Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
La acoperis mai ai destule, si tabla  respectiva nu ai zis de ea nimic :D, inchiderea podului, jgeaburi burlane ceva termoizolatie...., (cuie folie , coltare si alte nimicuri costa destul) + ca nu e tocmai munca de un om, Dar bravo. am tot zis ca se pot reduce costurile de realizare a unei constructii daca se pune osul la treaba Posted Image

#38
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 lestad_25, on 25 ianuarie 2016 - 14:10, said:

La acoperis mai ai destule, si tabla  respectiva nu ai zis de ea nimic Posted Image, inchiderea podului, jgeaburi burlane ceva termoizolatie...., (cuie folie , coltare si alte nimicuri costa destul) + ca nu e tocmai munca de un om, Dar bravo. am tot zis ca se pot reduce costurile de realizare a unei constructii daca se pune osul la treaba Posted Image

lestad_25...aia nu este casa. Este un sopron cu 4 stalpi pe colturi. Hai sa nu inducem lumea in eroare, asa ceva nu trebuie incurajat. Este un exemplu clar de ASA NU. Bai nenicule...mai bine nu punea niciun stalp si nu facea nicio centura. Pana mea....deschideri de 10m fara stalpi si cu centuri de 10cm iar tu zici bravo?!
Pacat...nu cred ca te mai ia cineva in serios cand vei mai recomanda ceva pe aici.

Edited by the_lion, 25 January 2016 - 14:23.


#39
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Eu am zis clar ca mi.am terminat casa la rosu. Citesc invidie si rautate. Aminteste.ti in ce sopron ai crescut tu sau parintii tai .

Edited by diaconucc, 25 January 2016 - 14:39.


#40
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 diaconucc, on 25 ianuarie 2016 - 14:38, said:

Eu am zis clar ca mi.am terminat casa la rosu. Citesc invidie si rautate. Aminteste.ti in ce sopron ai crescut tu sau parintii tai .

@diaconucc - nu este deloc invidie si nici rautate. Dar hai sa fim seriosi, dupa reglementarile in vigoare, aceea nu este o constructie.
Acum sincer te intreb, tu crezi ca centura aia de 10cm pusa peste un material neportant (BCA) te ajuta cu ceva? Crezi ca cei 4 stalpi de pe colturi te ajuta cu ceva?
Cum sa vii si sa spui ca "se poate" dar in acelasi timp sa spui ca ai bagat fier beton/plasa sudata de cca 1000 lei?
Repet, fara rautate....este un exemplu de ASA NU.

#41
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Tu esti orbit de cunostintele tale de constructor si de aceea te inteleg . acea centura de 15 cm are rolul de  nivelare mai mult si te asigur ca am intalnit meseriasi care. Nu gasesc nimic rau on asta. Nu sunt de domeniu nu ma ppt contrazice cu tine. Dar totusi nu stau in drum am o casa am unde sa ma incalzesc si unde sa ma intorc. On felul meu sunt multumit si aunt sigur ca aceasta casa va tine cel putin cat traiesc eu cea ce e sudicient.

#42
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image sta in picioare , stai relax @ the_lion,  am vazut si firme platit din bani publici care in executie nu fac mai bine ca si in pozele atasate, ca sa nu mai discutam de blocurile facute pe viteza inainte. Intradevar eu deabia cred ca al luat un rand de centuri cu 1000 de lei nu stiu daca cu sau fara etrieri. Daca nu e in zona seismica mai intensa sunt sanse sa nu aiba probleme majore pe un timp destul de lung.
In zona noastra autohtona nu exista zone unde sa se experimneteze cu materialele importate (se dau doar avize si aprobari scriptic in cele mai multe cazuri) Comparam un bca de prin ani 90 cu ce este acum in comert (se vede economia de piata)Posted Image

#43
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 lestad_25, on 25 ianuarie 2016 - 15:02, said:

Posted Image sta in picioare , stai relax @ the_lion,  am vazut si firme platit din bani publici care in executie nu fac mai bine ca si in pozele atasate, ca sa nu mai discutam de blocurile facute pe viteza inainte. Intradevar eu deabia cred ca al luat un rand de centuri cu 1000 de lei nu stiu daca cu sau fara etrieri. Daca nu e in zona seismica mai intensa sunt sanse sa nu aiba probleme majore pe un timp destul de lung.
In zona noastra autohtona nu exista zone unde sa se experimneteze cu materialele importate (se dau doar avize si aprobari scriptic in cele mai multe cazuri) Comparam un bca de prin ani 90 cu ce este acum in comert (se vede economia de piata)Posted Image

Pai ce sa va spun ..."la mai mare!" Si spor la treaba.

#44
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Se poate inchide.

#45
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 diaconucc, on 25 ianuarie 2016 - 14:57, said:

Tu esti orbit de cunostintele tale de constructor si de aceea te inteleg . acea centura de 15 cm are rolul de  nivelare mai mult si te asigur ca am intalnit meseriasi care. Nu gasesc nimic rau on asta. Nu sunt de domeniu nu ma ppt contrazice cu tine. Dar totusi nu stau in drum am o casa am unde sa ma incalzesc si unde sa ma intorc. On felul meu sunt multumit si aunt sigur ca aceasta casa va tine cel putin cat traiesc eu cea ce e sudicient.


Pai Leul nu este constructor.....

Dar sa stii ca au oarecum dreptate colegi!

Insa, "colibele" in care au fost crescuti uni dintre noi, poate nu sunt un zona seismica...dar asta nu inseamna ca noi nu putem trai mai bine ca inaintasi nostri!!

#46
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Iti dau dreptate.

#47
pirses

pirses

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.07.2016
Pentru cei care vor sã construiascã o casã parter robustã si durabilã fisierul de mai jos contine un proiect bun de pus în practicã.

Attached Files



#48
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

 pirses, on 23 martie 2018 - 17:04, said:

Pentru cei care vor sã construiascã o casã parter robustã si durabilã fisierul de mai jos contine un proiect bun de pus în practicã.

"Dreptul romanilor liber de a-si face casute este indiscutabil" :lol:

Asta care a facut mizeria aia de "proiect" e lunatic din ala cu "romani liberi" de-i vedem pe la stiri ca ei nu recunosc buletinul? Daca da, e de inteles de ce nu respecta normativele in vigoare. :lol:

#49
pirses

pirses

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.07.2016
Asa numitele normative nu sînt pentru miniconstructii/cãsute ci sînt pentru constructii adevãrate (blocuri cu mai multe etaje, fabrici, uzine, poduri, hidrocentrale, etc.). Altfel spus, nu este nici o problemã de rezistentã la miniconstructii (unde solicitãrile sînt mai mici) dacã etrierele sînt din sîrmã Ø6 mm diametru în loc de sîrmã Ø8 mm (cum scrie în asa numitele normative).

#50
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
"4. În baie puteţi izola peretele exterior punînd peste faianţă o folie de polistiren de 3 - 5 mm grosime şi o placă de policarbonat
albastră (cu decupaj pentru fereastră) fixată cu dibluri + holşuruburi."
  Citat din proiectul de barlog pentru romani.

#51
pirses

pirses

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.07.2016
Cãsuta versiunea  bîrlog  este un exemplu de locuintã decentã (se pare cã nu toti românii îsi permit vile somptuoase).

#52
pirses

pirses

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.07.2016
Pentru cei care au spirit de oameni liberi si vor sã îsi facã o miniconstructie/cãsutã parter la ei în curte (în ciuda unor obstacole birocratice, etc.) fisierul de mai jos contine un proiect util (aplicabil în practicã).

Attached Files



#53
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
bos, faci parte din lunaticii aia "oameni liberi" care cica n-au nevoie de buletin? :lol:

#54
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Pe mine doar fundația casei și placa de la cota 0 m-au costat 10000euro

Parter 145 mpc,115 mp utili

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate