Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

1984(1984)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
L-a vazut recent pe canalul AMC...un film SF terifiant cu viziunea lui G Orwell despre o societate totalitara perfecta....
As fi incantat sa comentam pe marginea lui.
Vi-l recomand nu va va parea rau Posted Image
http://www.imdb.com/title/tt0087803/

#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Uitasem de el.
N-am văzut (încă) filmul, dar recomand cartea.

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Eu prefer sa nu l comentez.
Desi nu are nici o scena dura, dpdv vizual, mi s a parut cel mai sinistru film si cel mai tare horror.
Si crede ma ca am vazut filme greu de digerat.
Salo sau Les Martyrs, de ex.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Desi e o realizare de exceptie, filmul nu reflecta incarcatura psihologica a cartii. Recomand totusi, celor care au vazut filmul, sa citeasca si cartea. Celor care au citit cartea, nu le recomand neaparat sa vada si filmul, pentru a nu fi deceptionati.
Valabil si pentru "Papillon" si "Zbor deasupra unui cuib de cuci".

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
S-a mai discutat subiectul când a fost difuzat filmul în România, în urmă cu câteva luni. Am dat acolo câteva detalii și despre carte, și despre autorul ei și despre film.

Cred că cei mai câștigați sunt cei care citesc cartea și nu văd filmul și cei care văd filmul fără să fi citit cartea.

#6
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,555
  • Înscris: 20.08.2014
Ce vizionar acest om Orwell! Chiar astazi traim acele timpuri imaginate de el, suntem supravegheati la tot pasul pe unde mergem cu zeci de camere, guvernul mondial e oniprezent, controleaza totul, nimic nu e la voia intamplarii. Libertatea e dictata de ei iar nouvorba e la putere, ne sunt livrati zilnic prin televizor dusmani imaginari ai omenirii in numele zeului razboi. Trist :(

#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Posttoto_riina, on 22 martie 2015 - 20:30, said:

Ce vizionar acest om Orwell! Chiar astazi traim acele timpuri imaginate de el,

Orwell a fost un vizionar, chiar dacă ideea este preluată 100% de un alt autor. Însă romanul se referă la un regim totalitar. Nu știu unde trăiești tu, dar dacă nu ești în Coreea, nu prea se potrivește cu ce spui.

Poate ar fi interesant să citești cartea, ca să înțelegi la ce mă refer.

Edited by Cazimi, 22 March 2015 - 20:42.


#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu stiu cati dintre noi am rezista intr-un asemenea regim dar am curaj sa fac pariu ca niciunul....filmul m-a inspaimantat de-a binelea chiar si pe mine care am vz si trait destule la viata mea

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostValmont43, on 22 martie 2015 - 20:43, said:

Nu stiu cati dintre noi am rezista intr-un asemenea regim dar am curaj sa fac pariu ca niciunul
S-ar putea să pierzi. Regimurile totalitare ale istoriei au demonstrat că oamenii reușesc să supraviețuiască. Iar în 1984 există aspecte care comparate cu România anilor 80, fac tărâmul imaginat de Orwell dezirabil.

Altfel spus, România a trăit vremuri chiar mai grele decât cele inchipuite de Orwell și de Zamiatin.

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Afirmatia ta nu se sustine. Nici un regim totalitar nu s a apropiat macar de grozaviile expuse in film: teleecran, rescrierea istoriei la modul cel mai nesimtit, ignorarea cu buna stiinta a nevoilor populatiei (sobolanii din cartierele muncitoresti),  nouvorba si crima de gandire, etc....


#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postpetit_christian, on 22 martie 2015 - 20:58, said:

Afirmatia ta nu se sustine. Nici un regim totalitar nu s a apropiat macar de grozaviile expuse in film: teleecran, rescrierea istoriei la modul cel mai nesimtit, ignorarea cu buna stiinta a nevoilor populatiei (sobolanii din cartierele muncitoresti),  nouvorba si crima de gandire, etc....

Mai întreabă pe cei din generațiile mai vechi. Și, repet, filmul are puțină legătură cu cartea. Eu vorbesc de carte.

Dacă chiar îți închipui că în căminele muncitorești în care trăiau familii întregi nu erau șobolani, ce să zic? Visezi frumos.
Ignorarea cu bună știință a nevoilor populației? Serios? Aveau Ceaușescu, Hitler, Stalin grijă de nevoile de bază ale populației?

În cartea „1984”, mâncarea pusă la dispoziție de partid este foarte proastă. Come again? Pusă la dispoziție? Românii luptau pentru fiecare bucățică de parizer, nu era nimic pus la dispoziție, iar când îl găseau, era de cea mai proastă calitate.

Edited by Cazimi, 22 March 2015 - 21:31.


#12
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Stai linistit ca am citit si cartea.

#13
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,023
  • Înscris: 25.08.2010
Poporul asta a avut destui oameni care sau opus/sacrificat regimului extremist Ceausist.

Am atat filmul cat si cartea in format pdf, voi cu ce imi remandati sa incep?

#14
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
comunistii nu au apucat la tehnologia respectiva de supraveghere si rescriere a istoriei, nu ca nu si-ar fi dorit, in rest ne-am apropiat destul de bine de carte ...

#15
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcipinet, on 22 martie 2015 - 21:35, said:

Am atat filmul cat si cartea in format pdf, voi cu ce imi remandati sa incep?
Părerea mea e că trebuie să alegi între ele, fiindcă altfel rămâi cu un gust amar. Oricum ți-aș recomanda cartea și, dacă mai simți nevoia să vezi filmul, alege ordinea carte-film.

În mod special această ecranizare, în care niciun actor nu pare să fi lucrat la adevărata sa valoare și potență.

Edited by Cazimi, 22 March 2015 - 22:03.


#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am inregistrat filmul de pe AMC dar nu am vrut sa ma uit la el pana nu citesc cartea ... momentan citesc cartea, dar o sa-mi ia ceva vreme sa o termin in ritmul actual. Oricum, imi place mult cartea, ma astept ca filmul sa nu se ridice la nivelul cartii.

#17
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postutopium, on 22 martie 2015 - 22:25, said:

momentan citesc cartea, dar o sa-mi ia ceva vreme sa o termin in ritmul actual. Oricum, imi place mult cartea
Poți identifica traducătorul și editura?
Dacă o versiune publicată în Republica Moldova, este aproape altă lucrare. Versiunea engleză este mai clară chiar și pentru cineva cu nivel sub-mediu de engleză.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCazimi, on 22 martie 2015 - 22:33, said:

Poți identifica traducătorul și editura?
Nu, o citesc pe tableta si nu vad sa scrie pe undeva asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate