Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi pentru inceperea studiului naiului?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AkiraOkihu

AkiraOkihu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.01.2014
Buna seara/ziua! Sunt fascinat de muzica de nai si de nai so as dori sa invat sa cant la acest instrument de care ma simt atat de atras. Din pacate, insa, nu stiu foarte multa teorie muzicala si nu stiu sa cant (cu vocea). As spune ca sunt afon, insa nu am avut inca sansa de a afla daca pot sau nu canta la un instrument. Cu vocea cu siguranta nu pot canta bine.

Nu vreau sa devin profesionist, caut doar sa cant pentru propria mea placere. M-am uitat pe internet la ce naiuri exista, si am gasit ca cel mai ieftin model este undeva la 100 de lei (10 tuburi) pana la 130 de lei (18 tuburi, cred), naiul fiind de plastic, in gama Do. Realizez ca nu voi canta angelic, dar este acest tip de nai bun pentru incepatori? Am vazut si naiuri in gama Sol, insa nu stiu care este diferenta (de asemenea, aceste naiuri erau mai scumpe si din bambus). Banuiesc ca diferenta o face sunetul. De aceea intreb cat de bun este un nai de plastic, in gama Do, cu 18 tuburi pentru un incepator.

Mentionez ca am 16 ani si liceul imi ocupa majoritatea timpului. Programul meu nu este fix, avand uneori atat de multe teme incat toata saptamana e ocupata, si alteori fiind mai lejer, cu mai mult timp liber. Totodata, nu am gasit profesori de nai in Bicuresti, si am vazut ca profesorii din alte orase ofera si meditatii pe Skype. Din cate stiam eu, un profesor trebuie sa fie langa tine in persoana pentru a-ti demomstra tehnica si a-ti arata unde gresesti. La fel de bine pot cumpara un CD si sa ma ghidez dupa CD, decat sa iau lectii online pe Skype. Gresesc cumva? Este aceasta metoda buna?

De asemenea, mentionez ca de fel sunt auto didact. Prefer sa cumpar carti si CD-uri despre un anumit hobby pe care mi-l dezvolt decat sa am in profesor. Stiu ca la instrumentele muzicale este mai greu, insa nu ar fi posibil? Nu poate acest instrument fi invatat cu ajutorul cartilor sau CD-urilor? V-as fo recunoscator pentru niste recomandari de carti si de CD-uri!

Mi-as dori sa ajung sa pot canta "Einsamer Hirte" si multe alte melodii. Stiu ca melodia este grea si nu caut sa o cant profesionist. Vreau doar sa "fiu pe acolo", sa tintesc aproapre.

Ce sfaturi imi puteti da? Orice sfat este bine venit! Va multumesc!

PS: imi pare rau pentru greselile de scriere si pentru lipsa unor linkuri pentri naiuri. Drept vorbind, nu stiu ce nai sa imi iau. De asemenea, sunt pe telefon. Promit ca azi (sambata) sau maine sa ma uit peste post si sa corectez greselile. Va multumesc pentru intelegere!

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Cursuri de nai online: https://madalinluca....-de-nai-online/

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Vezi si digi fonf. Poate e mai ieftin.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zghKO39xZMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Tare-n deget dom' profesor! Posted Image

#5
AkiraOkihu

AkiraOkihu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.01.2014
:) Multumesc de recomandare, insa prefer sa raman la nai. De asemenea, multunesc pentru site, am vazut si eu site-ul, insa de aceea am intrebat despre site-uri si carti care nu necesita profesori. Mi se pare bizar ca un profesor sa te invete pe Skype. M-as simti la fel ca atunci cand vad un tutorial pe YouTube.

Totodata, nu mi-a explicat nimeni care este este diferenta dintre naiuri, cele de plastic, in DO, si cele de bambus, in SOL, imafara de pret. Nu pot spune ca stiu foarte bine diferenta dintre game. Apreciez si o clarificare in legatura cu aceasta diferenta.

Nu am apucat sa ajung la PC, sper sa ajung azi (duminica).

#6
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Naiurile din plastic sau cele cu 5-10 tuburi sunt jucarii. Ia-ti un nai de bambus (20 tuburi nai de la si in sol major sau 22 tuburi nai de la sol tot in G) daca vrei sa canti la un nai adevarat. Iar daca e doar un hobby pe moment, ia-ti un nai de jucarie si invata din carti sau tutoriale.

#7
nicky001

nicky001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2018
Ore de Nai
https://www.facebook...100000007611929
www.nicktacu.com
https://www.youtube....user/9542570209

#8
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Ia legatura cu Radu Nechifor.

https://www.facebook.com/radunec

Canta extraordinar la nai si este si constructor de asemenea instrumente.
In plus, este un om foarte fain, daca te poate ajuta, sigur o va face.
Succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate