Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
@joseph_lacroix - am observat ca insisti cu sfaturi lipsite de realism, in special pentru cei lipsiti de buget.
Mai mult, mai pui si mizeria de mai sus, din care se lasa sa se inteleaga ca se poate!! Esti mult, dar muuuuult prea departe de adevar ca sa ma apuc sa le contest punct cu punct. Daca pentru tine, fundatia are doar 4 bare de fier-beton (ca zici ca pt fiecare metru de fundatie ai 4ml), daca tu crezi ca poti face o casa cu amprenta de 120mp cu 20mc de agregate + 20mc de nisip (doar pietrisul pentru stratul de rupere a capilaritatii de sub placa este undeva la vreo 10mc, daca pui un strat de doar 10cm), daca zici ca-ti trebuie 25kg de cuie (nu zici nimic de zecile de kg de sarma, ca ii trebuie sa lege si fierul si cofrajele), inseamna ca nu ai deloc, dar deloc habar de costurile unei case.
Eu din asta inteleg doua lucruri: ori esti rau intentionat si il pui pe omu' asta sa-si cheltuiasca banutii aia degeaba, ori esti....

Pentru titularul topicului: cu banii respectivi crede-ma ca ai noroc daca ajungi sa faci fundatia si zidaria (si astea asa, mai la misto). Nu ajungi sa te muti intr-o camera, pentru asta inseamna sa bagi curentul, sa faci canalizarea, sa-ti pui niste geamuri, usa la intrare...
De ce nu incerci sa faci cumva pe etape, mai intai faci ceva gen garsoniera (o camera de zi/dormitor, o bucatarioara mica si o baie mica doar cu dus), gandita in asa fel incat atunci cand mai faci rost de bani sa poti sa te extinzi.

#20
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
De acord cu tine the_lion. Doar cine n-a facut o casa poate abera cu costurile asa cum o face joseph_lacroix. Trecand peste aberatii, e mai bine sa nu te-apuci decat atunci cand esti aproape sigur ca-ti ajung banii decat sa ajungi intr-un stadiu intermediar si sa lasi santierul in paragina sa se degradeze din lipsa de bani. Eu nici garajul de 50 de mp nu sper sa-l termin cu 12 mii de euro, si asta in conditiile in care doar fundatiile, elevatiile si placa de la cota 0 m-au costat aproape 2500 de euro.

#21
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
Imi pare rau ca nu am putut raspunde mai prompt la mesajele dinainte.
Legat de fierul beton
In afirmatia anteriora am afirmat ca pentru a face structura acelei case ar avea nevoie de 2000 kg de fier, afirmatia mi-o mentin si se bazeaza pe faptul ca , amprenta la sol a casei -santuri sapate pentru fundatie ar avea lungimea de aproximativ 80 ml, avand in vederea ca atat fundatia cat si elevatia va trebui sa fie armata ( avand aceeasi dimensiune)  iar pentru armarea centurii ar avea nevoie de o armaturi ce se intind pe o suprafata de 72 ml.
In total armatura cu OB37 fi 14 ar fi 80 +80+72=232 ml  ; avand in vedere ca 1 ml de armatura are 4 ml de fier rezulta ca in total ar fi nevoie de 928 de ml fier necesar pentru fundatie, elevatie si centura .
dar avand in vedere ca un ml de fier fi 14 cantareste( conform sasului si tabelelor din normative) 1.21 kg rezulta ca intreaga cantitate ar fi 928x1.21=1122.9 kg
la aceasta cantitate se mai adauga  cantitatea rezultata din stalpii de sustinere ( luati in calcul 24 la inaltimea de 3 m) acestia avand o greutate de  24 X 3 X 4( bare) x 1.21=348.5 kg
in total necesar fier beton fi 14  necesar  pentru constructia respectiva = 1122.9+348.5= 1471.4 kg
Dar acest fier trebuie legat cu etrieri, acestia vor fi confectionati din OB37 fi 6  legati din 20 in 20 cm , luand in calcul o lungime medie a fierului folosit pentru etriere de 1 ml  rezulta ca pentru legarea celor 232 ml ( fundatie+elevatie + centura) +  72 ml stalpi=304 ml armatura ce trebuie legata ceea ce se traduce in 1520 de etrieri( vand in vedere ca se monteaza 5 pe ml)  la o lungime medie de 1 ml  rezulta  un necesar de 1520 ml fier fi 6 ; dar avand in vedere ca un ml cu dinmensiunea de fi 6 are o greutate de 0.222 kg/ml rezulta ca intreaga cantitate pentru fierul de fi 6 ar fi de 337.44 kg
Adunand cele doua cantitati de fier Fi 14 si fi 6 rezulta ca am avea nevoie de o cantitate totala de 1471.4 +337.44=1808.9 kg. la care adaugam o marja de eroare de 10%  rezulta ca este nevoie de max 1808.9+180.89=1989.8 kg.
Recapitulare necesar fier :
Fundatie= 80 ml x 4 x 1.21=387 kg
Elevatie =80ml X 4 x 1.21=387 kg
Centura =72 ml x 4 x1.21=348.5 kg
Stalpi = 24 X  4 X 3 x 1.21=348.5 kg
Total fier Fi 14=  1472 kg( rotujit)
Etrieri Fi 6  = 1520 ml x 0.222 kg = 338 kg( rotunjit)
la aceasta cantitate adaugam 10%  pierderi tehnologice=181 kg
Total fier 1990 kg (rotunjit)
daca in loc de fier  Fi 14 ar folosi fier Fi 12 rezulta ca , cantitatea de fier s-ar reduce de la 1472 kg la 1080 kg  si respectiv o economie de 1000 Ron dar totul depinde de ce ii recomanda proiectantul.
Asa  ca estimarile mele initiale au fost corecte.
PS ca fapt divers pentru o casa cu amprenta la sol de 100 mp cu parter sunt necesari intre 1600-1800 kg fier

Legat de agregate
da ai dreptate  in graba mea  de a da un raspuns  colegului de forum am omis  din calcul elevatia  de aici rezultad faptul ca am omis cantitate de agregate pietris necesare pentru aceasata , cantitate necesar afiind de 3 camioane de 20 mc.
cantitatile corecte fiind  de:
160 ml x 0.35x 1 =56 mc  beton fundatie = elevatie( cantitatea reala este mai mica deoarece atat elevatia cat si fundatia peretilor interiori este cu cel  putin 5-10 cm mai mica decat fundatia exterioara  cu min 3 mc)
24 stalpi x 2.6 lungime ml x 0.25 grosime x 0.25 latime = 3.9 mc( cantitati reale mai mici deoarece stalpii peretilor interiori sunt mai subtiri deaorece si peretii sunt mai subtiri)
centura 72 ml x 0.25 m latime X 0.15  grosime=2.7 mc
Total 56+3.9+.2.7=62.6 mc
pentru placa luam in calcul o grosime de 8 cm  de aici rezulta o cantitate necesara de 120 mp X 0.08 m=9.6 mc
Total beton necesar 62.6+9.6 = 72.2 mc
din asta rezulta ca ar mai fi necesar in plus 2  paleti de ciment

calculele sun facute prin aproximare in plus  cantitatile reale fiind mai mici   costul total al materialelor omise fiind de pana in 4000 RON - aceasta suma include: 2 masini de pietris( recomandat ar fi spartura de piatra amestecat cu nisip) 2 paleti ciment 50 kg sarma( calculata la un pret mediu de 4 ron/kg)

Cat despre faptul ca as fi rau intentionat este total fals , nu are rostul sa speriati oasmenii cu niste preturi si costuri  mult exagerate, nu face bine nimanui,  in romania se exagereaza f mult cu costurile de constructie ale caselor si asta deosarece multi dintre cei care construiesc se lauda ca au cheltuit sume imense ca sa starneasca invidia/admiratia cunoscutilor.
Cele mai mari costuri ale casei sunt  legate de finisaje, echipamente de incalzire racordari la utilitati si manopera.

Daca vrei sa iti faci buncar si sa ingropi bani poti sa folosesti la constructia fundatiei si temeliei-beton de tin B400( impreuna cu aditivi s-a folosit la centrala atomica de la Cernavoda) fier pentru fundatie de FI 32,  umplutura facuta din perle de granit, nisip cu o concetratie ridicata de cuart, spuma pentru izolatie de tip HD-RT  iar pentru placa putem folosi in loc de plasa sudata fier beton Fi 32 din 4 in 4 cm  si desigur pentru o casa cu parter  o fundatie de min 2.5 m  si lata de 1 m  si avem astfel ocazia sa vedem ca fundatia unei case cu o amprenta de 100 mp ne costa peste 40.000 euro.

cat despre baniii de care dispune colegul de forum ii ajung pentru materiale  si ridicatul casei(in conditiile in care manopera este cea  de pe pagina anterioara)

#22
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Se vede ca vorbesti in necunostinta de cauza. In plus judeci mult prea simplist si cum am spus si in mesajul celalalt, nici nu am chef sa te "puric" punct cu punct.
Suntem oameni majori (presupun), cu capacitate de a discerne si a lua decizii, asa ca fiecare o sa doarma asa cum isi asterne.

Edited by the_lion, 30 March 2015 - 13:23.


#23
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu nu inteleg ce calcule face nenea fara un proiect de rezistenta, fara sa fi facut vreun calcul.....fara ca macar sa cunoasca zona seismica...WTF ?  :lol:

#24
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
1. Conform normativului de fundatii,armatura longitudinala din talpi/fundatii trebuie sa fie PC, nu mai ai voie OB37. OB37 se mai accepta doar la etrieri. TInand cont ca pretul este cam acelasi...se recomanda PC52 pana si la etrieri
2.Etrieri fi6 nu prea ai voie. Diametrul minim trebuie sa fie de 8. Pe langa aceasta obligativitate trebuie sa respecti si un procent minim
3. Lungimea de 3m a unei bare pentru stalpi e mica. Fundatia trebuie sa fie la minim 80cm adancime, functie de zona geografica unde este amplasata casa. Trebuie la ambele capete sa aiba ciocuri. Aceste bare se baga de obicei pana la cota inferioara a fundatiei. Daca facem un calcul simplu inseamna 3.00-0.80-0.2 (cioc)=2.0 din care mai scadem un 0.2m ciocul de la capatul superior, inseamna c-ai avea inaltimea libera a casei sub 1.8m. Presupun ca te-ai referit la 3m lungimea barei adica a mustatii din fundatie Posted Image

Obligativitatea lucrurilor minime nu tine de regimul de inaltime....

LE:// pentru initiatorul topicului; Tinand cont ca o sa fie pe zidarie portanta, peretii de rezistenta trebuie sa fie de minim 25cm grosime. La asa deschideri nu poti avea pereti de zidarie portanta doar pe exterior.

Edited by micutu82, 30 March 2015 - 15:13.


#25
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Pe mine ma apuca rasul...dar ideea ca cineva il poate lua in serios te si sperie totodata.
Omul clar nu stie ce vorbeste...pe pagina precedenta spunea ca invelitoarea pentru cca 170mp il costa 4000 lei cu tot cu coame+accesorii+pluviale+pazie. Ce sa mai contesti cand el vine cu astfel de cifre??
In calcule nu zice nimic de lemn...pai la o casa cu o sarpanta simpla (2 ape) de 170-180 mp doar lemnul pentru grinzi si astereala este cel putin 2000 EUR,la care mai adauga inca  cel putin 1000 EUR pentru grinzile de la plafonul de lemn. Asta daca nu face parte dintre cei care cred ca un patrat de 80x80 este deja prea mult pentru un acoperis solid...
O invelitoare decenta sistem complet (adica si cu folie anticondens, sipci de montaj, plus accesoriile incluse)+ sistem pluvial pentru suprafata aia mai jos de 2500 EUR nu gasesti (asta fara montaj, fara garantie, fara nimic).  Daca mai adaugi si manopera, rezulta ca mai mult de jumatate din bugetul respectiv il dai doar pe acoperis.
Eu unul ma abtin sa mai comentez la spusele lui...

#26
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014

 joseph_lacroix, on 30 martie 2015 - 12:11, said:

Imi pare rau ca nu am putut raspunde mai prompt la mesajele dinainte.
Legat de fierul beton
In afirmatia anteriora am afirmat ca pentru a face structura acelei case ar avea nevoie de 2000 kg de fier, afirmatia mi-o mentin si se bazeaza pe faptul ca , amprenta la sol a casei -santuri sapate pentru fundatie ar avea lungimea de aproximativ 80 ml, avand in vederea ca atat fundatia cat si elevatia va trebui sa fie armata ( avand aceeasi dimensiune)  iar pentru armarea centurii ar avea nevoie de o armaturi ce se intind pe o suprafata de 72 ml.
In total armatura cu OB37 fi 14 ar fi 80 +80+72=232 ml  ; avand in vedere ca 1 ml de armatura are 4 ml de fier rezulta ca in total ar fi nevoie de 928 de ml fier necesar pentru fundatie, elevatie si centura .
dar avand in vedere ca un ml de fier fi 14 cantareste( conform sasului si tabelelor din normative) 1.21 kg rezulta ca intreaga cantitate ar fi 928x1.21=1122.9 kg
la aceasta cantitate se mai adauga  cantitatea rezultata din stalpii de sustinere ( luati in calcul 24 la inaltimea de 3 m) acestia avand o greutate de  24 X 3 X 4( bare) x 1.21=348.5 kg
in total necesar fier beton fi 14  necesar  pentru constructia respectiva = 1122.9+348.5= 1471.4 kg
Dar acest fier trebuie legat cu etrieri, acestia vor fi confectionati din OB37 fi 6  legati din 20 in 20 cm , luand in calcul o lungime medie a fierului folosit pentru etriere de 1 ml  rezulta ca pentru legarea celor 232 ml ( fundatie+elevatie + centura) +  72 ml stalpi=304 ml armatura ce trebuie legata ceea ce se traduce in 1520 de etrieri( vand in vedere ca se monteaza 5 pe ml)  la o lungime medie de 1 ml  rezulta  un necesar de 1520 ml fier fi 6 ; dar avand in vedere ca un ml cu dinmensiunea de fi 6 are o greutate de 0.222 kg/ml rezulta ca intreaga cantitate pentru fierul de fi 6 ar fi de 337.44 kg
Adunand cele doua cantitati de fier Fi 14 si fi 6 rezulta ca am avea nevoie de o cantitate totala de 1471.4 +337.44=1808.9 kg. la care adaugam o marja de eroare de 10%  rezulta ca este nevoie de max 1808.9+180.89=1989.8 kg.
Recapitulare necesar fier :
Fundatie= 80 ml x 4 x 1.21=387 kg
Elevatie =80ml X 4 x 1.21=387 kg
Centura =72 ml x 4 x1.21=348.5 kg
Stalpi = 24 X  4 X 3 x 1.21=348.5 kg
Total fier Fi 14=  1472 kg( rotujit)
Etrieri Fi 6  = 1520 ml x 0.222 kg = 338 kg( rotunjit)
la aceasta cantitate adaugam 10%  pierderi tehnologice=181 kg
Total fier 1990 kg (rotunjit)
daca in loc de fier  Fi 14 ar folosi fier Fi 12 rezulta ca , cantitatea de fier s-ar reduce de la 1472 kg la 1080 kg  si respectiv o economie de 1000 Ron dar totul depinde de ce ii recomanda proiectantul.
Asa  ca estimarile mele initiale au fost corecte.
PS ca fapt divers pentru o casa cu amprenta la sol de 100 mp cu parter sunt necesari intre 1600-1800 kg fier

Legat de agregate
da ai dreptate  in graba mea  de a da un raspuns  colegului de forum am omis  din calcul elevatia  de aici rezultad faptul ca am omis cantitate de agregate pietris necesare pentru aceasata , cantitate necesar afiind de 3 camioane de 20 mc.
cantitatile corecte fiind  de:
160 ml x 0.35x 1 =56 mc  beton fundatie = elevatie( cantitatea reala este mai mica deoarece atat elevatia cat si fundatia peretilor interiori este cu cel  putin 5-10 cm mai mica decat fundatia exterioara  cu min 3 mc)
24 stalpi x 2.6 lungime ml x 0.25 grosime x 0.25 latime = 3.9 mc( cantitati reale mai mici deoarece stalpii peretilor interiori sunt mai subtiri deaorece si peretii sunt mai subtiri)
centura 72 ml x 0.25 m latime X 0.15  grosime=2.7 mc
Total 56+3.9+.2.7=62.6 mc
pentru placa luam in calcul o grosime de 8 cm  de aici rezulta o cantitate necesara de 120 mp X 0.08 m=9.6 mc
Total beton necesar 62.6+9.6 = 72.2 mc
din asta rezulta ca ar mai fi necesar in plus 2  paleti de ciment

calculele sun facute prin aproximare in plus  cantitatile reale fiind mai mici   costul total al materialelor omise fiind de pana in 4000 RON - aceasta suma include: 2 masini de pietris( recomandat ar fi spartura de piatra amestecat cu nisip) 2 paleti ciment 50 kg sarma( calculata la un pret mediu de 4 ron/kg)

Cat despre faptul ca as fi rau intentionat este total fals , nu are rostul sa speriati oasmenii cu niste preturi si costuri  mult exagerate, nu face bine nimanui,  in romania se exagereaza f mult cu costurile de constructie ale caselor si asta deosarece multi dintre cei care construiesc se lauda ca au cheltuit sume imense ca sa starneasca invidia/admiratia cunoscutilor.
Cele mai mari costuri ale casei sunt  legate de finisaje, echipamente de incalzire racordari la utilitati si manopera.

Daca vrei sa iti faci buncar si sa ingropi bani poti sa folosesti la constructia fundatiei si temeliei-beton de tin B400( impreuna cu aditivi s-a folosit la centrala atomica de la Cernavoda) fier pentru fundatie de FI 32,  umplutura facuta din perle de granit, nisip cu o concetratie ridicata de cuart, spuma pentru izolatie de tip HD-RT  iar pentru placa putem folosi in loc de plasa sudata fier beton Fi 32 din 4 in 4 cm  si desigur pentru o casa cu parter  o fundatie de min 2.5 m  si lata de 1 m  si avem astfel ocazia sa vedem ca fundatia unei case cu o amprenta de 100 mp ne costa peste 40.000 euro.

cat despre baniii de care dispune colegul de forum ii ajung pentru materiale  si ridicatul casei(in conditiile in care manopera este cea  de pe pagina anterioara)
Am incredere in time am gasit meserias care imi ridica casa cu 10000 lei manopera.

#27
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Salut tuturor. dupa multa bataie de cap si muuulta munca vreau sa va zic ca mi-am terminat  casuta ... + o camera complet mobilata utilata ...... si m-am incadrat in buget. intradevar nu am angajat echipa de muncitori .. doar cand a fost nevoie cate o zi 2 , 3   adica in jur de 1000 EU in rest am pus osu la ttreaba .. a trebuit sa ma descurc singurel ..si mi-a luat cam 5 luni cu tot.. (acte demolare casa veche indreptare teren constructie casa noua .) bafta . eu zic ca-s un exemplu

 diaconucc, on 17 ianuarie 2016 - 23:06, said:

Salut tuturor. dupa multa bataie de cap si muuulta munca vreau sa va zic ca mi-am terminat  casuta ... + o camera complet mobilata utilata ...... si m-am incadrat in buget. intradevar nu am angajat echipa de muncitori .. doar cand a fost nevoie cate o zi 2 , 3   adica in jur de 1000 EU in rest am pus osu la ttreaba .. a trebuit sa ma descurc singurel ..si mi-a luat cam 5 luni cu tot.. (acte demolare casa veche indreptare teren constructie casa noua .) bafta . eu zic ca-s un exemplu
Vreau sa precizez ca din lipsa de experienta a vetii si alte probleme am ampierdut ceva bani  ,  daca ar fi sa o iau de la capat mi-ar iesi mult mai mult.
ps:  Casa chear nu e mare daca aveam buget mi-ar fi placut si mai mare adica spatiiile mai deschise..

#28
tiuq

tiuq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2007
Poti posta si niste poze, evident daca doresti:)

#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Bravo! Le-ai aratat tristilor de pe aici ca se poate. Sunt amuzanti cand il iau pe "nu se poate" in brate si o tin sus si tare.

Asteptam niste poze si un costurile detaliate per etape.

#30
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 diaconucc, on 17 ianuarie 2016 - 23:12, said:

Salut tuturor. dupa multa bataie de cap si muuulta munca vreau sa va zic ca mi-am terminat  casuta ... + o camera complet mobilata utilata ...... si m-am incadrat in buget. intradevar nu am angajat echipa de muncitori .. doar cand a fost nevoie cate o zi 2 , 3   adica in jur de 1000 EU in rest am pus osu la ttreaba .. a trebuit sa ma descurc singurel ..si mi-a luat cam 5 luni cu tot.. (acte demolare casa veche indreptare teren constructie casa noua .) bafta . eu zic ca-s un exemplu


Vreau sa precizez ca din lipsa de experienta a vetii si alte probleme am ampierdut ceva bani  ,  daca ar fi sa o iau de la capat mi-ar iesi mult mai mult.
ps:  Casa chear nu e mare daca aveam buget mi-ar fi placut si mai mare adica spatiiile mai deschise..


Pozele vorbesc...
Daca nu, nu te credem!
Si in ce bani ai intrat?

#31
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Sincer nu stiu cum sa atasez poze !

#32
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Cum ai atasat si in primul post !

#33
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Da dar cand raspund la post
Nu am aceleasi optiuni[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160125/7be97721abd11e9c4175a42832ddc24c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160125/3daa859316f4adc09b42287b9772f01a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160125/5a812f699d34d5f1e685df4bce77c32f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160125/3958c365b86a00b56f81f2605c36a56e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Am reusit de pe telefonCiment 130 saci 19 lei bucata
Fier plasa fier beton de vre.o mie de lei
15 m3 lemn 2500 euro
8000 lei bca plus 700 lei adeziv
Mi.am cumparat si unelte  in jur de 2000 lei. Nah nu am un calcul exact pe hartie  . orcum multe cheltueli neprevazute in jur de 2000 lei . m.a costat escavatorul vreo 4000 lei plus umplut temelia cu pamant.
Mai astea sunt cheltuelile in mare  adica alea
mari . aaa si acoperisul m.a costat ca 4000 lei

Edited by diaconucc, 25 January 2016 - 10:40.


#34
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
4000 lei???
Huh, eu am dat 12000 ron doar pe lemnaraie!

Edited by BodCasa, 25 January 2016 - 12:14.


#35
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Pai nu am pus lemnul in pretul asta lemnul m.a costat 2500 euro

#36
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Chiar ma bucur ca ai postat poze cu rezultatul
"Centurici" de 10cm puse peste pereti portanti de BCA, iar tot fierul din casa sa coste 1000 lei (o mie de lei!!!). Stalpi doar pe colturi!!! Adica 4 (patru) stalpi. Eu sincer ma intreb de ce i-a mai facut si pe-astia, caci oricum sunt degeaba.
Pe cei care aplauda si incurajeaza astfel de constructii i-as pune sa stea ei si cu copii lor intr-o astfel de "constructie"....caci casa nu-i pot spune.

Edited by the_lion, 25 January 2016 - 14:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate