Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

In ce domeniu consideri ca e optim sa lucrezi?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postgumball3000, on 25 martie 2015 - 22:48, said:

Deschide topic.

Ah, eu? Credeam că se discută despre profesii, inclusiv de cea de stomatolog, menționată în alt topic, unde nu își avea locul.

La întrebarea acestui topic nu pot răspunde până nu primesc clarificările cerute mai sus.

#20
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu exista un raspuns clar. Mda, poate IT-ul este asa o bula... exact ca si strugurii si vulpea, care din exterior pare asa... mda nu e chiar asa. Se pot castiga bani frumosi, dar depinde! Depinde de ce stii sa faci, de experienta, de portofoliu si clienti etc.

Important este faci ceea ce stii sa faci, si cu placer, si sa fii omul potrivit la locul potrivit. Da, stiu, suna un pic asa... dar, mai depinde si de vremuri si de cererea de pe piata. Astfel imi aduc aminte ca (pe vremea lu' Ceausescu) la un moment dat TCM-ul era val. Apoi dupa ce piata s-a saturat, a venit moda cu medicina. Apoi cu ASE-ul. Acum e pe val IT-ul. Asa ca...

#21
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostCazimi, on 25 martie 2015 - 22:35, said:



Īntrebarea vizeazć recompensa materialć, ori satisfacțiile provenite din practicarea unei anume profesii?
Echilibrul dintre astea doua.

#22
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostDemon000, on 25 martie 2015 - 23:16, said:

Echilibrul dintre astea doua.

Am înțeles.
Cred că există puține profesii care să aducă și satisfacții, și remunerație mulțumitoare și niciuna dintre cele pe care le știu/aspir nu se califică pentru ambele.
Altfel spus, nu mă calific.

#23
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
In ala care iti place.
Tot ce vei face cu sila doar de dragul banului, nu vei face bine si intr-o zi vei esua.

#24
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postanoniymus, on 25 martie 2015 - 23:21, said:

In ala care iti place.
Tot ce vei face cu sila doar de dragul banului, nu vei face bine si intr-o zi vei esua.

Repet. Din păcate există meserii, și nu sunt puține, care nu aduc satisfacții bănești ori nu oferă remunerație cât să acopere măcar supraviețuirea.
Mulți trebuie să aleagă între a avea cu ce-și plăti facturile și a face  o meserie pentru care au talent, chemare, pasiune.

De asemenea, există oameni sârguincioși pe lumea asta, care își bag bine treaba pentru că așa cred ei că e bine, chiar dacă nu le place ce fac. Așa că implicarea previne eșecul.

#25
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View PostDaian95, on 25 martie 2015 - 21:53, said:

IT, deoarece este in plina expansiune, iar salariile sunt mari, chiar foarte mari raportat la nivelul Romaniei.

Din pacate nu oricine ajunge un  it-ist bun.
De ce "din pacate"? considera un lucru bun, daca esti singurul it-ist bun din zona, nu ai concurenta!

#26
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Personal, nu consider că domeniul ales de mine se numără printre cele optime la noi, dar nu l-aş schimba. De ce? Simplu: fac ce mi-am dorit dintotdeauna şi-mi place. Merg cu drag la muncă, deşi unora li se pare ciudat. Fiecare zi vine cu o nouă provocare, nici vorbă de rutină.
În plus, nu mă pasionează niciun alt domeniu, nu mă văd făcând altceva, indiferent de remuneraţie.
Nu pot afirma c-aş fi mulţumită din punct de vedere financiar (e cineva?) ,  dar nici nu-mi permit să mă lamentez:  cunoşteam situaţia sistemului medical înainte de-a face alegerea, ştiam ce mă aşteaptă.
Sincer, dacă voi alege să plec din ţară, nu banii vor fi motivul, ci prejudecăţile, mentalitatea românilor cu privire la medici, lipsa încrederii şi a respectului faţă de ei. (da, ştiu că mulţi nu mă veţi crede, dar simţeam nevoia să precizez şi asta)

Referitor la stomatologie: pentru mine, e doar unul din domeniile în care nu mă văd lucrând cu plăcere,  motiv pentru care nu am luat-o în calcul nicio secundă, cu toate că întreaga familie a încercat să mă convingă să renunţ la medicină în favoarea stomatologiei, până în ultimul moment.
Dar există şi specializări medicale care nu m-au atras niciodată  ( Ginecologie, Geriatrie, Medicina muncii, Epidemiologie, Ortopedie etc)

#27
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu cred că I.T.
Sau poate stomatologie, dacă ai îndemânare (bine, aici recunosc că nu ştiu cum stă partea financiare, după ce plăteşti materialele şi taxele).

#28
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
,

View PostAbbiex, on 26 martie 2015 - 00:30, said:

Personal, nu consider că domeniul ales de mine se numără printre cele optime la noi, dar nu l-aş schimba.
Bravo ție, Abbie. Știi că-s puțini cei care au un dar și un vis și ajung să practice o profesie legată de cele două (sau măcar una).

Eu mă gândeam să mă fac faianțar. Când  mi-am pus faianță în baie, meșterul a venit cu o calfă, dar i-am plătit pentru 2 zile de muncă cât câștigam eu într-o lună. Nu-i vorbă că nici n-au pus plăcile cum le-am zis, dar m-au pus pe mine să car faianța (nu doar de la magazin acasă, ci prin casă).

Dacă aș fi faianțar, aș munci 4 zile pe lună și de rest aș scrie cărți. Merge? Două joburi part-time, se pune?

Edited by Cazimi, 26 March 2015 - 01:33.


#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postwld-ro, on 25 martie 2015 - 22:42, said:

Acolo esti acostat de catre diversi daca doresti transport...  cate 5 clienti pe zi, asta inseamna 250 de lei / zi.
Nenorocitule!  n-ai cerut bon fiscal sa participi la loteria lui Ponta! - vei arde in iadul ANAF, si tu, si carutasul ! Posted Image

Despre stomatologii din SUA, studiile arata ca sunt cele mai depresive persoane... oare de ce?!   Eu o consider o meserie necesara si buna.

Eu, daca ar fi sa o iau de la inceput, as merge numai pe ceva creativ.  Intr-o lume a productiei si serviciilor standardizate in masa, cred ca asta poate fi un viitor interesant.

Edited by Quantum, 26 March 2015 - 06:28.


#30
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ceva in care sa pot fi  cat mai mult departe de lumea civilizata  .Salvamont ,  ghid montan , padurar vanator (de animale)  ! Meteorologie la polul nord -sud  , conducator atelaj caini !

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in ce domeniu???
justitie (procuratura, avocatura, notariat), guvern, parlament... undeva unde sa stai degeaba, sa n-ai responsabilitati, sa iei salarii babane, indemnizatii, sporuri, si mai ales sa iasa spaga grasă
si de unde sa ies la pensie devreme
sau in domeniul camatariei (bancar)
europarlamentar pe viata m-as face... sa am leafa grasa si sa nu duc grija zilei de maine... concurentei, etc

de idealisti si visatori sunt satul...
cand eram noi mici, toati voiam sa ne facem militieni, aviatori, doctorite, pompieri
parintii ne voiau strungari, filatoare, balerine
putini se orientau spre domenii unde iesea adevaratul ban... gestionar, coafeza, aprozarist, taximetrist... astea erau privite ca nefiind profesii...

Edited by Nero-d, 26 March 2015 - 08:11.


#32
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Văd că toţi vă orientaţi către domenii care necesită studii superioare si incă caţiva ani de perfecţionare (IT) sau rezidenţiat.( medic stomatolog, tehnician dentar, etc)
Poate n-ar fi rau sa ne uitam si la meserii fără studii superioare, unde câştigurile sunt net superioare cum ar fi tractorişti, hair-stilişti, bucătari şi cofetari şefi etc..
De ex :

http://www.mediafax....n-arad-14045631

http://www.digi24.ro...u mii de euro l

Edited by primuministru, 26 March 2015 - 08:27.


#33
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Daca e sa-mi permit un raspuns , asi dori sa ma fi nascut in timpul si spatiul geografic in care poti lucra in urmatoarele :
1. Custom auto-moto.
2. Fierar de arme albe ( sabii , cutite , topoare...) , tot felul de lame.
3. Armata , dar una serioasa si Nationala .
Momentan am o meserie care ma satisface , deci tot e bine , imi excita spiritul de aventura .

#34
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Postlil debul, on 26 martie 2015 - 08:31, said:


Taximetrist?

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

View Postprimuministru, on 26 martie 2015 - 08:24, said:

Văd că toţi vă orientaţi către domenii care necesită studii superioare si incă caţiva ani de perfecţionare

Intrebarea era 'ce v-ar placea sa faceti'. Daca asta le-ar placea oamenilor sa faca...

On topic: telecom, ce fac si acum. Am ajuns in domeniul asta din intamplare, nu am pregatire formala pe partea asta, dar am descoperit ca imi place :D

#36
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu nu pricep altceva....un ginecolog de pilda ce dracu placere mai gaseste la o femeie cand vede atatea(dintre care multe banuiesc ca sunt oribile) Posted Image

lasand gluma la o parte sincer mi-ar fi placut sa lucrez intr-un laborator de cercetari, satisfactiile obtinute sunt incomensurabile

Edited by Valmont43, 26 March 2015 - 10:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate