Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Portare numar Telekom sub perioada contractuala

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Mihai-I

Mihai-I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.03.2014
Stai linistit, Telekom e ok fata de orange de exemplu. In principiu toti sunt cam la fel , cu accent pronuntat la multinationale.
Cei de la RDS mi-au repus o suma achitata in contul unui alt abonat , dupa rezilierea acelui contract (motivul fiind decesul titularului). Par sa fie destul de corecti si flexibili.

Edited by Mihai-I, 09 January 2016 - 07:24.


#38
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Ok pe dracu. Am lucrat in domeniu și cam 90% din clienții mei care reziliau la Telekom aveau probleme cu ei. Orange nu se poate pune in aceeași cu ei sub nici o forma la capitolul asta (nici la altele)

#39
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.08.2013
Cererea de portare in cat timp poate fi anulata si unde trebuie de depus cerere pentru anulare portare?

#40
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
In 24h, unde ai depus cererea de portare

#41
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.08.2013
Dupa ce am portat numarul din cosmote, acestia au emis factura pentru ultima luna cu toate ca eu nu mai folosesc servicii cosmote. Cum sa fac sa nu platesc acesata factura, in mod normal ei ar trebui sa emita o factura storno, este necesar sa depun eu o cerere?

#42
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

View Postcatalinman, on 22 martie 2015 - 15:20, said:

Pai ai 2 variante mari si late:

1. Faci cererea de portare in ultima luna ramasa din contract la Telekom. Inchiderea unui abonament cu 1-3 luni inainte de expirarea perioadei contractuale se taxeaza cu 100 de lei la Telekom. Deci o sa le achiti o taxa de 100 de lei.

2. Faci cererea de portare dupa ce expira perioada contractuala la Telekom, in cazul asta nu mai trebuie sa le achiti cei 100 de lei si ramane sa le achiti doar abonamentul pe o luna. Daca Telekom factureaza cu 1 luna in avans nu mai ai nimic de achitat, ba mai mult, ai de receuperat de la ei abonamentul facturat in avans.

Eu zic sa mergi pe varianta 2, Telekom nu au cum sa iti prelungeasca tie automat abonamentul daca a expirat perioada contractuala si nu mai esti sub contract cu ei. In plus, nu o sa stai fara telefon, o sa iti functioneze in paralel SIM-ul Digi Mobil cu numar provizoriu si SIM-ul Telekom cu numarul actual. Dupa 3 zile lucratoare se face portarea, asta inseamna ca SIM-ul tau de Telekom se dezactiveaza, iar, pe SIM-ul Digi Mobil o sa ai numarul de Telekom portat.

Cât de valabile mai sunt opţiunile astea în momentul actual ? Am contract Telekom pâna prin Noiembrie 2017 şi aş fi interesat de o portare într-un abonament Digi mobil ( nu ştiu încă ce tip de abonament )

În contractul meu am la clauze un 5€ pe lună plus diverse plăţi la care am beneficiat de discount la momentul semnării contractului ( telefonul, câteva servicii adiţionale ) !
Am înţeles că dacă aştept terminarea contractului nu mai se poate cu portare !

Mai e valabilă varianta 1 ca cea mai rezonabilă la costuri de portare sau au mai apărut facilităţi noi care înlesnesc portarea spre RDS în perioada contractuală ?

Şi aş mai dori să ştiu dacă portarea afectează în vreun fel serviciul Wattsapp ?

Mersi !

Edited by ramurel, 05 July 2017 - 10:27.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postramurel, on 05 iulie 2017 - 10:25, said:

Am înţeles că dacă aştept terminarea contractului nu mai se poate cu portare !
Mai e valabilă varianta 1 ca cea mai rezonabilă la costuri de portare sau au mai apărut facilităţi noi care înlesnesc portarea spre RDS în perioada contractuală ?
Şi aş mai dori să ştiu dacă portarea afectează în vreun fel serviciul Wattsapp ?

Se poate oricand face portare, nu doar in perioada contractuala. Portarea in sine nu implica costuri, doar rezilierea abonamentului actual poate sa te coste.

Nu e afectat in inciun fel whatsapp.

#44
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMembruAnonim, on 05 iulie 2017 - 10:30, said:


Se poate oricand face portare, nu doar in perioada contractuala. Portarea in sine nu implica costuri, doar rezilierea abonamentului actual poate sa te coste.

Nu e afectat in inciun fel whatsapp.

Ok, am să văd exact cum e cu rezilierea, mă voi uita în contractul meu actual şi, probabil, ultima lună de contract ar fi cea mai avantajoasă, pt că am nişte servicii la care s-a făcut discount de 100% la semnarea contractului, servicii care în mod normal ar costa câţiva euro buni pe lună şi atunci nu merită portarea.

Dar totuşi un agent de la call centerul RDS mi-a zis clar că după expirarea contractului cu Telekon nu mai intră în discuţie nici o portare, deci probabil voi pierde numărul !
Asta a fost singura informaţie clară pe care mi-a dat-o, în rest m-a îndreptat spre un punct Digi pt detalii despre portare, cerere, etc, de aia am pus întrebarea aici !

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Contractul nu expira, expira doar perioada minima contractuala, apoi contractul merge inainte pe perioada nedeterminata, nu pierzi numarul.

Edited by MembruAnonim, 05 July 2017 - 11:00.


#46
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMembruAnonim, on 05 iulie 2017 - 10:48, said:

Contractul nu expira, expira doar perioada minima contractuala, contractul merge inainte pe perioada nedeterminata, nu pierzi numarul.

A, da, pare logic, n-am înțeles eu exact înseamnă, mulțumesc pentru lămurire. Atunci cel mai puțin costisitor ar fi să aștept terminarea acestei perioade minime contractuale !

Mulțumesc, din nou !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate