Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cu masina spre Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011

View Posttandrei99, on 19 martie 2015 - 15:18, said:

Traseul urmat de mine de la Bacau la Cracovia a fost acesta: https://www.google.r...d50.0646501!5i1

daca mai esti :D cum a fost drumul de la Petea ( Satu Mare) la Pacin ? ai avut nevoie de traseul ales de vinieta in ungaria?

#38
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Voi merge de pasti pana la Cracovia, pe acest traseu pe care google map mi-l da ca fiind cel mai scurt: https://www.google.r...6.9299616?hl=ro a fost cineva pe acest traseu? cum este drumul? in alta ordine de idei in Slovacia daca nu merg pe autostrada trebuie sa platesc vigneta? Multumesc pentru raspunsuri!

#39
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Cam fara miscare acest topic, nu a fost nimeni la Cracovia?

#40
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Am fost in sept. 2014 dar am iesit pe la Carei si gps-ul ne-a dus prin alta parte, pe langa Miskolc, apoi Kosice, Presov, Cracovia (mergeam la Wroclaw). Drumul (in afara autostrazilor) n-a fost rau, doar undeva prin Slovacia am dat de lucrari mari la un pod sau apeduct, drumul blocat complet si a trebuit sa ne intoarcem si-am luat alta ruta (gps-ul, desi pus la zi, nu stia de lucrarile alea...). In rest n-au fost probleme.
Teoretic, daca nu mergi pe autostrada, nu-i nevoie de vigneta nici in Slovacia - dar mai bine verifica pe un forum specializat.
Drum bun!

#41
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Pana la urma m-am hotarat sa merg pe varianta clasica, chiar daca este mai lunga, voi merge mai mult pe autostrazi: https://www.google.r...46501!3e0?hl=ro

#42
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
daca te mai intereseaza: eu am facut drumul in 2017, destul de bun, dar nu foarte rapid.
a 2-a oara as alege varianta mai rapida(autostrazi)!

#43
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Imi poate spune cineva de unde se ia vigneta pentru Slovacia, vad pe harta ca nu sunt benzinarii imediat ce treci granita?

#44
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Daca mergi pe E71 e un punct de colectare a taxei chiar in granita, pe partea stanga.
3-400 m mai incolo (pe 17) e o benzinarie pe dreapta.
Sunt indicate pe Google maps.

#45
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Pana la urma am rezolvat online adica de aici: https://eznamka.sk/selfcare/purchase in cinci minute cu plata cu cardul iar dovada platii am descarcato tot de aici si mi-a venit si pe mail, fara emotii!

#46
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Nu am mai fost de ceva vreme si nu stiu ce e in lucru, cum se merge asadar ce ruta ati recomanda Hateg - Cracovia?
O varianta e Lugoj - Szeged - Budapesta - Banska Bystrica - Rabka - Cracovia
A doua Lugoj - Bors - Miskolc - Presov - Poprad - Rabka - Cracovia aici este de luat in seama de la Presv sa merg spre Nowy Sacz - Cracovia
Sau ce recomandati voi? MA intereseaza ruta rapida, sa ajung cat mai repede, nu ma intereseaza peisaje si oprit in scop turistic pe traseu :)

#47
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postaandrei_24, on 09 septembrie 2019 - 00:52, said:

Nu am mai fost de ceva vreme si nu stiu ce e in lucru, cum se merge asadar ce ruta ati recomanda Hateg - Cracovia?
O varianta e Lugoj - Szeged - Budapesta - Banska Bystrica - Rabka - Cracovia
A doua Lugoj - Bors - Miskolc - Presov - Poprad - Rabka - Cracovia aici este de luat in seama de la Presv sa merg spre Nowy Sacz - Cracovia
Sau ce recomandati voi? MA intereseaza ruta rapida, sa ajung cat mai repede, nu ma intereseaza peisaje si oprit in scop turistic pe traseu Posted Image

Pe Budapesta e mai lung cu vreo 2 ore. Eu am fost in vara asta pe Presov- Nowy Targ, e Ok drumul.

#48
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Pe lugoj - budapesta google zice 860 km in 10 ore 45, iar pe lugoj -borș -presov - cracovia zice ca 830 km in 10 ore 50. Pe Vârfuri e exclus da merg ca e praf, așadar fie ies pe szeged din țară fie la borș (dar pe arad oradea). Cum pe prima rută e mai multa autostrada (de la lugoj la M0) teoretic ajung mai repede decat pe nationale. Nu stiu de unde ai scos doua ore diferenta la 30 km?? Alte păreri?

Edited by aandrei_24, 09 September 2019 - 23:46.


#49
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postaandrei_24, on 09 septembrie 2019 - 23:46, said:

Pe lugoj - budapesta google zice 860 km in 10 ore 45, iar pe lugoj -borș -presov - cracovia zice ca 830 km in 10 ore 50. Pe Vârfuri e exclus da merg ca e praf, așadar fie ies pe szeged din țară fie la borș (dar pe arad oradea). Cum pe prima rută e mai multa autostrada (de la lugoj la M0) teoretic ajung mai repede decat pe nationale. Nu stiu de unde ai scos doua ore diferenta la 30 km?? Alte păreri?

Pai atunci ce ne mai intrebi pe noi? Daca zice google atunci mergi pe ce zice google..Noi iti povestim din experientele noastre..tu esti liber sa alegi.

#50
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Omule, tu degeaba te enervezi, chiar tu spui "Eu am fost in vara asta pe Presov- Nowy Targ". Daca ai fost pe acesta, dupa cum spui, de unde stii ca pe budapesta e cu doua ore mail lung?
Daca imi spuneai ca pe un sens ai mers pe o varianta si pe retur pe cealalta varianta si a fost cu doua ore mai mult una din variante, intelegeam, dar din ce spui tu se intelege ca ai fost pe unul si il recomanzi pentru calitatea drumului "e Ok drumul".
Eu am fost acum doi ani pe ruta asta pana la Krynica Zdroj, e bun drumul nimic de zis, dar am prins lucrari intre Debretin si Mikolc si la fel la slovaci dupa Presov si am pierdut vreo 2 ore in total stand sau mergand in coloana cu 20 la ora. De asta si intrebam.

#51
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Am făcut drumul dus pe ruta hateg-nadlac-m0-Banska bystrica-rabka-cracovia total 860km in 9 ore si 20 min efectiv de mers, consum 5.7. Am mers usor peste legal, can cum mergea toată lumea. Drum usor denivelat prin Slovacia si lucrari in draci in polonia,  mers în coloana. Voi face retur pe ruta cealalta pt comparatie.

#52
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Cum a fost la retur ?

#53
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Retur:
Cracovia - Brzesko - Novy Sacz (PL) - Bardejov - Presov - Kosice (SK) -  Miskolc - Debrecen (HU) - Bors - Lugoj - Hateg - 833 km in 10 ore si 45 minute, mers tot asa, alert dar astfe incat carnetu ksa stea in buzunar.
Mult mai putin autostrada (Cracovia - Brzesko, o portiune intre Presov si Kosice, dar cred ca e drum expres, lumea mergea cu 110-120, si in ungaria M3 si M35). Lucrari in Polonia, se mergea in coloana, cand s-au terminat lucrarile erau serpentine si linii continue, imposibil de depasit, ceva lucrari slovacia, foarte aglomerat oradea -  arad.
Asadar prefer oricand ruta mai "lunga" cu 35 km,  in niciun caz nu e diferenta de doua ore cum spunea cineva mai sus, ci dimpotriva, o ora si ceva in plus pe ruta cealalata.

asta e ruta de dus.

Edited by aandrei_24, 24 September 2019 - 15:48.


#54
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

Am in plan o vacanta in Polonia in cele 2 sapt de vacanta din Aprilie.
Ce nu am gasit - taxa de drum in Polonia. Am vazut ca sunt anumite autostrazi private care se platesc. Dar drumuri "judetene"?

Thx all
LE: Merita sa stau o noapte in Zakopane venind de la Oradea sau sa merg la Nowy Targ - pt ambele destinatii maps imi da ~450Km, 5h.
Am ce face  /vedea in Zakonape  /Novy Targ?

Edited by manead, 07 February 2022 - 10:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate