Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cu masina spre Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Salutare la toata lumea.
In viitorul apropiat voi avea un drum din Iasi pana in Lodz, Polonia.
Ma gandesc sa folosesc urmatoarea ruta:
https://www.google.r...d47.1584549!5i1
Romania: Iasi - Gura Humorului - Vatra Dornei - Bistrita - Dej - Baia Mare - Satu Mare - Mátészalka - Miskolc - Kosice - Bardejov - Nowy S±cz - Brzesko - Cracovia - Lodz

A mers cineva pe aceasta ruta sau pe anumite sectiuni din acest traseu? Aveti sfaturi sau sugestii?

#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 20.09.2007
Am mers eu pe traseul Bacau- P. Neamt- Cluj- Oradea - Miskolc- Presov- Kosice- Cracovia. Dupa ce ai iesit din Romania drumul este foarte bun pana in Cracovia.
Viziteaza Cracovia ca merita. E un oras superb.  Foarte aproape de Cracovia este si Aushwitz-ul(Oswiecim).

#3
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

 tandrei99, on 19 martie 2015 - 11:20, said:

  Foarte aproape de Cracovia este si Aushwitz-ul(Oswiecim).
Nu recomand vizita la Auschwitz.... 15 ani de Stephen King si sute de filme horror nu m-au pregatit pentru ce am vazut acolo.... Multe luni dupa am dormit cu lumina aprinsa...

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
intre Presov si Cracovia pe unde e mai bun? poti pune un link cu traseul pe google maps? vad ca sunt foarte multe variante si google maps ma duce pe drumuri mai mici

Edited by Kroghy, 19 March 2015 - 15:01.


#5
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 20.09.2007

 sneferu1987, on 19 martie 2015 - 12:19, said:

Nu recomand vizita la Auschwitz.... 15 ani de Stephen King si sute de filme horror nu m-au pregatit pentru ce am vazut acolo.... Multe luni dupa am dormit cu lumina aprinsa...

Eu am vizitat ambele lagare din Auschwitz care s-au mai pastrat. Trebuie sa recunosc ca locul te apasa dar te si face sa constientizezi ca omul poate face extrem de mult rau semenilor sai. si nu numai semenilor.

Quote

intre Presov si Cracovia pe unde e mai bun? poti pune un link cu traseul pe google maps? vad ca sunt foarte multe variante si google maps ma duce pe drumuri mai mici
Am mers din Presov prin Bardejov, Nowy Sacz, Brzosko si apoi am intrat pe A4/E40 catre Cracovia. Drumul era foarte bun chiar daca e o portiune care trece prin zona de munte.
De stat in Cracovia am stat la hotel Logos care este extrem de aproape de centrul istoric al orasului. Parcare la preturi rezonabile ai chiar in fata hotelului. Se plateste la automate cu fise doar pentru intervalul 8:18(sper ca am tinut bine minte intervalul orar). In weekend si noaptea parcarea este gratuita(cel putin era acum doi ani cand am fost eu). Hotelul are si el parcare dar e dublu la pret fata de parcarea publica.

Edited by tandrei99, 19 March 2015 - 15:05.


#6
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 20.09.2007
Traseul urmat de mine de la Bacau la Cracovia a fost acesta: https://www.google.r...d50.0646501!5i1

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
din cate vad pe harta cred ca numai intre Slovacia si Polonia sunt ceva munti
trecerea lor este cu serpentine ca in Romania sau prin tuneluri? sa-mi fac o oarecare idee cam ce viteza medie voi scoate

#8
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 20.09.2007
Nu sunt munti inalti. E o zona frumoasa iar soseaua e cu curbe relativ largi. Nu-ti fa griji. Se merge bine si destul de rapid.

#9
maria-geta

maria-geta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.03.2015
Buna, o sa merg pana la Zakopane si la Cracovia. Sunt controale la granite? Se trece cu buletinul? Se poate plati in euro? Daca nu, e bine de schimbat in Romania sau in Polonia?

#10
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Ai o singura vama de trecut (cea cu Ungaria) unde se verifica cartea de identitate, dupa care tabele indicatoare care marcheaza intrarea pe noul stat (si eventual foste vami).

Vingeta pentru Ungaria se achizitioneaza in LEI din Romania la orice benzinarie MOL.

Vigneta din Slovacia de la orice benzinarie se poate plati cu cardul (indiferent de valuta lui lei/euro).

Pentru Polonia sunt doar cateva sectoare de drum cu plata (autostrazile), dar drumurile nationale sunt foarte bune (limita de viteza in localitate 60 km/h).

Benzina am luat din Slovacia cu cardul (Slovnaft) echivalent Mol Romania, calitate buna, in Polonia si Ungaria nu m-a interesat, deci nu stiu calitate/preturi.

Traseul meu a fost Oswiecem - Wadovice - Rabka-Zdroj - Nowy Sacz - Stara Lubovna - Presov - Kosice - Miskolc - Debrecen - Oradea.... Foarte degajat, fara curbe si pante mari, nu mi-a pus probleme deloc (si am masina cu motor de 1.1 in 3 cilindri).

De schimbat o suma mica (gen 100 euro) si restul cheltuielilor pe card. Conversia valutara bancara pe card este similara, sau chiar mai avantajoasa.

P.S. Merita sa faceti ocol si sa vizitati Oswiecem.

Edited by cozmin_t, 24 March 2015 - 08:56.


#11
maria-geta

maria-geta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.03.2015

 cozmin_t, on 24 martie 2015 - 08:53, said:

Ai o singura vama de trecut (cea cu Ungaria) unde se verifica cartea de identitate, dupa care tabele indicatoare care marcheaza intrarea pe noul stat (si eventual foste vami).

Vingeta pentru Ungaria se achizitioneaza in LEI din Romania la orice benzinarie MOL.

Vigneta din Slovacia de la orice benzinarie se poate plati cu cardul (indiferent de valuta lui lei/euro).

Pentru Polonia sunt doar cateva sectoare de drum cu plata (autostrazile), dar drumurile nationale sunt foarte bune (limita de viteza in localitate 60 km/h).

Benzina am luat din Slovacia cu cardul (Slovnaft) echivalent Mol Romania, calitate buna, in Polonia si Ungaria nu m-a interesat, deci nu stiu calitate/preturi.

Traseul meu a fost Oswiecem - Wadovice - Rabka-Zdroj - Nowy Sacz - Stara Lubovna - Presov - Kosice - Miskolc - Debrecen - Oradea.... Foarte degajat, fara curbe si pante mari, nu mi-a pus probleme deloc (si am masina cu motor de 1.1 in 3 cilindri).

De schimbat o suma mica (gen 100 euro) si restul cheltuielilor pe card. Conversia valutara bancara pe card este similara, sau chiar mai avantajoasa.

P.S. Merita sa faceti ocol si sa vizitati Oswiecem.

 cozmin_t, on 24 martie 2015 - 08:53, said:

Ai o singura vama de trecut (cea cu Ungaria) unde se verifica cartea de identitate, dupa care tabele indicatoare care marcheaza intrarea pe noul stat (si eventual foste vami).

Vingeta pentru Ungaria se achizitioneaza in LEI din Romania la orice benzinarie MOL.

Vigneta din Slovacia de la orice benzinarie se poate plati cu cardul (indiferent de valuta lui lei/euro).

Pentru Polonia sunt doar cateva sectoare de drum cu plata (autostrazile), dar drumurile nationale sunt foarte bune (limita de viteza in localitate 60 km/h).

Benzina am luat din Slovacia cu cardul (Slovnaft) echivalent Mol Romania, calitate buna, in Polonia si Ungaria nu m-a interesat, deci nu stiu calitate/preturi.

Traseul meu a fost Oswiecem - Wadovice - Rabka-Zdroj - Nowy Sacz - Stara Lubovna - Presov - Kosice - Miskolc - Debrecen - Oradea.... Foarte degajat, fara curbe si pante mari, nu mi-a pus probleme deloc (si am masina cu motor de 1.1 in 3 cilindri).

De schimbat o suma mica (gen 100 euro) si restul cheltuielilor pe card. Conversia valutara bancara pe card este similara, sau chiar mai avantajoasa.

P.S. Merita sa faceti ocol si sa vizitati Oswiecem.

Multumesc pentru raspuns. Cardul pe lei e valabil? Si cel de Moll de benzina?

#12
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Cardul Mol nu m-a ajutat.

In schimb, eu am platit cu cardul de salariu, in lei, peste tot.

Conversia valutara este destul de buna, si daca planifici bine bugetul nu ai probleme.

Detalii conversie valutara:
- din alta valuta decat euro: valuta respectiva (forinti, zloti, leva etc.) in euro la cursul Visa international (mastercard international).
- din euro in lei la cursul bancii (sau curs BNR + comision banca) functie de banca unde ai cardul.

De asemenea poti scoate in moneda tarii de la ATM local, dar aici merita tranzactia doar peste o anumita suma (echivalent 1000 lei in cazul meu) - ai comision retragere + conversie valutara, trebuie sa te gandesti bine ce suma ai avea nevoie pentru a face 1 retragere.

Platile la comercianti POS sunt scutite de comision, doar conversie valutara.

Ca fapt divers, anul trecut, toate cumparaturile au avut cursul BNR + ceva infim peste (exemplu Lira Turceasca BNR=1,611, la mine a ajuns 1.614).

Edited by cozmin_t, 24 March 2015 - 10:23.


#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 cozmin_t, on 24 martie 2015 - 10:13, said:

Cardul Mol nu m-a ajutat ...

Subscriu !
Cardul Mol e valabil numai în România, n-am obţinut puncte nici măcar în Ungaria.


 cozmin_t, on 24 martie 2015 - 10:13, said:

... Platile la comercianti POS sunt scutite de comision, doar conversie valutara ...

Aş completa spunând că băncile comerciale nu sunt considerate "comercianţi". A face la bancă o plată cu cardul este echivalent cu a scoate cash de la bancomat.


Sănătate şi toate cele bune !

#14
maria-geta

maria-geta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.03.2015
Stiti cumva de unde pot cumpara zloti in Romania? Bancile nu mai vand.

#15
maria-geta

maria-geta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.03.2015
Buna, cam cate ore se fac cu masina de la Bistrita la Cracovia, aproximativ? Sunt 730 km. Merg pe autostrada, unde este. Pot sa ma orientez dupa calculatorul de distante rutiere? Multumesc

#16
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 20.09.2007
Cu google maps poti face o estimare destul de corecta a duratei calatoriei.

#17
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
vad ca ai ales drumul cel mai scurt. Multi recomanda pe la Miscolk - Kosice - Presov - Poprad - Kracovia, adica pe drumurile europene.autostrazi. Drumul a fost bun? Cred ca marea majoritate e drum simplu, nu sunt mai multe benzi, nu? Ai platit vignieta undeva?

 tandrei99, on 27 martie 2015 - 21:14, said:

Cu google maps poti face o estimare destul de corecta a duratei calatoriei.


#18
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
asta e drumul..vigneta trebuie doar in Slovacia.Vei gasi chiar la intrare o benzinarie si poti cumpara

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate