Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Credit aprobat, promisiuni nerespectate de constructor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
LiviuZmeu

LiviuZmeu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2015
Buna ziua,

saptamana aceasta am primit aprobare de la banca pentru credit, ieee motiv mare de bucurie (sper).
Problema este ca inainte sa semnez ante-contractul cu contructorul, ne-am inteles ca in pretul stabilit, sa mai aduca anumite imbunatatiri la apartament.
Zilele urmatoare ar treb sa ma duc sa inchiei contractul de vanzare cumparate la notar, iar el nu a facut nimic din ce promis... Avansul l-am dat iar in antecontract nu am specificat ca treb. sa aduca imbunatatirile respective...

Ce pot sa fac in situatia aceasta? sunt destul de multi bani la mijloc si nu as vrea sa ii pierd!

Astept sfaturi, cat mai repede cu putinta!

Multumesc

Liviu

#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Faci contractul si treci cele ce ati discutat ca va face. Daca ai un act la mana il poti da in judecata foarte simplu daca nu isi respecta partea lui si ai mult mai multe sanse de castig. Desigur, procesul dureaza dar nu cred ca asta e scopul.

In mod normal ti se poate restitui suma data in avans prin antecontract dar depinde de ce ai semnat. Asta in cazul in care te razgandesti.

Oricum, tot ce discutati cu el ca va face sa le treceti in acte. Foaia scrisa si semnata e sfanta in cazul asta.

#3
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Daca nu ai trecut in antecontract poti sa te apuci sa iti faci imbunatatirile. Asteapta mult si bine sa ti le faca el.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLiviuZmeu, on 25 martie 2015 - 13:51, said:

Buna ziua,

saptamana aceasta am primit aprobare de la banca pentru credit, ieee motiv mare de bucurie (sper).
Problema este ca inainte sa semnez ante-contractul cu contructorul, ne-am inteles ca in pretul stabilit, sa mai aduca anumite imbunatatiri la apartament.
Zilele urmatoare ar treb sa ma duc sa inchiei contractul de vanzare cumparate la notar, iar el nu a facut nimic din ce promis... Avansul l-am dat iar in antecontract nu am specificat ca treb. sa aduca imbunatatirile respective...

Ce pot sa fac in situatia aceasta? sunt destul de multi bani la mijloc si nu as vrea sa ii pierd!

Astept sfaturi, cat mai repede cu putinta!

Multumesc

Liviu

Daca ai uitat sa treci in ante-contract si zici ca NU AI semnat inca contractul,treci toate clauzele pe care le doresti in contract.
Fara suparare,eu nu pot sa-mi dau seama cum mama masii dati mai oameni bun avansuri banesti pentru un lucru nefacut fara sa aveti ceva dovezi in aceasta privinta!!!
Avansul cum de nu l-ai uitat sa-l achiti,printre altele?
Inainte sa semnezi contractul,gandeste-te bine la toate problemele care pot aparea in timpul construirii si in timpul garantiei.Trece acolo clar ca singurul raspunzator pentru devierea de la proiect,chiar si cu un milimetru,este constructorul.Asta trebuie facut raspunzator pentru ultimul fir de nisip care nu-i la locul lui sau nu-ti convine tie.
Am prea multi prieteni,cunoscuti sau colegi care au luat-o in barba de la constructori,de asta si comentez aici.
Si aici pe forum gasesti mereu plangeri.

ps.
In momentul cand ajungi la sintagma "las' ca ne intelegem noi" cu constructorul,poti fi 100% sigur ca vei lua teapa dupa teapa,atat la termene cat si mai ales la calitatea lucrarii.
NU DA NICI UN fel de bani in avans decat la finalizarea anumitor lucrari.Daca nu-i convine "mesterului" da-i un sut in cur si zi-i ca mai sunt inca 100 de alti meseriasi care asteapta un contract.

#5
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Poti sa dai avans dar sa scrii acolo ce trebuie sa rezolve pana la semnarea contractului. Altfel acum el o sa iti spuna ca nu face nimic si nu trece nici in contractul final. Tu poti sa te retragi si sa pierzi avansul sau te apuci si faci singur. Ai pierdut de cand ai facut antecontractul.

#6
LiviuZmeu

LiviuZmeu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2015
Salut,

multumesc tuturor pt sfaturi/idei/opinii

Varianta in care trec in contractul de vanzare cumpare clauzele mi se pare ok, atat pt mine cat si pt vanzator.
Insa ... ce se inampla daca el nu este de acord cu clauzele? (desi ne-am inteles sa puna puna parchet si gresie la 45 lei mp + manopera mesterilor, el.. ar putea sa nu recunoasca treaba aceasta) Ce fac in situatia aceasta? Poate fi anulat antecontractul? iar avansul restituit?

#7
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Daca ai martori, mergi si stai vreo doi ani in tribunale cu el...si e posibil sa nu rezolvi nimic. Daca nu ai, e evident ca nu poti demonstra ceea ce ati discutat. Din punctul meu de vedere, dupa cum ti-am zis si mai sus, ai pierdut de cand ai semnat antecontractul.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRveMO, on 26 martie 2015 - 14:40, said:

Daca ai martori, mergi si stai vreo doi ani in tribunale cu el...si e posibil sa nu rezolvi nimic. Daca nu ai, e evident ca nu poti demonstra ceea ce ati discutat. Din punctul meu de vedere, dupa cum ti-am zis si mai sus, ai pierdut de cand ai semnat antecontractul.

Da-mi voi sa te corectez.A pierdut din momentul cand i-a pus banii respectivi in mana fara sa apara acest lucru undeva.

#9
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Banii i-a dat la antecontract...deci tot atunci a pierdut.

#10
LiviuZmeu

LiviuZmeu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2015
Salutare,

Azi constructorul a incheiat ultima lucrare care a promis ca o va face atunci cand am batut palma. Pana la urma constructorul a fost ok, mai multe batai de cap mi-au dat meseriasii...

Una peste alta totul este ok acum, insa desi mai sunt si romani cinstiti, recomand celor care pe viitor vor se vor afla in situatia mea, sa treaca negru pe alb in antecontrat toate lucrarile care mai trebuiesc facute pana la semnarea contractului, cu penalizari in cazul in care nu se respecta deadline-ul.

Multumesc tuturor pentru sfaturi,

Zi faina!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate