Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Ego și Fals Ego

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
228 replies to this topic

#217
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostArayan, on 23 aprilie 2015 - 07:54, said:

Posted ImageRevin cu intrebarea :
madhukar, pe 19 aprilie 2015 - 06:00, a scris:
..........
-Intrarea în lumea spirituală se face după ce sufletul
se leapădă și de corpul subtil, minte inteligență și Falsul Ego.

-Nu prea inteleg  aceasta ideie,cred ca dai gresit denumirea de,,suflet'' spiritului uman
pentru ca dupa teozofia lui Rudolf Steiner,sufletul (corpul Astral)
se descompune si el la scurt timp dupa moartea corpului Fizic si cel Eteric ramanand doar mesagerul divin,adica corpul Spiritual.
Sufletul sau spiritul nu este uman, animal, zeific (aparținând locuitorilor lumilor paradisiace)
adică având o coloratură specifică unei anumite viețuitoare dintr-un anumit plan al lumilor materiale.

Sufletul nu este afectat de nimic din ceea ce este material.
Sufletul este acoperit, dar nu se schimbă cu nimic.
Ceea ce se purifică nu este sufletul, cum mulți se exprimă în mod eronat, ci mintea.

Pe ce se bazează Steiner când afirmă că Sufletul ar fi corpul astral?
Cum arată și ce este corpul spiritual după Steiner, și care sunt dovezile sale?

#218
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmadhukar, on 23 aprilie 2015 - 18:41, said:

De ce niște autori necunoscuți,
- nu pot să facă un fals,
- pe care să-l atribuie unei alte persoane, pentru a-și prezenta lucrarea ca având autoritate
- și să copie de fapt din alte lucrări, în care să facă anumite modificări, conform propriilor interese?
Ce logică este încălcată?
Și dacă autorul ăla bun e tot necunoscut, cum mai stă treaba cu falsul? Da' cu logica? :icecream:

#219
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmario_bril, on 23 aprilie 2015 - 20:38, said:

Și dacă autorul ăla bun e tot necunoscut, cum mai stă treaba cu falsul? Da' cu logica? Posted Image

Putem continua discuția despre Apocalipsă în șirul despre Inventarea demonului creștin Lucifer alias Luceafărul,
unde acest subiect a mai fost discutat.
Răspunsul îl vei găsi acolo:
http://forum.softped...4#entry17087153

#220
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 11 octombrie 2016 - 12:05, said:

Jocul cu sine însuși. Frumos, dar tocmai ai arătat că orice practică spirituală e iluzorie.
Conform celor de mai sus, noi, toți, suntem expansiuni ale lui Krishna, deci procesul de Iluminare e iluzoriu, deoarece noi suntem Iluminați și adormiți în același timp.
1.Textul SB 10.13.35-41 nu spune că orice practică spirituală este iluzorie ci că energia iluzorie a lui Krișna l-a putut induce în eroare chiar și pe Balaraam.

2. Noi nu suntem expansiuni ale lui Krișna de tipul Vișnu Tattva sau Bhagavan-Tattva - posesori ai energiei - Șakti-man
ci suntem manifestări energetice (doar Șakti) ale lui Maha-Vișnu de tip vibhin-amsa (separate) de Acesta,
manifestări energetice de tip tatașta-șakti - energii "marginale", manifestate în zona dintre lumile spiritual și cele material - zona așa numitului Ocean Cauzal.

3. Noi, energiile marginale "căzute" în lumile materiale, suntem acoperiți și iluzionați de energia iluzorie numită Maya-Șakti,
a cărei zeitate tutelară este consoarta Domnului Șiva, Parvati, cunoscută și sub alte denumiri.

4. "Iluminarea" poate fi țelul unora și poate avea diferite înțelesuri. Scopul practicii spirituale în Bhakti-Yoga
este atingerea unei legături specifice de iubire cu o formă anume a Domnului Suprem.

5. Bhakti-Yoghinii ce îl urmează pe Șri Cetanya, în marea lor majoritate, încearcă realizarea legăturii iubirii divine amoroase cu adolescentul Krișna
intrând cu propriul lor corp spiritual de gopi adolescente, relizat în practica spirituală, în jocurile Sale din Vrindavan.

Edited by madhukar, 11 October 2016 - 12:59.


#221
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

Quote

Natura intrinsecă a lui Krişna -kṛṣṇera svābhāvika
Se transformă în trei tipuri de energii - tina-śakti-pariṇati
Energia spirituală - cic-chakti,
energia fiinţelor vii - jīva-śakti
şi energia iluzorie (materială) - āra māyā-śakti

View PostSOCRATE_MMXII, on 11 octombrie 2016 - 13:10, said:

Adică exact ceea ce-am spus eu: noi suntem Iluminați și adormiți în același timp. Totul este degeaba.
în starea eliberată sunt "iluminați" de un anumit tip de iubire transcendentală.
În starea condiționată de natura materială care ne acoperă suntem treji pentru plăcerea materială
prin intermediul Falsului Ego, care ne impune identificarea cu corpul subtil și cel grosier, cu așa zisa țară ...
în care ne-am născut, cu familia, cu limba maternă,
după care ne identificăm cei dragi și cei "mai puțin dragi".

Totul este pentru teatru,
"welcome back my friends
to the show that never ends".
...
nici aici și nici în lumea spirituală jocul nu are sfârșit.
Aici se termină și se reia creația ... ciclic.

Edited by madhukar, 11 October 2016 - 13:44.


#222
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 noiembrie 2016 - 18:32, said:

Puteam la fel de bine să spun: arderea ego-ului în focul spiritului.
Egoul nu se poate arde, vezi:
http://forum.softped.../#entry16938137

Falsul Ego

Falsul ego este mașina subtilă materială care identifică sufletul cu corpul material
pe care-l primește drept costumație în diferitele piese de teatru pe care le joacă viață după viață,
Egoul, adică sufletul, identificându-se cu personajele pe care le joacă, prin intermediul Falsului Ego.

Natura materială a Falsului Ego

bhūmir āpo 'nalo vāyuḥ / khaḿ mano buddhir eva ca
ahańkāra itīyaḿ me / bhinnā prakṛtir aṣṭadhā

Această energie materială - prakṛtir a Mea are opt diviziuni după cum urmează
pământ (bhumir) apă (apa) foc (anala) aer (vayu) ether (kham)
mana (minte) buddhi (inteligența) și desigur (ca eva) falsul ego (ahańkāra)

Funcția Falsului Ego

Este de a iluziona Eul - Sufeltul
Domnul Suprem Șri Krișna afirmă în Bhagavad-ghita. 3.27

prakṛteḥ kriyamāṇāni / guṇaiḥ karmāṇi sarvaśaḥ
ahańkāra-vimūḍhātmā / kartāham iti manyate

Sufletul care este iluzionat de Falsul Ego - atma vimudha ahańkāra
este convins în acest fel, “Eu sunt cel ce face" (în tot ceea ce se întâmplă)– manyate iti aham karta
(dar) tot ceea ce se întâmplă – sarvaśaḥ karmāṇi
este executat de calitățile naturii materiale - kriyamāṇāni guṇaiḥ prakṛteḥ

Deci în starea condiționată de Falsul Ego, tot ceea ce
gândește,  simte,  dorește, ia ca decizii, și acționează
sunt fenomene ale elementelor naturii materiale ale corpului subtil (mintea, inteligența și falsul ego) și celui grosier.

Edited by madhukar, 02 November 2016 - 19:08.


#223
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Vorbind despre Sufletul Suprem, Vasudev explică calitățile intrinseci ale sufletului:
• nu are calități materiale
• nu este diferit de Sine, de Eu
• cine gândește altfel este considerat lipsit de inteligență de cei ce au Cunoaștere Transcendentală
• fără a urma Cunoașterea Transcendentală, sufletul nu poate fi înțeles

ya ātmano dṛśya guṇeṣu sann iti
vyavasyate sva-vyatirekato 'budhaḥ
vinānuvādaḿ na ca tan manīṣitaḿ
samyag yatas tyaktam upādadat pumān
Bhāgavat Puran 10.3.18

Cel ce vede sufletul ca având calități ale naturii materiale - yaḥ dṛśya ātmanaḥ guṇeṣu
Sau ca fiind diferit de sine, este considerat lipsit de inteligență - vyatirekataḥ sva vyavasyate a-budhaḥ
Persoanele inteligente au respins în întregime o astfel (de concepție) - pumān manīṣitam tyaktam samyak yataḥ
iar fără a urma cunoașterea (transcendentală) acesta (sufletul) nu poate fi înțeles - ca vinā anu vādam na tat upādadat

Edited by madhukar, 15 March 2017 - 10:26.


#224
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Care este viziunea asupra creației în Advaita Vedanta?

Ce este și cum trebuie înțeles corect "corpul cauzal"?

#225
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmadhukar, on 27 martie 2015 - 11:58, said:

Eul (Egoul) -
nu se poate renunța la el.
Posted Image Unii definind eronat/diferit eul, considera ca se poate renunta la el. Doar considerente diferite pe care ei le-au axiomatizat neinfirmabil.

#226
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Când iluzia dualității dispare atunci se transcende egoul.
"Soarele strălucește mereu; nu trebuie decât să alungi norii".

David R. Hawkins, MD.,PhD

#227
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSelsin, on 02 octombrie 2017 - 12:41, said:

Când iluzia dualității dispare atunci se transcende egoul.
"Soarele strălucește mereu; nu trebuie decât să alungi norii".

David R. Hawkins, MD.,PhD
Servus Selsin,

1. nu doresc nicidecum să te supăr cu întrebarea mea care pare nepotrivită, însă în ce și-a luat David R. Hawkins doctoratul
de poate să vorbească despre Eu.
2. Prezintă te rog pe ce se bazează el, când spune că poți trece dincolo de Eu, adică să îl transcenzi, și atunci apare evident
următoarea întrebare:
3.  Ce înțelege David R. Hawkins prin Eu și evident o următoare întrebare ce pare destul de pertinentă:
4. pe ce se bazează el în definirrea Eului?

cele bune
madhukar

#228
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Salut madhukar,

nu se pune problema de supărare aici.

1. În 1995, la vârsta de 68 de ani, David R. Hawkins a primit titlul de doctor în Sănătate și Servicii Umane însă doctoratul nu reprezintă o condiție pentru a vorbi despre "Eu". (vezi Ramana Maharshi, Sri Nisargadatta Maharaj, Papaji, Jean Klein, etc - oameni care au avut doar calitatea recunoscută de a-și fi Realizat Sinele)

2. Mai întâi trebuie făcută o precizare - nu "Eul" (Sinele superior) trebuie trancens (așa cum scrii mai sus) ci eul (ego) sau sinele
inferior.
În anul 2000, David R. Hawkins a primit titlul de, “Tae Ryoung Sun Kak Tosa” (Învățator de Frunte al Căii Iluminării), în Seul, Coreea - aceasta ar fi una din calificările sale recunoscute (printre multe altele care țin de spiritualitate sau sunt în legătură strânsă cu spiritualitatea) pentru a putea vorbi despre "Eu" și "ego (eu)" biografia

3. "Eu sau Sine (cu majusculă) : Deși înnăscut, Sinele este mai presus de toate formele, atemporal, fără început sau sfârșit, neschimbător, permanent și nemuritor. Din el apare conștiența, conștiința și un simț infinit de a fi acasă. El este subiectivitatea fundamentală din care apare simțul de "eu" al fiecărui om.

Realitatea Infinită nici măcar nu se cunoaște pe ea însăși ca "eu", ci ca pe substratul real al capacității de a face o asemenea afirmație. El este invizibil și omniprezent. Sinele este Realitatea realității, Uniunea și Totalitatea Identității. Este starea esențială de "eu" a conștiinței înseși, ca manifestare a nemanifestării. Doar așa poate fi descris indescriptibilul"

4. vezi biografia.

"În starea de somn profund, ne abandonăm de bunăvoie eul, gândurile și dorințele. Dacă am putea face toate astea în timp ce suntem conștienți, am realiza Sinele . "  Ramana Maharshi.


Care este indiciul naturii proprii a cuiva?

"Singurul indiciu care “ni s-a dat” pentru a ne înțelege natura noastră reală, este „Starea de somn profund”. În realitate numai ea este starea noastră naturala."

Cum de starea de somn profund este indiciul naturii noastre reale?

Cunoașterea unui obiect presupune ignorarea tuturor celorlalte obiecte. Ignorarea tuturor obiectelor din somnul profund înseamnă, în realitate, cunoașterea de Sine, care strălucește ca fericire și pace. În consecință, ignoranța omului obișnuit în somnul profund este cunoașterea propriului său Sine, care este fericire și Conștiință.
Experiența noastră de somn profund, în conformitate cu scripturile superficiale, este ignoranță cuplată cu sentimentul de fericire subiectivă. Am arătat deja că așa numită ignoranță din somnul profund nu este altceva decât cunoaștere de Sine, care este fericirea însăși. Astfel, experiența somnului profund, dacă este înțeleasă în mod corespunzător, este unică, fiind propriul nostru  Sine, care este fericire și pace. Restul considerentelor sunt doar comentarii despre ea.
În somnul profund există doar “unul” singur și, prin urmare, ignoranța multora nu este deloc o experiență." Shri ATMANANDA.

#229
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSelsin, on 05 octombrie 2017 - 19:47, said:

Salut madhukar,

nu se pune problema de supărare aici.

1. În 1995, la vârsta de 68 de ani, David R. Hawkins a primit titlul de doctor în Sănătate şi Servicii Umane însă doctoratul nu reprezintă o condiţie pentru a vorbi despre "Eu". (vezi Ramana Maharshi, Sri Nisargadatta Maharaj, Papaji, Jean Klein, etc - oameni care au avut doar calitatea recunoscută de a-şi fi Realizat Sinele)

2. Mai întâi trebuie făcută o precizare - nu "Eul" (Sinele superior) trebuie trancens (aşa cum scrii mai sus) ci eul (ego) sau sinele
inferior.
În anul 2000, David R. Hawkins a primit titlul de, “Tae Ryoung Sun Kak Tosa” (Învăţator de Frunte al Căii Iluminării), în Seul, Coreea - aceasta ar fi una din calificările sale recunoscute (printre multe altele care ţin de spiritualitate sau sunt în legătură strânsă cu spiritualitatea) pentru a putea vorbi despre "Eu" şi "ego (eu)" biografia

Servus Selsin,

pentru a discuta „problema coreană“ vezi noul șir https://forum.softpe...onalism-corean/.

cele bune
madhukar

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate