Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Office pentru Mac

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Baieti scoateti-ma din kkt. Posted Image

Am un prieten cu un Mac (nu stiu modelul dar l-a luat acu' fo' 2 ani parca). L-a luat pentru fata lui si acu' aia mica la scoala lucreaza in PowerPoint. Ea are OpenOffice pe Mac si se descurca oarecum cu transferul de munca de la scoala Windows/Powerpoint acasa Mac/Openoffice si viceversa dar problema e ca se duce la un concurs din cite am inteles si acolo are tot Windows cu Powerpoint.
Pe scurt ca sa nu chinuie fata cu schimbarile astea prietenul meu vrea sa-si cumpere o licenta de Office cu Powerpoint si s-o puna pe Mac si a rezolvat problema, aia mica lucreaza la fel si acasa si la scoala si la concurs.

Acu' aici e buba mea. Sunt absolut clei la Mac, n-am vazut decit in poze. Office pentru Mac am vazut asta

Acu' intrebarile mele:
- cum dreq instalez ala de mai sus pe Mac
- ce inseamna subscriptia aia (adica plateste anual o taxa dupa primul an sau cum? Cit e taxa?)
- de ce-mi cere conturi Microsoft si Skype?
- ce-i aia medialess (dowloadez kit-ul de la MS si-l activez cu fo' cheie primita pe mail?)
- Office pentru Mac arata la fel ca ala pentru Windows (adica meniurile, alea-alea?)

Alt Office pentru Mac mai de pe vremea mea mai exista de cumparat care sa nu ma frece cu conturi si subscriptii?
Adica asta ar fi mai OK pe termen lung? Omul e clei la tehnica si mi-e groaza cind o veni termenul sa-si prelungeasca subscriptia ca tot in kooru' meu cade.

Scuze de intrebarile stupide dar io la munca am Office 2000/2007 si mi se face parul maciuca cind citesc despre 365 asta. Posted Image
Heeeelp!

#2
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
1. Aici scrie frumos: http://www.howtogeek...u-need-to-know/
2. Da, platesti anual sau lunar subscriptia, see: https://products.off...ce-365-personal
3. Pai produs Microsoft cere cont Microsoft (daca ai un Lumia, iti cere cont de MS) ... Si Skype mai nou, accept doar cont de MS
4. (Medialess License Kit) Software that is sold in a physical package but without CD/DVD media. It contains a license key to activate an application that is either pre-installed on the computer or downloaded from the Web. Primesti cutia cu o cheie de activare. Downloadezi produsul de pe net si activezi cu cheia primita/cumparata. Practic platesti cd-key
5. In principiu, da

#3
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Sa traiesti nene.
Inteleg ca anual tre' sa plateasca 70 de dolari? Dafuq?

#4
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
sau isi face cont ms si lucra online -> https://office.live....PowerPoint.aspx

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Daca are nevoie strict de office si are nevoie de el offline, mai degraba instalezi un windows pe macul ala (sau cumperi naibii un laptop cu windows) si instalezi office-ul ala adevarat, nu clone.

Edited by ro_explorer, 27 March 2015 - 08:48.


#6
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

View Postburebista, on 27 martie 2015 - 08:41, said:

Sa traiesti nene.
Inteleg ca anual tre' sa plateasca 70 de dolari? Dafuq?

Da, pentru ca are si cloud, poate salva documentele online si la scoala/facultate poate sa le descarce folosind contul lui de cloud fie pe tableta Surface/iPad, telefon sau PC/laptop.

#7
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Nenea Alucard respectele mele. Dupa ce-am aruncat un ochi pare cea mai simpla solutie. Posted Image

LE: @ro_explorer. Initial asta a vrut, sa-si ia un laptop cu Win si Office dar cind i-am spus ca licentele de Win si Office fac aproape cit un laptop entry-level l-am pus pe ginduri.
Ideea e ca n-as vrea sa omoare o musca cu barosul. Ii trebuie doar un mediu asemanator cu cel de la scoala ca sa nu fie derutata la concurs cind in loc de Mac cu OpenOffice o sa fie pusa sa lucreze in Win 7 cu MS Office.

Stiu teoretic si de Bootcamp cu dual boot Win dar este peste cunostintele mele sa instalez/folosesc asa ceva. Si nici nu vreau sa invat pe fuga ca nu ma intereseaza Mac-ul. Posted Image

Edited by burebista, 27 March 2015 - 09:06.


#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul asta, online-ul te saveaza, dupa cum spuneau si ceilalti. Bafta la concurs :).

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru uz normal nu mai e nevoie de office in ziua de azi. Online gratis, plus sincronizare locala cu onedrive, plus eventual un OpenOffice ar trebui sa fie arhisuficient.

#10
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
institutiile de invatamant au un agreement cu Microsoft. cel putin asa au universitatile. acest agreement permite studentilor folosirea office 365 pe calculatoarele personale. sa verifice daca scoala are un asemenea agreement.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Momentan MS Office 2016 Preview este gratis pt Mac.
Eu il folosesc fara probleme.

Quote

Office for Mac 2016 Preview will expire in 60 days from the moment you install it on your Mac. However, Microsoft promises to release regular updates until it official unveils the final version of Office for Mac 2016, sometime in fall 2015.

Alternativ poate folosi varianta online.

#12
SimonaPele

SimonaPele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.03.2015

View Postburebista, on 27 martie 2015 - 08:26, said:

Baieti scoateti-ma din kkt. Posted Image

Am un prieten cu un Mac (nu stiu modelul dar l-a luat acu' fo' 2 ani parca). L-a luat pentru fata lui si acu' aia mica la scoala lucreaza in PowerPoint. Ea are OpenOffice pe Mac si se descurca oarecum cu transferul de munca de la scoala Windows/Powerpoint acasa Mac/Openoffice si viceversa dar problema e ca se duce la un concurs din cite am inteles si acolo are tot Windows cu Powerpoint.
Pe scurt ca sa nu chinuie fata cu schimbarile astea prietenul meu vrea sa-si cumpere o licenta de Office cu Powerpoint si s-o puna pe Mac si a rezolvat problema, aia mica lucreaza la fel si acasa si la scoala si la concurs.

Acu' aici e buba mea. Sunt absolut clei la Mac, n-am vazut decit in poze. Office pentru Mac am vazut asta

Acu' intrebarile mele:
- cum dreq instalez ala de mai sus pe Mac
- ce inseamna subscriptia aia (adica plateste anual o taxa dupa primul an sau cum? Cit e taxa?)
- de ce-mi cere conturi Microsoft si Skype?
- ce-i aia medialess (dowloadez kit-ul de la MS si-l activez cu fo' cheie primita pe mail?)
- Office pentru Mac arata la fel ca ala pentru Windows (adica meniurile, alea-alea?)

Alt Office pentru Mac mai de pe vremea mea mai exista de cumparat care sa nu ma frece cu conturi si subscriptii?
Adica asta ar fi mai OK pe termen lung? Omul e clei la tehnica si mi-e groaza cind o veni termenul sa-si prelungeasca subscriptia ca tot in kooru' meu cade.

Scuze de intrebarile stupide dar io la munca am Office 2000/2007 si mi se face parul maciuca cind citesc despre 365 asta. Posted Image
Heeeelp!
365 este implementat pentru windows 8.1 dar merge si pe mac.Si da,iti trebuie cont de Skype sau microsoft pentru a stii baietii cine esti si ce instalezi in pc.Abonamentul este pe an .Dupa un an ,daca il mai vrei platesti in continuare.
Si uite asa ,cele de warez_spam nu mai merg.
Oricum exista si versiune one time buy cu licenta permanenta dar costa 1400 de ron.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Foloseste Office Preview. Ulterior il cumpara.

Asa-i la scoala, te obliga sa ai office/ windows chiar daca existe alternative gratuite ;) De parca ti-ar plati ei licentele...

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu te obliga nimeni, numai ca  nici o suita office free nu e comparabila cu cea de la ms
si dupa ce termini viata scoala, in viata reala tot de word, excel, ppt , otutlook... te lovesti la mai toate joburile
teoretic scoala te pregateste pentru viata, si aici o cam nimereste

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Da? ui ca eu folosesc Libre la lucru si Google Docs  ( mai ales ca pot lucra concomitent mai multi oameni pe acelasi document, chiar in aceasi pagina )
Formulele de xcel sunt 99% aceleasi si in MS,si in Libre, etc.

Nu ar trebui sa fie invatati sa foloseasca un SW anume ci ar trebui sa invete sa foloseasca alternativ mai multe SW pentru ca asa se vor descurca la nevoie.
Inclusiv sisteme de operare si alte lucruri separate de MS.
Uita-te pe aria linux, sa vezi ce bazaconii zic unii cand aud prima data de Unix Like...sau spun ca isi cumpara laptop cu windows Ubuntu...din cauza ca in scoala le este practic bagat pe gat MS si pachetele lor ajung incuiati...si cand au o problema plang imediat.

Si ca fapt divers, vad colegi de-ai mei cu tot cu ECDL-uri date si alte prapadanii dintr-astea care habar n-au sa faca un logaritm in xcell sau formule complexe intre mai multe sheeturi. Da, scoala ii invata Posted Image

Edited by lex404, 27 March 2015 - 20:23.


#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca te duci la un interviu si te intreaba cum stai cu word si excel, daca zici ca stii Libre Office o sa fii cam la coada clasamentului
nu toti sunt experti it, linuxisti.. majoritatea au treaba doar cu chestii simple iar patronul angajator nu are habar mai mult decat ei
eu unul consider ca e foarte bine ca in scoli se face ms office si nu altele
asta cere piata muncii in ro... norocul lui microsoft
cine vrea mai mult, nu are decat sa invete in plus

#17
geekchronicles

geekchronicles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.10.2016
Cel puțin in teorie nu mai ai nevoie de suita Microsoft Office. Din Google Docs mi-am scris licența și am făcut prezentarea tot în clould-ul Google. Numai că la exportat, trebuie să ai grijă. Nu ai neapărată nevoie de suita Office, nu are logică. Dacă firma are o integrare foarte bună cu programele Microsoft, atunci poate, poate...în rest, mă repet, nu are rost.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Google Docs nu este 100% compatibil cu formatele MS Office. De fapt, are destule limitari si devine absurd sa fie utilizat in locul lui Microsoft Office Online care este gratuit, ofera file versioning, undelete, permite partajarea unui document chiar si cu utilizatori care nu au cont, sincronizarea documentelor intre dispozitive diferite etc.: http://forum.softped...crosoft-office/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate