Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nefumator. Unde joc biliard fara sa ma afum?!

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
urseandrei

urseandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2013
Eu vorbeam aici de sanatate. Nu faci cancer la plamani daca vezi rosu in fata ochilor sau ca ajungi acasa mirosind ca ultimul boschetar din cauza asta.
Si nu, nu ma simt mai civilizat, cat mai destept fata de prostii care dau 5 milioane pe luna comerciantilor de tutun Posted Image

Edited by urseandrei, 22 March 2015 - 22:25.


#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce s-ar face saracii prosti fara cineva care sa le poarte de grija...
Toti dam banii pe nimicuri. Unii pe telefoane inutile, altii pe masini inutile, pe haine inutile, pe excursii inutile, pe beutura inutila, pe mancare inutil de buna si asa mai departe. Fiecare e prost in felul lui in ochii unora sau altora. Din fericire perceptia celorlalti in cazurile astea nu are nicio valoare.

Ce-ar fi sa se interzica telefoanele in locurile publice? Iradiaza si faci cancer.

Sau masinile. Nu mai poti sa mergi pe mijlocul bulevardului ca da o masina peste tine, si daca nu da, sigur faci cancer de la noxe. Doar e dreptul tau sa mergi pe mijlocul bulevardului si sa nu faci cancer iar prostii mai dau si bani pe benzina cand mersul e gratis.

Vrei sa mergi pe bulevard, mergi cu masina sau stai in banca ta. Terminati cu ifosele astea.

Voi sunteti ca aia care s-au mutat langa aeroport si vor sa inchida aeroportul pt ca fac zgomot avioanele.

#21
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Underb, bati campii. Este ok sa faci orice, atat timp cand o faci fara sa deranjezi.
Ti-ar placea ca vecinul sa danseze step, cu muzica la maxim, ca de' e la el acasa?
Daca omul nu vrea sa fumeze, de ce sa-l fortati voi sa va fumeze fumul?
De fapt, nici nu trebuie sa va explic eu astea. Sunt unele chestii care se invata in primii sapte ani de acasa, in familie. Respectul si civilizatia este o virtute pe care putini o inteleg...si din cauza asta trebuie impusa.
La inceput o vei face din constrangere, apoi din obisnuinta, iar in final, din propria constiinta. In felul asta se mai poate civiliza Romania.

Edited by Lolopoco, 22 March 2015 - 22:41.


#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ultima data vecinul isi lua amemda pt step si muzica la maxim.
Ultima data probabil ca si eu imi luam amenda daca intram peste el in casa si fumam o tigara.
Dar nici vecinul nu isi lua amenda daca dansa step cu muzica la maxim intr-un club de step, nici eu nu-mi luam amenda daca fumam intr-un loc unde se fumeaza dar o sa ma duc la clubul de step si le arat eu lor daca-i mai prind ca fac galagie.
Faceti-va fratilor localuri de step daca nu va place alt gen, nu impuneti stepul unde lumea prefera altceva.

Legat de cei 7 ani de acasa as fi chiar nesimtit sa vin la voi in local si sa fumez dar nu ma face nesimtit daca fumez intr-un local de fumatori. Nesimtit ar fi unul care ar comenta, si cu asta inchei.
Feriti-va de cancer, folositi hands free-ul si netul prin cablu.

Edited by underb, 22 March 2015 - 22:44.


#23
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Solutia este simpla: Interzis fumatul in locurile publice, in localuri, baruri, restaurante, cafenele, magazine, expozitii, muzee, mijloacele de transport in comun, cazinouri, parcuri, etc
Cine incalca legea, amenda usturatoare.
Atunci sa fumati la voi acasa, intr-o veselie.

#24
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
underb e reprezentatul romanului standard. Unul din motivele pentru care aceasta tara e asa cum e.

#25
urseandrei

urseandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2013

View PostAlex_GP, on 22 martie 2015 - 22:49, said:

underb e reprezentatul romanului standard. Unul din motivele pentru care aceasta tara e asa cum e.

Si Anglia e asa cum e ... si germania :))

#26
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View Postunderb, on 22 martie 2015 - 22:21, said:

Nu-mi spune ca te simti mai civilizat doar pt ca nu fumezi.

Nici mie nu-mi place rosul dar asta e, te suport chiar daca esti imbracat in rosu.

O comparatie puerila, trecand peste presupunerea ca ar fi putut sa fie o gluma. Nu te simti civilizat pentru ca nu fumezi, te simti civilizat cand nu esti obligat ca pentru divertismentul de a juca un sport mondial sa suporti ceva care iti distruge sanatatea (in numeroase moduri)/ te face sa puti (ma scuzi ca nu folosesc un cuvant mai civilizat, dar este descrierea perfecta)/ iti ingalbeneste degetele de parca ai fi proaspat scos din morga si in drum spre cavou + multe alte parti mai putin placute.

Deci, da, pot spune ca ar fi civilizat sa existe si spatii pentru nefumatori. Toata boala asta a romanasilor cu localuri fara spatii pentru nefumatori e ca si cand in baruri ai fi obligat sa consumi numai alcool, obligatoriu.

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posturseandrei, on 22 martie 2015 - 21:19, said:

Exista in Bucurestiul asta european vreun club/local/organizatie/orice unde sa pot juca biliard fara sa ies ca o fumigena de acolo si fara sa fumez pasiv?!

Pentru ce deschide omul subiectul si ce raspunsuri primeste in schimb.Nu sunt din Bucuresti insa ti-am gasit eu ceva:  lDM Club , poti merge linistit sa joci biliard sau altceva , citez din regulament:  "1p-E 4. Nu fumati decat in zona de relaxare. " ) (adica o zona creata special in afara salilor de joc) si  Cap. D. - Deranj pentru membrii Clubului.
2p-D 2. Igiena defectuoasa (mirosuri urate etc.)  asa ca impatimitii fumatului care miros zdravan a tigari  nu sunt lasati sa intre in salile de joc (chiar daca nu vor fuma acolo). Uite aici tarife, regulamentul intreg  (cauta pe site ca mi se pare ca au si locuri destinate copiiilor)

Edited by stlk, 22 March 2015 - 23:41.


#28
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Mai puţin de jumătate din populaţia adultă fumează. Nu înţeleg de ce se respectă, iar şi iar, doar voia şi viicile minorităţilor.

#29
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View Postpetrutnet, on 22 martie 2015 - 23:31, said:

Mai puţin de jumătate din populaţia adultă fumează. Nu înţeleg de ce se respectă, iar şi iar, doar voia şi viicile minorităţilor.

Nu are importanta, asta nu inseamna ca eu, pentru a putea avea o viata sociala, sunt nevoit sa imi bag picioarele in ea de viata. Pentru ca aia faci cand fumezi. Am fost fumator o mare perioada de timp, dar niciodata nu am avut pretentia sa am "dreptul" de a-mi fi permis sa fumez intr-o incapere unde sunt si alte persoane, care pot fi si ele fumatoare. Sa stii ca imi placea cand fumam, nu m-am lasat de drag, m-am lasat pentru ca este o prostie costisitoare care te omoara incet si nu am de gand sa-mi manance din ani fumul altora. Daca era vorba de macar jumatate din localuri sa aiba spatii pentru nefumatori atunci taceam cuminte in banca mea, nu am pretentia ca barul X sa faca loc pentru nefumatori ca sa intru eu, ca au popcorn ieftin. Dar eu din puzderia de baruri/cluburi/localuri/restaurante din localitatea mea cunosc 2 care sa aiba spatiu de nefumatori, dintre care 1 e despartit printr-o perdea! E vorba de 2 (sa zicem) din zeci, poate sute.

Daca asta ti se pare tie normalitatea unei tari civilizate atunci nu am pretentii de la alte discutii.

#30
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Legea care interzice total fumatul în spațiile publice, adoptată de Senat

Edited by don_dannielo, 22 March 2015 - 23:50.


#31
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Un bob zabava...

#32
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Foarte probabil au dat faliment (clubul era pustiu, desi era o sambata ploioasa de toamna; nici noi n-am stat, cand am vazut ca nu se fumeaza) sau s-au dat pe brazda, dar in Vitantis, acum cativa ani, era interzis fumatul.


View PostLolopoco, on 22 martie 2015 - 22:48, said:

Solutia este simpla: Interzis fumatul in locurile publice, in localuri, baruri, restaurante, cafenele, magazine, expozitii, muzee, mijloacele de transport in comun, cazinouri, parcuri, etc
Sa vezi atunci falimente...

Edited by Barboso, 23 March 2015 - 01:18.


#33
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Poststlk, on 22 martie 2015 - 23:24, said:

Pentru ce deschide omul subiectul si ce raspunsuri primeste in schimb.Nu sunt din Bucuresti insa ti-am gasit eu ceva:  lDM Club , poti merge linistit sa joci biliard sau altceva , citez din regulament:  "1p-E 4. Nu fumati decat in zona de relaxare. " ) (adica o zona creata special in afara salilor de joc) si  Cap. D. - Deranj pentru membrii Clubului.
2p-D 2. Igiena defectuoasa (mirosuri urate etc.)  asa ca impatimitii fumatului care miros zdravan a tigari  nu sunt lasati sa intre in salile de joc (chiar daca nu vor fuma acolo). Uite aici tarife, regulamentul intreg  (cauta pe site ca mi se pare ca au si locuri destinate copiiilor)

Biliardul / Bowling-ul fara fumat sunt treburi de oameni distinsi,
cu adevarat civilizati, viciatii nu pot si nici vor sa accepte normalitatea ...
Nota +10 , maestre 'stlk' si S.M. 'mufa', unii din romanii, cei pretins democrati
si cei pretins majoritari, nu vor sa accepte faptul ca fumatul e :puke:

Edited by Teophileos, 23 March 2015 - 02:25.


#34
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostBarboso, on 23 martie 2015 - 01:17, said:

Sa vezi atunci falimente...
Prin alte părți nu se mai fumează de ani buni în spații închise și sunt barurile pline zilnic.

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Prin alte parti eu am vazut localuri impartite-n doua, pustii la nefumatori si pline dincolo, la viciosi.

Da, stiu ca-s si locuri in care nu mai e permis fumatul pe nicaieri.  Nu stiu altii cum fac, dar eu refuz sa merg in asemenea locuri.  La fel si majoritatea anturajului meu.  Daca tot dau un ban, vreau sa ma simt bine.

#36
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostBarboso, on 23 martie 2015 - 02:27, said:

Prin alte parti eu am vazut localuri impartite-n doua, pustii la nefumatori si pline dincolo, la viciosi.

Da, stiu ca-s si locuri in care nu mai e permis fumatul pe nicaieri.  Nu stiu altii cum fac, dar eu refuz sa merg in asemenea locuri.  La fel si majoritatea anturajului meu.  Daca tot dau un ban, vreau sa ma simt bine.

Super, să văd ce-o să faci cînd o să fie interzis peste tot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate