Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RA2013

RA2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 22.01.2013
Buna tuturor , azi am aflat un termen nou ,, succesiune '' !
Tatal meu a decedat recent iar apartamentul in care locuim este trecut in acte jumate-jumate cu maicamea.
Din ce inteleg trebuie ca maicamea sa faca succesiune adica sa se asigure ca tot apartamentul e pe numele ei , cam cat ar costa treaba asta ?
Am inteles ca ar fi cateva milioane bune , poate cineva sa-mi explice de ce trebuie facuta aceasta succesiune  ?

#2
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Nu sunt sigur dacă mai este de actualitate însă știam că dacă se face succesiunea la scurt timp după decesul cuiva nu trebuie să plătești nimic.
Poate sunt colegi care au informații mai noi.

#3
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Timp de 6 luni de la deces, succesiunea este fara plata. Dupa 6 luni, te costa in functie de notar. Din pacate, trec si eu printr-un asemenea necaz.
Succesiunea se face ca sa ai toata mostenirea legala.

Edited by Shock-G, 27 March 2015 - 21:42.


#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
nu exista act notarial care sa nu coste!

daca faci asta in termen de 6 luni (nu stiu daca s-a schimbat ceva de cand am facut si eu asta, probabil nu) treaba costa mai putin, comparat cu peste 6 luni (mult mai putin). Ca sa treci tot ceea ce-ti apartine tie pe numele mamei, va trebui sa vii cu rude pana la gradul 4 (parca) de rudenie cu tatal. Pe scurt, las-o asa cum se face in mod normal: tie iti revine 75% din ce avea tatal tau, iar mamei 25%, adica tu vei avea 37.5% din toata averea (daca esti singurul copil) iar mama 62.5% din toata averea.
Notati exact ce era pe numele sau pentru a nu trebui sa mai faceti inca un act daca va mai amintiti ulterior de ceva!!

Iar pentru cost exact, mergi pe la notarii din zona si intreaba, e posibil sa existe diferente de pret.

Edited by sorin147, 27 March 2015 - 23:04.


#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
La art. 77, alin. (3) din Codul Fiscal scrie ca Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale. http://static.anaf.r...m#_Toc304299767
Drept urmare, pana in 2 ani se platesc numai taxele notariale, nu si impozit. Orientativ, in Bucuresti pentru un imobil cu valoarea de 40.000 euro (au notarii cataloage de evaluare a locuintelor), taxele notariale sunt cam pe la 1.500 lei (TVA inclus).
La succesiune participa sotul supravietuitor si copii comuni, si cei numai ai decedatului, daca are din afara casatoriei. Jumatate ia sotul in viata, cealalta jumatate se imparte intre sotul supravietuitor si copii. Mai exista varianta ca toti copii sa renunte la mostenire, caz in care toata masa succesorala va reveni doar sotiei, in cazul de fata. La decesul ei succesiunea se va face intre copii comuni. Asa a facut sotia si cumnata, au lasat soacrei tot la decesul socrului, iar dupa cativa ani, la decesul soacrei, si-au impartit intre ele toata mostenirea. Acuma este drept ca exista si posibilitatea ca soacra sa vanda in nume propriu oricui si sa dea banii la biserica, sa-i fie mai bine dincolo, dar nu a facut-o... Faceti consiliu de familie si hotarati ce si cum, nu scrie nicaieri ca sotul supravietuitor trebuie sa ia tot. Daca mostenirea se imparte in bucatele, atunci veti contribui fiecare cu procentele respective la plata impozitului anual, iar o eventuala instrainare/vanzare a bunului respectiv se va face cu acordul tuturor mostenitorilor.
Masa succesorala inseamna mai mult decat locuinta/e, mai sunt autoturism, actiuni, conturi in banci, terenuri etc., adica tot ce poate taxa statul (si/sau notarul) Posted Image Asa ca trebuie adunate acte privind toate bunurile care intra in masa succesorala, vazut care sunt comune (sotia ia jumatate din oficiu) si care sunt proprii (de exemplu o locuinta mostenita de tatal decedat de la parintii lui), la ultimile sotia supravietuitoare participa cu aceleasi drepturi de mostenire ca si copiii, adica nu mai ia de la inceput jumatate.
Cu toate hartiile va duceti la un notar din localitatea unde isi avea domiciliu si deschideti procedura de dezbatere a mostenirii. Detalii va va da notarul. Oricum, stiu (din proprii experiente) ca trebuie adusi si martori independenti (cel putin 2), care sa cunoasca familia si sa nu fie rude. Dureaza cateva zile, daca vor muschii notarului vreo 3-4. Acuma ar fi bine sa intrebati la mai multi notari, au si ei tarife diferite, nu cu mult, dar sunt niste bani care va raman voua in buzunar. Cu cat este mai in centru, cu atat este mai scump.

Edited by claudiu1, 27 March 2015 - 23:10.


#6
papimario66

papimario66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.04.2014
un pont :

- daca mergi la un notar care are cabinetul deschis de pina in doi ani ( el nu este platitor de TVA ) deci nu-i platesti tva-ul ! sa-i zici treaba asta !

- daca nu ai venit , iei o adeverinta de venit  de la finante publice si ai inca o reducere intre 15-30 % nu-mi aduc aminte sigur cat este ! acceasi treaba, sa-i zici !

#7
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Am făcut zilele astea succesiune și mi-a zis notarul că trebuie să duc un act la primărie în termen de 30 zile.... N-am reținut care act, aveți idee? Cumva acea "Lichidare a regimului comunității legale"?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate