Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Supraveghere video

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
kosta32

kosta32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.03.2008
Salut. Bunicul meu sta la tara si zilele trecute i-au fost furate din hambar mai multe chestii. M-a intrebat daca isi poate pune un sistem de supraveghere. Ma intereseaza un sistem cu o camera sau maxim doua care sa filmeze si tot ceea se filmeaza sa se inregistreze undeva si sa se pastreze informatia maxim o luna sau hai sa zicem doua luni dupa care sa se stearga automat. Ma gandeam la un calculator si cele 2 camere. Trag eu toate cablurile samd dar ma intereseaza ce camere sa cumpar(calitatea nu trebuie sa fie hd dar vreau sa disting persoana in timpul zilei iar noaptea sa intre automat pe infrarosu) si de asemenea si ce calculator. Nu trebuie sa fie toate noi. pot fi si second hand dar doar sa se poata stoca tot ce se filmeaza si sa se stearga automat dupa 2 luni. Imi trebuie si un soft pentru asa ceva si daca care?. Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E destul sa ai 2 camere si un DVR, ce contine un HDD in el.

ex http://www.a2t.ro/ki...m-exterior.html

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Colegul ADM ti-a facut o recomandare foarte ok.

Eu as mai cauta si alte site-uri:
http://www.mondoplas...9604-pg_ft-5834
+ 2 camere:
http://www.mondoplas...0-70-pg_ft-5769

Sunt doar niste exemple. Tu stii mai bine unde le amplasezi si care e bugetul. Nu uita sa iei si un HDD care costa vreo 200-300 roni.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 paso87, on 23 martie 2015 - 15:15, said:

Nu uita sa iei si un HDD care costa vreo 200-300 roni.

Cea mai buna recomandare care am putut sa o citesc pe internet in ultimii 15 ani. Fara nici un fel de caterinca.

#5
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
BUNA ZIUA,
am achizitionat o camera de supraveghere cu lentila varifocala 2,8-12 mm cu DNR, OSD, AWB......CUM FAC SETARILE ?

#6
kosta32

kosta32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.03.2008

 Adm, on 23 martie 2015 - 13:03, said:

E destul sa ai 2 camere si un DVR, ce contine un HDD in el.

ex http://www.a2t.ro/ki...m-exterior.html

 paso87, on 23 martie 2015 - 15:15, said:

Colegul ADM ti-a facut o recomandare foarte ok.

Eu as mai cauta si alte site-uri:
http://www.mondoplas...9604-pg_ft-5834
+ 2 camere:
http://www.mondoplas...0-70-pg_ft-5769

Sunt doar niste exemple. Tu stii mai bine unde le amplasezi si care e bugetul. Nu uita sa iei si un HDD care costa vreo 200-300 roni.
Salut. Mersi de recomandari. Sunt foarte bune. Am uitat sa precizez niste detalii. Bunicul meu nu are internet acolo. As prefera sa se stocheze totul intr-un calculator(poate fi si laptop) fara acces la internet. Gen se stocheaza totul in calculator si in caz in care vrea sa vad ce s-a intamplat miercurea trecuta da dublu click pe fisierul video de miercurea trecuta. Cat mai simplu! Adica odata instalat sistemul sa il poata folosi singur. Aveti ceva recomandari pentru asta?

 Michidoo, on 23 martie 2015 - 13:14, said:

poate ar ajuta si un caine...

 Super Chief, on 23 martie 2015 - 14:24, said:

Cat mai mare si mai turbat. Sau vreo 10 mai mici dar la fel de turbati.

Iar top of the line e unu care nu stie sau ii este lene sa latre. Doar sa rupa carnea de pe os.

 androholic, on 23 martie 2015 - 14:55, said:

Sarma discret amplasata pe hambar si curent electric. Cand miroase a prajit gasesti si hotul gata perpelit. Posted Image
Sunteti super amuzanti. Chiar am zambit, fara misto. Adica o sa ii propun faza cu cainele, iar aia cu curent electric nici nu stiu daca e legal dar oricum e prea bizar. Ms oricum.

#7
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Ar trebui sa specificii ce model de camera ai achizitionat, daca folosesti DVR, placa de captura etc. da mai multe detalii ca sa poti fi ajutat.

#8
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
CAMERA SUPRAVEGHERE DE EXTERIOR ACVIL EM-2812-40BT:
Senzor: 1/3 inch HDIS 139+8510
Rezolutie video: 800 Linii TV, 960H
Lentila varifocala: 2.8-12 mm
Distanta iluminator IR: 40 m
FOLOSESC DVR 960H

#9
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
DNR (Digital Noise Reduction) – este o functie de setare a camerei, datorita careia, calitatea imaginilor este mult mai buna. DNR elimina „zgomotul” din imagini, generand astfel o imagine distincta si clara, utilizand un filtru de reducere a zgomotului 2D pentru obiectele fixe si un filtru adaptiv 3D de reducere a „zgomotului” pentru ambele obiecte, fixe si in miscare. Zgomotul din imagini creste in anumite conditii, cum ar fi: lumina scazuta, zoom-ul sau calitatea si lungimea cablului folosit pentru semnal.
Functia AWB – (Automatic White Balance), regleaza automat temperatura de culoare a imaginii furnizate de camera CCTV, in
functie de lumina ambientala disponibila, astfel incat toate culorile si in special culoarea alba sa fie cat mai naturala.
Zoom-ul si Focus-ul se pot regla manual direct de pe camera video, vezi ca trebuie sa aiba 2 "rotite" cu care se regleaza.
Dupa ce alimentezi camera si o conectezi la DVR cu un monitor, poti sa incerci toate setarile, este foarte probabil sa ai
meniul si in limba romana, deci e imposibil sa nu te descurci. Bafta.

Edited by mateus13, 23 March 2015 - 17:39.


#10
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
aici nu inteleg unde sa fac setarile......am conectat camera la dvr si o vizionez pe monitor(pt. pc).....nu gasesc unde sa intru in setarile camerei.....ami trebuie telecomanda care o conectez pe cablul utp intre ea si dvr sau trebuie sa fac altceva???

#11
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
@initiator: Daca iei un pc/laptop o sa ai nevoie de placa de captura care te va costa ceva bani. 100-200 roni. Depinde de model si numarul canalelor.
Daca iei camere de tipul celor recomandate ( analogice) nu ai cum sa nu iei placa de captura.

Mai poti incerca insa ceva dar nu sunt sigur ca merge. Cauta pe okazii placi de captura usb. Era una easycap sau ceva de genul. Ar trebui sa vina si cu softul. Iei 1-2 bucati in functie de ce poate sa faca si ai rezolvat destul de simplu zic eu ( http://www.okazii.ro...iste[171479283]). 2 bucati 90 de lei. Poate e si mai ieftin, n-am verificat. Ti-am dat ce a venit prima.
2 camere de 15-20 de euro = ~100 ron . Total iese vreo 200 de lei. Mai pui 100 lei cablurile.

Iti recomand sa mergi cu tensiune AC pana la camera. Poti folosi cablu de 0.5 sau 0.75 dar ai grija sa nu il pui in soare. Cablu coaxial de 75 ohm pentru semnalul video cu atenuare mai mica daca vrei sa mergi pe distante mai mari.

Total ar fi vreo 300 de lei. Daca iti cauti produsele mai amanuntit (okazii, tocmai, forumuri, etc) poate iesi chiar mai ieftin.


@super chief: Nu reusesc sa inteleg exact comentariul. Poate ma lamuresti :).

#12
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
VREAU SA INTRU IN ACEASTA CAMERA DE SUPRAVEGHERE SA FAC SETARI.....AM INTELES CA OSD INSEAMNA P INTELESUL MEU UN MENIU IN CARE INTRU SI FAC SETARI DE CULOARE ...DNR.....AWB SI CE O MAI FII..

#13
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014

 racdan, on 23 martie 2015 - 21:10, said:

VREAU SA INTRU IN ACEASTA CAMERA DE SUPRAVEGHERE SA FAC SETARI.....AM INTELES CA OSD INSEAMNA P INTELESUL MEU UN MENIU IN CARE INTRU SI FAC SETARI DE CULOARE ...DNR.....AWB SI CE O MAI FII..

Vezi ca DVR-ul trebuie sa aiba un port usb, conecteaza un mouse si cu clik dreapta pe ecran intri in setari.

#14
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 racdan, on 23 martie 2015 - 21:10, said:

VREAU SA INTRU IN ACEASTA CAMERA DE SUPRAVEGHERE SA FAC SETARI.....AM INTELES CA OSD INSEAMNA P INTELESUL MEU UN MENIU IN CARE INTRU SI FAC SETARI DE CULOARE ...DNR.....AWB SI CE O MAI FII..

OFF topic.

De ce țipi?! E un forum de discuții nu serviciul de suport tehnic.
Ca să intri ”în”acea cameră verifică dacă are un joystick pe cablul de conectare  BNC/DC.

#15
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
NU TIP....SPIDER....AI CITIT CE SCRIU EU PE AICI SAU ....VORBESTI ASA..........AM SI SORICEL STIU SA INTRU CU CLICK DE DREAPTA IN SETARI DAR NU INTRU IN SETARILE ACESTEI CAMERE CI INTRU IN SETARILE DVR-ULUI........

#16
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
RTFM!Posted Image

Îl găsești în cutia din care ai scos DVR-ul. Îți explică acolo cum se utilizează aparatul respectiv.

#17
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
ALOOO
VREAU SA INTRU IN SETARILE CAMEREI DE SUPRAVEGHERE.....MA POATE AJUTA CINEVA COMPETENT?

INCA ODATA REPET: VREAU SA VAD UNDE SCRIE DNR...AWB....

#18
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Poate te ajuta asta:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate