Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Achizitie imprimanta / multifunctionala

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

danb1961

danb1961

Senior Member

• Grup: Senior Members
shmu: "...inca nu se gasesc cartuse resetabile."...; eu tot am cautat o multifunctionala la care sa fi aparut cartuse resetabile.. si nu am gasit; cunosti vrun model, ce se gaseste in magazine si la care sa fi aparut cartuse resetabile ?

patriotul_roman

patriotul_roman

Member

• Grup: Members
http://www.cartuseri...einstalate.html

shmu

shmu

Clickahoolic

dan - la canon sunt cu gramada.
chiar si cele originale, le poti reincarca si daca tii apasat pe cancel timp de 10 secunde(pe imprimanta), ingnora mesajul de la cartus si poti printa linistit fara a vedea nivelul de cerneala.

la brother nu stiu cum sta treaba.

si da, stiu ca INCA nu se gasesc, dar... nu e un gand tocmai linistitor... vroiam sa pastrez cartusele astea originale pentru garantie si sa le folosesc pe celelalte. daca nu apar prea curand, o sa le cam consum si adio garantie - ca nu mai dau inca 250 lei pe cartuse.

Edited by shmu, 30 March 2015 - 12:09.

xilo

xilo

Senior Member

• Grup: Validating
"INCA nu se gasesc"
Cind am dat recomandare imprimanta plus cartuse mi s-au sters posturile pe motiv ca ies di tiparele cerute .
NU , nu cind este vorba despre inkjet ! acesta este cel mai important aspect .
Am asteptat momentuil in care se va ajunge aici .
Nu am firma de cartuse , efectiv ma aprovizionez de la ei dupa ce am eliminat alte zeci de posibilitati cu o calitate indoelnica , efectiv era de ajutor nu de condamnat , daca nu pentru cel care a deschis pentru altii care nu stiu cu ce se maninca . Am exeperienta pe copiatoare digitale , minitiopografii si imprimante home use de vreo 15 ani.
Costructiv : niciodata cind apare o noua serie de cartuse nu apare si refilul , dupa 3-6 luni de la lansare incep sa apara

shmu

shmu

Clickahoolic

View Postxilo, on 30 martie 2015 - 12:17, said:

Cind am dat recomandare imprimanta plus cartuse mi s-au sters posturile pe motiv ca ies di tiparele cerute .
pai daca ai fi raspuns la intrebari era altceva... tu mi-ai recomandat niste imprimante asa sec, din care la una ma uitasem si eu.

am ales brother pentru ca asa mi s-a parut mai ok si MAI ALES pentru ca am posibilitatea de retur si sa-mi aleg altceva.

e aparuta de cel putin 4 luni, asa ca nu mai am mult de asteptat (daca ma hotarasc sa astept).

cum am spus, A3 e destul de important pentru mine, mai important decat wifi sau alte brizbrizuri. asta e singurul motiv pentru care inca ma gandesc sa o pastrez.

si daca tot zici ca ai atata experienta, ia zi.. cum sta treaba cu capetele de printare separate de cartus? tin si ele ceva sau crapa dupa 1800 pagini cum a crapat la canon IP 4950?

Edited by shmu, 30 March 2015 - 12:26.

xilo

xilo

Senior Member

Print head-ul de la Canon are realizata racirea pe baza de cerneala ce trece prin el . Din acest motiv trebuie cerneala refil de foarte buna calitate si sa se printeze in "pachete" de maxim 30 coli dupa care pauza - pentru racire . Sun capuri extrem de calitative la printare , recomandate la foto , dar sensibile la ce am scris mai sus .
Epson are capuri micropiezo, montate pe ceramica , racire foarte eficienta, posibilitate de printare aproape non stop . Calitatea printului este sub canon dar pentru casa sunt bune . Au si ele metehnele lor cu celebra eroare waste ink ce la unele serii se reseteaza acsa cu un programel dedicat iiar la altele iti scot peri albi cu trimis, curier , bani .
HP foarte bune la seriile mari, cele ce au cartuse de capacitate mare dar sensibile la refil , singurele ce suportau multe refiluri dar fara calitate sa te dea pe spate erau HP 21/22 . Azi cele mai convenabile sunt ink advance ce au consumabile ieftine plus suporta citeva refiluri - cartus cu cap cu tot / 2 cartuse in total . Seria K ce are in dotare HP88 a fost si va ramine una dintre cele mai robuste serii - nu se mai fabrica .
Ink jet sunt cu mentenanta permanenta , adica, daca printezi daca nu o coala cu ceva color trebuie scoasa la 3-5 zile pentru a nu se usca , cea mai sensibila cerneala este de tip pigment regasita la Epson (toate culorile) si la Canon la negru . Trebuie avut un flacon de lichid intretinere cap DHR cu ce se indeparteaza periodic particulele uscate de pe diuze si site .

shmu

shmu

Clickahoolic

View Postxilo, on 30 martie 2015 - 12:37, said:

Print head-ul de la Canon are realizata racirea pe baza de cerneala ce trece prin el . Din acest motiv trebuie cerneala refil de foarte buna calitate si sa se printeze in "pachete" de maxim 30 coli dupa care pauza - pentru racire . Sun capuri extrem de calitative la printare , recomandate la foto , dar sensibile la ce am scris mai sus .
eh... am printat odata vre-o 300 de pagini(acu 1 an), oarecum fara pauza, dar doar negru. si culmea a crapat color - partea de magenta/cyan.

de broter nu ai nimic de zis?

xilo

xilo

Senior Member

Cu brother am lucrat numai pe laser , nu am pus mina pe inkjet , stiu doar ca sunt sensibile dar bune - cred ca aici se refera la consumabile .
La canon crapa colorul pentru ca diuzele sunt imediat linga negru iar pastila de diuze este montata pe aceeasi placuta de racire , fiind mai mici si netrecind cerneala prin ele sa fie racite in momentul printarii doar black se ard si adio . Diuzele de color sunt un sfert din cele de black .

shmu

shmu

Clickahoolic

hmm.. interesant ce spui tu acolo...
teoretic pot pastra si imprimanta veche care merge pe negru, si cand am nevoie de negru printez pe ea...

danb1961

danb1961

Senior Member

0. shumu : Daca nu te superi ca intreb in topicul tau, las vorba consoartei mele sa te cheme la propriu-mi parastas..; soacra-mea face mancare buna, asa eu zic ca merita..
1. Recomandare multifunctionala color cu cartuse resetabile ( acasa,30-40 pagini/luna, calitate medie, fara wifi ,photo..si alte "sarmale")

shmu

shmu

Clickahoolic

daca ai si un buget...
canon suna ok la ce vrei tu -  si ti spun ca si cartusele originale sunt resetabile (cele cu capul de printare separat) direct din imprimanta.

LE: doar ca nu o sa mai vezi nivelul de cerneala din cartus.
treaba cu bugetul a fost intrebare.

Edited by shmu, 30 March 2015 - 14:59.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate