Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Tratament cu Prednison 5mg. Reactiile sale adverse asupra organismului.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Bitzu86

Bitzu86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2015
Buna ziua.

De 2 luni am inceput un tratament cu Prednison 5mg, 12 tablete pe zi, pe langa antibiotic (2 tab/zi Doxiciclina 100mg), Enterol 200mg 2tab/zi, Dicarbocalm 3tab/zi, Leridip 20mg 1/zi dimineata pentru tensiune, Perindopril 10mg 1/zi seara tot pentru tensiune...si din 2 in 2 saptamani puls perfuzabil cu Endoxan
(Ciclofosfamida 200mgx3)

Intrebarea mea ar fi urmatoare: Care sunt afectariile acestui tratament asupra organismului, imi ataca ficatul sau stomacul sau mai stiu eu ce?

Diagnosticul meu este; Vasculita cu C-ANCA pozitiv, si o infectie Borrelia (muscatura de capusa)

Daca este cineva care a trecut prin asa ceva si ma poate sfatui si pe mine...va multumesc mult!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
La tratament îndelungat Prednison-ul afectează sistemul osos.

Vezi prospect.

Edited by crisstonne, 20 March 2015 - 18:26.


#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Are alte efecte mult mai vizibile decat sistemul osos. De exemplu la cateva saptamani de la inceperea tratamentului vei dezvolta acnee pe fata si pe piept. La cateva luni de la inceperea tratamentului vezi observa scaderea drastica a tonusului muscular, nu vei mai putea face flotari sau genuflexiuni si alte actiuni cotidiene care acum ti se par banale. Daca tratamentul continua si mai mult de atat vei dezvolta vergeturi pe pielea abdomenului si in alte parti susceptibile la vergeturi (astea odata aparute sunt permanente si ai nevoie de operatie daca vrei sa le scoti). La incetarea tratamentului vor incepe sa te doara toate articulatiile, chiar si articulatii din zone unde nu stiai ca exista articulatii inainte.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
In locul tau as incepe un protocol dedicat reversibilizarii bolilor autoimune. Dar daca tii mortis sa continui cu Prednison, esti obligat sa te indrepti cam tot in aceeasi directie: un regim cu mai putini carbohidrati. De ce nu, chiar o dieta ketogenica. M-as gandi la suplimente de vitamina K2 + D3, desi nu stiu cum ar interactiona cu restul medicamentelor si cum ar influenta evolutia bolii.

#5
Bitzu86

Bitzu86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2015
Va multumesc pentru raspuns, intradevar cam ce ati scris voi deja a inceput sa se intample. Chestia e ca nu prea sunt un bun cunoscator al unui regim adecvat si cam mananc orice imi vine la gura bineinteles fara sare. M-am cam speriat cei drept pentru ca poate sa imi afecteze si la locul de munca treaba asta si modul de viata. Au aparut acele reactii pe piele, forta fizica scazuta si durelile de oase si articulatii sunt si ele prezente. Oare dupa terminarea tratamentului pot sa mai fiu iarasi un om normal?

#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Este posibil ca chiar tu sa fii un caz de malpraxis. De unde nu stii ca vasculita nu est asociata cu (si eventual cauzata de) sprue celiac. S-au mai vazut cazuri: 1 si 2
UIte o situatie in care tratamentul simptomatic pentru psoriazis impiedica de fapt manifestarea BC.
Ar fi absurd sa mai ai in dieta gluten, soia si lapte, dar sa continui sa administrezi prednison.

#7
Bitzu86

Bitzu86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2015
Doctorul de aici din Timisoara de la sp judetean sectia de nefrologie sustine ca vasculita mea a fost declansata de muscatura de capuse. Am repetat testul de anti-corpi C-ANCA si valorile acelea mari au dat inapoi, adica aveam undeva la 200 unitati iar acum am 67, dupa aprx 2 luni de tratament. Trebuie sa ajung cu ele la mai  putin de 5. In ceea ce priveste regimul alimentar mi-a fost recomnadat doar fara sare, fara alte specificatii.

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
De acord cu asocierea borelioza - boala autoimuna, pare o varianta logica. Insa la ora actuala se cunosc enorm mai multe lucruri decat ti-a comunicat medicul. O Idee buna ar fi sa mergi si la alt medic.

Boala autoimuna are nevoie de 3 factori pentru a putea fi declansata: un factor de mediu (capusa sau niste antigeni alimentari de ex.), o permeabilizare intestinala exagerata şi o vulnerabilitate genetica.  Ideea fundamentala este sa imblanzesti sistemul imun cu suplimente gen probiotice si o dieta oligoantigenica.

Mai poti incerca doze slabe de Naltrexon, s-a dovedit eficient in multe boli, cancer, autoimunitate etc. Iar efectele secundare sunt practic inexistente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate