Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Ce antena Home-Made sa-mi fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut

Detin un mini dipozitiv de PC cu chipset RTL in el are integrat si un upconverter care isi face foarte bine treaba
este vorba de un Soft66 RTL2, are 3 iesiri VHF, HF , si un locas pentru jack 3.5mm de 300ohm tot HF
As vrea sa-mi confectionez din cablu coaxial o antena oarecare, nu foarte mare, sa pot receptiona banda de unde scurte,
adica comunicatii de radioamator,posturi radio, DRM,etc

Pentru asta am folosit cateva tipuri de antene home made confectionate din cablu coaxial de 50ohm folosind intrarea SMA nu jack al tunerului
am obtinut rezultate foarte bune in gama de unda FM,AM, dar pe unde scurte nu pot receptiona nimic deosebit,
- LOOP


Am format o bucla cu un diametru oarecare de cablu coaxial pe care l-am pus la geam,
cu aceasta antena am reusit sa receptionez clar si tare programele din AM, chiar si in FM se descurca bine aceasta antena.
insa pe SW, aceleasi conditii de receptie semnal slab, 2-3 programe si in rest multa linii rosi pe spectru..

- Dipol inchis

Am mai incercat acest tip de antena formata dintr-un cablu cu o lungine oarecare de pana la 1m
dar egala, la mijoc am legat alt cablu de 50ohm,
rezultat : Semnal foarte bun pe FM 88-108, taximetristi la greu, comunicatii TETRA, shortwave lipsa

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Antenele rezoneaza pe frecvente adecvate, nu la intamplare. Ai scheme pe net cata frunza si iarba.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru fiecare sub-banda de US, ai nevoie de antena acordata, pentru a avea receptia corecta si eficienta. Va trebui, ori sa reduci nr de sub-benzi receptionate cu o antena, ori sa-ti faci un grup de antene.
Uite aici, ca exemplu:
http://radio-amator....si-date_03.html

Edited by myshyk, 21 March 2015 - 19:17.


#4
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
O antena de SW care sa rezoneze cat de cat in toata banda 3 - 30 Mhz.
De la cablul coaxial foloseste numai masa lui sau tresa nu folosi si cablul din mijloc sau fiderul.
Antena o faci dipol deschis, trebuie sa ai spatiu sa te intinzi, 13 m o parte si una 27 metri iar pentru simetrizare ai nevoie de un balun 1:4 sau poti folosi si un simetrizor bobinat de banda larga, cel care se foloseste la antene tv, cablul de coborare pui un rg6 de 75 ohmi.

Uite un exemplu ce prind cu o astfel de antena

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0WcNyJWSqtY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 23 March 2015 - 19:12.


#5
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

 marsel90, on 23 martie 2015 - 19:08, said:

O antena de SW care sa rezoneze cat de cat in toata banda 3 - 30 Mhz.
De la cablul coaxial foloseste numai masa lui sau tresa nu folosi si cablul din mijloc sau fiderul.
Antena o faci dipol deschis, trebuie sa ai spatiu sa te intinzi, 13 m o parte si una 27 metri iar pentru simetrizare ai nevoie de un balun 1:4 sau poti folosi si un simetrizor bobinat de banda larga, cel care se foloseste la antene tv, cablul de coborare pui un rg6 de 75 ohmi.

Uite un exemplu ce prind cu o astfel de antena

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0WcNyJWSqtY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Marsel, in primul rand iti multumesc pentru raspuns si sa sti ca e o idee buna, dar eu locuiesc
la bloc, daca eram undeva in spatiu deschis ex. la casa, cu gradina sau pe acoperis era parfum
O solutie de compromis : Am luat cablul original de la acest stick (50ohm) , si i-am legat centrul de un fir lung, acel fir
l-am 'spanzurat' in exterior via geam pana in camera cealalta, iar invelitoarea de caloriferul de la centrala ( nu stiu ce mi-a venit dar legand
asa imi dispar interferentele).

Am reusit sa receptionez RRI-urile pe sistem DRM, insa problema am cu GOS IV care se intrerupe des, KBS am o linie cand e semnal
si partea sonora pica des, doar Voice Of Nigeria de pe 11mhz intra mai bine..in rest e bine pana acum, dar nu stiu ce transformator sa-i
pun cablul de la stick e de 50ohm, nu e simetrizat, iar antena la fel fiind un fir lung

#6
Koto

Koto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 05.01.2008
Buna ziua! Mi-am luat un Tecsun PL 660 si-l folosesc in principal cu antena externa; m-ar interesa sa "fac" o antena identica de vreo 20 m. Firul antenei externe pe care am primit-o e subtire ca al castilor obisnuite, dar nu pare sa fie o problema. Imi spuneti ce tip de cablu ar trebui sa caut? In principiu vreau imbunatirea receptiei pe 27.225 khz, banda folosita de soferi.Multumesc.

#7
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Eu aud foarte bine şoferii cu un Tecsun Bcl 3000 (la care dau rf gain înspre maxim) folosind antena lui telescopică - peste 1 metru cred că are. Dar auzi, de ce nu ţi-ai luat direct pl 880? Mă cam bate gândul şi pentru unul din ăsta, ...

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Ma pregatesc sa imi schimb nitel antenutele. Curand o sa adaug ceva pe aici. Sa vedem ce iese pe masa de lucru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate