Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Soferi amatori si profesionisti,fără experiență,începători

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTopp, on 19 martie 2015 - 21:18, said:

  Ok..sa vedem:
- Cati km faci pe an la volan ?
- Stii cati km face anual un sofer pe TIr ?!
Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului.
Si eu am permis cam de cand ai tu.  Conduc anual cca 12,000 km.
Ma pot compara eu TIR-istul ?! Nu.
Ala care a condus masina ,,Scoala''  nu e profesionist.  inca.
Are categoria respectiva, insa devine profesionist atunci cand din asta-si castiga existenta.
Si atunci cand ajunge s-o faca, e  precum marinarul de cursa lunga.
Da, intr-adevar. Nu fac ai mult de 15.000 de km pe an. Stau si socotesc. Casa - serviciu 50 de km. Drumuri in plus ocazionale, cateva. DAR!! In momentul in care plec de acasa pana la soacra-mea, din Bucuresti pana acolo unde se agata harta-n cui, eu nu ma opresc.
Eu zic ca una este sa conduci de placere si sa o faci indiferent de distanta si anotimp si alta este sa te sui intr-un camion si sa incepi sa sudui ca mama lui de patron ce al dracu' e...

P.S. Am lucrat fo' 3 ani taximetrist. Stii cum este sa parcurgi in 12 ore 250-300 de km in Bucuresti?? Chiar crezi ca ma pot considera amator?!?!
P.S2. Fara incidente.

#20
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Nu cred ca suduie, nu-s birjari, carutasi.
    Ba chiar uneori am observat ca-ti semnalizeaza atunci cand mergi in urma lor  si nu-i poti sau ii poti depasi.
   De placere conducem noi sau pentru ca avem treaba la cuscri, socri.
     Profesionistii au un salariu  pentru ceea ce fac.
    Uite un alt criteriu prin care ne deosebim de ei.

#21
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Un sofer de TIR poate face 30-40.000 km/luna ! Cam asta e media/luna in conditiile in care, conform reglementarilor in vigoare, nu poate conduce mai mult de 9h/zi, cu exceptie 10h dar nu mai mult de 2 ori/sapt, e obligat sa respecte orele de repaus zilnic si de repaus saptamanal.Trebuie sa respecte limitele de viteza atat pe autostrada cat si in localitati sau in afara acestora.Totul se inregistreaza pe tahograf, nu poti face nicio smecherie.Orice abatere este sanctionata si se poate ajunge pana la suspendarea permisului
Regulile sunt valabile si ptr cei cu categ D.

Edited by primuministru, 19 March 2015 - 22:43.


#22
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
@primuministru aberezi mai ceva ca Ponta

Mai mult de 15500 km lunar nu ai cum face singur legal.Si nici in echipaj nu treci de 25.0000.Ca mai sunt nebuni care fac singuri chiar si 28.000 astea sunt exceptii.
Smecherii sa pot face si inca se fac.
Abaterile e posibil sa fie sanctionate dace esti oprit la control altfel poti conduce nonstop,sa te pisi in sticla din mers...
Suspendarea dreptului de a conduce e la fel ca pentru orice alt posesor de permis.

Km parcuri nu reprezinta nimic,pe autostrda cu transmisie automata poate conduce oricine.Cel mai importante sunt caracterul,atentia,spiritul de anticipatie si orientarea in teren.

Toti au fost incepatori,foarte multi s-au urcat direct pe tractor+semiremorca in trafic international,multi nici nu cunosc drumurile din Ro.

Pentru curiosi,e plin de soferi incepatori prin toate colturile Europei care conduc ansamble de peste 100.000 Euro si transporta si marfuri care ajung sau depasesc milionul.

Edited by bolo, 20 March 2015 - 08:37.


#23
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postbolo, on 20 martie 2015 - 08:25, said:

@primuministru aberezi mai ceva ca Ponta

Mai mult de 15500 km lunar nu ai cum face singur legal.Si nici in echipaj nu treci de 25.0000.Ca mai sunt nebuni care fac singuri chiar si 28.000 astea sunt exceptii.
Smecherii sa pot face si inca se fac.


Pe cuvantu' tau ??  Numai daca mergi regulamentar cu 110km/h pe autostrada, respectand programul (8h condus, pauza 45min, condus etc) parcurgi cel putin 900-1000 km/zi !! Si daca  inmultesti cu 20 de zile/luna de exemplu, rezulta minim 18.000 de km/luna !
Dar cum spuneai si tu, in conditiile in care, "Smecherii se pot face si inca se fac", poti conduce zilnic, non-stop daca te tin balamalele si uite-asa poti parcurge 28-30.000km/luna.Si astea nu-s exceptii.

PS : As aprecia daca pe viitor, cand vrei sa mi te adresezi, ai lasa deoparte aroganta si ironia ieftina si ai fi mai politicos !
Multumesc

#24
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Aloooo !!Noi vorbim despre Europa!110km/h pe autostrda ??Cu ce camion ?

#25
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Spune-mi ca m-ai facut curios ! Poate intre timp s-au mai facut modificari la codul rutier si n-am aflat eu.

#26
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Atotcunoscatorule,In Europa camioanele sunt limitate la 90 km/h iar autocarele la 100 km/h.
Despre ce vorbim aici?

#27
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Am cam înțeles din discuțiile dvs. stimati colegi de forum că cu greu se găsește de muncă pe tir ca sofer începător si fără experiența,dar în cazul în care s-ar găsi în echipaj,șoferul începător s-ar descurca cu 1000 de euro sa plătească șoferul principal cu experiență să-l invete toate cele necesare să poată să se descurce de unul singur,mă refer la timpii de conducere si odihnă,setări tahograf si diagrame,GPS-ul,etc. pentru salar se înțelege că este foarte mic de la început,????

#28
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postbolo, on 20 martie 2015 - 09:40, said:

Atotcunoscatorule,In Europa camioanele sunt limitate la 90 km/h iar autocarele la 100 km/h.
Despre ce vorbim aici?

Despre cati km ar putea parcurge un sofer de TIR intr-o luna, care face "smecherii" ?

#29
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
De obicei se angajeaza incepatori doar pe baza de recomandare din partea unui sofer bun care lucreaza de ceva timp in firma respectiva.El pune cuvant pentru tine,te ia cu el si te invata.
Mai sunt firme gen Hartl unde daca ai noroc poti fi angajat chiar daca nu cunosti le nimeni.

Tu ca incepator nu trebuie sa platesti pe nimeni cu nimic.Sunt firme care au curse pentru echipaje si vei castiga mai putin decat soferul principal,sunt altele care nu au nevoie de echipaj si te vor plati simbolic sau deloc.

Daca nu esti angajat nu risca nimeni sa-ti dea pe mana camion pentru ca va fi necesar sa falsifice un formular de atestare activitati precedente iar la un eventual control amenzile vor fi foarte mari.In caz de accidente asigurarile vor incerca sa nu despagubeasca.

View Postprimuministru, on 20 martie 2015 - 10:06, said:



Despre cati km ar putea parcurge un sofer de TIR intr-o luna, care face "smecherii" ?
Am vazut care este nivelul tau,nu ma cobor sa mai raspund aberatiilor.

#30
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postbolo, on 20 martie 2015 - 10:10, said:

Am vazut care este nivelul tau,nu ma cobor sa mai raspund aberatiilor.

Stay chill, nu-i nevoie sa cobori, am sa urc eu la nivelul tau ca nu mi-e greu ! Si ti-am dat si Like la postul de mai sus.Unde ai dreptate, nu te pot contrazice.

#31
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Fara experienta greu gasesti, doar daca te poti intelege cu patronu sa lucrezi 1,2 luni gratis pentru experienta...

#32
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
As lucra si trei luni gratis,cu condiția să mă angajeze după perioada asa zisă de învățare, si as plăti si șoferul principal pentru asta,nu-mi trebuie mi-e să se complice cu mine degeaba!

#33
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Din ce zona a tarii esti ?

Daca il platesti si tu nu esti capabil ce faci ?
Am avut si eu o cursa cu unul care abia mergea cu fata,am acceptat doar pt ca trebuia sa plec acasa sa-mi iau banii si sa-mi dau demisia.M-a intrebat seful daca se descurca,i-am zis ca un pic mai greu la manevre dar ca are un pic de minte in cap si o sa invete si dus am fost.

Am avut si coleg cu 20 ani de soferie pe autobuz care habar nu avea care-i nordul pe harta sau sa dea cu spatele cu semiremorca.Si mai avea si impresii ca eu eram abia venit in firma si el imi era profesor...Pana i-am spus dispecerului ca eu nu am venit sa merg in echipaj si sa-l invat pe tont sa dea cu spatele.A fost chemat acasa si pus apoi pe liber.

Nu as putea acepta sa iau bani de la un coleg iar el sa lucreze gratis,nu am acceptat nici sa iau bani mai multi de la firma si sa invat pe altii.
Cauta prin cercul de prieteni un cunoscut sa puna o vorba buna,altfel putine sanse.

Edited by bolo, 20 March 2015 - 13:19.


#34
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Din zona Moldovei,ce-a mai sarca zonă a tarii bănuiesc eu

#35
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Cu exceptia judetului Suceava,in restul e mai dificil cu transporturile si implicit cu angajatul incepatorilor...

#36
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbolo, on 20 martie 2015 - 13:59, said:

Cu exceptia judetului Suceava,in restul e mai dificil cu transporturile si implicit cu angajatul incepatorilor...


Posibil,am citit anunturi pe tocmai în care se caută soferi,se accepta si începători bineînțeles profesioniști,acum nu înțeleg dacă este vreo diferență între începător si fără experiență?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate