Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Toyota Auris 1.6 VVT-I

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare tuturor,

Astazi am devenit posesor de Toyota Auris, model Luna Plus, motor 1.6 vvt-i de 124 cp, gri.

Masina am cumparat-o de la al doilea proprietar (primul proprietar a cumparat-o in august 2008 de noua si a tinut-o pana in iunie 2013, timp in care a mers aproximativ 7.000 de kilometri; desi pare incredibil, domnul respectiv era nascut in anul 1938 si a folosit-o doar pana la magazin si inapoi, iar al doilea proprietar, o doamna nascuta in 1950, a mai rulat-o din 2013 si pana astazi inca aproape 34.000 de kilometri - dansa si in special fiul dansei). Masina are deci 41.700 de kilometri.

In ceea ce priveste uzura, masina arata aproape ca una noua la interior, necesitand doar o spalare pentru a fi perfecta, iar la exterior, in afara de mici semne de buna purtare specifice Bucurestiului, arata de asemenea ca noua.

Povestea achizitionarii masinii nu e deloc simpla. Ma uitam serios dupa o masina din ianuarie si am avut parte de multe momente de deznadejde dupa ce am vazut fel si fel de masini, unele mai cosmetizate decat altele, insa pline de hibe. Am trecut de la Ford Focus la Honda Civic, VW Golf Plus si intr-un final ajunsesem foarte aproape sa cumpar o Mazda 3 GTA intr-o stare exceptionala. Din pacate masina aceea nu era de vanzare, dar am incercat sa il conving pe proprietar (pe care il stiam de pe forumul mazda) sa o vanda. Aproape reusisem, pana cand acesta s-a decis ca totusi masina e mult prea buna si pur si simplu nu are ce sa cumpere mai bun decat atat fara o suplimentare generoasa a bugetului. Dupa "deceptia" cu acea Mazda, vazand peste 10 masini, imi facusem o idee despre ce as vrea si ce nu as vrea de la viitoarea masina.

Auris nu era un dreamcar pentru mine, dar se incadra bine la clasa pe care o cautam si in mod cert mi se parea o masina pe care daca as gasi-o intr-o stare buna, as cumpara-o.
Am avut norocul sa gasesc un anunt cu masina pe care o am acum, mi-a atras atentia starea foarte buna ce se vedea din poze si numarul foarte mic de kilometri, asa ca m-am dus sa o vad.
Masina mi-a placut din prima si am zis clar ca o vreau. Singura problema a fost ca proprietarul a considerat pretul afisat fix si masina era astfel mai scumpa decat mi-as fi dorit. Am amanat decizia cateva zile cu gandul ca poate mai gasesc altceva, dar pe asta am pastrat-o ca varianta de rezerva.
Am fost sa mai vad un Auris, putin mai vechi decat asta cu cateva luni, insa cu un numar dublu de kilometri si cu un mic accident la activ (reparatia nu fusese facuta prea bine si se vedea destul de urat). Acel Auris era apropiat ca dotari, dar nivelul de uzura al interiorului era considerabil mai mare. Masina isi arata anii, kilometrii si lipsa de grija.
Pretul pentru acel Auris era cu 1400 euro mai mic, dar chiar si asa am hotarat sa merg mai departe cu cautarile. Acum aveam un punct de reper si imi dadusem seama si mai bine cat de ingrijit era primul Auris pe care il vazusem.
Dupa inca 2 zile de cautari, proprietarul primului Auris m-a anuntat ca este dispus sa coboare pretul cu 500 Euro, moment in care am luat decizia pe loc: mergem sa o verificam si daca iese totul in regula o cumpar.
Zis si facut, am mers cu masina la verificare, iar concluzia mecanicilor a fost ca masina e in stare excelenta, ca nu are absolut niciun defect mecanic si ca are nevoie de o revizie (kitul de revizie era deja inclus in pret si cumparat) si peste 10-15 mii de kilometri ar trebui schimbate placutele de frana pe spate.
Dupa acest verdict am concluzionat ca voi deveni proprietar de Auris (asta se intampla luni seara, pe 16 martie).

Astazi am luat masina si am apucat sa merg aproximativ 20 de kilometri cu ea. Impresia e de masina bine facuta, spatioasa si placuta la condus.

Am sa pun si cateva poze cu masina, provenite din anuntul de vanzare. Dupa o spalare, ii voi face si eu cateva poze, probabil cu noile numere pe care le voi primi la inmatriculare.

Va doresc o zi frumoasa!

Attached Files



#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Geamurile cine le-a infoliat ?
Batranelul nascut in 1938 sau doamna de 55 ani ?

Sa te bucururi sanatos de ea. Este superba masina.
Dezvaluie pretul.

Edited by mihai!, 18 March 2015 - 17:07.


#3
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012

View Postmihai!, on 18 martie 2015 - 17:04, said:

Geamurile cine le-a infoliat ?
Batranelul nascut in 38 sau doamna nascuta in 60 ?

Sa te bucururi insa sanatos de ea. Arata foarte bine.

Geamurile le-a infoliat baiatul doamnei (are 30 de ani) cel care a mers practic cu masina din 2013 si pana astazi.
Mi-a dat si autorizatia pentru ele (e valabila din iulie 2014).

Multumesc de urare!

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
felicitări pentru decizie. un accident nu înseamnă neapărat o mașină proastă, dar dacă e vizibil acest aspect, înseamnă că acea mașină trebuie evitată.
mulți km fără incidente

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
S-o porti sanatos, e o masina buna!

#6
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
S-o stapanesti sanatos.

#7
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012

View PostTS030, on 18 martie 2015 - 17:58, said:

S-o stapanesti sanatos.

View PostQuantum, on 18 martie 2015 - 17:55, said:

S-o porti sanatos, e o masina buna!


Va multumesc frumos!

Edited by FlorinMihai, 18 March 2015 - 18:03.


#8
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Faina, sa o stapanesti sanatos. Mi-ar fi placut si mie un Auris dar depasea bugetul :)

#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008
Felicitari si drumuri bune iti doresc! Cu putina grija in afara de consumabile nu iti va cere nimic multi km de acum inainte.
Ma bucur ca este una din masinile pe care ti-am recomandat-o si eu, chit ca deja o vazusei. :)

#10
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012

View PostLauCalin, on 18 martie 2015 - 18:02, said:

Felicitari si drumuri bune iti doresc! Cu putina grija in afara de consumabile nu iti va cere nimic multi km de acum inainte.
Ma bucur ca este una din masinile pe care ti-am recomandat-o si eu, chit ca deja o vazusei. Posted Image

Da, ai avut ochi bun.
Si eu sper ca va fi o masina corecta si nu o sa ma toace de bani (in afara de benzina si consumabile, evident).

Multumesc!

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Buna masinuta. Am mers cativa ani cu una 1.4 D4D echipata mai slab (Terra) si in afara de apa, paie, bataie nu am avut probleme cu ea. Cu service-ul Inchcape alta mancare de peste, dar nu face obiectul studiului.

#12
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012

View PostdanX, on 18 martie 2015 - 18:07, said:

Buna masinuta. Am mers cativa ani cu una 1.4 D4D echipata mai slab (Terra) si in afara de apa, paie, bataie nu am avut probleme cu ea. Cu service-ul Inchcape alta mancare de peste, dar nu face obiectul studiului.

Imi poti recomanda un service bun sau macar acceptabil pentru masina in Bucuresti? Nu vreau la reprezentanta, dar nici la nea Gigi de langa bloc.
Deocamdata ma intereseaza sa fac revizia, dar nu se stie daca mai am nevoie si de altceva si nu imi place sa colind prin diverse locuri. Sunt genul care daca merge undeva si e multumit, devine client fidel.

View Postmihai!, on 18 martie 2015 - 17:04, said:

Geamurile cine le-a infoliat ?
Batranelul nascut in 1938 sau doamna de 55 ani ?

Sa te bucururi sanatos de ea. Este superba masina.
Dezvaluie pretul.

Doamna are, dupa calculele mele, 65 de ani...si ii urez multi inainte si sa fie sanatoasa! :)

Pretul a fost 6100 euro si include: masina cum se vede in poze, un set de anvelope de vara Dunlop in stare buna, kitul de revizie format din ulei, filtre, bujii si curea alternator si un mic dispozitiv special pentru Toyota care se conecteaza la Cd player si poti pune muzica de pe stick, card de memorie sau telefon/ipod.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Toyo si Radacini mai sunt dealeri. Mai departe nu stiu ce sa zic. De Bosch din Otopeni am auzit de bine.

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Felicitari pentru achizitie! Sa te poarte multi kilometri fara probleme!
Majoritatea posesorilor bucuresteni de Toyota care fug de reprezentanta, aleg sa faca reviziile la GTC Auto. Cat Yarisul meu a fost in garantie, am facut toate reviziile la ei.
Preturi medii si transparenta totala!
De curiozitate, ce ulei si filtre ai primit?

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mai e GTC Auto - nu pot insa sa-ti spun cum lucreaza, n-am avut de-a face cu ei. Si mai exista posibilitatea de-a merge la reprezentante din alte orase.

#16
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012

View Postnei-k, on 19 martie 2015 - 01:15, said:

Felicitari pentru achizitie! Sa te poarte multi kilometri fara probleme!
Majoritatea posesorilor bucuresteni de Toyota care fug de reprezentanta, aleg sa faca reviziile la GTC Auto. Cat Yarisul meu a fost in garantie, am facut toate reviziile la ei.
Preturi medii si transparenta totala!
De curiozitate, ce ulei si filtre ai primit?


Multumesc pentru urari!
Am primit filtre MAN si ulei toyota 5w30. Ultima revizie am inteles ca a fost facuta cu aceleasi componente

#17
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Multi km fara probleme, sa o stapanesti sanatos! Am avut n experiente cu Toyota de la YAris la LandCruiser si mi-a ramas in cap o chestie din revista TopGear (cred): mai fiabila ca sistemul solar (cred ca se referea la TLC).

#18
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
In weekend am facut primul drum cu Toyota. In total 450 de km, majoritatea extraurban.

Experienta a fost incantatoare, masina s-a comportat foarte bine si e cu siguranta un upgrade fara de vechiul meu Aveo.
Mi-a placut foarte mult cum se aseaza pe sosea, vizibilitatea excelenta si cruise control-ul.
Am observat ca masina este foarte silentioasa pana la 100-110 km/h si experienta de mers la acea viteza este relaxanta. Dupa ce urci la peste 120 km/h, masina incepe sa devina mai galagioasa, avand o tenta sportiva.
Prea multe depasiri nu am facut, dar atunci cand a fost nevoie am simtit ca pot sa ma bazez pe masina.

Viteza medie pentru acest drum a fost de 67 km/h, iar consumul mediu de 6.9 litri la suta de km.

Puncte slabe nu am gasit. Am incercat sa savurez fiecare moment si sa ma obisnuiesc cu masina. Va mai tin la curent dupa ce mai merg cu ea.

O zi placuta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate