Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Soferi amatori si profesionisti,fără experiență,începători

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Nu prea e nicio diferenta.Ce varsta ai?Macar cu B ul te descurci?Ai iesit din tara?Ai condus pe autostrazi?Ceva limbi straine cat de cat?Engleza,germana,franceza,rusa?Se gaseste cat de cat de munca dar pe comunitate,adica sa stai plecat cate 2-3 luni de acasa.

Ca si incepator psibilitatea sa te angajezi din spatele monitorului sau vorbind la telefon tinde spre 0.Sansa ta e sa mergi la interviu sa inspiri incredere si seriozitate,sa arati ca esti dornic de munca.
Incearca macar cateva luni pe o duba de 3.5t sa te acomodezi cu GPS ul si rutele principale de tranzit so cu documentele de transport apoi mai poti minti un pic la interviu.

#38
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbolo, on 20 martie 2015 - 15:06, said:

Nu prea e nicio diferenta.Ce varsta ai?Macar cu B ul te descurci?Ai iesit din tara?Ai condus pe autostrazi?Ceva limbi straine cat de cat?Engleza,germana,franceza,rusa?Se gaseste cat de cat de munca dar pe comunitate,adica sa stai plecat cate 2-3 luni de acasa.

Ca si incepator psibilitatea sa te angajezi din spatele monitorului sau vorbind la telefon tinde spre 0.Sansa ta e sa mergi la interviu sa inspiri incredere si seriozitate,sa arati ca esti dornic de munca.
Incearca macar cateva luni pe o duba de 3.5t sa te acomodezi cu GPS ul si rutele principale de tranzit so cu documentele de transport apoi mai poti minti un pic la interviu.


Ai perfectă dreptate!

#39
nutuilincasv

nutuilincasv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2016
Am luat carnetul c e de 3 luni acum vreau sa ma duc in ro sa fac atestatele cpi si adr  .poate vede cineva aceasta postare si ma invata  cum trebuie facut. Unii (soferi ) mi au spus ca daca fac atestatele in ro  aici (in be ),ma vor angaja pe firma de ro ,cu salariul de 1500  si ca te jareste de mori .Adica salariul minim pe ro +diurna de 53 de e .Aici am fost la o firma de transporturi si mi au zis ca trebuie atestate   .Minim cpi .Cine are cunostinte despre aceste as ruga sa  raspunda la acesasta postare
multumesc

#40
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Incepand  cu anul acesta s-au introdus atestate obligatorii si in Be,codul 95.
Teoretic te poti angaja in Be cu permis si atestate de Ro dar nu stiu cata incredere prezinti angajatorilor astfel.

#41
MariusMihai92

MariusMihai92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.11.2012
Salut,am C-ul si vreau sa dau E-ul cat ar costa doar E-ul sau trebuie sa platesc integral ca si cum as incepe din nou CE?

#42
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Platesti doar E-ul. Costurile difera de la o scoala la alta.

#43
MariusMihai92

MariusMihai92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.11.2012

View PostSerafim606, on 14 februarie 2016 - 16:03, said:

Platesti doar E-ul. Costurile difera de la o scoala la alta.

Multumesc,daca stie cineva aproximativ cat costa ar fi de mare folos,oricum ma voi interesa eu.

#44
Draguti88

Draguti88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2016

View Postbolo, on 20 martie 2015 - 10:10, said:

De obicei se angajeaza incepatori doar pe baza de recomandare din partea unui sofer bun care lucreaza de ceva timp in firma respectiva.El pune cuvant pentru tine,te ia cu el si te invata.
Mai sunt firme gen Hartl unde daca ai noroc poti fi angajat chiar daca nu cunosti le nimeni.

Tu ca incepator nu trebuie sa platesti pe nimeni cu nimic.Sunt firme care au curse pentru echipaje si vei castiga mai putin decat soferul principal,sunt altele care nu au nevoie de echipaj si te vor plati simbolic sau deloc.

Daca nu esti angajat nu risca nimeni sa-ti dea pe mana camion pentru ca va fi necesar sa falsifice un formular de atestare activitati precedente iar la un eventual control amenzile vor fi foarte mari.In caz de accidente asigurarile vor incerca sa nu despagubeasca.


Am vazut care este nivelul tau,nu ma cobor sa mai raspund aberatiilor.




Buna ,am si eu o curiozitate odata ce vad ca esti dintre putini oameni din discutia aceasta  care pare fara vreo suparare pentru  ceilalti  mai educat , ca sofer de tir incepator sa fiu la subiect fara ocolisuri 1 trebuie neaparat sa lucrezi aproape pe gratis oriunde ai merge ? ,2 numai de oameni care cred ca is  superexpertii vei da peste tot oare  asa tipic romaneste  ? 3 Clar/categoric sunt incepator si nu stiu multe, insa is dornic sa invat ascult pe oricine ma invata, am vreo sansa sa lucrez undeva ,sa fiu invatat asa cum este necesar ?

Nota -poate careva sa spuna in putine cuvinte cam care ii salariul  de incepator, fara cum le spun toti "smecheriile astea ori smenarii "ori mai bine furturi
de care nu-s capabil ,altfel nu as dori sa lucrez ca sofer ? sigur exceptional ar fi fara abateri de la subiect ,odata ce vad ca toti se cam lauda de mama focului inainte de vreun raspuns in orice topic .


Multumesc anticipat .

#45
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View Postpitbululrosu, on 19 martie 2015 - 19:53, said:

Salut,deschid o discuție care pentru unii este foarte importanta zic eu,în legătură cu șoferii cu permis de conducere amatori categoria B,si șoferii profesioniști categoriile avansate c,ce si atestatele necesare,mai sunt firme care sunt interesante de astfel soferi începători si fără experiența?Dacă da,care sunt condițiile de angajare,cam cu aproximație de ca-ti bani trebuie să dispună persoana începătoare în calitate de conducător auto?,Cât timp lucrează în colaborare cu un sofer cu experiența în cazul în care acesta acceptă să inițieze sofer începător?
Care este salariul minim pentru un sofer începător pe tir? Rog colegii de forum să trimită mai multe detalii în cazul poate sunt chiar și soferi de tir sau amatori,mulțumesc!

Salut, Cei de la TBT Logistic angajeaza soferi fara experienta.
In medie, fiecare sofer fara experienta va conduce 1 luna in echipaj, pentru a invata cursa si sa manevreze usor camionul. (la rampa, etc)
Diurna in acest caz va fi 35EURO/zi in primele 2-3 luni. In functie de cum se descurca soferii respectivi, in primul an se ajunge usor la  45-50 EURO.

#46
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postxmanyacs77, on 19 martie 2015 - 20:31, said:

Nu strica si putin voluntariat cateodata!Posted Image

View Postprimuministru, on 20 martie 2015 - 09:00, said:


Pe cuvantu' tau ??  Numai daca mergi regulamentar cu 110km/h pe autostrada, respectand programul (8h condus, pauza 45min, condus etc) parcurgi cel putin 900-1000 km/zi !! Si daca  inmultesti cu 20 de zile/luna de exemplu, rezulta minim 18.000 de km/luna !
Dar cum spuneai si tu, in conditiile in care, "Smecherii se pot face si inca se fac", poti conduce zilnic, non-stop daca te tin balamalele si uite-asa poti parcurge 28-30.000km/luna.Si astea nu-s exceptii.

PS : As aprecia daca pe viitor, cand vrei sa mi te adresezi, ai lasa deoparte aroganta si ironia ieftina si ai fi mai politicos !
Multumesc
Stiu ca au trecut 5ani, dar nu ma pot abtine sa-ti spun ca esti prost gramada si mai ai si pretentii. Sper ca intre timp te-ai lamurit cum e cu camioanele.

View Postpitbululrosu, on 20 martie 2015 - 12:20, said:

As lucra si trei luni gratis,cu condiția să mă angajeze după perioada asa zisă de învățare, si as plăti si șoferul principal pentru asta,nu-mi trebuie mi-e să se complice cu mine degeaba!
De fraieri din astia ca tine au nevoie ''patronii'' din Romania. Din cauza ta si a altora ca tine nu merg bine treburile in transporturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate