Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sfaturi achizitie produse Xiaomi (site-uri, transport, durata, taxe)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4892 replies to this topic

#3403
rebbelul

rebbelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 09.05.2008
Ms. Dar din pacate mi5s pe negru nu are.

#3404
Nightprowler

Nightprowler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.12.2005
Salut. Imi poate spune si mie cineva, la Xiaomi, care e diferenta dintre global version si global firmware? Multumesc.

#3405
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Global version = modem care stie ceva mai multe benzi, inclusiv banda 20, folosită pentru 4G de unii operatori, mai mult sau mai putin, in afara localitătilor foarte mari.

Global firmware sau global rom mai bine zis = miui facut de chinezi special pentru export, optimizat pentru a fi folosit in Europa spre exemplu.

Global rom tine de soft, il poti pune tu destul de usor, indiferent cu ce vine telefonul. La majoritatea telefoanelor găsesti asa ceva, versiunea oficială, pe site-ul miui.

Global version la telefon tine de hardware, ori are ori n-are.

Nu lua totusi ca 100% sigur că, dacă scrie un vânzător Global version, si are acele benzi. trebuie verificat bine la descriere ce benzi stie + citit review de la cumpărători.

P.S. eu folosesc Mi Max pentru care nu există global version si ma descurc foarte bine si fără B20. Ar fi o problemă dacă aia e singura acoperire 4G unde locuiesti. Adica e de preferat să iti iei Xiaomi Global version, dar foarte bine poti sa nu îi simti lipsa 99% din timp.

Edited by natarau, 16 July 2017 - 06:46.


#3406
Nightprowler

Nightprowler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.12.2005
Multumesc de raspuns.

#3407
sebip

sebip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.01.2005

View PostKillBOT, on 13 iulie 2017 - 09:30, said:


Am discutat cu omul și zicea că nu a plătit taxe de niciun fel, acuma dacă m-a mințit te mint și eu :)
De la tomtop mi-a ajuns spark fără taxe sau vamă , acasă prin ups

#3408
blabla_fifa

blabla_fifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.06.2008
As vrea sa iau de afara 3 telefoane xiaomi redmi 4x 3gb . De la Goldway aliexpress am vrut, dar cand dau la DHL imi da transport 20dolari pt fiecare telefon in parte, deci 60dolari pt transport iese din discutie. Un alt site de incredere cu transport DHL, dar nu mai mult de 30dolari transport, stie cineva?
Am cumparat anul trecut de la top-one, de care am fost f multumit, dar vad ca nu mai exista.

#3409
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru că îți vin acasă și sunt taxele incluse în transport, de asta are transport separat pentru fiecare. Dacă vrei transport ieftin pentru toate 3 îți vin la vamă și plătești dublu față DHL pentru fiecare.

#3410
milibey

milibey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 26.09.2007
Eu am luat zilele astea un Xiaomi Redmi 4x din tara (QM) cu 660 lei. L-am ridicat personal din Băneasa. A venit sigilat și l-au desigilat in fața mea. Rom global.

#3411
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009


View Postblabla_fifa, on 19 iulie 2017 - 00:39, said:

60dolari pt transport iese din discutie. Un alt site de incredere cu transport DHL, dar nu mai mult de 30dolari transport, stie cineva?
Poți discuta direct cu vînzătorul.
Îi explici ceea ce dorești și el poate anula taxa ptr celelalte 2, odată ce vin la aceeași adresă. Face un colet mai mare, iar tu, plătești taxa per colet .
Încearcă un dialog. Poate merge !



#3412
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Am comandat aseara un redmi 4x 3gb/32gb de pe MI global store/Aliexpress la 121 $ telefonul + 20 DHL= 568 lei.
Culoare gold + silicon clear film....ce o fi si asta.
La ei pe site apare ca la trsp prin dhl nu se platesc taxe.
Version:China Version - banuiesc ca o sa o pot schimba daca are chineza in meniu.



#3413
ascendent

ascendent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.01.2013
Am comandat de pe HongKong Goldway Xiaomi Mi 5S Prime 4GB RAM 128GB ROM,transport cu DHL.
A ajuns in 10 zile si a fost livrat de Fan Courier - fara taxe vamale.

#3414
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Preț final?? Link?? Ms

#3415
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Link

#3416
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Ms

Global Version are toate benzile?? Rom curat fara alte prostii in chineza?? Update de poate face??

#3417
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Despre benzi, poti verifica. Despre rom garantat vei avea rom curat si fara chinezarii. Plus update-uri.

#3418
blabla_fifa

blabla_fifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.06.2008

View Postmcjohn, on 19 iulie 2017 - 09:05, said:




Poți discuta direct cu vînzătorul.
Îi explici ceea ce dorești și el poate anula taxa ptr celelalte 2, odată ce vin la aceeași adresă. Face un colet mai mare, iar tu, plătești taxa per colet .
Încearcă un dialog. Poate merge !

le am scris in fiecare zi dar vad ca nu raspunde nimeni la mesaj, probabil nu vor.

Cei care ati cumparat mai multe telefoane deodata, cum ati procedat?

#3419
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Ciudat ! Mie mi-au răspuns la fiecare mesaj.
Contactează administratorii și adu-le la cunoștință, refuzul dialogului și vezi cum îți vor răspunde !

#3420
blabla_fifa

blabla_fifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.06.2008
Sa fie sanatosi, daca nu vor sa faca vanzare.

In schimb, am vorbit cu cei de la mi global store(am vazut pe cineva de aici ca a comandat de la ei) si mi au raspuns imediat, s ar putea sa accepte sa platesc transportul ca si pt un telefon, in principiu au zis ca da, dar sa le trimit adresa sa vada,probabil, sa nu fie vreo localitate cu km externi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate