Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pretul corect . Spaga in spital

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Profesorul Pesamosca dumnezeu sa -l odihneasca in pace a fost supranumit "ingerul copiilor" .De cativa ani locuia intr-o cameruta in spital , nu isi mai folosea salariul in cheltuieli personale  si dadea totul pentru jucarii ,diverse medicamente ce nu se gaseau si donatii familiilor acestora  .E o diferenta !

#20
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postsftpdt, on 17 martie 2015 - 22:59, said:


Uită-te cât are de învăţat un student la medicină.

Spaga sa fie proportionala cu notele din facultate! Amin!

View Postlex404, on 17 martie 2015 - 23:02, said:

Spaga sta in sangele pacientului.

Pacientul trebuie biciuit pentru ca da spaga ceruta! Nemernicul... vrea sa fie tratat cum trebuie si sa traiasca!

#21
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Postbadsica, on 17 martie 2015 - 23:19, said:

Spaga sa fie proportionala cu notele din facultate! Amin!

Şi alea se iau cum ştim cu toţi că se iau (nu dai cadou? 6).

Edited by sftpdt, 17 March 2015 - 23:20.


#22
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Spaga e una, cadoul de multumire de DUPA actul medical e cu totul altceva.

Pentru spaga pretinsa / acceptata trebuie intocmit dosar penal, fara nicio discutie.

Infractiunile trebuie sa fie tratate ca niste infractiuni, indiferent de context.

#23
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postsftpdt, on 17 martie 2015 - 23:19, said:

Şi alea se iau cum ştim cu toţi că se iau (nu dai cadou? 6).

Deci medicii iau spaga atat de la bolnavi cat si de la studentii care vor peste 6! vrem nume si prenume :)

#24
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostgingisKHAN2015, on 17 martie 2015 - 23:15, said:

Profesorul Pesamosca dumnezeu sa -l odihneasca in pace a fost supranumit "ingerul copiilor" .De cativa ani locuia intr-o cameruta in spital , nu isi mai folosea salariul in cheltuieli personale  si dadea totul pentru jucarii ,diverse medicamente ce nu se gaseau si donatii familiilor acestora  .E o diferenta !

Era așa de cumsecade, că putea lăsa copii internați cu lunile, iar dacă nu apăreau părinții din provincie cu atenția, nici nu se uita la copil. Și nu vorbesc din auzite. Era un medic excepțional, dar la capitolul șpagă... mai ușor.

On topic: puțini pacienți înțeleg că există medici, și nu puțini, care ar trata pe oricine, la fel. Și pacienții nici nu știu care sunt ăia, drept care au mereu bănuiala că medicul le va da mai multă atenție după șpagă și că nu îi va da trata (sau încerca) fără șpagă.

Cei care preferă să nu ia au descoperit că e preferabil să îi spună în față pacientului care insistă: adu-mi aia sau ailaltă, un buchet de flori, o sticlă de vin, ceva simbolic, să fie pacientul împăcat și să gireze încredere.

Edited by Cazimi, 17 March 2015 - 23:29.


#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
stiti desigur si ce facea cu spaga ! ca eu stiu ! fiti corecta daca tot ii stirbiti memoria si spuneti public CE FACEA cu banii ? sus este ceva care va vede cand tastati raspunsul  !

#26
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Ce satisfactie ar avea Lexu sa se mute topicul pe ariile lui Posted Image. S-ar lasa cu "amnenzi si dosare penale" Posted Image)). Presimt ca va gasesc pe aria rastignitilor Posted Image.

Edited by Serafim606, 17 March 2015 - 23:31.


#27
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostCazimi, on 17 martie 2015 - 23:26, said:

On topic: puțini pacienți înțeleg că există medici, și nu puțini, care ar trata pe oricine, la fel. Și pacienții nici nu știu care sunt ăia, drept care au mereu bănuiala că medicul le va da mai multă atenție după șpagă și că nu îi va da trata (sau încerca) fără șpagă.

Eu cand eram student m-am operat de amigdale la spitalul militar din Bucuresti. Si am dat spaga ca mi s-a cerut, adica operatia asta avea tariful ei, mai avea putin si imi faacea si deviz...operatia atat, anestezia atat, asistenta atat. Ce era sa fac?! sa nu dau? sa ma duc la politie?

#28
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View Postbadsica, on 17 martie 2015 - 23:33, said:


Eu cand eram student m-am operat de amigdale la spitalul militar din Bucuresti. Si am dat spaga ca mi s-a cerut, adica operatia asta avea tariful ei, mai avea putin si imi faacea si deviz...operatia atat, anestezia atat, asistenta atat. Ce era sa fac?! sa nu dau? sa ma duc la politie?

Cam astea is practicile. Degeaba te duceai la politie. Ii aresta pe indivizi, dar traditia ramanea in spital.

#29
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostgingisKHAN2015, on 17 martie 2015 - 23:29, said:

stiti desigur si ce facea cu spaga ! ca eu stiu ! fiti corecta daca tot ii stirbiti memoria si spuneti public CE FACEA cu banii ? sus este ceva care va vede cand tastati raspunsul  !

Sincer? Putea să facă orice cu șpaga aia. Nimic nu justifică să intre în salon și să întrebe în fiecare zi ”Ti-au venit părinții din Moldova? Nu, și atunci ce consultație vrei de la mine?”. Repet, nu îi contest calitățile de medic. Nici pe cele de pedagog. Doar m-a mâhnit întâmplarea la care am asistat.

#30
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postsftpdt, on 17 martie 2015 - 22:59, said:


Uită-te cât are de învăţat un student la medicină.
Cine-l obliga sa se faca medic? Sa se faca inginer...

#31
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cazimi involuntar  poate ,  incercati testarea unui vulpoi mai rosu ca dvs,  ! Nu voi cadea in capcana si nu vom duce inspre inchiderea topicului pentru offtopic si flame .Sa revenim deci la titlul initial si la Guta (u) al nostru .

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostSerafim606, on 17 martie 2015 - 23:31, said:

Ce satisfactie ar avea Lexu sa se mute topicul pe ariile lui Posted Image. S-ar lasa cu "amnenzi si dosare penale" Posted Image)). Presimt ca va gasesc pe aria rastignitilor Posted Image.

Da, poate doar pe tine. Vezi vezi, sper ca nu ai uitat ca am o datorie la tine. Nu ma deranjeaza topicul, dar mai sunt vreo 2-3 cu siguranta.

#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Nu-mi mai esti dator. Vezi pe PM.

Edited by Serafim606, 17 March 2015 - 23:42.


#34
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Chiar asa, cat mai e pretul pentru o operatie? de apendicita sa zicem :)

#35
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Am si eu o curiozitate daca tot vorbim de pretul corect. Cat mai costa micsorarea de penis?

#36
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postbadsica, on 17 martie 2015 - 23:33, said:

Si am dat spaga ca mi s-a cerut, adica operatia asta avea tariful ei, mai avea putin si imi faacea si deviz
Te cred! Mie mi s-a cerut șpagă (pentru medic, pentru asistentă, pentru infirmier, pentru secretară) la Facultatea de Medicină Veterinară, când mi-am operat câinele. Iar tariful medicului era egal cu tariful operației, în  condițiile în care era oricum cea mai scumpă operație pe care o făceau acolo (și n-aveau mulți mușterii pentru ea, evident).

Dar hai să nu generalizăm. Există medici foarte buni care nu se uită la tine fără șpagă, există medici care te trateaza/operează indiferent dacă dai sau nu și există pacienți care n-au curajul să se urce pe masă dacă nu vâră plic.

Și există un lucru pe care pacienții îl uită: motivul pentru care unii oameni aleg să se facă medici. Răspunsul e ”ca să vindece”. Câți pacienți contactează medicul după tratament să-i spună ”domnu doctor, m-am făcut  bine, mi-ați zis/făcut de bine, v-ați făcut bine meseria”?

Cei care sunt medici pe aici, ați primit vreodată așa ceva? Telefon/felicitare, vizită cu ”doc, e de bine”?

Edited by Cazimi, 17 March 2015 - 23:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate