Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema tablou electric cu 4 sigurante vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
E gata si bateria la telefon , nu mai poate postaPosted Image

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostRa3van, on 18 martie 2015 - 20:05, said:

dar interesant faptul ca la intrerupator, la bec, este aprins luminita aceea, si cand incerc sa aprind lumina nu se aprinde beculPosted Image Posted Image

Asta arata ca ai faza, dar nu ai nul.

#39
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
Ra3van-Nu trebuie sa intri in panica.Daca faci exact asa cu scrie aici poate ca vei avea din nou curent;
1-Dute la Matusa cu un bec cu dulie la care ai legat doua fire.
2-Verifica daca lampa confectionata de tine este buna,bagand cele doua fire intr-o priza care sti ca e functionala Daca se aprinde becul e buna
3-Cu aceasta lampa mergi la priza de unde ai tras cablul la apartamentul tau si verific-o la fel.
4-Daca priza e buna baga inapoi in ea cablul si mergi la tine unde verifici cu lampa punand cele doua fire pe firele cablului adus dela Matusa Daca nu se aprinde becul inseamna ca cablul e intrerupt.Daca se aprinde mergi mai departe pe firele unde ai legat acel cablu.si verifica pas cu pas la fel pana vezi ca nu mai arde lampa,acolo e ceva intrerupt sau ars.
5-Daca ai bagat cablul dela matusa direct intr-o priza dela tine,va trebuii sa scoti toate sigurantele tale si vei avea curent doar pe circuitul apartinator acelei prize
6-Daca ai legat cablul la intrarea in sigurante si ai contor e posibil sa fi bulit contorul care fiind in scurtcircuit nu iti mai permite sa dai tensiune dupa el.
7-In acest caz trebuie chemat un electricean dar nu dela ENEL ca aia te amendeaza.

Edited by Arayan, 18 March 2015 - 21:12.


#40
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dacă ţi se aprinde becul cu neon de la întrerupătoare şi de asemenea cel din creionul de tensiune, dar în rest nu merge nimic, ţi-a sărit siguranţa de pe NUL şi a rămas cea de pe FAZĂ. O situaţie destul de periculoasă.
Lasă forumul în pace, apelează la un electrician, fie el şi un vecin/prieten care se pricepe, nu trebuie să fie de la enel... cu curentul electric nu e de joacă. Dacă ştii, te bagi, dacă nu ştii, nu te bagi.

#41
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Ai dreptate,in afara de ultima fraza!
In Romania e valabila urmatoarea schema:daca nu stii,te bagi(sa creada lumea ca esti tare),daca stii,nu te bagi,ca n-ai loc de aia care nu stiu si s-au bagat!

#42
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-De ce sicanati omul,nu toata lumea trebuie neaparat sa cunoasca electricitate..Eu am intalnit electronisti si IT-isti care habar n-aveau cum se controleaza cu...contactorul pe post de lampa de control...Posted Image

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostArayan, on 18 martie 2015 - 21:46, said:

Eu am intalnit electronisti si IT-isti care habar n-aveau cum se controleaza cu...contactorul pe post de lampa de control...Posted Image
Dar stiau sa foloseasca TV-ul sau PC-ul pe post de lampa de control. ;) Avantaj : ei.

#44
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postdorin_2k, on 18 martie 2015 - 21:52, said:

Dar stiau sa foloseasca TV-ul sau PC-ul pe post de lampa de control. Posted Image Avantaj : ei.

-Cam problematic totusi sa legi un tv sau pc la gat si apoi sa cauti cu el la lumanare siguranta arsa.....asa ca...avantaj noi..Posted Image Posted Image

Edited by Arayan, 18 March 2015 - 22:03.


#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Am vazut multi ce verificau tensiunea cu dosul degetelor. Chiar si inalta tensiune din TV-urile cu lampi.
Avea unul palma mare cat capacul de canal.

#46
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postdorin_2k, on 18 martie 2015 - 22:07, said:

Am vazut multi ce verificau tensiunea cu dosul degetelor. Chiar si inalta tensiune din TV-urile cu lampi.
Avea unul palma mare cat capacul de canal.
-Aceasta metoda este f.benefica in sensul ca te umple de energie astfel incat poti umbla multa vreme in 3 picioare...
Iar daca reusesti sa pui si limba pe redresoarea DY de fit,ei bine atunci e posibil cum zici sa ti se deschida ceakra Ayna si sa iti creasca aripi,ghiare, si pene la fund.

Edited by Arayan, 19 March 2015 - 00:26.


#47
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdorin_2k, on 18 martie 2015 - 20:11, said:

Ti-a luat foc cablul pus pe fals. Vezi sa nu aprinzi tot blocul.
Vrei sfaturi pt ceva ilegal.

Pai nu-i ilegal. Ilegal era daca ciordea dinainte de contor. Asa, daca trage de la matusa, plateste matusa.
Cumsecade femeie.Posted Image

Sunt curios cine i-a tras cablul de la matusa - e clar ca la matusa e bagat in priza, iar la el l-a legat pe barele de faza si nul (zicea de 4 sigurante) si probabil le-a deconectat p-alea care veneau din tabloul blocului.
Scurtul l-a facut cu firele bagate in priza.. deci ar fi trebuit sa se arda sigurantele de pe circuitul de priza...daca alea aveau vreun somoiog de lite, atunci a cedat cablul "de legatura" matusa-Razvan (ca daca cedau sigurantele de la matusa, aceasta ii umfla un ochi si se termina aventura).
Mi-ar place sa vad ceva poze... voua nu?Posted Image

Vad ca n-a mai postat.. o fi patit ceva?Posted Image

Edited by crouchot, 19 March 2015 - 01:26.


#48
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcrouchot, on 19 martie 2015 - 01:12, said:

Pai nu-i ilegal. Ilegal era daca ciordea dinainte de contor. Asa, daca trage de la matusa, plateste matusa.
...........
Este ilegal , si da o prinde cineva de la renel sau ce firma este acolo , o arde rau ....

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cred ca a "tras" curentu de la asa zisa matusa dupa contorul ei dar dinaintea sigurantelor ei. Direct din coloana ce vine de jos.
Astfel vecinul nu stie ca e furat, dar plateste si curentul furat de la el.
Am eu un vecin debransat de vreo 4 ani de la retea. Nici contorul nu-l mai are pt neplata curent. Credeti ca nu putea face vreo ghidusie?

#50
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Este interzisa revanzarea energiei electrice.

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Dar "baietii destepti" cum de o revand la alt pret?

#52
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdorin_2k, on 18 martie 2015 - 22:07, said:

Am vazut multi ce verificau tensiunea cu dosul degetelor. Chiar si inalta tensiune din TV-urile cu lampi.
Avea unul palma mare cat capacul de canal.

Si pielea groasa, ca talpile de la pantofii cu talpa de piele.

#53
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdorin_2k, on 19 martie 2015 - 07:28, said:

Dar "baietii destepti" cum de o revand la alt pret?
Legal.

#54
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postericmario, on 19 martie 2015 - 06:26, said:

Este interzisa revanzarea energiei electrice.
Stiu si eu ca e interzisa revanzarea, dar cand ai o defectiune si vin dupa doua saptamani sa remedieze, chiar si atunci tragi de ei ca de "caine mort" si abea ii urnesti, pai te apuca damblalele si-ti vine sa le dai cu ceva in cap. Obligat atunci apelezi la vecini pana vin sa remedieze.

Edited by GeorgeTrisina, 19 March 2015 - 09:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate