Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pareri achizitionare tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Buna seara. Voiam sa cer sfatul unor cunoscatori de tractoare. M-ar interesa un tractor doar pentru gospodaria proprie.
Eu ma gandeam la un 445DT sau un 445 mai ieftin sa il repar cap coada si eventual sa ii pun reductor si punte pentru 4x4 sau un tractor japonez mitshubishi 22CP 4 pistoane sau un Same Atlanta de 45CP (DTC).Astept pareri :D multumesc anticipat!

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Cred ca cel mai bine ai preciza si ce buget ai. Eventual ce vrei sa faci cu el si ce suprafata de teren vrei sa lucrezi.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Tractor Fiat 445 la 3600 euro:http://olx.ro/oferta...html#81b29dcd06

Edited by xmanyacs77, 24 March 2015 - 20:39.


#4
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Eu dispun de un buget de 5000 de euro. Am in jur de 1ha...  Asi vrea sa il folosesc putin la arat, sa aduc cate o caruta de lemne , un disc..

Edited by kilizer09, 24 March 2015 - 21:28.


#5
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
O parte din tractoarele fabricate la Brasov erau exportate in alte tari europene sub numele fiat , iar licenta motoarelor este Fiat, asa ca mai degraba iti iei unul romanesc.
Dar la banii aia sigur iti gasesti ceva 4x4 din fabrica si putere mai mare.(am vazut ceva pe OLX-mai facut curios)

#6
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Am un prieten care a zic ca o sa imi caute un same 4x4 de 45cp cu motor 4 cilindri in V in italia mai "odihnit" fata de ale noastre. Sa fie oare racirea pe aer un dezavanaj?

Edited by kilizer09, 24 March 2015 - 23:59.


#7
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
La 5000 de euro iti iei linistit un 4x4 fiat cu motor in 3 sau 4 pistoane eu as merge pe racirea apa nu aer asta este parerea mea.Daca ii 4x4 vezi cum cupleaza 4x4 sa nu huruie sau sa iti sara cand da de sarcina grea ca atunci sunt probleme.

#8
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Eu aș vrea să-mi iau un tractoraș japonez Kubota între 18-25 CP 4 x 4 și răcire cu apă.Am mai multă încredere în tractoarele japoneze decât în cele românești de 45CP care mi se par cam gurmande !

Edited by Solarcells, 25 March 2015 - 10:52.


#9
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postkilizer09, on 24 martie 2015 - 21:19, said:

Eu dispun de un buget de 5000 de euro. Am in jur de 1ha...  Asi vrea sa il folosesc putin la arat, sa aduc cate o caruta de lemne , un disc..

Eu mi-as lua un motocultor cat de cat potent (diesel de 10 CP) cu toate accesorile de care am nevoie (inclusiv remorcuta, coasa, plug, freza, prasitoare, semanatoare poate si o pompa de apa) si as iesi pana in 2500 euro si as avea si scule noi. La ce iti trebuie tractor pentru 1 ha??? Daca dai 5000 euro pe un tractor nu crezi ca iti trebuie si scule sa poti lucra cu el? Daca te gandeai ca dai 5000 euro pe un tractor cu tot cu utilaje atunci nu te-ai calculat bine...

#10
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Nu conteaza banii si terenul , pentru ca in timp o sa ii recuperez...Ma intereseaza o marca buna de tractoare , si ce ar trebui sa urmaresc cand cumpar unul

#11
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011

View PostSolarcells, on 25 martie 2015 - 10:49, said:

Eu aș vrea să-mi iau un tractoraș japonez Kubota între 18-25 CP 4 x 4 și răcire cu apă.Am mai multă încredere în tractoarele japoneze decât în cele românești de 45CP care mi se par cam gurmande !
Tu zici ca in astea ai avea mai mult incredere dar depinde la ce il folosesti,Kubota cum vrei tu 25 cp 4x4 nu prea faci multe adica lucrari pentru casa gradina si ce mai tine si restul ii limitat,trebuie gandite foarte bine il cumpar sa trag o remorca dupa el si un plug sau il folosesc pentru toate cele necesare campului.

#12
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Mitsubishi in 4 pistoane am eu, de 23cp la priza, ~27cp la volanta. Model D2350 FD; mai multe detalii despre Mitsubishi aici. Tu la ce model te gandesti?
Eu l-am luat ca moft, sa nu fiu nevoit sa apelez la diferiti pentru tot felul de lucrari in curtea mea de 1600mp total, cu tot cu constructii. E adevarat, o motosapa era suficienta, dar cu motosapa nu puteam sa destelenesc parloaga.

Dezavantaje Mitsubishi:
- fiind in patru pistoane, s-ar putea sa consume un pic mai mult decat un japonez in 2-3 pistoane.
- usurel fata un tractor de 45 cp, se cam chinuie la lucrari dificile. Eu am reusit sa ar destul de adanc cu un plug greu dar cu un singur brazdar. Un tractor de 45 ar fi dus lejer ambele brazdare, pentru ca e mai greu.
- piese greu de gasit, dar daca il ingrijesti cum trebuie si nu iei o cazatura, ar trebui sa te tina mult si bine.
- viteza maxima de 15km/h la al meu cel putin.

Altfel, e un tractor in toata puterea cuvantului, cu toate functionalitatile: hidraulic, ridicare in trei puncte, frane pe fiecare roata, posibilitate cuplare sateliti.
Un avantaj fata de tractoarele de 45cp e faptul ca se strecoara mai bine in spatii inguste.

Despre racierea cu aer, as fi tentat candva sa incerc un asa tractor pentru ca scapi de:
- grija antigelului
- problemele cu rugina in motor, in radiator, fisuri radiator etc.


Asa ca depinde ce vrei, daca iti e suficient un tractoras mic, potis a mergi pe japonez, avand avantajul ca-l poti desface cu un set de chei mici, are piese usoare, jonglezi cu el. Cel care mi l-a vandut si-a luat 445 si-i e mult mai greu sa umble in ala.
Daca vrei un tractor mai zdravan, dar ai totusi tigla pe casa: 445, sau acel Same racit cu aer.
Daca nu esti zdravan la cap, U650.

Eu fac parte din ultima categorie, asa ca probabil as cauta un U650 bun. E invincibil Posted Image Are acelasi consum la lucrari grele ca si orice alt tractor, in schimb mananca semnificativ mai mult la lucrarile usoare: transport, cosit etc.
Cu putina maiestrie il poti invarti prin orice gradina care nu are pomi pe mijloc.
Are avantajul pretului redus la care poti lua ditamai tractorul. La fel si utilajele pentru el, au preturi ok.


Edit: vezi sa nu te incante la japoneze doar simplul fapt ca au 4x4. La ele 4x4 e necesar, fiind atat de usurele. Dar nu or sa traga ca un 445 cu tractiune simpla, pe spate. La tractoare "size matters".

Edited by til, 26 March 2015 - 11:12.


#13
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015

View Posttil, on 26 martie 2015 - 11:05, said:

Mitsubishi in 4 pistoane am eu, de 23cp la priza, ~27cp la volanta. Model D2350 FD; mai multe detalii despre Mitsubishi aici. Tu la ce model te gandesti?
Eu l-am luat ca moft, sa nu fiu nevoit sa apelez la diferiti pentru tot felul de lucrari in curtea mea de 1600mp total, cu tot cu constructii. E adevarat, o motosapa era suficienta, dar cu motosapa nu puteam sa destelenesc parloaga.

Dezavantaje Mitsubishi:
- fiind in patru pistoane, s-ar putea sa consume un pic mai mult decat un japonez in 2-3 pistoane.
- usurel fata un tractor de 45 cp, se cam chinuie la lucrari dificile. Eu am reusit sa ar destul de adanc cu un plug greu dar cu un singur brazdar. Un tractor de 45 ar fi dus lejer ambele brazdare, pentru ca e mai greu.
- piese greu de gasit, dar daca il ingrijesti cum trebuie si nu iei o cazatura, ar trebui sa te tina mult si bine.
- viteza maxima de 15km/h la al meu cel putin.

Altfel, e un tractor in toata puterea cuvantului, cu toate functionalitatile: hidraulic, ridicare in trei puncte, frane pe fiecare roata, posibilitate cuplare sateliti.
Un avantaj fata de tractoarele de 45cp e faptul ca se strecoara mai bine in spatii inguste.

Despre racierea cu aer, as fi tentat candva sa incerc un asa tractor pentru ca scapi de:
- grija antigelului
- problemele cu rugina in motor, in radiator, fisuri radiator etc.


Asa ca depinde ce vrei, daca iti e suficient un tractoras mic, potis a mergi pe japonez, avand avantajul ca-l poti desface cu un set de chei mici, are piese usoare, jonglezi cu el. Cel care mi l-a vandut si-a luat 445 si-i e mult mai greu sa umble in ala.
Daca vrei un tractor mai zdravan, dar ai totusi tigla pe casa: 445, sau acel Same racit cu aer.
Daca nu esti zdravan la cap, U650.

Eu fac parte din ultima categorie, asa ca probabil as cauta un U650 bun. E invincibil Posted Image Are acelasi consum la lucrari grele ca si orice alt tractor, in schimb mananca semnificativ mai mult la lucrarile usoare: transport, cosit etc.
Cu putina maiestrie il poti invarti prin orice gradina care nu are pomi pe mijloc.
Are avantajul pretului redus la care poti lua ditamai tractorul. La fel si utilajele pentru el, au preturi ok.


Edit: vezi sa nu te incante la japoneze doar simplul fapt ca au 4x4. La ele 4x4 e necesar, fiind atat de usurele. Dar nu or sa traga ca un 445 cu tractiune simpla, pe spate. La tractoare "size matters".
Multumesc de parere! Cred ca o sa ma indrept spre un Same de 45 4x4 cu motor in 4 pistoane in V , chiar daca are racire pe aer pentru ca nu o sa merg cu ziua sau mai stiu eu ce... In schimb am vazut iarna aceasta un japonez Mitshubishi MT2201D 22cp 4x4 care a luat taras spate in spate cu un 445DT :))
Un 650 e bun, dar pentru ce am eu nevoie e cam maricel si vreau ceva cu fata pentru ca pe la mine sunt dealuri si mai mereu ploua...

#14
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Cu placere.
Adica mitsubishi de 22cp a tras 445-ul? Ma indoiesc... 445 e de aproape doua ori mai greu.

#15
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015

View Posttil, on 26 martie 2015 - 23:37, said:

Cu placere.
Adica mitsubishi de 22cp a tras 445-ul? Ma indoiesc... 445 e de aproape doua ori mai greu.
Da, la tras pe zapada, am fost de fata. Japonezul e mai "modificat" are ecartamentul de 1.60 , cauciucuri de 2 ori mai bune ca DT-ul. M-am crucit cum am vazut ca a iesit din padure cu peridocul prin de lemne pe namol :))

[ https://i.imgur.com/9FJZgpg.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] de astea e vorba

#16
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Cand vrea el leg tractorul ala dupa al meu tot DT ii si il las sa traga dupaia trag eu si iti spun ca nu ma poate misca nici pe zapada.Si faza cu padurea poti iesi cu peridocul daca duci cat duce un cal o caruta numa oricum sunt destule categorii de oameni.Auzi pune mitsubishi spate in spate si la 445 cupleaza fata si cu viteza a 1 si spunene rezultatul la fel si pe zapada daca stia folosii treapta corespunzatoare.

#17
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, nu poti sa compari unul cu cauciucuri barbierite si unul cu crampoane strasnice, prin zapada. Stiu foarte bine cum se comporta masina mea, cu cauciucuri de vara nu prea pleaca de pe loc nici pe loc drept, ori cu alea de iarna... zici ca-i tractor :D
Sa incerce pe pamant cat de cat zvantat (adica nu noroi). Sau pe asfalt.

Te-ai hotarat ce-ti iei? N-arata rau Mitsubishi ala, dar la baza e cam ca al meu, posibil sa aiba exact acelasi motor si aceeasi punte fata. Transmisia spate e diferita, ca are altfel pozitionate manetele fata de al meu. As vrea si eu asa cauciucuri...

Edited by til, 27 March 2015 - 19:00.


#18
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Am vorbit cu un italian care are un parc maricel cu tractoare sa imi aduca unu ca asta [ https://i.imgur.com/Of677qf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Asa nu prea asi avea incredere in cele din tara...Ma gandesc ca afara sunt mai odihnite... Cel putin din ce am vazut eu pana acum

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate