Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Soferi amatori si profesionisti,fără experiență,începători

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Salut,deschid o discuție care pentru unii este foarte importanta zic eu,în legătură cu șoferii cu permis de conducere amatori categoria B,si șoferii profesioniști categoriile avansate c,ce si atestatele necesare,mai sunt firme care sunt interesante de astfel soferi începători si fără experiența?Dacă da,care sunt condițiile de angajare,cam cu aproximație de ca-ti bani trebuie să dispună persoana începătoare în calitate de conducător auto?,Cât timp lucrează în colaborare cu un sofer cu experiența în cazul în care acesta acceptă să inițieze sofer începător?
Care este salariul minim pentru un sofer începător pe tir? Rog colegii de forum să trimită mai multe detalii în cazul poate sunt chiar și soferi de tir sau amatori,mulțumesc!

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Problema principala ca si sofer cu categoriile C+E este experienta. Daca nu ai minim un an o sa faci peri albi pana iti gasesti de munca. Majoritatea firmelor cer experienta indeferent cate atestate ai.

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Nu exista  ,,soferi incepatori''.
Cand spui ,, soferi'', automat te referi la profesionisti.
Conducatorii auto sunt amatori.

Edited by Topp, 19 March 2015 - 20:03.


#4
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 Serafim606, on 19 martie 2015 - 19:58, said:

Problema principala ca si sofer cu categoriile C+E este experienta. Daca nu ai minim un an o sa faci peri albi pana iti gasesti de munca. Majoritatea firmelor cer experienta indeferent cate atestate ai.


Am înțeles asta,dar și pentru categoria B ,fără experiență tot greu se găsește de muncă.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 pitbululrosu, on 19 martie 2015 - 20:03, said:

Am înțeles asta,dar și pentru categoria B ,fără experiență tot greu se găsește de muncă.

Cu B-ul o scoti usor la capat. Chiar daca nu conduci un an, 2-3, poti minti patronul ca ai condus masina persoanala. Cu C-ul nu-i chiar asa. Poti sa ai permisul si atestatele de 10 ani, dar daca nu ai profesat esti la fel ca unul care a luat permisul ieri.

Edited by Serafim606, 19 March 2015 - 20:07.


#6
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 Topp, on 19 martie 2015 - 20:02, said:

Nu exista  ,,soferi incepatori''.
Cand spui ,, soferi'', automat te referi la profesionisti.
Conducatorii auto sunt amatori.

Asa o fi nu comentez

 Serafim606, on 19 martie 2015 - 20:06, said:



Cu B-ul o scoti usor la capat. Chiar daca nu conduci un an, 2-3, poti minti patronul ca ai condus masina persoanala. Cu C-ul nu-i chiar asa. Poti sa ai permisul si atestatele de 10 ani, dar daca nu ai profesat esti la fel ca unul care a luat permisul ieri.

Asa este

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Tata e sofer profesionist. Are B,C,E,D cu atestat pentru transport marfa, agabaritic si transport persoane. La inceput, neavand experienta nu se uita nimeni la el. Si-a gasit foarte greu de munca din postura de incepator chiar daca avea 3 atestate.

#8
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Te cred

#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Ei, incepi si tu unde nu se duc astia experimentati- piatra la autostrada, cereale de pe camp la siloz, asfalt, etc...nu se castiga asa bine, dar iti dai mana. Dupa aia cauti ceva local, containere, sau prelata, si dupa aia o tai pe comunitate. Si dupa vreo 5-6 ani de dormit in cabina si facut dus in parcare, poate prinzi ceva la u patron strain, mai serios, si te stabilesti acolo. Happy end.

Edited by wiseguy76, 19 March 2015 - 20:13.


#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Am un vecin. Conducator auto.
  Isi tot cauta el de lucru, familie grea, datorii, etc.
A devenit profesionist cu greu, angajandu-se la o fabrica de paiine.  Aprovizioneaza magazinele de profil din judet, face zilnic sute de km, curse si curse.
  Se trezeste la 3 dimineata, ajunge seara acasa.
  Cu greu, a devenit soferul unei firme, din asta traieste.
  Intre timp, a dat examen pentru categorii superioare in condus autovehicule.
A reusit  sa devina profesionist, din asta traieste.
Ce scrie pe cartea sa de munca ? ,,Sofer la firma ,,XYZ'', nu conducator auto.
  Conducator auto sunt eu, tu, alalalt , cei  care avem masina personala, dar traim din altceva.
Soferia este o profesie, adica asta e meseria ta, din asta traiesti.

Edited by Topp, 19 March 2015 - 20:42.


#11
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 wiseguy76, on 19 martie 2015 - 20:12, said:

Ei, incepi si tu unde nu se duc astia experimentati- piatra la autostrada, cereale de pe camp la siloz, asfalt, etc...nu se castiga asa bine, dar iti dai mana. Dupa aia cauti ceva local, containere, sau prelata, si dupa aia o tai pe comunitate. Si dupa vreo 5-6 ani de dormit in cabina si facut dus in parcare, poate prinzi ceva la u patron strain, mai serios, si te stabilesti acolo. Happy end.


Este cam greu să fii începător în orice meserie,se poate experiența la locul de muncă,nimeni nu s-a născut învățat.

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Am auzit de baieti care se duc soferi de schimb pe gratis, numai sa conduca, sa capete experienta...nu mai e 2009, sa fie camioane mai multe decat soferi.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Nu strica si putin voluntariat cateodata!Posted Image

#14
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 wiseguy76, on 19 martie 2015 - 20:27, said:

Am auzit de baieti care se duc soferi de schimb pe gratis, numai sa conduca, sa capete experienta...nu mai e 2009, sa fie camioane mai multe decat soferi.

 xmanyacs77, on 19 martie 2015 - 20:31, said:

Nu strica si putin voluntariat cateodata!Posted Image

E adevarat !.N-ai cum sa capeti experienta daca nu conduci.La posesorii categoriilor C,CE si D conteaza numarul de km parcursi.Degeaba ai permis pentru categoriile respective si atestate, daca nu te-ai suit in viata ta intr-o remorca.

#15
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Sa-mi fie cu iertare, dar eu prin sofer profesionist inteleg urmatoarele doua lucruri.

1. indiferent de categoria pe care o ai trecuta pe carnet, iti castigi salariul din asta.
2. Ai o oarecare exprienta, la volan, de obicei multa spre foarte multa, de asemenea indiferent de categoria din permis

Stiti cum este?! Eu am permis de conducere cat. B de 25 de ani. Sincer, nu ma consider amator in fata unuia "profesionist" cu permis BCE de 2 ani care a condus doar masina de scoala.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 pitbululrosu, on 19 martie 2015 - 20:19, said:

Este cam greu să fii începător în orice meserie,se poate experiența la locul de muncă,nimeni nu s-a născut învățat.
Problema e ca firmele nu vor sa investeaza in scolirea incepatorilor si prefera sa angajeze cu experienta. Fac asta pentru ca stiu ca nu pot oferi salarii bune si atunci un scolit pe banii firmei ar putea pleca cand nu-i mai convine si se duce investitia lor.

Edited by andreic, 19 March 2015 - 21:06.


#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Bine, si nici nu poti sa dai un camion de cateva zeci de mii de euro pe mana unui incepator. Nu mai vorbim de marfa din camion, ruta de urmarit, timp de ajuns la descarcare, mers in program, etc.

#18
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 liviu_np, on 19 martie 2015 - 21:02, said:

Stiti cum este?! Eu am permis de conducere cat. B de 25 de ani. Sincer, nu ma consider amator in fata unuia "profesionist" cu permis BCE de 2 ani care a condus doar masina de scoala.
  Ok..sa vedem:
- Cati km faci pe an la volan ?
- Stii cati km face anual un sofer pe TIR?!  Dar pe autocar care face, de exemplu RO-IT ?!
Stii ca un profesionist raspunde de vietile unor oameni, de valoarea marfii transportate ?
  Esti in  masura  sa mergi cu un autocar cu 40 de calatori pe timp de noapte, sute si sute de km  pe timp de iarna ?
   Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului.
Si eu am permis cam de cand ai tu.  Conduc anual cca 12,000 km.
Ma pot compara eu TIR-istul ?! Nu.
Ala care a condus masina ,,Scoala''  nu e profesionist.  Inca.
Are categoria respectiva, insa devine profesionist atunci cand din asta-si castiga existenta.
Si atunci cand ajunge s-o faca, e  precum marinarul de cursa lunga.

Edited by Topp, 19 March 2015 - 21:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate