Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vanzare cu pastrare numar

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Salut,

As vrea sa imi vand masina si sa-mi pastrez numerele din doua motive ..1 pt ca sunt preferentiale si 2 pt a-l obliga pe cumparator sa o inmatriculeze pe numele lui in termen de 30 de zile. Astfel scap de amenzile CNADNR.

Deci se bifeaza casuta cu pastrare numere si apoi ce se intampla? Ma duc si platesc taxa de rezervare numar si imi iau placutele de pe masina sau cum fac? Daca cumparatorul e din alt judet cum o duce acasa?

Multumesc mult!

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
il lasi sa se duca acasa si iti trimite numerele asta daca vrea, ca la urma urmei o inscrie cand vrea si circula pe numele tau si cu nr tale. sa nu uiti sa ii scrii pe talon.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
platesti taxa, ii dai chitanta sau copie, el cand va inmatricula masina, in loc sa predea numerele, le va pastra si ti le va trimite.

#4
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Alta solutie mai rapida si mai sigura nu e? Adica sa nu stau la mana lui 30 de zile si sa astept sa.mi trimita placutele..in cazul in care doreste. Apropos daca nu imi trimite numerele eu ce fac.

As vrea sa nu depind in nici un fel de viitor cumparator pt ca e bine sa nu ai incredere in nimeni..sunt patit :)

#5
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
vezi cand pleaca acasa sa ai grija sa aiba rovignieta sa nu-ti vina amenda

#6
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Aia e valabile pana prin iunie ..no stress ;)

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postme_again, on 22 martie 2015 - 19:18, said:

Alta solutie mai rapida si mai sigura nu e? Adica sa nu stau la mana lui 30 de zile si sa astept sa.mi trimita placutele..in cazul in care doreste. Apropos daca nu imi trimite numerele eu ce fac.

As vrea sa nu depind in nici un fel de viitor cumparator pt ca e bine sa nu ai incredere in nimeni..sunt patit Posted Image

atunci nu vinzi masina si esti in siguranta.
alta metoda nu este, momentan asta e procedura.
dupa ce pleaca ala, nu ai nici un control asupra lui, ca inmatriculeaza in martie anul asta sau in martie 2020. traiesti doar cu speranta ca il va opri un politist incoruptibil care ii va salta actele, cand va vedea mentiunea in certificat.

#8
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Ca sa fiu in siguranta pot radia masina de la Politie iar respectivul poate umbla in ilegalitate pe propria raspundere..astfel nu voi astepta politistul incoruptibil

Insa eu ziceam strict de placute..doar nu il dau in judecata ca nu imi da placutele

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
nu poti radia nimic. nu se mai radiaza masinile la schimbare de proprietar de vreo 8-9 ani.
placutele, din momentul in care devin libere, chiar daca nu ti le trimite el, asta e, platesti 40 lei si ti se fac altele.

#10
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Mda am citit si ai dreptate cu radierea

#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
masina nu se mai "radiaza de la politie"
politia nu se mai ocupa cu asta de peste 10 ani, prefectura si primaria le fac p-astea...

ce poti tu face este sa mergi la biroul inmatriculari cu actul de vanzare/cumparare si copie dupa fisa de la financiar.

#12
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Gresit!
Acum doua saptamani am fost cu un prieten de a cumparat o autoutilitara Ford transit de la Timisoara. Tipul avea numere preferentiale si voia sa fie sigur ca prietenul va face actele. A procedat in felul urmator:
A radiat masina de pe numele lui la cerere cu pastrarea numerelor, a scos numere provizorii, a vandut-o cu numere provizorii,cu contract de vanzare-cumparare, fiscal, etc, astfel prietenul este obligat sa o inscrie, chiar daca mai ia numere provizorii inca de 2 ori, el si-a radiat masina si si-a pastrat numerele.
Off:
Mi-a placut foarte mult ca toate actele s-au facut la ghiseele serviciului inmatriculari auto aflate intr-un imens...mall. Nu la Politie, fisc. etc.!
Daca doresti, o sa cer informatii suplimentare vanzatorului despre cum a procedat exact.

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postshmecherul, on 22 martie 2015 - 20:53, said:


Mi-a placut foarte mult ca toate actele s-au facut la ghiseele serviciului inmatriculari auto aflate intr-un imens...mall. Nu la Politie, fisc. etc.!


Asta pentru ca tu locuiesti:
Locație: In Tara Minunilor cu ...Alice!


Noi vorbeam de Romania

#14
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

View Posttsunnami, on 22 martie 2015 - 21:28, said:

Asta pentru ca tu locuiesti:
Locație: In Tara Minunilor cu ...Alice!


Noi vorbeam de Romania
Si Timisoara se afla in Romania. Din pacate sau din fericire?
La noi , la Ploiesti, ca sa faci actele la o masina treci prin furcile caudine ale unui mic infractor. Acolo nu am vazut un militian.
Cinste lor!

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ASa cum am mai spus, politia nu mai are treaba cu inmatricularile
Iar ca sa radiezi un vehicul, legea spune altceva decat spui tu aici:

Art.17. - (1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora, la cererea proprietarului, în urmatoarele cazuri:
a) proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia într-un spatiu adecvat, detinut în conditiile legii;
B) proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate în vederea dezmembrarii;
c) la scoaterea definitiva din România a vehiculului respectiv;
d) în cazul furtului vehiculului.

#16
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

View Posttsunnami, on 22 martie 2015 - 21:42, said:

ASa cum am mai spus, politia nu mai are treaba cu inmatricularile
Iar ca sa radiezi un vehicul, legea spune altceva decat spui tu aici:

Art.17. - (1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora, la cererea proprietarului, în urmatoarele cazuri:
a) proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia într-un spatiu adecvat, detinut în conditiile legii;
Posted Image
Aici s-a incadrat si vanzatorul masinii de care am pomenit mai sus.

Edited by shmecherul, 22 March 2015 - 21:44.


#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Omul a procedat cat se poate de corect. A retras-o definitiv din circulatie, a depozitat-o in curtea proprie, apoi s-a razgandit si a cerut numere provizorii, ca masina era neinmatriculata. Nu? :D

#18
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Problema e cu dus-si-ntors.

Daca o radiaza dupa ce a facut actul de vanzare, e ilegal
Dac-o face inainte, iar cumparatorul se razgandeste, n-o mai poate nici folosi si nici s-o "probeze"
Cel mai usor cred ca esteactionarea in justitie daca cumparatorul n-o inscrie pe numele lui

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate