Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

15 zile in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ursulakis

ursulakis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.09.2005
Hello,
Mi-am programat o vacanta in Spania in iunie de 15 zile. Am deja bilet de avion Bucuresti - Barcelona si intoarcere.
6 zile am zis ca stau in Barcelona (sunt 5 ca ajung seara in Barcelona deci prima zi ar fi de acomodare). Mai raman inca 9 zile in care nu am programat nimic. Sunt asa multe orase frumoase de vazut in Spania ca nu stiu incotro sa ma indrept. Ceva recomandari unde sa merg? Avand in vedere ca trebuie sa ajung tot in Barcelona ca sa iau avionul de intoarcere. Stiu, trebuia sa iau avion dus Barcelona intors din alta parte, dar asta e, am facut deja biletul deci nu mai este o optiune. Stiu ca e foarte mare Spania deci o sa pierd mult timp prin trenuri (autobuze, lowcost?).

Eu ma gandeam ca traseu ceva din partea de sud (Granada, Sevilia). Dar daca ajung pana in Sevilia cat imi ia sa ajung inapoi in Barcelona? Am ceva direct sa nu pierd doua zile pe care pot sa le folosesc pentru vazut altceva?

Nu ma descurc deloc cu situl RENFE, sunt multe tarife si putine explicatii. Care e diferenta intre Turista, Turista + si Preferente? Apoi la Turista de exemplu am patru tipuri care nu stiu ce inseamna.

Ar mai fi o optiune Barcelona -  Madrid si dupa?

Orice sugestie de traseu si transport in Spania este binevenita.

P.S. Carnet nu am deci doar transport in comun (tren, autobuze, lowcost). Buget low cost, mediu (nu lucrez la multinationale ca unii :).

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
poti sa mergi la madrid cu tren de noapte, în felul ăsta nu-ţi consumi o zi aiurea cu drumul. Combini trenul cu hotelul, dacă iei cuşetă.

#3
ursulakis

ursulakis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.09.2005
Da, nu ma deranjeaza. O sa am probabil un troller (de low cost ca si dimensiuni) micut ca si bagaje. Ai idee cat costa? Nu inteleg mai nimic din situl lor de RENFE. Imi tot zice "Seleccionar trenes del trayecto inverso" desi sunt pe engleza si imi arata doar o ora de plecare 12.50 - care banuiessc ca nu e cel de seara.

Am vazut acum ca au si un fel de abonament de 4, 6, 8 etc calatorii. Dar iar nu explica daca iau acest abonament de ce trebuie sa fac rezervare si sa cumpar bilet ("To travel you must reserve a seat." & "If a pass is used without a previously purchased ticket, the traveller will be deemed to be travelling without a ticket and the prevailing regulations will be enforced as appropriate.")?

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Drumul din Barcelona in Sevilla nu merita, nu ai ce vedea pe langa ca pierzi 6 ore numai pe drum - dus (1000km). Centrul orasului este mai cochet insa atat, in rest e tiganie multa. Mai au si un fel de pasarela interesanta dar nu e wow.

#5
ursulakis

ursulakis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.09.2005
In Sevilia ar fi de vazut Alcazar, in Granada - Alhambra. Imi plac orasele vechi, medievale de aia as fi preferat partea de sud. Dar nu cred ca mi-ar displacea si Madridul. Doar ca partea de sud stiu ce orase as vrea sa vizitez Cordoba, Sevilia Granada - poate Gibraltar (desi ma indepartez si mai mult de Barcelona). In partea cu Madridul in afara de  Madrid nu stiu ce ar mai fi interessant de vazut.

#6
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Iti recomand sa mergi in Figueres la casa lui Salvador Dali, si la Montserrat, unde sa vezi si Fecioara Neagra. Ambele sunt aproapre de Barcelona.

#7
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
eu iti recomand cordoba si granada, iar la intoarcere poti sa treci si prin madrid daca ai timp.. renfe e cam scump, mai ieftine sunt autobuzele, cam la jumatate de pret chiar

#8
ursulakis

ursulakis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.09.2005
@Colchonero - asa as vrea sa fac. Dar nu stiu cu trasnportul cum e. Cat timp as face din Barcelona pana in Granada de exemplu? Imi poti recomanda un site pentru trasnsportul cu autobuzul in Spania?

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Obligatoriu sa vizitezi Palatul Alhambra.

#10
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013

View Postursulakis, on 22 martie 2015 - 11:29, said:

@Colchonero - asa as vrea sa fac. Dar nu stiu cu trasnportul cum e. Cat timp as face din Barcelona pana in Granada de exemplu? Imi poti recomanda un site pentru trasnsportul cu autobuzul in Spania?

http://www.aautobuse...dex.php/inicio/ aici le gasesti pe toate, dar e in spaniola
www.alsa.es e cea mai renumita companie din spania
http://www.avanzabus.com/

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Cauta pe site-ul Vueling si vezi cat te costa un zbor Barcelona - Sevilla, s-ar putea sa-ti convina pretul, si scapi de tren.

#12
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Autobuzul este o varianta de transport, dar te vei satura de el. In cazul tau Barcelona-granada sunt cel putin 8/9h si cred ca sunt optimist.

#13
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Daca iti propui sa ajungi in Madrid,poate ar trebui sa vezi si Toledo,respectiv Segovia aflate la o distanta aprox. 100 km de Madrid,dar partea nasoala este ca unul e la sud ,altul la nord de Madrid Posted Image
Eventual cu un mic ocol poti sa vezi Barcelona,Valencia ,Toledo,Madrid ,Segovia   in aceasta ordine ...

Edited by So_Hot, 22 March 2015 - 12:50.


#14
elena_es

elena_es

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2010
Buna,Gibraltarul nu este in Spania desi este in peninsula Iberica,de vizitat poti vizita multe locuri,depinde ce vrei, daca aveai permis era altceva,puteai sa-ti inchiriezi o masina,Spania este mare si frumoasa,total diferita fata de ceea ce avem in Romania....aici e o mare diversitate geografica,ai de toate....desert,mare,ocean,delta,munti....si oamenii sunt ff buni,simpli si primitori,fara figuri si fite ca in Romania...mancarea este buna si ieftina( comparativ cu alte preturi din Ue,nu vb de Ro)...

Edited by elena_es, 22 March 2015 - 13:24.


#15
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012
Sau poti sa te duci si cu Ryanair din Barcelona pana in Sevilla au preturi ok.

#16
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postursulakis, on 22 martie 2015 - 11:20, said:

In partea cu Madridul in afara de  Madrid nu stiu ce ar mai fi interessant de vazut.
Pe langa Madrid, unde ai obiective turistice cu care sa iti ocupi intrega vacanta, iti recomand Toledo(oras istoric, orasul lui don Quijote) la 75 km de Madrid sau Segovia(oras istoric) la 90 km de Madrid.

#17
ursulakis

ursulakis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.09.2005
Din ce am vazut, autobuzul e cam scump  80 € in sus - doar pentru o calatorie (ex: dus pana in Granada). Imi pare mai ieftin un abonament de 4 calatorii cu trenul http://goo.gl/wMr3j6 163€  (40€ calatoria).

#18
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Attached File  rnr.jpg   228.85K   30 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate