Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plantare Butasi vita de vie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Salutare.
Am o portiune de pamant destul de mare in gradina si as vrea sa pun plantez vie.
Am aproximativ 200 butasi de vie obtinuti prin tunderea viei, si as vrea sa ii plantez in gradina dar nu stiu care este metoda de prindere.
Eu ma gandeam sa fac o groapa cu mocirla si ingrasamant si sa plantez acolo pana pana la anu' cand o sa faca radacini, s-au sa le le plantez direct pe randurile unde o sa ramana via? S-au cum?
Mentionez ca vie este rasa Merlot.
Va rog sa imi spuneti si mie deoarece azi s-au maine vrea sa ma ocup de ei sa ii plantez
Jos am pus o poza cu butasi

Attached Files



#2
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Plantele nu sunt "rasa",  aia e o clasificare valabila regnului animal.
Le inradacinezi asa cum ai spus si le plantezi la toamna, merge si direct dar e mai complicat cu intretinerea.
Numa ca merlotul e cam soi nobil si astea sunt.ma sensibile, ai auzit probabil de filoxera.

#3
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

 parintele, on 20 martie 2015 - 12:38, said:

Plantele nu sunt "rasa",  aia e o clasificare valabila regnului animal.
Le inradacinezi asa cum ai spus si le plantezi la toamna, merge si direct dar e mai complicat cu intretinerea.
Numa ca merlotul e cam soi nobil si astea sunt.ma sensibile, ai auzit probabil de filoxera.
Nu am auzit si nici nu stiu prea multe, toti avem de invatat de aceea v-am cerut sfaturile aici.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Le plantezi direct la pozitie iar surplusul in alta zona pe post de pepiniera sa ai de unde completa in caz ca nu prind unii butasi. Cauti sa-i plantezi pe cei "vigurosi". De preferat ar fi si o ceruire la taietura superioara.

Vezi cu ingrasatul sa nu arzi butasii.

#5
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Deci butasi au cate 4 noduri, cand le ingrop cat ar trebui sa las afara de la suprafata solului, 5 cm o fi suficient?

Edited by ionut3107, 20 March 2015 - 13:10.


#6
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
ionut3107,inainte de a aplica metode bune de prindere,te rog sa raspunzi la intrebarile:
-butasii provin de la vite altoite sau de la  vite pe radacini proprii? In al doilea caz, ce virsta au si cum se prezinta ca vigoare aceste vite?
-pamintul din gradina ta e nisipos?

#7
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

 gheo_55, on 20 martie 2015 - 13:28, said:

ionut3107,inainte de a aplica metode bune de prindere,te rog sa raspunzi la intrebarile:
-butasii provin de la vite altoite sau de la  vite pe radacini proprii? In al doilea caz, ce virsta au si cum se prezinta ca vigoare aceste vite?
-pamintul din gradina ta e nisipos?
Butasi provin de la vie pe radacini proprii, obtinuti prin tunderea viei.
Via are in jur de 10 ani
Pamantul nu este nisipos.

Edited by ionut3107, 20 March 2015 - 13:48.


#8
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Daca vitele de unde ai luat butasii sint in apropierea ta si au vigoare buna,inseamna ca ai noroc de pamint fara filoxera.Nu este exclus sa apara,insa poti pune butasi nealtoiti.Ar fi bine sa ii pui24 de ore in apa inainte de plantare. Daca ai suficienti,baga 2 la groapa si 7,8,10 la o mica  scoala de vite.Ultimul ochi  la niv pamintului si peste el4-5 cm de pamint reavan ,maruntit.

#9
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

 gheo_55, on 20 martie 2015 - 14:37, said:

Daca vitele de unde ai luat butasii sint in apropierea ta si au vigoare buna,inseamna ca ai noroc de pamint fara filoxera.Nu este exclus sa apara,insa poti pune butasi nealtoiti.Ar fi bine sa ii pui24 de ore in apa inainte de plantare. Daca ai suficienti,baga 2 la groapa si 7,8,10 la o mica  scoala de vite.Ultimul ochi  la niv pamintului si peste el4-5 cm de pamint reavan ,maruntit.
Da le-am luat de la un vecin, deci este in apropierea mea.
Deci sa le ingrop definitiv zici? Adica ulyimul ochi la nivelul pamantului si m-ai ramane vreo 2 cm afara si peste pun strat de pamant.

#10
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Da .In caz ca se prind amindoi ,unul il scoti la toamna  .Sa nu uiti de celelate,udat,tratam,copcit,etc

#11
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
M-am gândit și eu să caut un soi nobil accesibil zonei Gorjului pe luncă unde am un pământ nisipos de luncă cu expoziție sudică care drenează foarte bine apa,pe suprafață disponibilă de cca 2.000mp.Nu știu cum să înființez o plantație de viță de vie fără să plătesc zeci de milioane pe butași altoiți și mă gândeam că soiul hibrid cultivat în zonă numit de localnici și „ananas” sau alte denumiri capșunica,fragă,Isabella,Noah,care se pretează foarte bine ca portaltoi fiind la origine după cum am citit,un soi provenit din USA rezistent la filoxera,mană,secetă și ger,pentru că aș putea procura sute de vițe ieftine cu rădăcini din acest soi pentru a le altoi cu un soiuri nobile care fac struguri roșii pentru vin cât și de masă.Întrebarea mea este care ar fi soiurile nobile mai adaptate pentru zona Olteniei la soluri nisipoase ușor acide cu posibilitate de irigare la rădăcină,puse pe șpalieri de beton  ?Posted Image

#12
lilidena72

lilidena72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.03.2008

 ionut3107, on 20 martie 2015 - 12:34, said:

Salutare.
Am o portiune de pamant destul de mare in gradina si as vrea sa pun plantez vie.
Am aproximativ 200 butasi de vie obtinuti prin tunderea viei, si as vrea sa ii plantez in gradina dar nu stiu care este metoda de prindere.
Eu ma gandeam sa fac o groapa cu mocirla si ingrasamant si sa plantez acolo pana pana la anu' cand o sa faca radacini, s-au sa le le plantez direct pe randurile unde o sa ramana via? S-au cum?
Mentionez ca vie este rasa Merlot.
Va rog sa imi spuneti si mie deoarece azi s-au maine vrea sa ma ocup de ei sa ii plantez
Jos am pus o poza cu butasi

De prins o sa prinda dar cu clima din romania rezista un maxim 10 ani. Portaltoiul nu e numai de moft in romania e necesar pentru clima in primul rand. Sunt diferite tipuri de portaltoi in functie de tipul de teren, pentru umezeala, arsita, etc. Vitele astea erau bune sa fac experimete pe ele dar atat. Posted Image

Scuze dar vad ca nimeni nu iti zice adevarul te lasa sa arunci munca si bani si cand sa zici ca e ok vezi se se usuca. pfff.

#13
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Portaltoiul e in primul rind contra filoxerei si apoi ales dupa diferite conditii:sol,seceta ,umiditate,afinitate cu soiul,etc.Unde ma aflu sint si soluri fara filoxera ,cu vii de vita nobila  nealtoita care au 25 de ani si arata bine.

#14
cfl1

cfl1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2014
Reinvii topicul cu o intrebare pentru cei foarte experimentati:de ce butasii plantati de mine nu au aceeasi crestere exploziva pe care o au cei din plantatiile pe fonduri europene?Mentionez ca am cumparat butasi din mai multe surse si toti se prind,fac trei, patru frunze si intepenesc la nivelul asta sau mai rau acele frunze se usuca si apar altele dupa vreo luna.Apa au o data la 2 saptamani,nu am pus npk,au lumina suficienta.O idee?

#15
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Poate are solul ceva?
Alta idee ar fi sa iei niste fonduri europene daca zici ca asta ar fi cauza Posted Image

#16
cfl1

cfl1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2014
Solul nu are nimic!Acolo am vie plantata de cel putin 30 de ani.Ideea este ca am goluri intr-o parcela de 10-20 de metri pe cate un rand,asta pe vreo 14 randuri.Vreau sa plantez in golurile astea .Deci o sa fie plantati 10-15 butuci consecutivi si nu se pune problema lipsei de lumina.

#17
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Pai ma gandesc ca via aia batrana are radacinile hat departe in fundul pamantului iar astea micute pe care le tot pui tu sunt cu radacinutele deasupra in stratul deja saracit de fostele vite si de cele batrane din jur. Altfel ce explicatie sa poata fi din moment ce zici ca ai luat din mai multe parti si au lumina au apa au de toate si totusi nu merg? Zic si eu asa ca Pacala ca nu am experienta dar ce ar putea sa fie ca doar nu sunt forte supranaturale pe-acolo

Edited by gabiroa, 11 March 2019 - 00:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate