Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nefumator. Unde joc biliard fara sa ma afum?!

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Am inceput sa caut loc de emigrare.   :)

Sau o sa-mi fac propriul club, cu circuit inchis, unde se va putea fuma.  Sincer, cred ca n-o sa fac fata cererii.   :cigar:

#38
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Solutia corecta loc pentru fumatori si loc pentru ne. Ce atat gargara ca vezi doamne civilizatie si alte cele.
Si cei care nu.fumeaza in acest mod au spatiul lor si fumatori la fel.
Si pana la urma daca omul vrea sa fumeze unde este problema? Da ce fumeaza banii altora? Nu prea cred.

Edited by porcusoru, 23 March 2015 - 03:20.


#39
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
stiu ca in idm au pingpong la fumatori si la nefumatori, insa la biliard nu imi aduc aminte dar cred ca este de fumatori. in schimb ai sanse sa prinzi ceva mai liber in timpul saptamanii sau pe timp de noapte. desi au program non-stop am prins nopti acolo cand nu prea se agita lumea sa joace biliard. poate asa scapi de problema. oricum un local nu iti permite sa stai cu tigara langa masa si mai mult de atat, are un sistem eficient de aerisire astfel incat sa nu simti foarte apasat acel fum.

#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postunderb, on 22 martie 2015 - 22:21, said:

Nu-mi spune ca te simti mai civilizat doar pt ca nu fumezi.

Este alegerea lui. "Civilizat" e o chestie relativa si alunecoasa. Concret o sa fie mai sanatos decit daca fumeaza, nu o sa puta a fum si in mod sigur o sa aibe mai multi bani in buzunar.

View Postunderb, on 22 martie 2015 - 22:21, said:

Nici mie nu-mi place rosul dar asta e, te suport chiar daca esti imbracat in rosu.

Daca cumva compari efectele pe care le are asupra cuiva ca vede pe cineva imbracat in rosu cu statul in fum e o aberatie completa. Daca rosul respectiv s-ar imprastia sa te pateze si pe tine in rosu, daca ti-ar intra in organism si ti-ar face cancer (si multe altele) atunci comparatia ar avea o sansa.

View Postdon_dannielo, on 22 martie 2015 - 23:50, said:


WTF!? Adica eu platesc impozite pentru ca sa li se asigure conditii de fumat bugetarilor, bietii de ei?!

Quote

actul normativ a fost retrimis la Comisia pentru sănătate pentru a fi modificat, în sensul reglementării posibilităţii ca în instituţiile publice să poată fi amenajate, totuşi, nişte spaţii speciale pentru fumat.


#41
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

View Postunderb, on 22 martie 2015 - 22:19, said:

Prietene, esti in minoritate acolo.
De ce tin neaparat minoritatile sa-si impuna preferintele sau parerile in orice situatie?

Exact. Daca vin 5-10 fumatori, imput toata sala, deci 40-50 de nefumatorii pleaca. Astfel fumatorii ce raman devin "majoritatea" in local, desi ei sunt o minoritate in realitate. Daca s-ar interzice fumatul macar un weekend pe luna in localurile publice, pun pariu ca vor veni din nou mai multi nefumatori decat fumatori. Poate c-a venit timpul sa spunem stop acestei minoritati imbacsite, ce acapareaza zone intregi de parca ar fi orasul lu' ma-sa.

View Postporcusoru, on 23 martie 2015 - 03:17, said:

Si pana la urma daca omul vrea sa fumeze unde este problema? Da ce fumeaza banii altora? Nu prea cred.

Si pana la urma daca omul vrea sa asculte muzica la maxim la 1 dimineata unde este problema vecinilor? Da ce consuma curent electric de la ei? Nu prea cred.

View PostBarboso, on 23 martie 2015 - 01:17, said:

Foarte probabil au dat faliment (clubul era pustiu, desi era o sambata ploioasa de toamna; nici noi n-am stat, cand am vazut ca nu se fumeaza) sau s-au dat pe brazda, dar in Vitantis, acum cativa ani, era interzis fumatul.

Sa vezi atunci falimente...


Tocmai de asta fumatul trebuie interzis in toate localurile publice. Astfel nu va afectata piata concurentiala.

#42
urseandrei

urseandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2013

View Postporcusoru, on 23 martie 2015 - 03:17, said:

Solutia corecta loc pentru fumatori si loc pentru ne. Ce atat gargara ca vezi doamne civilizatie si alte cele.
Si cei care nu.fumeaza in acest mod au spatiul lor si fumatori la fel.
Si pana la urma daca omul vrea sa fumeze unde este problema? Da ce fumeaza banii altora? Nu prea cred.

Pai nu fumeaza pe banii altora, dar imi fumeaza mie sanatatea!

Am fost in Pizza Hut unde exista o delimitare clara intre fumatori/nefumatori.
Dupa ce am plecat de acolo, desi nu se simtea deloc fum de tigara, ghici ce? Miroseam a fum de tigara desi nu se fuma deloc la nefumatori. Posted Image
Si ghici ce, era full la nefumatori. Deci pica varianta cu spatii separate fumatori/nefumatori.

Si 2. nu exista separeu nici in IDM, nici la TAC, nici la Kings (desi cica exista, in practica nu exista), nici la London.
Cunosc foarte multi amatori de biliard (nu bambilici ce joaca unii doar ca sa se distreze), care nu fumeaza si se plang de conditiile din cluburi.

Edited by urseandrei, 23 March 2015 - 09:57.


#43
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postaloha2015, on 23 martie 2015 - 09:47, said:

Tocmai de asta fumatul trebuie interzis in toate localurile publice. Astfel nu va afectata piata concurentiala.
Nu.  Corect este (vorbind de localuri) ca proprietarul sa poata alege carui public i se adreseaza.  Isi face bar / club / etc de fumatori sau de nefumatori.  Sau, daca are spatiu suficient, spatii separate, inchise, pt fiecare categorie.

Asa cum vrei tu sa te simti bine cand iesi undeva, asa si eu vreau sa ma simt bine.  Asta include si-o tigara fumata linistit, la masa, cand beau o cafea.

Edited by Barboso, 23 March 2015 - 10:18.


#44
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
O singura data am fost in IDM si nu se fuma. Pentru ca nu mai era nimeni acolo.
La bowling in Unirea Shopping Center nu a fost fum cand a fost. Nu stiu daca nu se fumeaza sau doar nu fuma nimeni atunci.
In rest, peste tot pe unde am fost, se fuma.

Pentru nefumatori e o problema. Iesi in oras, vrei sa joci/bei faci ceva, da nu poti sa respiri din cauza fumului, vii mirosind a sapun sau parfum si pleci mirosind a tigari.
In alte locuri n-am vazut sa nu se fumeze. Oricum, de multe ori si unde nu se fumeaza, se fumeaza.

#45
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Eu nu am vazut pana acum niciodata un fumator care sa intre intr-un local in care nu se fumeaza si sa faca scandal, ca el vrea sa fumeze acolo.
Pe de alta parte, nefumatori suparati ca se fumeaza in localuri destinate fumatorilor - d-astia gasesti pe toate drumurile.

On-topic, la Unirea sus (biliard, bowling, etc.) stiu ca se fumeaza doar in 'custi'. Ca nu prea am vazut pe nimeni sa mai joace ceva acolo, e partea a 2-a.

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostBarboso, on 23 martie 2015 - 10:18, said:

Nu.  Corect este (vorbind de localuri) ca proprietarul sa poata alege carui public i se adreseaza.

Da si dupa chestia asta cu proprietarul alege proprietarul o sa lase pe oricine ca doar nu-i prost sa stea sa se certe, adica totul o sa fie de fumatori. Asa o sa ai de la locuri de munca (incluzind spitale!) la avioane in care lumea fumeaza non-stop. Daca mergeti cu un avion sau autocar mai vechi o sa observati un amanunt esential: fiecare pasager are acces la scrumiera! Si asta nu e neaparat chestie comunista, s-a perpetuat bine dupa anul 2000. Stii cum e sa faci munca de birou 40 ani impreuna cu n colegi care trag din tigara de dimineata pina seara? Si nici macar sa nu poti deschide geamul ca e prea cald sau prea frig?

View PostAlice, on 23 martie 2015 - 10:22, said:

Eu nu am vazut pana acum niciodata un fumator care sa intre intr-un local in care nu se fumeaza si sa faca scandal, ca el vrea sa fumeze acolo.

Sa faca scandal n-au de ce, fumeaza pur si simplu ca nesimtitii, citeodata chiar linga semnul de fumatul interzis. Dupa aia ca nefumatorii fac scandal...

#47
urseandrei

urseandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2013
Concluzia topicului e ca nu exista locuri pt nefumatori unde sa joace biliard. :) Se poate inchide.

#48
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
@ f300, nu proprietarul trebuie sa-ti interzica tie, ca nefumator, sa intri in localul lui de fumatori.  El trebuie doar sa te informeze corect, de la intrare, despre specificul localului.  Tu iei hotararea daca intri sau nu.
In cazul localului de nefumatori, da, trebuie sa aiba grija sa nu se fumeze in incinta.  Eu n-am fumat si n-am vazut sa se fumeze in locuri in care fumatu-i interzis.  E drept, fac tot posibilul sa le evit, ajung pe-acolo doar daca n-am de ales.


View Posturseandrei, on 23 martie 2015 - 11:05, said:

Concluzia topicului e ca nu exista locuri pt nefumatori unde sa joace biliard. Posted Image Se poate inchide.
Ti-am zis, incearca in Vitantis !  Ala sigur era candva de nefumatori, ca asta a fost chestia care ne-a gonit pe noi de-acolo.
Si-a mai zis cineva de Unirea, cu spatiu inchis pt fumatori.


P.S. Oarecum offtopic: Exista in Ruse o carciuma pe care-o frecventez.  De obicei plina... asta toamna au incercat s-o faca de nefumatori si era pustiu pe-acolo.  Noi am mancat si-am plecat imediat, in loc sa mai stam, cum aveam obiceiul, la cateva cafele / beri, o sticla de vin... cred ca nota de plata a fost pe la jumate, fata de notele noastre obisnuite.  Am uitat de intamplarea din toamna (ca altfel mergeam in alta parte) si-am revenit in primavara asta.  Se fuma, localul plin, consumatia / nota mare...

Edited by Barboso, 23 March 2015 - 11:17.


#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostBarboso, on 23 martie 2015 - 11:08, said:

@ f300, nu proprietarul trebuie sa-ti interzica tie, ca nefumator, sa intri in localul lui de fumatori.  El trebuie doar sa te informeze corect, de la intrare, despre specificul localului.  Tu iei hotararea daca intri sau nu.

EXACT asta e problema daca se merge pe ideea "te-a informat si s-a rezolvat". Toti o sa te informeze si lumea o sa pufaie linga tine non-stop, nu numai la bar ci si in birou sau in avion, ca deh esti informat, nu iti convine de ce esti aici?

View PostBarboso, on 23 martie 2015 - 11:08, said:

Eu n-am fumat si n-am vazut sa se fumeze in locuri in care fumatu-i interzis.  E drept, fac tot posibilul sa le evit, ajung pe-acolo doar daca n-am de ales.

Cine stie de cind ignori semnele cu fumatul interzis, am avut faze cu prieteni care se ofticau ca n-au la indemina scrumiere prin diverse locuri din oras. Cind le aratam semnul de interzis erau mirati desi era fara exagerare de zece ani acolo.

#50
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postaloha2015, on 23 martie 2015 - 09:47, said:

Si pana la urma daca omul vrea sa asculte muzica la maxim la 1 dimineata unde este problema vecinilor? Da ce consuma curent electric de la ei? Nu prea cred.

Comparatia este improprie deoarece una este muzica alta este fumatul. Nu poti face comparati de gen. Este cumva asa: vecine sa nu te puna al cu, coarne sa fumezi ca asa vreau eu. Hai sa fim seriosi.
Intr-un local la fel , nu ii poti interzice unui fumator sa intre sau nu il poti scoate afara ca sa fumeze, aici intra sub incidenta altei legi, cum ar fi discriminare.

Cum am spus, cine doreste sa fumeze este strict problema lui/ei, fumeaza pe bani lui/ei si pe sanatatea lui/ei . Partea ca inhaleaza altii fumul este alta discutie, rezolvarea am scriso mai sus.

Edited by porcusoru, 23 March 2015 - 12:08.


#51
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postporcusoru, on 23 martie 2015 - 12:00, said:

Partea ca inhaleaza altii fumul este alta discutie, rezolvarea am scriso mai sus.

Daca rezolvarea e (citez):

View Postporcusoru, on 23 martie 2015 - 03:17, said:

loc pentru fumatori si loc pentru ne

poti sa mai bagi o fisa si sa mai tragi o data. Sa vezi cum e cu locurile de "ne" intr-un avion in care 50 fumeaza.

#52
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postf300, on 23 martie 2015 - 12:09, said:

Daca rezolvarea e (citez):



poti sa mai bagi o fisa si sa mai tragi o data. Sa vezi cum e cu locurile de "ne" intr-un avion in care 50 fumeaza.

Vorbeam strict de localuri, la ce aduci in discutie avionul? Nu a zis nimeni depre avion, este logic de la sine inteles ca intr-un avion nu se poate asa ceva.
Daca este la o adica i-a sa nu se poata consuma bauturi alcolice in avion ca pe mine ma irita mirosul. Asa este bine?

Edited by porcusoru, 23 March 2015 - 12:16.


#53
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postf300, on 23 martie 2015 - 11:21, said:

EXACT asta e problema daca se merge pe ideea "te-a informat si s-a rezolvat". Toti o sa te informeze si lumea o sa pufaie linga tine non-stop, nu numai la bar ci si in birou sau in avion.

Cine stie de cind ignori semnele cu fumatul interzis, am avut faze cu prieteni care se ofticau ca n-au la indemina scrumiere prin diverse locuri din oras. Cind le aratam semnul de interzis erau mirati desi era fara exagerare de zece ani acolo.
Nu vorbim de avioane si de birou..  Vorbim de localuri, acolo unde oamenii merg de placere si platesc niste bani ca sa se simta bine.
Nu ignor semnele cu "Fumatul interzis", nu-ti mai da tu cu presupusul !  Ai fi putut deduce asta si din ce-am scris pana acum.  Cand intru undeva ma uit dupa scrumiere si, daca nu le vad, intreb.  Daca mi se spune ca nu se fumeaza, plec.  In localurile de nefumatori nu vei vedea scrumiere pe masa.
La birou ori am avut biroul meu, unde tineam usa inchisa si nu deranjam pe nimeni, ori aveam loc de fumat, intr-o camera separata.  Ori eram toti fumatori.
In autocar / tren / avion stiu (si se stie) ca nu se fumeaza.  E unul dintre motivele pt care nu circul decat cu masina.  In avion o sa ma mai urc atunci cand voi avea nevoie sa ajung pe alt continent, iar trenul si autocarul, din partea mea, pot sa dispara linistite  -  exagerez un pic... daca dispar astes se aglomereaza soseaua, chestie care nu ma aranjeaza..

Edited by Barboso, 23 March 2015 - 14:14.


#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postporcusoru, on 23 martie 2015 - 12:13, said:

Vorbeam strict de localuri, la ce aduci in discutie avionul? Nu a zis nimeni depre avion, este logic de la sine inteles ca intr-un avion nu se poate asa ceva.

"este logic de la sine inteles" pentru ca asa gindim acum. Inainte era de la sine inteles ca te urci in avion si tragi n ore din tigara. Si ma refer binisor in anii 2000, nu acum 60 ani si nu la low cost-uri sau la Elbonian Airlines, ma refer la Tarom (pentru care deseori nu aveai alternativa nici la 150% pret, din cauza politicii monopoliste de pe Otopeni).

Peste zece ani probabil o sa fie de la sine inteles ca n-o sa te afume nimeni fie ca e vorba de avion, autocar, birou, politie sau pub. Doar ca nu intotdeauna a fost asa.

View Postporcusoru, on 23 martie 2015 - 12:13, said:

Daca este la o adica i-a sa nu se poata consuma bauturi alcolice in avion ca pe mine ma irita mirosul. Asa este bine?

Ca si comparatia cu imbracamintea rosie incercati sa nu mai faceti comparatii timpite. Nu o sa faca nimeni cancer din cauza ca a baut altcineva in avion trei (sau cinci sau 20) paharele cu vin. Numarul mortilor din fumat pasiv e in jur de 600 000 pe an. E ceva real. Numarul mortilor din "baut pasiv" sau din "privitul hainelor rosii" este ceva absurd.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate