Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inscriptionare CD Audio CD-DA - Redbook

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
celenhein

celenhein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.08.2006
Salutare,

Detin un   CD PLAYERSONY MODEL CDP-CD 345 care citeste doar CD-uri audio originale.

[ http://medien.markt.de/bilder/2015/03/01/02/f6b2bf05/medium_image/0/sony_cdp_ce345_5_fach_cd_wechsler.jpg?lastModified=1425174673000 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In rest orice e incriptionat cu unitatea optica a PC-ului nu vrea in ruptul capului.

Am studiat si ar putea fi ori  din cauza unei protectii de copy right (DRM) sau poate tine  de mediul pe care este inscriptionat (calitatea discului).

E posibil sa poti crea un cd audio similar cu ce original doar cu anumite programe, gen Adobe Audition, care ar sti sa faca asa ceva.

Daca ma poate lamuri cineva... multumiri in avans.

Stima,

#2
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Pai si cum anume le arzi ?

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

CD-urile audio originale pot fi citite toate sau mai sunt cazuri în care ratează ?

Dacă faci o copie identică a unui Cd original o poate citi ?

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 23 March 2015 - 15:16.


#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
incearca cdBurner xp, audio disc
am facut mai multe discuri pentru masini si au mers ok toate

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Exista anumite posibilitati.

Unele playere vechi nu vedeau decat CD-ROM. Altceva nu era suportat.
Altele acceptau CD-R daca erau scrise la viteza minima posibila. Dar nu acceptau CD-RW.
Si ltele acceptau si CD-RW in conditia enuntata deja - scriere la viteza minima posibila.

Ideea e ca sunt diverse standarde de CD si nu orice player le accepta pe toate.

#6
celenhein

celenhein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.08.2006
@Mos_Ilie: nu sare,  nu agata, citeste orice fel de CD Audio Original. Cele scrise sunt scrise  cu mai multe soft-uri  cunoscute.
@eiffel : cred  ca fiind  SONY are implementat ceva de copy protection  http://www.wikiwand....copy_protection

Am gasit in Adobe Audition ceva legat de XCP si DRM.

Mai sap !
Merci de sfaturi.
Stima!

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu softul de scriere conteaza ci viteza si tipul de CD.
Toate CD-urile au marcate in ele tipul - CD-Rom, CD-R,CD-RW. Daca nu stie decat CD-Rom...

CD-Player-ul meu de ex nu stie CD-RW.

DRM-ul... n-as prea crede. N-am auzit pana cum sa existe asa ceva la CD-urile scrise pe PC. Exista protectie la copiere la unele CD-uri si cam atat.
Poate iti scrii pe disc propria muzica - iti place sa canti si te inregistrezi. E muzica ta si ar trebui sa o poti reda, nu ?

#8
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Am un cd player Onkyo Integra DX 3800.Nu-mi citeste audio facut pe pc, ...decat daca unitatea de scriere e una ide :).Daca ard cu unitate s-ata, nu-l vede, alt player il citeste, ciudat, nu?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu cred ca are importanta daca e SATA sau IDE ci doar ca e ALTA unitate.

Din pacate Writerele care mai sunt pe piata nu prea mai sunt asa grozave - au ramas doar cele foarte ieftine, care sunt si cele mai proaste - gen LG.

Si asa cum am zis mai sus - conteaza si viteza de scriere si blankul - pe Verbatim si TDK, scrise la o viteza minima acceptata de blank/soft/writer nu ar trebui sa existe probleme de citire, mai ales pe playere mai noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate