Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cu masina spre Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Si eu sunt interesat.
Ce am aflat pana acum de pe un forum polonez e ca de la vama SK-PL   ( Jurgów ) pana la Cracovia e free drumul(inclusiv S7). Altceva ...nu stiu.

#56
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Merita si mai multe zile in Zakopane(intreaga zona) atat iarna cat si vara. Dupa caz ai ski, drumetii, ape termale, privelisti misto, zona aranjata cu vibe bun care chiar incarca baterii.

In PL nu ai vinieta in schimb ai taxe pe unele autostrazi:
A4 / traseul Cracovia - Katowice - taxare la case sau aplicatie Autopay.pl
A4 / Gliwice - Wroclaw - tichet din benzinarie, aplicatie e-toll Ticket sau Autopay.pl
A2 / traseul Strykow - Konin - tichet din benzinarie, aplicatie e-toll Ticket sau Autopay.pl
A2 Konin - Swiecko - plata la case sau Autopay.pl
A1 / traseul Torun - Gdansk - plata la case
Recomand aplicatia Autopay.pl.

Edited by teRRa, 11 February 2022 - 01:42.


#57
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Mersi mult.
Inteleg ca pt autostrazile cu plata voi afla la fata locului. Nu treb sa cat eu si sa iau vigneta.

Toate bune,

#58
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 teRRa, on 11 februarie 2022 - 01:41, said:

Merita si mai multe zile in Zakopane(intreaga zona) atat iarna cat si vara. Dupa caz ai ski, drumetii, ape termale, privelisti misto, zona aranjata cu vibe bun care chiar incarca baterii.


Eu vreau sa raman acolo doar o seara, in transit. Vin din Oradea.
Am intrebat la cateva hoteluri si multe vor sejur de 3 nopti, fiind Pastele

#59
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Iti faci rezervare atunci. Pe Booking, Airbnb, Agoda sigur gasesti ceva in zona de pret si locatia dorita. Exista oferta bogata la cazari de la hoteluri la pensiuni, apartamente sau gazde.


#60
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Confirm cu Zakopane, unul din cele mai faine locuri din Polonia. Are un vibe aparte, stil statiune austriaca cumva...suntem mari fani.

#61
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
A mers cineva recent cu masina in Polonia? Impresii?

#62
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Nefiind sigur de informatiile de pe MAE-Slovacia privind tranzitul, postez aici doua raspunsuri ale ambasadei Romane la Bratislava in speranta ca ajuta si pe altii.
Pentru o familie cu soti vaccinati si copil<12 ani nevaccinat :
1.Pentru tranzit, nu aveti nevoie de nicio dovada privind vaccinarea si nici nu trebuie sa va inregistrati pe site-ul eHranica.
Conditia este ca tranzitul sa fie efectuat in 8 ore, fara oprire (doar pentru alimentare).
2.(in caz de cazare intermediara)
Referitor la copil, acesta urmeaza acelasi parcurs precum parintii, prin urmare nu este supus regulilor de carantinare, avand in vedere faptul ca dvs. sunteti vaccinati.
Coridoarele de tranzit nu mai apar mentionate pe site-ul korona.gov.sk.

#63
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare colegi,
Am revenit din Cracovia. As dori sa relatez drumul in speranta ca ajuta si pe altii.
Am plecat luni 25aprilie la 02.00 din Voluntari, Ilfov. Am ales sa fac drumul dintr-o bucata.
Dacie Logan 2021, 1.0tce gpl.
Am ales ora asta din considerente de trafic si check-in. Restrictiile covid s-au ridicat, asa ca totul a fost mai usor.
Prima oprire a fost pt gpl la Rompetrol Calimanesti 4,19 ron
Am mers pe Valea Oltului, in jur de 05,45 eram la Sibiu pe A1. Am mers apoi pe A10-A3, iesit pe la Gilau(07,45), tinut drept spre Oradea(cca 09,45).
La Oradea am alimentat la Mol tot cu 4,19 si facut vinieta de HU.
Mai departe am intrat pe autostrada noua, trecut pe la Bors II in cca 5 minute.
Control doar la acte, la altii se uitau sumar in portbagaje.
Apoi M4-M35-M3-M30. Pe drum cat a mai condus si sotia(am avut copilot Posted Image  ) am instalat e-hranica pe telefon, am platit vinieta pe 10 zile cu , cardul , direct in aplicatie. A durat 2 minute, primit confirmarea si pe mail.
Am tinut D4 dupa ce am intrat in Slovacia. La cca 6km de Kosice D4 e intrerupt, se lucreaza inca, a durat cca 10-12min pana am intrat pe bulevardul principal si apoi pe centura Kosice-ului, de acolo am intrat din nou pe D4 si tinut nord spre Presov.
De la Presov am tinut autostrada si am mers pana la Poprad.
Am luat masa de dupa-masa la Pizzeria Primavera, preturi normale, mancare f buna(e o pizzerie premiata, blablabla...)
https://www.google.r...82!4d20.3023724
Parcarea am facut-o platind cash la automat, e parcare la 20m. A fost circ ca nu a mers sa platesc din aplicatia pe care o instalasem si cash aveam doar de 50 euro, dar m-a salvat o vanzatoare amabila la un magazin care a schimbat banii.
Dupa masa, am plecat pe ultima parte a drumului, cea mai interesanta ca sa zic. Am facut o noua alimentare de GPL la un OMV la iesire din oras, 0,89Euro litrul.
Traseul a fost acesta
https://www.google.r...d50.0644048!3e0
Am facut o oprire de 10 minute la castelul Kežmarok de aici
https://www.google.r...1!4d20.4331278.
PS - foarte pitoresc centrul localitatii.
De acolo am facut o noua oprire scurta la castelul Strážky, unde am intrat in curte si am luat o gura de aer Posted Image . Foarte pitoresc.
https://www.google.r...92!4d20.4539407
Pe culmile muntoase era zapada, peisajul a fost demential.
Asfaltul pe zona slovaca era peticit pe unele portiuni dar circulabil, fara gropi sau capcane.
Am mers intins, in Polonia apoi dupa vama dezafectata(deh, Schengen, mama lui !!!), a fost considerabil mai bun.
Din nou, peisajele si tara in sine ne-a uns la suflet.
S-a circulat binisor, se lucreaza intens la S7, partea dinspre Cracovia era gata, de pe la jumatatea drumului am mers alternativ. Am stat si la un semafor cca 10min(intre S7 si DN-ul vechi).
Vom avea si noi pe Valea PH/Oltului asa ceva dar in 2250 estimez.
In apropiere de Cracovia, S7 se transforma intr-un drum urban, limitari de 60-70-90 frecvente, am mers cu , coloana.
In jur de 18,50 am facut un popas la un Lidl la periferia orasului.
Erau si vreo 2 camere fixe pe drum.
In rest, drumul l-am facut mergand cu Waze dar si cu google maps in paralel. Politie in Ro, HU si Sk mai deloc, la noi era de inteles(a doua zi de Paste). In Polonia nu am vazut decat prin Cracovia cateva echipaje dar fara radar.

Returul l-am facut cu plecare din Cracovia joi, 28 aprilie.
Am facut in principiu acelasi traseu in Sk, Hu si Ro, doar ca de la Cracovia am facut 2 opriri, o data aproape de periferia orasului, apoi la Zakopane(plecat in jur 20.00) si de acolo am revenit in drumul spre Sk.
Nefiind multimiti de cazarile pe care am incercat sa le gasim pe drum(super-scumpe ce cautam), am renuntat si am mers direct spre casa. In jur de 03,00 am ajuns la vama(ora 04,00RO). Am facut cca 1h30min popas de somn intre Oradea si Cj, apoi am ajuns acasa in jur de 14.30.
Nimic notabil pe drum, trafic mult mai lejer in tara(SK cam aglomerata sincer pe autostrada si la dus si la intos). In Hu cam batea vantul, doar pe M3 si la dus si la intos era ceva trafic, toate parcarile erau pline de tir-uri de UA, nu aveai unde sa parchezi.
In HU, preturile la carburant erau de 460-480 ft la benzina si cca 380-400ft la gaz, motiv pt care nu am alimentat la ei.
In Sk cam 0,9E era gpl-ul peste tot iar in PL era 3,59-3,89 zt(deci, cam 4-4,2 ron).

Drumuri bune va doresc !

Edited by AdrianHH, 01 May 2022 - 20:31.


#64
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007

 AdrianHH, on 01 mai 2022 - 20:26, said:

am instalat e-hranica pe telefon, am platit vinieta pe 10 zile cu , cardul , direct in aplicatie. A durat 2 minute, primit confirmarea si pe mail.
Scuze, am scris o prostie mai sus.
Era vorba de eznamka .
Site-ul oficial e https://eznamka.sk/selfcare/purchase.

 AdrianHH, on 01 mai 2022 - 20:26, said:

... In jur de 03,00 am ajuns la vama(ora 04,00RO).
Vama Bors II(03.00AM-ora HU/04.00 ora RO). La ora aceea eram singura masina la cele 2 ghisee deschise. Controlul a durat 1 minut.

Edited by AdrianHH, 02 May 2022 - 09:03.


#65
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Matrica (vigneta ungureasca) noi mereu o luam online de pe site-ul oficial, iese mai bine la pret decat din benzinarie. Si o luam de acasa, cu cateva zile inainte de a pleca.

#66
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Pentru taxa de drum in Polonia se poate plati cu cardul la statia de taxare? Daca ma inregistrez in autopay.pl o sa pot folosi banda speciala si n-o sa mai astept la rand sa platesc? Stie cineva?

#67
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 22.04.2017
Da, se poate plati cu cardul.

Vezi sunt anumite segmente care sunt taxate nu orice autostrada/expres.

#68
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Acum 2 saptamani am facut si noi drumul Bucuresti-Oradea-Cracovia si retur prin Cluj. Am luat vignetele pentru Slovacia si Ungaria cu 3 zile inainte online,  mi-a venit mesaj imediat si am rezolvat-o cu asta.
Am plecat de la Bucuresti pe la 8 dimineata, la 9 eram la Pitesti, a fost drumul foarte liber. Aglomeratie pana la Vilcea, apoi ok pe Valea Oltului. Talpa pe autostrazi pana la Cluj si aglomerat pana la Oradea unde am dormit o noapte. A 2-a zi am plecat tarziu, pe la 10, bagat motorina la Rompetrol si nu-s ce-a fost in "capul" waze ca ne-a dus pe la Bors 1. Am stat 45 de min pana am iesit din tara, intr-o luni, mama masii de SchengenPosted Image! Pana la Debrecen am mers pe national, peticit si usor aglomerat a fost, apoi am urcat pe autostrada, se lucreaza pe multe portiuni, se merge pe o singura banda, dar se merge! In apropiere de Kosice se termina autostrada, o iei un pic prin oras, apoi urci iarasi pe autostrada pana la Poprad. Am bagat  motorina, sa fie, apoi pe nationale. De la Zdiar si pana aproape de Cracovia se lucreaza mult la drumuri, peste tot panouri informative cu sigla UE. Inainte de Cracovia ramasese cineva cu masina in drum, am stat cel putin 40 min pana am reusit sa trecem. Bucata de autostrada pana la Cracpvia nu se plateste. Am ajuns pe la 6 la hotel.
Cat am stat acolo masina a stat in parcare, cu exceptia zilei cand am fost la Auschwitz. Ne-am dus pe autostrada, am platit 15 zloti parca, se poate si cu cardul. Cand ne-am intors am luat-o pe nationale, au niste drumuri tare bune, prin paduri, nu foarte aglomerate.
La plecare am urmat acelasi traseu, ne-am oprit doar la o benzinarie prin Slovacia, am mancat un sandwich si o inghetata, dezmortit si la drum! Am intrat pe la Bors 2 si am mers la Cluj, a fost horor drumul, aglomerat rau, plin de camioane, ne-a prins si-o ploaie torentiala pe la Huedin, bine, n-a durat foarte mult. Pe drumul spre Bucuresti,a 2-a zi, autostrada a fost destul de aglomerata iar cand am ajuns la Boita ne-am oprit!Posted Image In 40 de min am mers vreo 5-600 de m, apoi am stat inca o ora pe loc. Se blocase autostrada pe iesire, pe intrare, era o caldura infernala. Fusese un accident pe la Lazaret, apoi i s-a stricat unuia BMW-ul in portiunea aia unde nu ai unde sa te dai stanga dreapta, pana l-au impins unii cateva sute de m, apoi i s-a stricat unuia suzuki tot acolo, a fost ceva de visele urate! Autostrada de la Pitesti la Bucuresti mai ca era bara la bara, am ajuns acasa pe la 8 seara plecati la 9 de la Cluj. Am facut 3200km in total, avem noroc de-o masina minunata, am avut consum 5%, totul a mers snur. Acum urmeaza Ljubliana, in decembrie, pentru a 2-a oara.
Drumuri bune si fara evenimente va doresc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate