Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cu masina spre Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
Asta care?
Presov , Bardejov, Nowy Sacz, Brzosko
sau
Presov - Poprad - Kracovia?

View Postvirgil67, on 14 aprilie 2015 - 19:47, said:

asta e drumul..vigneta trebuie doar in Slovacia.Vei gasi chiar la intrare o benzinarie si poti cumpara


#20
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
prin Sabinov Plavnica Nowy Sacz  Brzesko am fost noi, la dus,spre Cracovia si ne-am intors si mai pe la est (Svidnik), dar am venit de la Varsovia

#21
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Buna ziua!

Intr-o luna am planificata o excursie de 1 saptamana prin Ungaria-Polonia-Slovacia. M-ar interesa cam ce obiective turistice as putea vedea pe traseu. Mentionez ca am rezervat (cu posibilitate de anulare gratuita) 1 noapte in Zakopane sau Poprad, 3 nopti in Cracovia, 1 noapte la Bojnice si ultima noapte in Budapesta. Plecarea va fi din Baia Mare. Credeti ca sunt optime aceste rezervari sau trebuiau altfel planificate. Din obiectivele cautate putin pe internet (nu am avut foarte mult timp la dispozitie) mentionez castelul Spis, catedrala din Levoka, castelul Bojnice. Ce alte obiective turistice interesante ati mentiona prin aceste 3 tari, in afara oraselor pe care le vom vizita?

Va multumesc anticipat!

#22
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Daca iti plac castelele, in Slovacia in afara de cele 2 mentionate de tine mai ai inca 2 ce ar merita vizitate: Orava and Trencin.

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postterner, on 07 iulie 2015 - 13:07, said:

Cracovia
Wieliczka Salt Mine

#24
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc! O sa tin cont. Mi-a mai spus cineva ca as putea vizita si Jasna Gora, chiar daca fac un mic ocol si un satuc/orasel de langa Budapesta numit Szentendre.

#25
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postterner, on 07 iulie 2015 - 13:07, said:

Zakopane sau Poprad
Niedzica Castle

#26
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postterner, on 07 iulie 2015 - 13:07, said:

... Ce alte obiective turistice interesante ati mentiona prin aceste 3 tari, in afara oraselor pe care le vom vizita?

Din zona Poprad poţi urca pe Lomnicky stit cu telefericul. E ceva de vis, uită-te la poze.

Iar pe drumul dintre Miskolc şi Poprad, ai peşterile de la Aggtelek în Ungaria, şi în acelaşi sistem carstic ai Peştera Domica, pe partea slovacă, tot sistemul fiind declarat Monument UNESCO. Hai să lăsăm Ungaria pe altădată (eu am planificată o vacanţă numai în zona Miskolc, unde sut obiective turistice gârlă, şi de prim rang), dar dacă tot treci prin Slovacia, cred că măcar Peştera Domica nu ar trebui ratată (chiar în prima zi a vacanţei). E localizată aici. Şi mai sunt şi alte peşteri frumoase în apropiere, dar ce e mult se zice că strică.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 July 2015 - 21:53.


#27
danyl18

danyl18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.06.2014
Buna,
Ma bate gandul sa merg cu masina in Cracovia in decembrie. Sunt trasee mai sigure sau mai putin sigure in conditii de iarna? Ma refer in special la muntii Tatra. Alte zone mai dificile?
Traseul sugerat de via michelin ar fi Cluj-Napoca - Oradea - Debrecen - Miskolc - Kosice - Presov - Stara Lubovna (pe cel scurt) - Novy Sacz - Cracovia. Pe aci citesc si de o varianta Presov - Poprad - Stara Lubovna. Care din ele ar fi cea mai ok in conditii de iarna? Prin Poprad pare ocolit. Varianta asta e propusa oare pentru ca ar fi un drum mai bun sau pentru privelisti? Inca nu am condus asa mult iarna si tot ce vreau e sa ajung cu bine la destinatie. :D

In Ungaria se ia vigneta, in Slovacia inteleg ca la fel, vigneta, iar in Polonia nu e vigneta ci numai taxe de drum din cand in cand. Altele mai sunt?

Multumesc!

#28
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
A fost cineva in Polonia tranzitand Ucraina? Intreb pentru ca spre Varsovia traseul prin Ucraina este semnificativ mai scurt.

#29
unu_din_tei

unu_din_tei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.08.2008
Am facut drumul Bucuresti - Varsovia si retur cu masina de cel putin 10 ori, dar niciodata nu am luat in calcul varianta Ucraina.
Chiar daca scutesc 200 si ceva de km, personal mi se pare riscul prea mare
Prin urmare, nu recomand aceasta varianta.

#30
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Ma gandeam ca a mai evoluat si tara asta numita Ucraina. Probabil ca nu merita sa risc asa ca voi merge prin Ungaria si Slovacia.

#31
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Acum vreo doua luni i-au facut sora-mii masina bucati, la vama ucraineana.  Asa, ca nu le-a placut lor nr de Bucuresti, probabil.  N-au gasit nimic, pt ca n-aveau ce sa gaseasca, dar au stricat o usa.  Daca-ti plac senzatiile tari... scurteaza drumul pe-acolo !   :)

#32
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Am facut deja rezervari la cazare pe traseul prin Ungaria.

#33
unu_din_tei

unu_din_tei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.08.2008
Pentru cazare, daca vei avea nevoie, recomand hotelul Planeta din Brzesko - Polonia.Este langa Cracovia, pe drumul spre Kosice, Slovacia.Eu am stat de mai multe ori acolo si am fost f multumit, mai ales ca au inclus si micul dejun.Tocmai bine sa pleci la drum cu burta plina !
Ca si sfat, imediat dupa ce intrii in Slovacia cum vii dinspre Ungaria, chiar la granita, sa o iei in stanga pe autostrada.Pe mine GPS-ul ma baga in dreapta, pe drumul lor national, ce trece prin localtati.
Tot un mic sfat: daca vrei sa ajungi in Varsovia, evita sa intrii in Cracovia, ca e f aglomerat.Eu am pierdut acolo cel putin o ora in trafic!
Iar tot ca sfat: evita sa faci portiunea de drum dintre Presov si Nowy Sacz pe intuneric. Este o zona de munte, cu portiuni de drum prost, prin padure, curbe..etc

Edited by unu_din_tei, 27 August 2015 - 10:51.


#34
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
A mai fost cineva recent? In Polonia sunt taxe de drum? Dar in Slovacia? In Ungaria stiu sigur ca e vigneta.

#35
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Revin cu intrebarea. Daca in Ungaria nu se merge pe autostrazi, nu e nevoie de vigneta. Asa este? Sau am o informatie eronata?

#36
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Aşa este. Pentru autoturisme trebuie vignetă numai pentru anumite autostrăzi. Iar pe restul drumurilor se circulă fără vignetă.


Sănătate şi drum bun !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate