Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Factura Vodafone prin intermediul serviciului postal

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca mai exista pe ici-colea ceva in lei e altceva. Dar deschide vodafone.ro si vodafone.hu si vezi imediat diferenta!

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stiu, sunt in forinti. Nu asta e buba. Ci modul de afisare al preturilor. Daca la noi ai voie sa afisezi in valuta si clientul sa-si asume riscul valutar, nu vad de ce un furnizor nu ar face asta. Facturarea in lei ar putea fi daunatoare pentru client. Pentru o factura de 10€, tva inclus, face cam 45 lei. Daca s-ar afisa in lei, s-ar putea duce la 50 de plata. Motive lesne de inteles...

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce spui tu nu este o problema a unei valute anume, chiar daca am avea pe tot globul numai lei fara nici un fel de alta valuta tot ar putea sa iti dea serviciul fie la 45 lei fie la 50 lei. E optiunea lor sa puna pretul si e optiunea ta sa cumperi sau nu.

Problema apare cind trebuie sa scoti calculatorul si sa te uiti pe net (sau daca esti de moda veche in ziar) sa vezi cursul ca sa vezi cit te costa abonamentul de telefon sau rovinieta (sau multe altele). Absurd.

Iar chestia cu riscul valutar nu e nici macar o farima de argument. Preturile la telecomunicatii scad non-stop, indiferent de moneda. De fapt leul a fost mai stabil fata de euro decit a fost euro fata de dolar! Si asta de dinainte de a intra in EU (de fapt din toata istoria euro-ului "real"). Si daca logica era ca "punem pretul intr-o moneda stabila sa nu avem nici un risc si sa nu trebuiasca sa modificam la preturi" atunci logica asta n-a fost aplicata sub nici o forma. Cind le-a tunat rovinieta s-a facut de la 3 euro 7 euro, mai mult decit dublu! Desi era in moneda stabila! Telecomunicatiile s-au ieftinit substantial si in lei si in euro iar Logan-urile s-au scumpit substantial si in lei si in euro.

Nu e nici un mare risc sau mai stiu eu ce, e pur si simplu o modalitate de a incurca lucrurile astfel incit lumea sa nu poata sa ia simplu cea mai buna decizie, tu pierzi ei cistiga. Asta e si scopul tuturor ofertelor cu jde mii de stelute si chestii complicate.

Edited by f300, 07 April 2015 - 12:11.


#22
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cred ca privim din unghiuri diferite problema: ca patron/director/angajat, mie (personal) mi-ar conveni sa tarifez in lei, pentru ca eu tin contabilitatea in lei si sunt eforturi suplimentare (economice si fizice). Cei 50 lei din exemplu ar fi ar fi aprox 11E, nu 10 cat ar fi la cursul de schimb. Aici poti inmulti cu numarul de simuri reincarcate/abonamente facturate in ziua respectiva.

Daca lucrezi cu contracte internationale, ar trebui sa intelegi ca nu leul e moneda din ele. Toti operatorii ofera minute internationale. Crezi ca O2, OTE sau mai stiu eu care operator de telefonie mobila sau fixa (international vorbind) facturaza in lei romanesti cand cineva suna din Ro in reteaua lor? ("Romania" este initiatorul apelului, deci cineva de aici il plateste)

Evident, iti respect argumentele, dar fii mai atent la modul cum le afisezi pe tapet.Intri in amanunte economice si nu stiu cat de avizati suntem sa le comentam.

Unul din criteriile pentru aderarea la Zona Euro (daca nu ma insel expuse la Maastricht, oricum neimportant unde si cand si se poate verifica) e etalonarea monedei proprii la Euro, care are la baza (reala) Marca Germana si in subsidiar Dolarul American. Mergand pe premisa asta, pot spune ca logica de exprimare a unor tarife in euro are la baza fraza anterioara.

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
...cei de la Vodafone au devenit mai scumpi (nu ma refer la dragi) Posted Image
S-au facut schimbari in TTG !

Quote

4. TARIFELE VODAFONE
4.3...emiterea facturii tipărite nedetaliate este taxabilă cu 0,71 Euro (valoare cu TVA inclus) pentru fiecare factură;
SURSA TTG
E grav ca unii clienti nu au fost (si nu sunt)  informatii cu privire la acest lucru iar cei de la Vodafone in loc sa-i informeze prefera sa le activeze fortat facturile electronice, sunt o gramada de persoane care din anumite motive au nevoie de factura tiparita si nu au mai primit-o, asa ca daca nu v-ati primit factura prin posta in acesta luna asta e cauza !

Edited by stlk, 23 January 2017 - 15:07.


#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe baza asta, se poate renunta la contract, fara bube...

#25
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Așa este costă 4 lei factura prin poștă.

#26
vornach

vornach

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 04.06.2016
nu am stiut ca ".emiterea facturii tipărite nedetaliate este taxabilă cu 0,71 Euro (valoare cu TVA inclus) pentru fiecare factură" asa ca astazi am dat telefon la vodafone...si asa am aflat ca daca doresc factura tiparita ma costa 0,81 Euro aceasta suma reprezentind taxa de timbru ce v-a merge la stat...eu nu stiu ce sa cred...

#27
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 vornach, on 29 martie 2017 - 20:54, said:

nu am stiut ca ".emiterea facturii tipărite nedetaliate este taxabilă cu 0,71 Euro (valoare cu TVA inclus) pentru fiecare factură" asa ca astazi am dat telefon la vodafone...si asa am aflat ca daca doresc factura tiparita ma costa 0,81 Euro aceasta suma reprezentind taxa de timbru ce v-a merge la stat...eu nu stiu ce sa cred...
suntem informati , nimic de zis...dar este legal sa platim daca cerem o factura in Romania (presupunem ca nu toti avem myVodafone-suntem unii dintre noi mai in varsta, de exemplu)?Putem merge in magazin Vodafone sa cerem factura gratis, si va fi tiparita gratis?
Alo, Voadfone...daca dorim factura in Romania la serviciile dumneavoastra, unde putem merge sa ne emiteti factura GRATIS?(ca prin posta am intels ca ne taxati).Totusi este legal sa ne oferiti factura GRATIS in  ROmania atat timp cat dorim acest lucru!!!!

Edited by gump4, 29 March 2017 - 21:05.


#28
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

 gump4, on 29 martie 2017 - 21:01, said:

suntem informati , nimic de zis...dar este legal sa platim daca cerem o factura in Romania (presupunem ca nu toti avem myVodafone-suntem unii dintre noi mai in varsta, de exemplu)?Putem merge in magazin Vodafone sa cerem factura gratis, si va fi tiparita gratis?
Alo, Voadfone...daca dorim factura in Romania la serviciile dumneavoastra, unde putem merge sa ne emiteti factura GRATIS?(ca prin posta am intels ca ne taxati).Totusi este legal sa ne oferiti factura GRATIS in  ROmania atat timp cat dorim acest lucru!!!!

Buna! Poti descarca factura detaliata din contul My Vodafone. In cazul in care nu ai cont My Vodafone poti sa iti creezi un cont de aici: https://www.vodafone...index.htm#tab-3

Multumesc,

#29
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 Vodafone, on 30 martie 2017 - 15:04, said:


Buna! Poti descarca factura detaliata din contul My Vodafone. In cazul in care nu ai cont My Vodafone poti sa iti creezi un cont de aici: https://www.vodafone...index.htm#tab-3

Multumesc,
Multumesc pentru raspuns.
Totusi, daca nu avem sau nu dorim sa avem cont myVodafone, dar totusi dorim o factura la serviciile pe care le platim companiei dvs. GRATIS, cum se poate proceda?In magazin(ca prin posta ne taxati)?Din cate stiu , sunteti obligati, ca orice alta companie din Romania sa emiteti si sa transmiteti factura GRATIS clientilor dumneavostra.Deci, daca nu avem sau nu dorim un cont myVodafone, va rog sa ne transmiteti aici, cum putem sa primim factura aferenta serviciilor platite catre compania dvs(GRATIS, intru-cat prin posta ne taxati, ceea ce nu este tocmai moral,ca sa nu zic nelegal)?Multumesc.

#30
vornach

vornach

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 04.06.2016

 gump4, on 01 aprilie 2017 - 20:09, said:

Multumesc pentru raspuns.
Totusi, daca nu avem sau nu dorim sa avem cont myVodafone, dar totusi dorim o factura la serviciile pe care le platim companiei dvs. GRATIS, cum se poate proceda?In magazin(ca prin posta ne taxati)?Din cate stiu , sunteti obligati, ca orice alta companie din Romania sa emiteti si sa transmiteti factura GRATIS clientilor dumneavostra.Deci, daca nu avem sau nu dorim un cont myVodafone, va rog sa ne transmiteti aici, cum putem sa primim factura aferenta serviciilor platite catre compania dvs(GRATIS, intru-cat prin posta ne taxati, ceea ce nu este tocmai moral,ca sa nu zic nelegal)?Multumesc.

deci, din ce am auzit compania Vodafone ofera "servicii" adica daca vrem factura tiparita, este "normal" sa platim (0.81 eurocenti) pentru ea deoarece acesta(mai nou) este un serviciu .acesti  0.81 e-centi reprezinta taxa de timbru catre stat(vodafone ce plateste catre stat?), cum am mentionat anterior.eu inteleg doar un singur lucru .compania vodafone trebuie sa aiba profit maxim........

#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O recomandare: mai cauta prin Directivele si Revomandarile UE legat de protectia mediului. In afara de MyVodafone (aplicatie care utilizatorii de Windows Phone nu o au, dar accesibila pe m.Vodafone.ro), mai poti primi pe mail.

Poate pentru un pensioar inteleg ca e mai greu cu calculatorul, dar pentru un tanar... parca totusi, sa refuzi noutatile tehnologice si sa nu te gandesti la mediul înconjurător ...

#32
vornach

vornach

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 04.06.2016

 Pololica, on 02 aprilie 2017 - 08:49, said:

O recomandare: mai cauta prin Directivele si Revomandarile UE legat de protectia mediului. In afara de MyVodafone (aplicatie care utilizatorii de Windows Phone nu o au, dar accesibila pe m.Vodafone.ro), mai poti primi pe mail.

Poate pentru un pensioar inteleg ca e mai greu cu calculatorul, dar pentru un tanar... parca totusi, sa refuzi noutatile tehnologice si sa nu te gandesti la mediul înconjurător ...

esti angajat la vodafone?...

#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nope. Si nici abonament gratuit de la ei nu am sa-i pup in partea dorsala nu am. Un motiv pentru care au din partea mea un minus (ca, de fapt, toti operatorii telecom din Romania) este lipsa aplicatiilor pe Windows Phone (desi aparatura este/a fost vanduta la fidelizare cu toateavantajele si dezavantajele unei fidelizari). Am detaliat doar alternativa. O acepti bine, nu, asta e. Da cu pumnul in masa la Vodafone, reclama-i si vezi ce rezolvi.

#34
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Da cam naspa ca nu au aplicatie pentru WP.

#35
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu ma deranjează prea tare. Ce ma interesează vad si online. Da, era ok pentru comoditate, dar nah... Multumim in parte si Microsoft ca nu prea atrage dezvoltatori (aplicații de genul Salvamont sau Meteo de la Voda le găsesc in Magazin, dar la alte apliatii mai utile sunt deficitari).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate