Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Improvizatie obiectiv fisheye

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am un obiectiv olympus 17mm f2,8 si vreau sa-l utilizez si cu aceasta lentila fisheye, totusi am unele rezerve, ele sunt;
1. Lentila montata la acest obiectiv o vigneta rau ?
2. Cate stopuri pierd ?
3. Mai functioneaza AF-ul ?

Multumesc.

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu vigneteaza ci este un fisheye circular, o sa ai toate colturile negre, cu un cerc al imaginii in mijloc. Nu prea e relevant cate stopuri pierzi pentru ca o montezi pe un obiectiv cu 2.8. Probabil ca AF-ul o sa functioneze dar e oarecum irelevant pentru ca profunzilmea de camp o sa fie foarte mare.

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Uite aici la vanzare mai multe adaptoare de genul asta, facute de Olympus.
http://www.olympus-r...id=437&cat_id=1


Aici e un review despre cele 3 adaptoare.
http://www.ephotozin...es-tested-16886


Merg montate pe 14-42mm si 40-150mm. Nu stiu daca merg montate si pe obiectivul tau.
Nu pierzi stop-uri, nici focalizarea. Din cate am vazut nu ai nici vignetare (cu 14-42mm). O sa mai pierzi un pic de claritate si o sa ai mai multe aberatii cromatice.

Daca citesti review-ul, te lamuresti. Ai acolo si poze facute cu adaptoarele astea.


-

Edited by katran, 18 March 2015 - 09:33.


#4
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am achizitionat tot pachetul cu 500 lei, ca si concluzie;

Nu am stiut ca acele convertoare au sistemul de prindere dedicat numai pentru obiectivele din kit, adica nu au filet si nu pot sa le folosesc pe alt model de obiectiv.
Trebuie sa le adaptez ceva gen inel de filtru cu filet, lipit pe montura convertorului.
Totusi m-am jucat cu ele tinandu-le cu mana in fata obiectivului, sunt putin dezamagit de convertorul wide si fisheye care nu prea sunt, adica cel wide e wide doar ff putin (din 17 mm face cam 15mm, am comparat imaginea cu obiectivul 14-150mm si cu el aveam aceeasi incadrare la 15mm) si cel fisheye e mai mult wide, efectul fisheye abia se face prezent.
De aberatii cromatice nu mai vorbesc, amandoua convertoarele sunt "artiste" la capitolul asta.

#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu ti-am scris mai sus ca "Nu stiu daca merg montate pe obiectivul tau". Ti-am scris si de aberatii cromatice.
Concluzia este ca solutia perfecta ramane obiectivul dedicat: fish-eye, macro. Este o lectie pe care am invatat-o si eu. Nu mai cumpar obiective ieftine, nu mai cumpar tot soiul de filtre, lentile, convertoare ieftine. Asta dupa ce am cheltuit sumele de rigoare. Posted Image

Omul tau a scos si un obiectiv fish-eye la vanzare. Asta e cel care ti-a vandut convertoarele ?
http://www.olympus-r...id=438&cat_id=1

Da-i un telefon, explica-i care e problema ta - ca nu merg montate pe obiectivul tau de 17mm.
Intreaba-l daca accepta sa i le returnezi. Sau poate accepta sa i le returnezi plus o diferenta de bani ca sa-ti dea Samyang-ul 7.5mm.
Eu personal n-am folosit Samyang-ul, dar amicii care il au l-au laudat. Este un obiectiv bun, sharp, iar la focala aia nu prea conteaza ca e focalizare manuala (are DOF urias).
Daca faci miscarea asta asigura-te ca are montura micro (m4/3). Pentru montura 4/3 (DSLR) iti trebuie adaptor - alti bani.

-

Edited by katran, 08 April 2015 - 08:28.


#6
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Mi-ai scris, dar am crezut ca e pe filet si pot sa cumpar un inel de reductie in caz ca nu se potrivesc, dar convertoarele nu au filet ci un fel de montura.
Nu-i nimic, o sa le modific stric cateva filtre UV si gata.

#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Poti sa-l suni pe om totusi. Nu pierzi nimic. Poate recuperezi banii sau macar o mare parte din ei.

O alta improvizatie ieftina ar fi asta:
http://www.f64.ro/ol...-8-0-negru.html

Are rezolutie slaba, aberatii cromatice... dar cred ca e mai bun decat varianta cu convertor.  Nici asta nu distorsioneaza foarte mult imaginea. Nu cred ca l-as cumpara pentru mine, poate doar SH la un pret foarte bun.

Samyang-ul ala e o varianta buna. Ma gandesc sa cumpar si eu unul la un moment dat.
-

Edited by katran, 08 April 2015 - 08:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate