Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
Salut vreau sa imi fac casa mica . schita mai jos . vreau sa stiu in mare costul materialelor . 

pereti exterior 25cm

pereti interior 20 cm 

acoperis 2 ape cu tabla zincata 

temelia nu stiu exact sa zicem in fata mai inalta / cu 50 cm fata de spate . tavanul din beton sau din lemn nu stiu ce e mai ieftin daca e din beton o sa fie mai subtire va rog foarte frumos sa mma ajutati cu un pret aproximativ . stau cu chirie de 2 ani si mi.a cam ajuns . nu dispun decat de 12000 euro si cu astia vreau sa imi termin o camera fara mobila utilitati ca sa ma pot muta mentionez ca proiectul m.a costat 500 lei  proiect pentru obtinerea autorizatie de constructie as. Vrea sa stiu si cat costa manopera la rosu Attached File  casa1.png   19.56K   422 downloads

Edited by diaconucc, 27 March 2015 - 18:15.


#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Depinde cu cine construiesti (firma sau in regie proprie), unde construiesti, si cu ce fel de materiale construiesti.

#3
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
La rosu, casuta aia costa mult mai mult decat 12.000 euro, nici din chirpici sau OSB daca o faceti, nu va ajung banii(presupun ca terenul exista).Proiectul e ok, bine compartimentata, dar...baie de 12 mp?! Nu e cam exagerat?

#4
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014

View PostVenboteam, on 27 martie 2015 - 18:19, said:

Depinde cu cine construiesti (firma sau in regie proprie), unde construiesti, si cu ce fel de materiale construiesti.
as vrea bca  am sa platesc meserias maxim 25 e mp locuibili mai am si eu 2 persoane care ma ajuta . din familie plus 2 mese pe zi

#5
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
La proiect se putea mult mai bine...nu fac acum decat observatia ca pentru a ajunge in bucatarie dai ocol casei prin interior. Total anapoda. Mai bine plateai un proiect mai bine gandit.
La suprafata respectiva, s-ar putea sa bagi cel putin 75% din buget doar in fundatia pana la cota 0.

Incearca sa-ti redefinesti suprafata construita, dormitoare de 16mp si un living open space de 41mp sunt niste luxuri pe care nu ti le poti permite nici pe departe la bugetul alocat.

#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
casa este prea mare pentru suma de care dispui, chit ca iti convine sau nu sunt anumite lucruri pe care trebuie sa le faci de la inceput de xemplu sa tragi instalatia de apa si canalizare in casa, sa faci instalatia electrica- toate chestiile astea te costa minim-minimorum in conditiile in care ai prieteni si te ajuta cu munca spart , sapat, 1000 euro.. Meserias sa iti ridice casa si sa iti faca o camera locuibila + baie cu 25 euro pe metru patrat  nu stiu daca o sa gasesti.
Doar acoperisul in functie de stil  cu materiale si manopera te costa minim 5000 de euro ( ai minim 160 mp  de invelitoare- in conditiile in care o faci aproape plata) .

Ca proiect poate fi ok, dar ai cateva spatii mult prea mari decat este necesar si aici ma refer la baie si bucatarie-living NU ai ce face cu o baie mai mare de 6-7 metri si cu o bucatarie+living mai mare de 35) iar dormitoarele sunt prea mari( fa unul de 15-16 mp  iar celelalte mai mici  plus un dresing - se va dovedi mult mai util)
Personal baia as faceo intre primele 2 dormitoare de pe dreapta retrasa 1.1 metri si lata de 1.9  si as creea astfel un hol mic in care se vor deschide usile de la dormitor  vis-avis de primul dormitor as muta ultimul dormitor din spate dar in loc de 3x4 as face 3.5x4)  in felul asta scutand holul care iti place sau nu este un spatiu  nu tocmai f util in felul acesta cotul ala mic de sus din capatul holului unde este intrarea in bucatarie  se mareste dvenind astfel din 2X2.5  in 2x4m) intrarea in bucatarie /livin as puneo pe peretele din dreapta, atunci cand intri in casa sa nu vezi decat cele 2 usi de pe dreapta nu toate usile. iar in spatiul ramas din continuarea holului  as face bucataria( partea cu aragaz frigidere si dulapuria ocupand astfel spatiul de 4X2 m  mult mai ok in viziunea mea .
In acest fel ai face economii destul de importante la metriale si manopera.
practic casa ta va fi lunga de ( 4+1.9+ 4 + 0.9 grosimea peretilor(25+20+20+25)) =10.8 iar latimea de(4+2+4+0.9) = 10.9 in total 118 mp  fata de 141 mp ceea ce se traduce intr-o economie de minim 4000 de euro. la constructia la rosu.

BIne e doar o parere.

Dar :
poti face economii in felul urmator , sapat fundatia o faceti singuri ,  sapat si pus scurgerile singuri , la fel si trasul apei incasa -colegii de pe forum sunt sigur ca te vor ajuta cu idei si indicatii) probleme vei avea la instalatia electrica si incalzire  acolo trebuie sa aduci pe cineva care cunoaste meserie.

sunt site-uri de unde te poti informa mai bine -parerea mea este ca ar fi de preferat caramida in functie de unde o cumperi nefiind mare diferenta de pret intre cele 2 ba mai mult sar putea sa le gasesti la acelasi pret, calculeaza cat te costa mp de constructie din  caramida si cat de BCA  in functie de ce gasesti in zona la tine.
Ca si materiale  daca faci ceva in genul a ce am descris eu, banii iti ajung pentru materiale , cu manopera .... depinde de ce e la tine.

PS nu te impaca cu mancare si bautura( faci un gratar la sfarsit de saptamana ) dar nu da bautura la oameni cand zidesc.

#7
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014

View Postjoseph_lacroix, on 27 martie 2015 - 19:37, said:

casa este prea mare pentru suma de care dispui, chit ca iti convine sau nu sunt anumite lucruri pe care trebuie sa le faci de la inceput de xemplu sa tragi instalatia de apa si canalizare in casa, sa faci instalatia electrica- toate chestiile astea te costa minim-minimorum in conditiile in care ai prieteni si te ajuta cu munca spart , sapat, 1000 euro.. Meserias sa iti ridice casa si sa iti faca o camera locuibila + baie cu 25 euro pe metru patrat  nu stiu daca o sa gasesti.
Doar acoperisul in functie de stil  cu materiale si manopera te costa minim 5000 de euro ( ai minim 160 mp  de invelitoare- in conditiile in care o faci aproape plata) .

Ca proiect poate fi ok, dar ai cateva spatii mult prea mari decat este necesar si aici ma refer la baie si bucatarie-living NU ai ce face cu o baie mai mare de 6-7 metri si cu o bucatarie+living mai mare de 35) iar dormitoarele sunt prea mari( fa unul de 15-16 mp  iar celelalte mai mici  plus un dresing - se va dovedi mult mai util)
Personal baia as faceo intre primele 2 dormitoare de pe dreapta retrasa 1.1 metri si lata de 1.9  si as creea astfel un hol mic in care se vor deschide usile de la dormitor  vis-avis de primul dormitor as muta ultimul dormitor din spate dar in loc de 3x4 as face 3.5x4)  in felul asta scutand holul care iti place sau nu este un spatiu  nu tocmai f util in felul acesta cotul ala mic de sus din capatul holului unde este intrarea in bucatarie  se mareste dvenind astfel din 2X2.5  in 2x4m) intrarea in bucatarie /livin as puneo pe peretele din dreapta, atunci cand intri in casa sa nu vezi decat cele 2 usi de pe dreapta nu toate usile. iar in spatiul ramas din continuarea holului  as face bucataria( partea cu aragaz frigidere si dulapuria ocupand astfel spatiul de 4X2 m  mult mai ok in viziunea mea .
In acest fel ai face economii destul de importante la metriale si manopera.
practic casa ta va fi lunga de ( 4+1.9+ 4 + 0.9 grosimea peretilor(25+20+20+25)) =10.8 iar latimea de(4+2+4+0.9) = 10.9 in total 118 mp  fata de 141 mp ceea ce se traduce intr-o economie de minim 4000 de euro. la constructia la rosu.

BIne e doar o parere.

Dar :
poti face economii in felul urmator , sapat fundatia o faceti singuri ,  sapat si pus scurgerile singuri , la fel si trasul apei incasa -colegii de pe forum sunt sigur ca te vor ajuta cu idei si indicatii) probleme vei avea la instalatia electrica si incalzire  acolo trebuie sa aduci pe cineva care cunoaste meserie.

sunt site-uri de unde te poti informa mai bine -parerea mea este ca ar fi de preferat caramida in functie de unde o cumperi nefiind mare diferenta de pret intre cele 2 ba mai mult sar putea sa le gasesti la acelasi pret, calculeaza cat te costa mp de constructie din  caramida si cat de BCA  in functie de ce gasesti in zona la tine.
Ca si materiale  daca faci ceva in genul a ce am descris eu, banii iti ajung pentru materiale , cu manopera .... depinde de ce e la tine.

PS nu te impaca cu mancare si bautura( faci un gratar la sfarsit de saptamana ) dar nu da bautura la oameni cand zidesc.
esti super m.ai super inspirat . deci baia o fac 2.5 pe 4 si primele doua camere le fac 3 pe 4   la curent electric sunt racordat pt ca am avut o casa batraneasca in legatura cu apa curenta merg pe hidrofor iar canalizare imi fac singur o fosa
am 2 neamuri care o sa lucreze cu meseriasii . iar dupa ce aduc casa la rosu ma ajuta tata la instalatia electrica plus finisaje el are cursuri in domeniu o sa am o casa 10.90 pe 10.90 amprenta pe sol am gasit meserias care lucreaza cu 25 e mp vine si cu echipa . zona seismica nu e zona mlastinoasa nu e faza ca e un pic in panta dar daca am scurtat.o cu 2 metri pot sa mai indrept pamantul si am destul nivel ca sa nu fac ditamai temelia ci una normala maine vorbesc cu proectatanta am deabea 2 zile de cand i.am aratat schita am noroc ca nu am avut scos certificatul de urbanism  multumesc mult mi.ai deschis mult ochii sa fii sanatos. mai astept sfaturi.

#8
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
unul dintre dormitoare trebuie sa fie mai mare, baia nu o fa mai mare de 7 mp deoarece o sa fie greu de incalzit mai ales ca o sa ai si geamul deschis cateva ore pe zi . Ca si schita te poti juca cu asta(nu este la scara)

Attached Files

  • Attached File  test.pdf   68.99K   163 downloads


#9
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
La 3 dormitoare cred ca mai trebuie o baie sau macar un wc. de serviciu. Si in apartamentele comuniste de 4 camere erau 2 bai. Se pot optimiza spatiile astfel incat sa mai incapa  o baie de 2.5-3.0 mp.

#10
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
pe vremea lu Ceausescu la tara wc-ul era in fundul gradinei ! ce imi spui tu acuma e doar din comoditate problemele mele sunt cele specificate mai sus

am modificat schema putin asa ca am ajuns la 118,81mp

#11
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Pt a o face strict locuibila iti trebuie minim 250 euro/mp construit.
250x10,9x10,9=... Cel putin dublul bugetului tau.
Daca cei 12000 sunt toti banii tai, fa o casa din lemn sau din containere. Gasesti pe internet cateva forumuri unde cativa de pe la noi descriu cum si cat le-au trebuit sa le faca.
Sincer, eu cred ca exagerezi cu dimensiunile camerelor. Eu as face asa: dormitor matrimonial 12mp, dormitoare mici max 10mp fiecare, bucatarie cu loc de luat masa maxim 12mp, living cel mult 20mp, baie 6mp si poate un grup sanitar sa nu faceti rand dimineata.

Planuri de case mici gasesti pe net cu miile, mai ales daca dai in sectiunea Images dupa cautarea pe google:

https://www.google.r...ns.html;640;785


https://www.google.r...lans%2F;236;175

Edited by Alxdava, 28 March 2015 - 08:32.


#12
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
http://www.imoplaza....mere/tip-f.html

http://www.anuntulim...rceni-684147.ai

http://agentii-imobi...te-3-camere.php

#13
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Nu ai camara in bucatarie si o debara pe hol. In functie de numarul de persoane - 3 persoane - o baie, 4 persoane - doua. In proiectul initial holul este slab luminat la capat. Ar fi buna inca o usa de iesire din casa, la bucatarie. Bafta!

Edited by Nick_28, 28 March 2015 - 08:43.


#14
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009
Uite un link pt o casa container : http://www.misiuneac...ainere-metalice

Daca o faci clasic cu zidarie fa-o astfel:

- pereti exteriori maxim 25cm
- pereti interiori maxim 12,5cm
- zidarie portanta din caramida
- acoperis intr-o singura apa
- suprafetele enumerate mai sus
- fundatie cu beton ciclopian(vezi daca se poate)

#15
diaconucc

diaconucc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.06.2014
lasati baieti de la intrebarea mea unde s-a ajuns  multumesc lui joseph_lacroix, mi-a fost cu adevarat de folos. am sa intru prin septembrie sa va spun ce am realizat .
dupa calculele mele
imi trebue 3-3500 manopera 6000 materialele . cam asta aveam nevoie

#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu poti sa faci ziduri interioare de 20......nu mai explic de ce. Partiul este gandit prost. Incearca cu un arhitect adevarat, chiar si 12 mii de epuroi e pacat sa-ti bati joc de ei asa, oricum nu-ti ajung nici la rosu.
Si daca continui asa si cu atitudinea pe care o ai, n-are rost sa mai postezi in septembrie, sunt absolut sigur ca n-o sa primesti decat critici.

Edited by Inginerul_bv, 28 March 2015 - 09:18.


#17
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Cu 6000 abia cumperi fierul si betonul. Dar......tu stii mai bine.

#18
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
ca si costuri pentru materiale estimativ :
- caramida groasa exterior  de 25 cm   BKS 25( producator brikston )  1palet  =5.5 mp necsesar 17 paleti ( am luat in calcul ca si goluri  o usa intrare de (1.2X2.1 geamuri dormitor  2x1.2, geamuri living 2 bucat1 a 1.2 x 2.6 si unul de baie de 0.9 X 0.7) pret per palet  310 RON -gasesti si mai ieftin dar trebuie sa negociezi si sa cauti mai mult) 5270 Ron
-caramida de interior groasa de 14 cm  gen BKS 14( brikston)  1 palet =8.75 mp necesar 7 paleti( am luat in calcul  5 usi de 0.9x2.1- in genul celor care se gasesc in Dedeman )310/palet=2170 ron
- fier   undeva la 2  tone ( de exemplu la fundatie ai nevoie pentru fiecare metru = 4 m  ) greutatea poate fi si mai mre dar si mai mica in functie de grosimea fierului ales ca si pret mediu 2.6-2.8 ron /kg   pret total = 5200-5600 Ron
- ciment 3 paleti ( 1 palet =40 de saci x40Kg) total 120 ( pret intre 17 pana la 19 RON/ sac depinde de producator si de unde cumperi)  daca luam in calcul un pret mediu de 18 ron/ sac rezulta ca cimentul te cost a2160 RON
- multibat 1 palet ( liant/adeziv pentru zidarie) 1 palet =40saci X 40 KG = cost per sac 22 RON  total 880 RON
-agregate( 1 masina nisip, o masina pietris , )  te costa undeva la 1100-1400 ron masina de 20mc adica  toate agregatele te costa intre 2200 pana la 2800 Ron depinde din ce zona a tarii esti si cat de departe esti de balastiera
- material pentru umplutura ( pamant, piatra) - depinde ce aveti pe terren  daca a mai ramas ceva de la demolari ar fi perfect
- undeva la 14-16 mc de scandura(1 mc scandura de 2.5 =40 mp )  si grinzi pret mediu 550 Ron/mc=7700-8800 ron
- cuie  de diferite marimi  undeva la 25 kg
- invelitoare -acoperis tabla tip tigla , in momentul de fata are la Brico depot( fost Bricostore ) tabla groasa de 0.4 la pretul de 16 Ron/mp ai avea nevoie undeva de 170 mp ( in functie de stilul acoperisul si inclinare) =2760 Ron +coame + autofiletante, parazapezi, bazie pana in 4000 ron

Cost total pana aici rotunjite ar fi undeva la 31000 Ron
La astea o sa mai ai nevoie pentru finisaje de Rimano ten, Rigips , fese , plasa - undeva la 3000 Ron si plasa de Buzau 12 buc

Ca si sfat viziteaza mai multi distribuitori/depozite si negociaza pretul la sange . mai ales ca ai sa platesti cash Sfat f impoetant daca te duci la Dedeman cauta un agent vanzari acesta iti va da in functie de materialele cumparate un discount intre 4-12% ( eu cand am facut casa am aflat mai tarziu) - anul trecut ai mei au cumparat paletul de caramida de 25 cu 270RON
Cel putin pana ridici casa este bine sa ai pe cineva cu meseriasii acolo nu ii lasati singuri chiar daca sunt rude ca te trezesti fara materiale.
Iar restul la finisaje.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate