2005
Dumnezeule, am crezut ca sunt nebun!
Nici un doctor nu isi explica ce am cu toate ca la fel ca si tine mor incet in fiecare noapte. Transpiratii si tinitus puternic, etc. Aproape tot ce ai descris.
Singura diferenta este ca eu sufar de ulcer. Invariabil toti doctorii imi dau medicamente pentru ulcer, crezand ca de acolo vin toate simptomele. Sau ma indeamna catre psihiatru.
Eu lucrez in IT si clar nu este ceva "software". E ca si cand cineva nepriceput, cand te doare maseaua te trimite la psihiatru numai pentru faptul ca nu poate pune un diagnostic.
Am fost si la neurolog, am facut RMN, am fost la 3 doctori cu RMN-ul si nimic relevant.
Uneori noaptea am crize cand zgomotul din urechi creste suparator si numai pot dormi cu toate ca sunt rupt de oboseala, iar sub pielea capului sau in vasele de sange de sub scalp am impresia ca se misca ceva.
Un doctor dobitoc spunea ca daca se misca ceva ar fii iesit la analize. Ok, dar e doar o impresie, dumnezeu stie de unde este senzatia asta. Pot fii paraziti de genul enumerati de tine sau pur si simplu efectele unei afectiuni neurologice.
E clar ca medicii de aici sunt paraleli daca ce avem nu se incadreza in sablonele unei afectiuni bine documentate.
Cred ca avem nevoie de "doctor House". Adica un doctor interdisciplinar care nu are ochelari de cal numai pentru specializarea lui.
Si sa stii ca degeaba faci ce iti recomanda cineva mai sus cu "dute la Bucuresti. Sunt din Bucuresti, am consultat medici neurologi de la Medlife si de la Spitalul Bagdasar. Stau in Berceni langa spital iar fratele meu este asistent medical acolo. La recomandarea lui un medic neurolog a verificat RMN-ul si nimic. Ceva pastile de relaxare dar care nu au avut nici un efect.
Uite o sa incerc si varianta lui "Vreaucont"sa vedem cu uleiul de cuisoare. O sa iau si un Controloc pentru ca am probleme cu stomacul. Credem ca sunt singurul din lume care sufera cumplit chiar daca la exterior sunt ok. Si da rezistenta fizica a scazut cu 30 de procente decand ma simt rau...
La mine toate problemele au inceput in 2011 dupa un concediu cu cortul la Padina.
La tine in ce imprejurari? Poate ne dam seama de conditii comune..

#33
Florinjoacabine1234

Florinjoacabine1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2019
Salut baieti, sunt si eu in situatia voastra! Cu acesta boala .
Nu am probleme neurologice . Am cv de genul unei artrite ! Ma dor articulatile ,ma ard ma inteapa picioarele, gleznele,
Ati gasit rezolvare pt aceasta boala ? Cum mai sunteti ?

#34
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Sunt sigur ca se vor confrunta din ce in ce mai multe persoane cu genul asta de maladii, avand in vedere modificarile climatice.

Pe scurt ca o mica initiere, o sa gasiti informatiile si pe net :

-cazul fericit ati depistat locul unde ati fost muscat capusa, paianjen se poate lua rapid: doxicilina 2 pastile doza intreaga, o pastila are 100mg

-cazul asa si asa dupa 2-3 zile in cazul ca ati observat locul muscaturii, tratament +10 zile pana la 30 de zile de obicei cu amoxicilina, exista si alte antibiotice ca rezerva. Cat timp exact, aici se discuta de cat de grava este infectia bla, bla.
Logica de bun simt este ca nu o sa stiti cat de grava este situatia, timpul si spatiul nu o sa va permita sa evaluati situatia exact.

- cazurile cand se depisteaza tarziu, tratamentul este de lunga durata, pentru unii luni de zile, ani.




Sper sa va ajute linkurile, urmariti-le cu atentie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iUqYprdSpa0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U4e_V71bfwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulian_1976, 10 September 2023 - 04:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate