Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Chitara acustica vs electrica + amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Buna seara! Sunt in cautarea unei chitari acustice sau electrice. Vreau sa ma apuc de ceva nou (deci sunt incepator) si nu stiu care dintre cele doua ar fi mai pe placul meu.. :)

Am inteles ca ar trebui sa incep cu o chitara acustica fiind incepator. Mi se pare mult mai melodioasa oricum si mai "practica" sa zic asa (din moment ce nu-ti mai trebuie un amplificator la indemana). Pe de alta parte, o chitara electrica mi-ar place mai mult. Design-ul e mai frumos (dar bine ca nu asta ne intereseaza, dar e doar o opinie) si imi place mai mult ideea de chitara electrica intr-un fel. Bugetul meu se limiteaza la 1000 lei si nu vreau o chitara de incepatori care sa nu fie buna de nimic..vreau ceva ok, dar nici prea scump. Sunt nou in domeniu si nu cunosc nimic. Imi puteti da cateva sfaturi? :D

Multumesc!

#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Da,e mai bine să-ncepi cu acustica.Apoi dacă-ţi place şi vrei să te ţii de treabă,îţi iei electrică.

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Chitara acustica fiindca e mai grea decat cea electrica. Mai grea in sensul ca te obliga sa inveti mai multe chestii despre proprietatile unui instrument cu corzi. Plus ca e mai practica, poti canta in pat, fara sa fii legat la un amplificator sau calculator.

Eu iti recomand asta: http://www.senia.ro/...-hohner-27961-3
E si de firma, si de mahon (mai de fitza fata de cele standard, de molid) :D

#4
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
teoretic e mai bine sa incepi cu acustica, dar practic, e mult mai usor sa inveti direct pe electrica.
mai ales ca apasarea pe corzi, pana reusesti sa scoti un sunet curat, e mai mica pe electrica.
deci, vei ,,suferii'' mai putin. :)
in suma mentionata de tine, poti avea si electrica, si acustica, si un amp de apartament, deci tot :)
legat de calitatea chitarilor, e foarte mult de spus.
primul lucru, e ca nu exista chitara perfecta.
si chitarile scumpe, foarte scumpe, au hibele lor.
asta , desigur, in functie de nivelul critic al fiecaruia.
pt inceput, poti lua un squier bullet, produs de fender, un ibanez gio, un cort, o yamaha, astea la electrica.
si, nu in ultimul rand, cumpara second, ca sa nu pierzi mult la valoarea de revanzare.
pe forumul chitaristilor sunt chitari de vanzare, si ampuri la preturi decente, de la vanzatori de meserie, si
cu calificative, deci risc mic de a lua ceva ce nu este ceea ce ar trebui sa fie.
ca incepator, sa nu cumperi chitara cu sistem tremolo floyd rose, sunt greu de setat.
a, sa nu uit, vezi si chitarile hora, eu am una electrica, si e excelenta in gama de pret, mai ales dupa setare,
ungere nut cu grafit, reglata intonatia, si rewireing la partea electrica.
amp de apartament, in gama 10-15 wati, care sunt arhisuficienti, practic nu vei urca volumul peste nivelul 4,
gasesti de asemenea la un pret in jur de 200 lei.
deci, la un calcul sumar, electrica in jur de 350, amp 200, un procesor, care e si tuner, (zoom g2 de ex, si cu tobe incorporate)
in jur de 250, iar cu restul de 200 poti lua si o acustica decenta pt inceput.
ori, daca vrei ceva nou, este un pachet de chitara electrica de la firma orange, care e de calitate mai buna,
parca la 1200 lei.
in rest, lectii, setari, sfaturi, etc, gasesti pe youtube o gramada.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Depinde de ce vrei sa faci: daca vrei sa "canti  la chitara", ia-ti electica, dar daca vrei sa "faci muzica interpretata la chitara", doar cea acustica, de buna/ foarte buna calitate te poate ajuta.

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
+ 1 electrica.
Vorbeste cu un prieten care se pricepe si cumpara una second + statie. Sunt multe chitari second calitative ce se vand la preturi bune. Depinde si de genul muzical abordat, discutia ii mai lunga.

#7
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Avantajul cel mai mare în a începe să înveți pe acustică este că îți vei forma un mod mai corect de a cânta la chitară, în sensul că vei deprinde un control mai corect al corzilor, cu ambele mâini.
La o electrică mai primești ajutor din partea amplificării, în sensul că dacă nu stăpânești bine panatia, fingerstyle-ul, apăsarea pe grif, mai scapi "nepedepsit" mai ales la amplificatoarele solid state, sau dacă mai ai vreo pedală de compresie, etc.

Depinde cat de serios vrei sa înveți. Dacă vrei doar să-ți umpli timpul liber, ia o electrică cool ( adică una care îți place ție vizual ) si nave fun !

Edit LOL , scuze, eram pe mobil, acum am remarcat doar că e vechi topicul, poate nu mai e de actualitate! Posted Image

Edited by ramurel, 09 December 2016 - 11:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate